مهاجرت تحصیلی هند

تحصیل در هند

هند به عنوان یکی از مهم ترین کشورهای صادر کننده دانشجو به سایر کشور ها شناخته می شود اما در سال های اخیر، دانشجویان فراوانی برای تحصیل در هند راهی این کشور شده اند. بر اساس آخرین آمار هایی که از طرف دولت هند ارائه شده است، سالیانه بیش از 30هزار دانشجوی خارجی برای تحصیل در این کشور، به هند مهاجرت می کنند.

طبیعی است که با در اختیار داشتن دومین جمعیت جهان و همچین رشد سریع اقتصادی در میان کشورهای پیشرفته، نظام آموزشی این کشور در طی سالیان اخیر رشد قابل توجهی داشته باشد.

همین مسائل مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت را بر آن داشته است تا دانش خود در زمینه تحصیل در هند را در قالب این مقاله در اختیار شما قرار دهند.

شرایط تحصیل در هند

هند در حال حاضر یکی از بزرگ ترین سیستم های آموزشی جهان را پس از چین و آمریکا در اختیار خود دارد و شاید بتوان گفت که یکی از پیچیده ترین نظام های آموزشی نیز در اختیار آن هاست. برای علاقمندان به تحصیل در هند، هزاران کالج و دانشگاه وجود دارد که می توانند با توجه به وسعت، تخصص، رشته های تحصیلی، شهر محل قرار گیری و خصوصی یا دولتی بودن آن موسسه، انتخاب خود را انجام دهند.

بر اساس گزارش موسسه QS در پایان سال 2018، نظام آموزش عالی کشور هند، موفق شده است تا در جایگاه بیست و ششم جهان قرار گیرد. شهرت اصلی هند در نظام آموزش عالی، قدرت آن در رشته های مهندسی است و بسیاری از علاقمندان به تحصیل در هند برای تحصیل در رشته های مهندسی راهی این کشور می شوند. 23 موسسه تخصصی برای رشته های مهندسی در کشور هند فعالیت آموزشی دارند که تنها به تدریس رشته های مهندسی و تکنولوژی می پردازند.

البته نمی توان گفت که تنها رشته های مهندسی در کشور هند دارای ارزش بسیار بالایی هستند. رشته های پزشکی در کشور هند نیز علاقمندان بسیاری را به تحصیل در هند وا می دارد. شما می توانید مقاله تحصیل داروسازی در هندوستان که در این رابطه تنظیم شده است را مطالعه فرمایید.

معرفی برترین دانشگاه های هند

یکی از مهم ترین نکاتی که در رابطه با تحصیل در هند باید مد نظر قرار گیرد، شرایط برترین دانشگاه های این کشور است. اشاره کردیم که دانشگاه های بیشماری در کشور هند وجود دارد که دانشجویان می توانند برای تحصیل در این دانشگاه ها، راهی هند شوند. اما طبیعتا همه علاقمند هستند تا در بهترین شرایط ممکن به ادامه تحصیل بپردازند.

بنابراین مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با بررسی برترین دانشگاه های جهان بر اساس گزارشات مختلف، لیستی از برترین دانشگاه های کشور هند را تهیه و در جدول زیر ارائه کرده اند.

ردیف نام موسسه رتبه QS رتبه USN رتبه شانگهای
1 موسسه تکنولوژی بمبئی 162 513 501-600
2 موسسه علمی هند 170 509 501-600
3 موسسه تکنولوژی دهلی 172 637 501-600
4 موسسه تکنولوژی مادراس 264 703 501-600
5 موسسه تکنولوژی کانپور 283 713 501-600
6 موسسه تکنولوژی کاراگپور 295 685 501-600
7 موسسه تکنولوژی رورکی 381 685 601-700
8 موسسه تکنولوژی کوواتی 472 880 601-700
9 دانشگاه دهلی 487 741 601-700
10 دانشگاه حیدرآباد 591

 

هزینه زندگی و تحصیل در هند

یکی از مسائلی که در هنگام تحصیل در هند باید مورد توجه شما قرار گیرد، هزینه های تحصیلی در این کشور است. هر دانشگاه  با توجه به شرایط خود شهریه ای مشخص دارد اما به طور کلی می توان گفت که با هزینه ای در حدود 3000-7800 دلار آمریکا در سال، می توانید در این کشور به تحصیل بپردازید.

هزینه های زندگی در کشور هند در مقایسه با کشورهای اروپایی ناچیز به نظر می رسد به طوری که شما می توانید سه وعده غذایی خود را با پرداخت 10 دلار صرف کنید. هزینه اجاره یک آپارتمان در کشور هند در شهر بزرگی همچون بمبئی می تواند تا 500 دلار در ماه هزینه در بر داشته باشد اما شما قادر خواهید بود تا با هزینه بسیار کمتر در خوابگاه های دانشجویی موجود در این کشور اقامت داشته باشید.

در صورت اقامت در خوابگاه های دانشجویی می توان انتظار داشته که تنها با پرداخت 4500 تا 5000 دلار در سال، بتوانید در کشور هند به عنوان دانشجو اقامت داشته باشید. مطالعه مقاله «هزینه زندگی در هند» اطلاعات تکمیلی در این زمینه را در اختیار شما قرار خواهد داد.

ویزای تحصیلی هند

بیشتر افرادی که قصد دارند در کشور هند به تحصیلات خود ادامه دهند، باید برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنند و هزینه های مربوط به آن را پرداخت کنند. طول مدت اعتبار ویزای تحصیلی در کشور هند به اندازه دوره تحصیل در هند است و یا حداکثر 5 سال اعتبار قانونی خواهد داشت البته در این صورت نیز امکان تمدید آن وجود خواهد داشت.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی هند

اشاره کردیم که برای تحصیل در هند دریافت ویزای تحصیلی این کشور یک امر ضروری و اجتناب ناپذیر است. برای دریافت ویزای تحصیلی هند شما باید مدارک زیر را در اختیار داشته باشید:

 • دعوت نامه رسمی از طرف یکی از موسسات آموزشی یا دانشگاه های معتبر کشور هند،
 • گواهی قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های کشور هند،
 • گذرنامه معتبر برای شش ماه و دو صفحه خالی،
 • دانشجویان رشته های پزشکی باید گواهی نامه تایید اعتبار از طرف وزارت بهداشت هند صادر شده است را ارائه دهند،
 • دانشجویان رشته های مهندسی باید گواهی نامه تایید اعتبار از طرف وزارت آموزش و پرورش هند را ارائه دهند،
 • ارائه گواهی تست سلامت پزشکی در برابر بیماری های خاص و ایدز،
 • پرداخت 50 دلار برای بیمه در سال نخست حضور در هند،
 • تکمیل فرم درخواست ویزا،
 • دو قطعه عکس پاسپورتی،
 • کپی شناسنامه بهمراه ترجمه آن به زبان انگلیسی،
 • گواهی تمکن مالی معتبر از جانب بانک به همراه گردش حساب،
 • کلیه مدارک مربوط به سابقه تحصیلی.

کلام پایانی

علاقمندان به تحصیل در هند می توانند با پرداخت هزینه های نسبتا اندکی، نسبت به سایر نقاط جهان، به تحصیل در دانشگاه های این کشور بپردازند. رشته های مهندسی در هند از نظر علمی دارای بالاترین ارزش ممکن هستند و علاقمندان زیادی سالیانه برای تحصیل در این رشته ها راهی کشور هند می شوند.

ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با توجه به همین شرایط و تمایل بالا به تحصیل در هند، از آمادگی کامل برای ارائه آخرین اطلاعات به شما عزیزان در همین رابطه برخوردار هستیم. شما می توانید به صورت حضوری یا از طریق تلفن با مشاورین ما در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *