مهاجرت تحصیلی آذربایجان

هزینه تحصیل در آذربایجان

هزینه تحصیل در آذربایجان

میزان مهاجرت تحصیلی به آذربایجان افزایش یافته لذا اطلاع از هزینه تحصیل در آذربایجان برای علاقه مندان به تحصیل در این کشور امری ضروری است. آذربایجان کشور همسایه ایران امروز در زمینه آموزش در جهت پیشرفت قرار دارد و دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف برای تحصیل به آذربایجان سفر می کنند. این کشور نسبتا کوچک یکی از مقاصد مهاجرتی در منطقه قفقاز است. پتانسیل بالای اقتصادی آذربایجان این کشور را به محیطی مناسب برای اقامت پس از تحصیل و ایجاد یک کسب و کار تبدیل می کند. هزینه تحصیل در آذربایجان در مقایسه با کشورهای اروپایی پایین تر است و یکی از مزایای تحصیل است. البته دانشجویان آذری خود به افزایش میزان شهریه در سال های اخیر اعتراض داشته اند.

هزینه تحصیل در آذربایجان ثابت نیست و بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی تفاوت دارد. با مطالعه این مقاله همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به سوالات زیر را پاسخ داده اند.

 • هزینه تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی چه میزان است؟
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آذربایجان چقدر است ؟
 • هزینه تحصیل دکترا در آذربایجان چگونه است؟
 • اقامت دانشجویی در کشور آذربایجان چگونه است؟

تحصیل در آذربایجان

آذربایجان در تقاطع اروپا و آسیا و قسمت جنوب شرقی قفقاز جنوبی واقع شده است. پایتخت آذربایجان باکو است که بزرگترین شهر نیز می باشد. در آذربایجان پس از باکو سه شهر بزرگ وجود دارد که شهرهای گنجه، سومقاییت و نخجوان می باشند. این کشور در شمال با فدراسیون روسیه، از جنوب با جمهوری اسلامی ایران، از غرب با ترکیه، گرجستان و ارمنستان و از طریق دریای خزر با قزاقستان و ترکمنستان در شرق هم مرز است. آذربایجان در سال 1918 تاسیس شد، این اولین جمهوری دموکراتیک و سکولار در جهان اسلام بود اما تنها دو سال بعد به اتحاد جماهیر شوروی پیوست. این کشور پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 استقلال یافت و به عنوان جمهوری شناخته شد.

آذربایجان یکی از شش کشور مستقل مدرن ترک است که شامل کشورهای زیر است و 95% مردم آن مسلمان هستند که 85% مسلمان شیعه و 15% مسلمان سنی هستند و از این رو آذربایجان به کشوری با دومین درصد جمعیت شیعه در جهان بعد از ایران تبدیل شده است. تمام اسناد فقط به زبان محلی انجام می شود. زبان های پر کاربرد انگلیسی، ترکی و روسی هستند. تحصیل در آذربایجان در مقطع عالی در دانشگاه های این کشور ارائه می شود که به 3 زبان رایج در این کشور دوره ها تدریس می شوند. بیشترین دانشجویان خارجی در کشور آذربایجان از کشورهای ایران، ترکیه، هند و سایر می باشند.

هزینه تحصیل در آذربایجان در سال 2021

در آذربایجان حدود 170 موسسه آموزش عالی وجود دارد و حدود 75 موسسه خصوصی و بقیه دانشگاه های دولتی هستند. نزدیک به 26000 دانشجوی بین المللی و 5000 دانشجو تحت برنامه اراسموس در آذربایجان تحصیل می کنند. از نظر تحصیلات دانشگاهی برای دانشجویان خارجی، آذربایجان در حال تبدیل شدن به یکی از جذاب ترین کشورهای منطقه است. در حال حاضر آذربایجان دارای 13 دانشگاه خصوصی دارد که بدون دخالت دولت فعالیت می کنند. بودجه موسسات آموزش عالی خصوصی تا حدی مستقل از دولت است. منبع اصلی درآمد اکثر موسسات آموزش عالی خصوصی، شهریه است.

بعضی از دانشجویان عالی خصوصی که دارای عملکرد عالی برای پذیرش هستند، توسط دولت تأمین می شود. انتظار می رود که کلیه دانشجویان در مراکز عالی خصوصی شهریه هایی را بپردازند که کمی گران تر از دانشگاه های دولتی باشد. بیشترین سهم درآمد از طریق شهریه است که در هر سال تحصیلی متغیر است. بالاترین شهریه نزد دانشگاه های خصوصی می باشد. برنامه های آموزشی در آذربایجان به سه زبان، آذربایجانی ارائه می شود. اکثر دانشجویان حدود 89% در برنامه های زبان آذربایجانی و 11% برنامه های زبان روسی و انگلیسی را انتخاب کردند. اکثر دانشگاه های دولتی و چند دانشگاه خصوصی برنامه هایی را به زبان روسی و انگلیس ارائه می دهند.

هزینه میانگین تحصیل در آذربایجان در دانشگاه های آذربایجان در سال 2020 به شرح زیر است:

نوع دانشگاه هزینه سالیانه به $ (دلار)
دانشگاه های دولتی 1.500 الی 3.000
دانشگاه های خصوصی 3.000 الی 6.000

هزینه تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی

اولین سطح تحصیلی در دانشگاه های خصوصی و دولتی آذربایجان مقطع تحصیلی کارشناسی است که در همه دانشگاه های آذربایجان ارائه می شود. مقطع کارشناسی در آذربایجان شامل طیف وسیعی از رشته هاست و رشته هایی از جمله مهندسی، علوم زندگی، زبان و ادبیات، فلسفه، حقوق، اقتصاد و بازرگانی و علوم پزشکی ارائه می شود. البته تحصیل پزشکی در آذربایجان در سطح اول به صورت ترکیب کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود. جهت تحصیل در این مقطع دانشجویان باید دارای دیپلم متوسطه باشند و معدل بالای 60% در دروس اصلی را دریافت کرده باشند. همچنین آزمون NEET نیز معیاری برای ورود می باشد. هزینه تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است.

هزینه تحصیل در این مقطع در دانشگاه های دولتی در حدود 1000$ الی 2000$ (دلار) است و این هزینه برای دانشگاه های خصوصی در حدود 3000$ (دلار) است. هزینه تحصیل در آذربایجان در دوره های آمادگی و پیش نیاز نیز در حدود 600$ الی 2000$ (دلار) می باشد. نحوه محاسبه شهریه در کشور آذربایجان نیز بر اساس تعداد واحد است که به نام ECTS شناخته می شود و در مقطع کارشناسی در آذربایجان شامل اخذ 240 ECTS می شود.

در نمودار زیر میزان ECTS در هر مقطع در کشور آذربایجان آورده شده است:

میزان ECTS در هر مقطع در کشور آذربایجان

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد و دکتری در آذربایجان

مقطع کارشناسی ارشد در آذربایجان کوتاه ترین مقطع تمام وقت برای تحصیلات عالی است که حدود 1.5 تا 2 سال به طول می انجامد. تحصیل در این مقطع پس از اخذ مدرک کارشناسی امکان پذیر است. کارشناسی ارشد در کشور آذربایجان نیز معادل مدرک فوق لیسانس است و زمینه ای برای ورود به مقطع دکترا می باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی آذربایجان 3000$ (دلار) و در دانشگاه های خصوصی آذربایجان حدود 5000$ (دلار) می باشد. هزینه تحصیل دکترا نیز بسته به رشته متفاوت است و از 3000$ الی 6000$ (دلار) در سال متغیر است. لازم به ذکر است دوره های انگلیسی زبان در کشور آذربایجان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر ارائه می گردند و تنوع بیشتری دارند.

مزایای تحصیل در آذربایجان

سیستم آموزشی در آذربایجان مدارک تحصیلی را در سه سطح ارائه می دهد. کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشابه سیستمی است که در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا و اروپا استفاده می شود. مدارک تحصیلی آذربایجان در بیش از 50 کشور بین المللی شناخته شده است. با توجه به کیفیت بالای آموزشی که در آذربایجان ارائه می شود، دانشجویانی که از این موسسات عالی فارغ التحصیل شده اند می توانند نه تنها در کشور بلکه در کل جهان استخدام شوند. هر ساله بیش از 5500 دانشجوی بین المللی برای تحصیل به آذربایجان سفر می کنند و فضای متنوع فرهنگی این کشور را تجربه می کنند. آذربایجان یکی از امن ترین کشورها در جهان است و میزان جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است.

تحصیل در آذربایجان می تواند روشی مقرون به صرفه برای دریافت مدارک با کیفیت بالا به زبان انگلیسی باشد. در حالی که هزینه های تحصیل و زندگی به طور قابل توجهی پایین تر از بسیاری از مقاصد آموزشی در جهان است. آذربایجان به دلیل مهمان نوازی، محیط عالی و سبک زندگی در این کشور شناخته شده است. از جمله مزایای تحصیل در آذربایجان:

 • اخذ اقامت آذربایجان
 • دریافت مدرک معتبر
 • تحصیل با هزینه مناسب
 • زندگی در کشور آذربایجان
 • امکان اقامت پس از تحصیل
 • کار در حین تحصیل
 • نزدیک به ایران

هزینه تحصیل در آذربایجان و بورس تحصیلی

هزینه تحصیل در آذربایجان و بورس تحصیلی

دولت آذربایجان در طول تحصیل در دانشگاه های عالی دولتی و خصوصی به دانشجویان باهوش از نظر علمی کمک هزینه و بورس تحصیلی در آذربایجان اعطا می کند. در ترم اول سال اول تحصیلی، این کمک هزینه به دانشجویانی تعلق می گیرد که از آزمون های پذیرش در دانشگاه های عالی، بالاترین نمره 500 و بیشتر از 700 را کسب کنند. هزینه تحصیل این دانشجویان از بودجه دولت نیز تأمین می شود. در ترم های بعدی بودجه دولت به کسانی تعلق می گیرد (هم برای دانشجویان دولتی و هم خود بودجه) که نمرات بالاتری در امتحانات ترم دارند.

البته کمک هزینه و وام های دانشجویی نیز به دانشجویان با درآمد کم و دانشجویانی که دچار مشکلات اقتصادی هستند نیز ارائه می شود. برای دریافت این نوع کمک هزینه ها دانشجویان وضعیت خود را با دانشگاه در میان می گذراند و درخواست وام دانشجویی و کمک هزینه تحصیلی می کنند.

هزینه تحصیل در آذربایجان و اقامت تحصیلی

دانشجویان خارجی برای تحصیل در کشور آذربایجان می بایست علاوه بر هزینه تحصیل در این کشور، هزینه اقامت دانشجویی و هزینه زندگی در آذربایجان را نیز در نظر بگیرند. دانشجویان خارجی از طیف گسترده ای از نوع اقامت در آذربایجان برخوردار می شوند. خوابگاه های شخصی واقع در فاصله کم از دانشگاه دانشجویان را قادر می سازد تا هزینه کمی را برای حمل و نقل بپردازند. شرکت های آذربایجان و هم دفتر دانشجویان خارجی آماده کمک به دانشجویان بین المللی برای دستیابی به مکان های راحت و مقرون به صرفه هستند. برای دریافت محل اقامت، دانشجو باید به دانشگاه مراجعه کند. دانشگاهها خوابگاههای دانشجویان را با شرایط مناسب زندگی در اختیار دانشجویان قرار می دهند. یافتن محلی برای اجاره به ویژه در شهرهای بزرگ آذربایجان مانند باکو بسیار آسان است. دانشجویان خارجی با اجاره اتاق می توانند زندگی در یک خانواده محلی را انتخاب کنند.

این شاید کمی بیشتر از خوابگاه های دانشگاه هزینه داشته باشد اما به شما این امکان را می دهد تا در مورد زبان و فرهنگ بیشتر بدانید. گزینه دیگر اقامت در خوابگاه های دانشگاه است. خوابگاه ها معمولا در پردیس هایی واقع می شوند که اساسا مبله هستند. تعدادی از آپارتمان های اجاره ای در آذربایجان وجود دارد که حتی برای دانشجویان داخلی یا خارجی نیز مقرون به صرفه است. اگر شرایط خوابگاه مطلوب نیست یا شخصاً زندگی در خوابگاه را انتخاب نمی کنید، می توانید از اجاره آپارتمان استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.