مهاجرت تحصیلی آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان برای متقاضیان ایرانی مناسب می باشد و هر ساله دانشجویان زیادی جهت ادامه تحصیل به دانشگاه های آذربایجان مهاجرت می کنند. تحصیل در آذربایجان هزینه ها و شرایط مطلوبی برای دانشجویان ایرانی دارد. این موضوع باعث جذب دانشجویان ایرانی شده است. لازم به ذکر است که هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور این کشور بسیار کم تر از هزینه های تحصیل در دانشگاه های سایر کشور های جهان می باشد. در دانشگاه های کشور آذربایجان بیش از 1500 دانشجوی ایرانی در رشته ها و مقاطع مختلف مشغول به تحصیل می باشند.

جمهوری آذربایجان یکی از کشور های قاره اروپای می باشد که در بخش شرقی این قاره قرار گرفته است. بیش از 900000 نفر در این کشور زندگی می کنند. متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد دارند تا شما را از شرایط تحصیل در این کشور مطلع سازند.

سطح علمی در آذربایجان

در دهه گذشته، سیستم آموزشی این کشور به طور چشمگیری پیشرفت کرده است. لازم به ذکر است که این کشور در زمینه های مختلف علمی و صنعتی نیز توسعه یافته است. پیشرفت و توسعه نظام و سیستم آموزشی و علمی کشور آذربایجان باعث شده است تا این کشور تبدیل به یکی از محبوب ترین مقصد های دانشجویان ایرانی جهت ادامه تحصیل در رشته ها و دوره های تحصیلی مختلف شود. هزینه های تحصیل در معتبر ترین دانشگاه ها و مراکز تحصیلی این کشور بسیار پایین تر از سایر کشور های اروپایی و همچنین کشور های آمریکایی می باشد. این موضوع باعث شده است تا تعداد دانشجویان خارجی در دانشگاه های معتبر این کشور افزایش یابد.

سطح علمی و آموزشی دانشگاه ها و سیستم آموزشی کشور آذربایجان در سطح متوسط می باشد. دوره تحصیلی ابتدایی در مدارس آذربایجان 9 ساله می باشد. دانش آموزان بعد از اتمام نخستین دوره تحصیلی می توانند وارد دوره متوسطه شوند. پس از سپری کردن 2 سال تحصیلی در مدرسه مورد نظر، مدرک دیپلم کسب کنند. بعد از دریافت مدرک دیپلم با نمرات بالا، متقاضیان و دانش آموزان قادرند با ارائه مدارک مورد نیاز و کسب قبولی در دانشگاه مورد نظر، وارد دوره تحصیلات عالی شوند. زبان تحصیل در آذربایجان و ارائه برنامه های درسی در دانشگاه های معتبر این کشور به زبان روسی، آذری و در برخی از موارد انگلیسی نیز می باشد. با ما همراه باشید تا از شرایط تحصیل در دانشگاه های آذربایجان به صورت کامل مطلع شوید.

دوره های تحصیل در آذربایجان

تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان همانند اکثر دانشگاه های کشورهای مختلف جهان در 3 دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر می باشد. در نخستین دوره تحصیلی در دانشگاه های کشور آذربایجان که دوره کارشناسی می باشد، حداقل 4 سال طول می کشد. تحصیل در دوره کارشناسی در رشته های مختلف امکان پذیر می باشد. دانشجویان می توانند بعد از اتمام دوره های تحصیلی خود مدرک کارشناسی کسب کنند. دانشجویان برای تحصیل در این مقطع نیاز به مدرک دیپلم، مدرک زبان و یا مدرک پیش دانشگاهی دارند. به یاد داشته باشید که یک سال تحصیلی در دانشگاه های کشور آذربایجان به 2 ترم تقسیم می شود.

دومین دوره تحصیل در آذربایجان دوره کارشناسی ارشد می باشد که حداقل 2 سال به طول می انجامد. دانشجویان در این دوره به کارشناسی ارشد صورت دقیق تر و کامل تر تحصیلات خود را در رشته مورد نظر ادامه می دهند. پس از اتمام این دوره می توانند با کسب مدرک وارد دوره دکترا شوند. تحصیل در این دوره با ارائه مدرک کارشناسی معتبر، مدرک زبان و سایر مدارک ممکن می باشد. بعد از تمام شدن دوره های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشجویان می توانند با ارائه مدرک کارشناسی ارشد معتبر در دوره های تحصیلی دکترا شرکت کنند. دوره تحصیلی دکترا شامل پروژه های تحقیقاتی، سمینارها و کنفرانس ها می باشد. دانشجویان باید جهت کسب مدرک این دوره از پروژه های خود دفاع کنند.

دوره های تحصیل در آذربایجان

سیستم آموزشی در کشور آذربایجان

دانشگاه های کشور آذربایجان به 2 بخش خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. دانشجویان می توانند برای تحصیل در آذربایجان و این دانشگاه ها و مرکز تحصیلی یکی از زبان های روسی و آذری را انتخاب کنند. در برخی از موارد دانشجویان می توانند تحصیلات خود را به زبان انگلیسی نیز ادامه دهند. جهت اثبات توانایی های زبان، دانشجویان باید در آزمون تعیین سطح شرکت کنند و یا مدرک معتبر زبان ارائه دهند. دانشجویان متقاضیانی که توانایی کافی در زبان ندارند، می توانند قبل از ورود به دانشگاه، در دوره زبان یک ساله شرکت کنند. به صورت کامل زبان مورد نظر خود را یاد بگیرند. مدرک زبان انگلیسی دانشجویان تافل با نمره 500 و یا آیلتس با نمره 6 و یا بالاتر باید باشد.

دانشجویان جهت تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان باید مدارک و شرایط زیر را دارا باشند:

 • مدرک زبان
 • مدارک تحصیلی
 • مجوز اقامت
 • کسب پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • 2 الی 4 قطعه عکس
 • تکمیل فرم های مربوطه
 • ارائه مدارک شناسایی
 • ارائه مدارک پزشکی
 • توان مالی کافی
 • سپری کردن دوره مقدماتی (در صورت نیاز)

تحصیل در کشور آذربایجان شرایط بسیار مناسبی برای دانشجویان ایرانی دارد. هموطنان عزیزی که قصد دارند مدرک تحصیلی معتبری کسب کنند می توانند وارد دانشگاه های کشور روسیه شوند. کسب اطلاعات درباره شرایط تحصیل و هزینه تحصیل و زندگی در روسیه قبل از مهاجرت به این کشور امری ضروری محسوب می شود. متقاضیان حتما باید از شرایط ورود به دانشگاه های این کشور اطلاعات کاملی داشته باشند.

شرایط تحصیل در آذربایجان

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان را دارند و می خواهند اقدام به کسب قبولی در این دانشگاه ها کنند، حتما باید به یکی از 2 زبان روسی و یا آذری مسلط باشند. متقاضیانی که نیاز به یادگیری زبان های روسی و آذری دارند، می توانند قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر، در دوره های یادگیری زبان شرکت کنند. هزینه شرکت در این دوره 500$ (دلار) در 1 سال می باشد. متقاضیان می توانند در 2 بخش آن را پرداخت کنند. تحصیلات عالی در دانشگاه های کشور آذربایجان در 3 دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر می باشد. در برخی از رشته های دانشگاه های کشور آذربایجان متقاضیان می توانند به زبان انگلیسی نیز مشغول به تحصیل شوند. هزینه خوابگاه در دانشگاه های کشور آذربایجان به طور متوسط 150$ (دلار) در ماه می باشد.

میانگین شهریه های تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان به صورت زیر می باشد:

مقطع تحصیلی شهریه به دلار برای یک ترم
کارشناسی $400 الی 900$
کارشناسی ارشد $900 الی 1200$
دکترا $1200 الی 2300$

دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در کشور آذربایجان را دارند باید در نظر داشته باشند که تمامی دانشگاه های این کشور توسط وزارت علوم کشور ایران مورد تایید قرار نگرفته اند. همچنین دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کشور آذربایجان مشغول به تحصیل شوند باید در نظر داشته باشند که دانشگاه مورد نظر توسط وزارت بهداشت کشور ایران نیز مورد تایید قرار گرفته باشد.

مهاجرت به کشور آذربایجان

علاوه بر مهاجرت تحصیلی، متقاضیان عزیز می توانند از سایر راه های مهاجرت به کشور آذربایجان نیز بهره مند شوند. هر ساله مهاجران زیادی برای مشغول به کار شدن در کمپانی های کشور آذربایجان، سرمایه گذاری و کارآفرینی در زمینه های مختلف در کشور آذربایجان، تاسیس کمپانی در کشور آذربایجان، ازدواج در کشور آذربایجان و همچنین تولد فرزند در کشور آذربایجان اقدام به مهاجرت به این کشور می کنند. همچنین شما عزیزان می توانید برای مطلع شدن از شرایط پذیرش در ترکیه به مقاله مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در ترکیه مراجعه کنید.

هموطنان گرامی اگر قصد مهاجرت به کشور های خارجی را دارید و به فکر تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان هستید، می توانید برای مطلع شدن از شرایط و هزینه های مهاجرت به پیشرفته ترین کشورهای جهان با کارشناسان و متخصصان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

Rate this post

2 دیدگاه برای “تحصیل در آذربایجان

 1. مسلمی گفت:

  با سلام و درود برای ادامه تحصیل در دوره دکتری ، بنده چندین سال قبل اقدام کردم ولی نیمه تمام رها کردم . فوق لیسانس مدیریت اجرایی دارم و می خواهم در دکترای مدیریت استراتژیک شرکت کنم .
  لطفا با توجه به دوره کرونا و آنلاین بودن تدریس ، الان پذیرش دانشجو چگونه است .

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. در خصوص بررسی شرایط با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.