مهاجرت به کشور آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

شرایط تحصیل در آذربایجان

شرایط تحصیل در آذربایجان برای متقاضیان و دانشجویان ایرانی بسیار مناسب می باشد و هر ساله دانشجویان زیادی از کشور ایران جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان به این کشور مهاجرت میکنند. تحصیل در آذربایجان هزینه ها و شرایط مطلوبی برای دانشجویان ایرانی دارد و این موضوع باعث جذب دانشجویان ایرانی شده است و لازم به ذکر است که هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان بسیار کم تر از هزینه های تحصیل در دانشگاه های سایر کشور های جهان می باشد. در دانشگاه های کشور آذربایجان بیش از هزار و پانصد دانشجوی ایرانی در رشته ها و مقاطع مختلف مشغول به تحصیل میباشند.

جمهوری آذربایجان یکی از کشور های قاره اروپای میباشد که در بخش شرقی این قاره قرار گرفته است و بیش از نه میلیون نفر در این کشور زندگی میکنند. متخصصان موسسه حقوقی و مهاجرتی سفیران سروش سعادت قصد دارند تا شما را از شرایط تحصیل در آذربایجان مطلع سازند.

سطح علمی و تحصیل در آذربایجان

در دهه گذشته، سیستم آموزشی کشور آذربایجان به طور چشمگیری پیشرفت کرده است و لازم به ذکر است که این کشور در زمینه های مختلف علمی و صنعتی نیز توسعه یافته است. پیشرفت و توسعه نظام و سیستم آموزشی و علمی کشور آذربایجان باعث شده است تا این کشور تبدیل به یکی از محبوب ترین مقصد های دانشجویان ایرانی جهت ادامه تحصیل در رشته ها و دوره های تحصیلی مختلف شود. هزینه های تحصیل در معتبر ترین دانشگاه ها و مراکز تحصیلی کشور آذربایجان بسیار پایین تر از سایر کشور های اروپایی و همچنین کشور های آمریکایی میباشد و این موضوع باعث شده است تا تعداد دانشجویان و متقاضیان خارجی در دانشگاه های معتبر این کشور افزایش یابد.

سطح علمی و آموزشی دانشگاه ها و سیستم آموزشی کشور آذربایجان در سطح متوسط میباشد. دوره تحصیلی ابتدایی در مدارس آذربایجان نه ساله می باشد و دانش آموزان بعد از اتمام نخستین دوره تحصیلی می توانند وارد دوره متوسطه (دبیرستان) شوند و پس از سپری کردن دو سال تحصیلی در مدرسه مورد نظر، مدرک دیپلم کسب کنند. بعد از دریافت مدرک دیپلم با نمرات بالا، متقاضیان و دانش آموزان قادر اند با ارائه مدارک مورد نیاز و کسب قبولی در دانشگاه مورد نظر، وارد دوره تحصیلات عالی شوند. زبان تحصیل در آذربایجان و ارائه برنامه های درسی در دانشگاه های معتبر این کشور به زبان روسی، آذری و در برخی از موارد انگلیسی نیز میباشد. با ما همراه باشید تا از شرایط تحصیل در دانشگاه های آذربایجان به صورت کامل مطلع شوید.

تحصیل در آذربایجان

دوره های تحصیل در آذربایجان

تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان همانند اکثر دانشگاه های کشور های مختلف جهان در سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر می باشد. در نخستین دوره تحصیلی در دانشگاه های کشور آذربایجان که دوره کارشناسی می باشد، حداقل چهار سال طول می کشد. تحصیل در دوره کارشناسی در رشته های مختلف امکان پذیر می باشد و دانشجویان می توانند بعد از اتمام دوره های تحصیلی خود مدرک لیسانس کسب کنند. دانشجویان برای تحصیل در این مقطع نیاز به مدرک دیپلم، مدرک زبان و یا مدرک پیش دانشگاهی دارند. به یاد داشته باشید که یک سال تحصیلی در دانشگاه های کشور آذربایجان به دو ترم تقسیم می شود.

دومین دوره تحصیل در آذربایجان دوره کارشناسی ارشد می باشد که حداقل دو سال به طول می انجامد و دانشجویان در این دوره به صورت دقیق تر و کامل تر تحصیلات خود را در رشته مورد نظر ادامه می دهند و پس از اتمام این دوره می توانند با کسب مدرک فوق لیسانس وارد دوره دکترا شوند. تحصیل در این دوره با ارائه مدرک لیسانس معتبر، مدرک زبان و سایر مدارک ممکن می باشد. بعد از تمام شدن دوره های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشجویان می توانند با ارائه مدرک فوق لیسانس معتبر در دوره های تحصیلی دکترا شرکت کنند. دوره تحصیلی دکترا شامل پروژه های تحقیقاتی، سمینار ها و کنفرانس ها میباشد و دانشجویان باید جهت کسب مدرک این دوره از پروژه های خود دفاع کنند.

سیستم آموزشی در کشور آذربایجان

دانشگاه های کشور آذربایجان به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می شوند و دانشجویان می توانند برای تحصیل در آذربایجان و این دانشگاه ها و مرکز تحصیلی یکی از زبان های روسی و آذری را انتخاب کنند و لازم به ذکر است که در برخی از موارد دانشجویان می توانند تحصیلات خود را به زبان انگلیسی نیز ادامه دهند. جهت اثبات توانایی های زبان، دانشجویان باید در آزمون تعیین سطح شرکت کنند و یا مدرک معتبر زبان ارائه دهند. دانشجویان متقاضیانی که توانایی کافی در زبان ندارند، می توانند قبل از ورود به دانشگاه، در دوره زبان یک ساله شرکت کنند و به صورت کامل زبان مورد نظر خود را یاد بگیرند. شایان ذکر است که مدرک زبان انگلیسی متقاضیان و دانشجویان تافل با نمره 500 و یا آیلتس با نمره 6 و یا بالاتر باید باشد. دانشجویان جهت تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان باید مدارک و شرایط زیر را دارا باشند:

  • مدرک زبان
  • مدارک تحصیلی
  • مجوز اقامت
  • کسب پذیرش از دانشگاه مورد نظر
  • دو الی چهار قطعه عکس
  • تکمیل فرم های مربوطه
  • ارائه مدارک شناسایی
  • ارائه مدارک پزشکی
  • توان مالی کافی
  • سپری کردن دوره مقدماتی (در صورت نیاز)

تحصیل در کشور آذربایجان شرایط بسیار مناسبی برای دانشجویان ایرانی دارد؛ اما لازم به ذکر است که هموطنان عزیزی که قصد دارند مدرک تحصیلی معتبر تری کسب کنند میتوانند وارد دانشگاه های کشور روسیه شوند. کسب اطلاعات درباره شرایط تحصیل و هزینه تحصیل و زندگی در روسیه قبل از مهاجرت به این کشور امری ضروری محسوب می شود و متقاضیان حتما باید از شرایط ورود به دانشگاه های این کشور اطلاعات کاملی داشته باشند.

شرایط تحصیل در کشور آذربایجان

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان را دارند و می خواهند اقدام به کسب قبولی در این دانشگاه ها کنند، حتما باید به یکی از دو زبان روسی و یا آذری مسلط باشند. لازم به ذکر است که متقاضیانی که نیاز به یادگیری زبان های روسی و آذری دارند، می توانند قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر، در دوره های یادگیری زبان شرکت کنند و هزینه شرکت در این دوره 500$ در یک سال می باشد که متقاضیان می توانند در دو بخش آن را پرداخت کنند. تحصیلات عالی در دانشگاه های کشور آذربایجان در سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر می باشد. در برخی از رشته های دانشگاه های کشور آذربایجان دانشجویان و متقاضیان می توانند به زبان انگلیسی نیز مشغول به تحصیل شوند. هزینه خوابگاه در دانشگاه های کشور آذربایجان به طور متوسط 150$ در ماه می باشد. میانگین هزینه ها و شهریه های تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان به صورت زیر می باشد:

شهریه (یک ترم) مقطع تحصیلی
$900-$400 کارشناسی
$1200-$900 کارشناسی ارشد
1200-$2300 دکترا

 

دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در کشور آذربایجان را دارند باید در نظر داشته باشند که تمامی دانشگاه های این کشور توسط وزارت علوم کشور ایران مورد تایید قرار نگرفته اند و همچنین دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کشور آذربایجان مشغول به تحصیل شوند باید در نظر داشته باشند که دانشگاه مورد نظر توسط وزارت بهداشت کشور ایران نیز مورد تایید قرار گرفته باشد.

مهاجرت به کشور آذربایجان

علاوه بر مهاجرت تحصیلی، هموطنان و متقاضیان عزیز می توانند از سایر راه های مهاجرت به کشور آذربایجان نیز بهره مند شوند. هر ساله متقاضیان و مهاجران زیادی برای مشغول به کار شدن در کمپانی های کشور آذربایجان، سرمایه گذاری و کارآفرینی در زمینه های مختلف در کشور آذربایجان، تاسیس کمپانی در کشور آذربایجان، ازدواج در کشور آذربایجان و همچنین تولد فرزند در کشور آذربایجان اقدام به مهاجرت به این کشور می کنند. همچنین شما عزیزان میتوانید برای مطلع شدن از شرایط پذیرش در ترکیه به مقاله “مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در ترکیه” مراجعه کنید.

هموطنان گرامی اگر قصد مهاجرت به کشور های خارجی را دارید و به فکر تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان هستید، می توانید برای مطلع شدن از شرایط و هزینه های مهاجرت به پیشرفته ترین کشور های جهان با کارشناسان و متخصصان مجرب موسسه حقوقی و مهاجرتی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *