مهاجرت به کشور آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به کشور آذربایجان

آذربایجان یکی از کشورهایی است که در شرق آروپا واقع شده است. این کشور در نزدیکی دریای خزر و در همسایگی ایران موقعیت دارد. مهاجرت به آذربایجان طرفداران زیادی دارد و سالانه افراد از راههای مختلفی همچون مهاجرت کاری- مهاجرت تحصیلی- مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به آذربایجان مهاجرت می­کنند. در اواخر دهه 1990 کشور آذربایجان با بهره برداری از ذخایر نفت و گاز به پیشرفت های چشمگیری دست یافته است. همچنین به تازگی سرمایه گذران خارجی بسیاری این کشور را جهت سرمایه گذاری انتخاب نموده اند. طبق آمار بدست آمده از میزان تولید ناخالصی در جهان کشور آذربایجان بالاترین میزان تولید ناخالص داخلی را در میان کشورهای جهان بخود اختصاص داده است که این میزان برابر با 5/9% می­باشد.

همانطور که بیان نمودیم راههای مختلفی برای مهاجرت به آذربایجان وجود دارد. دوستان عزیز برای اینکه بدانند بهترین راهه مهاجرتی به این کشور کدامست، پیشنهاد می­نمائیم با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نموده و از راهنمائی های مفید آنان بهره­مند گردید. آذربایجان دارای ذخایر نفت و گاز بسیاری می­باشد و این منابع نقش موثری در اقتصاد این کشور دارد. دانشگاه های کشور آذربایجان از کیفیت و سیستم آموزشی مناسبی برخوردار است و افراد زیادی این کشور را جهت ادامه تحصیل انتخاب می­نمایند. همچنین سالانه افراد زیادی با اخذ ویزای کاری آذربایجان به این کشور سفر می­نمایند. لازمه اخذ ویزای کاری آذربایجان دریافت دعوتنامه کاری از سوی کارفرمایانی در آذربایجان می­باشد. سرمایه گذاران برای ورود به کشور آذربایجان می­باید ویزای سرمایه گذاری آذربایجان را اخذ بنمایند.

روشهای مهاجرت به آذربایجان

از جمله روشهای مهاجرتی به کشور آذربایجان عبارتند از ثبت شرکت در آذربایجان- مهاجرت از طریق تحصیل- مهاجرت از طریق انجام کار و مهاجرت از طریق تولد فرزند. امکان اخذ اقامت دائم از طریق روشهای مهاجرتی فوق برای افراد وجود دارد. ما در ادامه هریک از روشهای فوق را به تفصیل بیان خواهیم نمود. شما می­توانید با مطالعه مهاجرت به اتریش یا سوئیس بهترین گزینه مهاجرت را انتخاب نمائید.

مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان از طریق ثبت شرکت و تجارت

همانطور که بیان نمودیم سرمایه گذران زیادی سالانه کشور آذربایجان را جهت سرمایه گذاری انتخاب می­نمایند. از آنجا که افراد برای ایجاد کسب و کار به این کشور سفر می­نمایند، نیازی به اخذ مجوز کاری نخواهند داشت. بسیاری از مسفران تجاری جهت حضور در کنفرانس ها- سمینارها – جلسات کاری و یا آموزش به این کشور سفر می­نمایند. از همین رو این دسته از افراد نیازی به اخذ مجوز کار آذربایجان نخواهند داشت.

مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

افراد برای انجام کار در آذربایجان می­باید ابتدا با کارفرمایی در این کشور به توافق رسیده و پس از اخذ دعوتنامه کاری می­باید ویزای کاری این کشور را دریافت نمایند. ناگفته نماند انجام کار در آذربایجان نیازمند مجوز کاری این کشور است که این مجوز از طریق کارفرمای مربوطه برای فرد مورد نظر در آذربایجان اخذ خواهد شد. فرآیند اخذ مجوز کاری آذربایجان بسته به ملیت فرد- نوع شرکت- فعالیت و حقوق و دستمزد فرد با یکدیگر متفاوت است. کارکنان خارجی پس از ورود به کشور آذربایجان می­باید به اداره پلیس این کشور مراجعه و ثبت نام نماید.

مجوز کار در آذربایجان

همانطور که بیان نمودیم مجوزهای توسط کارفرمایان برای کارکنان اخذ می­گردد. این مجوز ها و کارت های اقامتی افراد دارای یکسال اعتبار می­باشد که بمدت 5 سال و در پایان هر سال امکان تمدید آنها وجود دارد. با توجه به قوانین مهاجرت کاری آذربایجان افراد زیر نیازی به اخذ مجوز کار آذربایجان نخواهند داشت:

 • ساکنان دائمی آذربایجان
 • کارآفرینانی که به کشور آذربایجان مهاجرت نموده اند.
 • کارکنان سازمان های بین المللی
 • افرادی که به نمایندگی سازمان های مذهبی به این کشور سفر نموده اند.
 • ملوانان- ورزشکاران و کارگران هنری
 • اعضای هیئت علمی دانشگاه ها جهت سخنرانی و متخصصینی که جهت انجام فعالیت های پژوهشی به این کشور سفر نموده اند.

مهاجرت به کشور آذربایجان از طریق تحصیل

افرادی که قصد مهاجرت به آذربایجان را از طریق تجصیل دارند، ابتدا باید درخواست پذیرش خود را به یکی از دانشگاه های آذربایجان ارسال نمایند، در صورتیکه با درخواست وی موافقت گردد، برای وی دعوتنامه تحصیلی ارسال خواهند نمود. پس از آن با اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان می­تواند به این کشور سفر نموده و به ادامه تحصیل بپردازد. تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال و در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و دکترا به مدت 3 سال در آذربایجان طول خواهد کشید. مدت اعتبار ویزای تحصیلی دانشجویان در ابتدا بمدت 30 روز است و دانشجویان پس از ورود به آذربایجان می­توانند جهت اخذ اقامت موقت این کشور برای تحصیل در آذربایجان یا تحصیل رایگان در اتریش اقدام بنمایند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان

دانشجویانی که قصد اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان را دارند، می­باید مدارک زیر را به سفارت آذربایجان در کشور مبدأ خود ارائه نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه 2 قطعه عکس 3*4
 • پرداخت هزینه ویزای تحصیلی آذربایجان

ناگفته نماند دانشجویان پس از ورود به آذربایجان ظرف مدت 30 روز اجازه دارندجهت دریافت اقامت این کشور اقدام نمایند.

مهاجرت به کشور آذربایجان از طریق سرمایه گذاری

از دیگر راههای مهاجرتی به آذربایجان سرمایه گذاری می­باشد. میزان سرمایه اولیه برای سرمایه گذاری در این کشور59000-100000 دلار می­باشد. سرمایه گذران در ابتدا می­توانند اقامتی یکساله را دریافت نمایند و پس از پایان اعتبار امکان تمدید آن وجود خواهد داشت. پس از گذشت یکسال این اعتبار بمدت 2 سال و پس از آن بمدت 3 سال تمدید خواهد شد. از دیگر روشهای سرمایه گذاری در آذربایجان خرید سپرده های بانکی در این کشور می­باشد. بگونه ای که فرد با همان میزان سرمایه اولیه که در ابتدا بیان نمودیم سپرده ای بانکی را خریداری می­نمایدو فرد می­تواند اقامتی موقت که دارای 2 سال اعتبار می­باشد را دریافت نماید. پس از گذشت 2 سال فرد می­تواند اقامت دائم آذربایجان را معمولاً هر 5 سال یکبار تمدید می­گردد را اخذ بنماید.

اخذ اقامت آذربایجان از طریق تولد

اعطای تابعیت در آذربایجان از طریق خون می-باشد. بطوریکه نوزدان از طریق والدین بصورت ناخودآگاه تابعیت والدین خود را کسب می­نماید. دولت آذربایجان به نوزادانی که در خاک این کشور بدنیا می­آیند تابعیت این کشور را اعطا نخواهد نمود. البته نوزادانی که در خارج از خاک آذربایجان از والدینی آذربایجانی متولد گردند دارای تابعیت آذربایجان خواهند بود. همچنین دولت آذربایجان به افرادی که دارای شرایط زیر هستند تابعیت این کشور را اعطا خواهد نمود:

 • افرادی که تنها یکی از والدین آنها آدربایجانی باشد.
 • افرادی که در خارج از خاک آذربایجان متولد شده اند و تنها یکی از والدین آنها تابعیت آذربایجان را داشته باشد.
 • نوزادانی که در خاک آذربایجان متولد شده اند و والدین وی ناشناخته باشد، نیز می­تواند تابعیت آذربایجان را اخذ بنمایند.

علاقمندانی که قصد مهاجرت به کشور آذربایجان را دارند می­توانند با مشاوره با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات جامعی از راههای اخذ تابعیت این کشور کسب نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *