مهاجرت به کشور آذربایجان

اقامت آذربایجان

اقامت آذربایجان

نرخ بیکاری در آذربایجان بسیار پایین است و با وجود دانشگاه های بسیار معتبر در این کشور، افراد زیادی علاقمند به اخذ اقامت آذربایجان هستند. همچنین آذربایجان محیطی جذاب برای سرمایه گذاران خارجی می­ باشد. در حال حاضر سرمایه گذران زیادی مشغول به انجام کسب و کار در این کشور هستند. دولت آذربایجان به اتباع خارجی 2 نوع اقامت اعطاء می­ نماید. اقامت موقت و دیگری اقامت دائم.

افراد با اخذ یکی از ویزاهای کشور آذربایجان می ­توانند با اقامت موقت به این کشور سفر نمایند. پس از 2 سال زندگی در این کشور می توانند اقامت دائم را دریافت نمایند. اخذ اقامت دائم آذربایجان از راه های مختلفی امکان پذیر می­ باشد. دوستانی که علاقمند به اخذ اقامت آذربایجان هستند می­ توانند با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نموده و بهترین راه اخذ اقامت این کشور را انتخاب نمایند.

طرق اخذ اقامت آذربایجان

راه های مختلفی برای مهاجرت و اخذ اقامت این کشور وجود دارد. اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت، اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، اخذ اقامت از طریق خرید ملک، اخذ اقامت از طریق تحصیل، اخذ اقامت از طریق کار و اخذ اقامت از طریق تولد و یا ازدواج از جمله راه هایی است که افراد می ­توانند اقامت این کشور را دریافت نمایند. در ادامه ما بررسی هر یک از راه های بیان شده خواهیم پرداخت.

هزینه تحصیل و زندگی در کشور آذربایجان در مقایسه با دیگر کشورها مناسب است. از طرفی دانشگاه های این کشور از اعتبار بالایی در میان کشورها جهان برخوردار است. مدارکی که از دانشگاه های این کشور صادر می ­گردد. تقریبا در بیش از 51 کشور جهان به رسمیت شناخته شده است. دانشگاه های آذربایجان از امکانات پیشرفته و مدرنی برخوردار هستند. همچنان دانشجویان می توانند با اتمام تحصیلات در این کشور به دنبال شغل مورد نظر خود بپردازند. پس از مدتی اقامت این کشور را اخذ بنمایند. از دیگر راه های اخذ اقامت آذربایجان می­ توان به مهاجرت کاری اشاره نمود.

شرایط کسب اقامت موقت در آذربایجان

نخستین گام برای تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان داشتن مجوز قانونی اقامت در این کشور است. مهاجران خارجی می توانند از روش های مختلف وارد خاک کشور آذربایجان شوند و اقامت این کشور را کسب کنند. این روش ها عبارتند از:

  • کار
  • سرمایه گذاری
  • ازدواج
  • تحصیل

به یاد داشته باشید که کسب اقامت از هر روش ذکر شده دارای شرایط خاص می باشد. برای مثال، افرادی که برای کار اقدام به مهاجرت به آذربایجان می کنند حتما باید دعوت نامه کاری از کارفرمای معتبر کسب کنند تا موفق به اخذ اقامت کاری در این کشور شوند. در این مورد، کارفرمای متقاضی خارجی باید عدم وجود نیروی کار داخلی را اثبات کند تا به توان به طور قانونی نیروی کار خارجی را استخدام کند. کارت اقامت کاری آذربایجان در نخستین بار با اعتبار 1 ساله صادر می شود و قابل تمدید می باشد. برای کسب اقامت از طریق سرمایه گذاری متقاضیان می توانند از 2 روش برجسته یعنی ثبت شرکت یا خرید ملک اقدام کند. خرید اوراق قرضه نیز یکی از روش های شناخته شده در برای سرمایه گذاری می باشد.

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت در آذربایجان ازدواج با شهروندان این کشور می باشد که راه آسانی برای اقامت و همچنین تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان شناخته نمی شود. در این روش، ازدواج حتما باید به صورت رسمی در آذربایجان ثبت شود. تحصیل نیز یک روش امن و شناخته شده برای اقامت در آذربایجان می باشد. اما لازم به ذکر است که به دلیل سخت بودن شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان از طریق تحصیل، اکثر فارغ التحصیلان خارجی دانشگاه های این کشور موفق به کسب تابعیت در آذربایجان نمی شوند. ورود به دانشگاه های آذربایجان و کسب اقامت تحصیلی این کشور نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی در موسسات آموزشی معتبر آذربایجان دارد.

قوانین تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان

طبق ماده 52 قانون اساسی جمهوری آذربایجان، شهروند جمهوری آذربایجان شخصی است که متعلق به کشور آذربایجان است و دارای روابط حقوقی و سیاسی و همچنین حقوق و تعهدات متقابل در قبال آن (دولت) است. شخصی که در قلمرو جمهوری آذربایجان یا توسط یک شهروند جمهوری آذربایجان متولد شود، تابعیت جمهوری آذربایجان را می گیرد. شخصی که یکی از والدین وی تابعیت جمهوری آذربایجان را داشته باشد باید تابعیت جمهوری آذربایجان را بدست آورد. حقوق، آزادی ها و تعهدات شهروندان جمهوری آذربایجان بدون توجه به نژاد آنها، وضعیت اجتماعی و دارایی، ملیت، جنسیت، سوابق تحصیلی، زبان، دیدگاه های مذهبی، محل زندگی، عقاید سیاسی و سایر موارد برابر می باشد. به یاد داشته باشید که اخذ تابعیت یا تبدیل اقامت به تابعیت در کشور آذربایجان موجب دریافت پاسپورت آذربایجان می شود.

بر اساس قوانین آذربایجان، راه های اخذ تابعیت این کشور عبارتند از:

ردیفروش های اخذ تابعیت
1تولد در خاک جمهوری آذربایجان
2درخواست تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان
3وجود زمینه های ارائه شده توسط معاهدات بین المللی

قوانین کار در آذربایجان

افرادی که قصد دریافت اقامت از طریق کار در آذربایجان را دارند، می­ باید تمامی قوانین و شرایط کاری این کشور را به منظور اخذ مجوز کار آذربایجان رعایت نمایند. از مهمترین شرایط اخذ مجوز کاری این کشور عبارتند از:

  • افرادی که قصد دریافت اقامت دائم آذربایجان را دارند.
  • افرادی که به اشتغال زایی و کارآفرینی در این کشور پرداخته اند، مجوز کار دریافت خواهند نمود.
  • کارمندان سازمان های بین المللی نیز می­توانند مجوز کار آذربایجان را اخذ و به انجام کار در این کشور بپردازند.
  • ملوانان، ورزشکاران و هنرمندان و نمایندگان شرکت هایی که در آذربایجان به ثبت رسیده اند نیز می­ توانند مجوز کار آذربایجان را اخذ بنمایند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان

کشور آذربایجان محیطی بسیار مناسب و جذاب برای سرمایه گذران خارجی است. هر فردی با 500000AZN (منات آذربایجان) سرمایه اولیه می ­تواند در این کشور سرمایه گذاری نماید. سرمایه گذاری در آذربایجان روش های مختلفی دارد.

برخی از افراد با خرید مسکن و برخی با خرید سپرده ها بانکی و یا خرید ملک تجاری به ایجاد کسب و کار در این کشور می پردازد.

آیتمشرح هزینه به منات آذربایجان
حداقل مبلغ سرمایه گذاری500000AZN
اجازه خرید ملک برای اتباع خارجیندارند
مجوز اقامت از طریق ملکیک یا 2 دوره که معمولا هر کدام 6 ماهه
حداقل ارزش ملک100000AZN

ویزای کاری جهت اخذ اقامت آذربایجان

استخدام نیروهای خارجی در آذربایجان تنها در صورتی امکان پذیر است که کارفرمای مربوطه ثابت نماید که نیروی مورد نظر در این کشور وجود ندارد. پس از آن متقاضی اجازه خواهد داشت آگهی استخدام خود را در دیگر کشورها منتشر نماید. اتباع خارجی که با کارفرمای مربوطه قرارداد کاری امضاء نمودند، می­ توانند برای اخذ ویزای کاری آذربایجان اقدام نموده و به این کشور سفر نمایند. در این مدت کارفرمای مورد نظر بایستی برای نیروی خارجی که قصد استخدام وی را دارد مجوز کار دریافت نماید. در ابتدا نیروی کار مورد نظر می ­تواند اقامت یک ساله اخذ نموده و پس از اتمام آن امکان تمدید 5 ساله آن که همان اقامت دائم است اقدام نماید. پیشنهاد می شود مقاله ویزای کار آلمان را نیز مطالعه نمائید.

ویزای کاری جهت اخذ اقامت آذربایجان

اخذ اقامت آذربایجان از طریق تحصیل

سیستم آموزشی کشور آذربایجان بسیار با کیفیت است. دانشگاه های آذربایجان سالانه میزبان دانشجویان بین المللی زیادی است. از مهمترین دلایل انتخاب دانشگاه های اذربایجان توسط دانشجویان این است که در مقابل سیستم آموزشی با کیفیت و استاندارد، هزینه تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه می ­باشد. زبان تحصیل در دانشگاه های این کشور انگلیسی است. اگرچه دانشجویان می­ توانند به زبان های روسی و آذری نیز ادامه تحصیل نمایند.

مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش عبارتست از:

مدرک زباننمره
زبان انگلیسی آیلتسحداقل 6
تافلحداقل 500

دانشجویان در ابتدا مدارک تحصیلی خود را به همراه فرم درخواست پذیرش به دانشگاه مورد نظر خود در این کشور ارسال می نمایند. پس از بررسی مدارک دانشجو و تأیید مدارک، دعوتنامه تحصیلی ارسال می­ گردد. پس از آن دانشجویان بایستی برای اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان و اقامت این کشور اقدام نمایند.

اخذ اقامت آذربایجان از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در کشورها به صورت مختلف انجام می ­پذیرد. معروفترین آنها ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. در آذربایجان نیز ثبت شرکت با مسئولیت محدود یکی از پرطرفدارترین روش های ثبت شرکت می ­باشد. در این روش فعالیت های فرد مورد نظر در چارچوب های خاصی انجام می پذیرد. متقاضی موظف به پرداخت مالیات از میزان سود دریافتی می باشد. برای ثبت شرکت های سهامی خاص نیاز به بیش از 2 سرمایه گذار می­ باشد. ناگفته نماند پرسنل کاری در این نوع شرکت ها بایستی از شهروندان آذری باشند. در صورتیکه ثبت کنندگان شرکت اتباع خارجی هستند، بایستی مجوز کار را اخذ نمایند. افراد می ­توانند اقامت اتریش از طریق خرید ملک در اتریش را نیز اخذ بنمایند.

پس از تأسیس و ثبت شرکت افراد می ­توانند برای اخذ اقامت خود اقدام نمایند. دولت آذربایجان به این دسته از افراد ابتدا اقامتی که به صورت دو دوره 6 ماهه است اعطاء می ­نماید. پس از آن اعتبار اقامت آنان به مدت یک سال دیگر نیز تمدید خواهد شد. ناگفته نماند این افراد در مدت اقامت 6 ماهه حداقل باید 91 روز و در اقامت یک ساله حداقل 181 روز باید رد این کشور حضور داشته باشد. دقت کنید که هزینه زندگی در آذربایجان را نیز باید بررسی نمایید.

ازدواج در آذربایجان

از دیگر راه هایی که فرد می ­تواند اقامت آذربایجان را دریافت نماید ازدواج با اتباع آذربایجانی می ­باشد. بدین منظور باید افراد ازدواج آنها را در یکی از دفاتر اسناد رسمی در این کشور به ثبت برسانند. همچنین برای اخذ اقامت این کشور می ­باید با ارائه مدارکی از واقعی بودن ازدواج خود را اثبات نمایند. ثبت ازدواج اتباع خارجی با اتباع آذربایجانی تنها در اداره ای بنام Zage امکان پذیر است. پس از ثبت ازدواج و تأیید واقعی بودن ازدواج طرفین به تبعه­ خارجی پاسپورت آذربایجانی داده می ­شود.

ناگفته نماند افراد برای ثبت ازدواج خود در این کشور می ­باید مدارکی همچون مدارک زیر را به اداره مهاجرت در این کشور ارائه نمایند:

  • مدارک هویتی اعم از کارت ملی و شناسنامه
  • ارائه اسنادی که نشان دهنده طلاق و یا فوت همسر قبلی زوج و یا زوجه است. (در صورت ازدواج قبلی)

کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره راهنمای عزیزان در این زمینه می­ باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *