مهاجرت کاری آذربایجان

کار در آذربایجان

کار در آذربایجان

کار در آذربایجان امری دشواری نیست. اگر شغلی در این کشور ندارید، می توانید با مراجعه به پورتال های شغلی از فرصت های شغلی بهره مند شوید. بسته به شرایط کار خود، باید مالیات مشخصی را پرداخت کنید. اطلاعات بیشتر در مورد کار در آذربایجان، یافتن شغل، مالیات و شرایط اقتصادی این کشور را می توانید در ادامه این راهنما که توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است کسب کنید.

شرایط کار در آذربایجان در سال 2020

در سال های اخیر، اقتصاد کشور آذربایجان با سرعت بسیار بالا در حال رشد بوده است و ذخایر غنی نفت و گاز آن از سرمایه گذاری های خارجی استقبال کرده اند.

در نمودار زیر به رشد GDP در آذربایجان اشاره شده است:

نمودار زیر به رشد GDP در آذربایجان

گرچه آذربایجان مقصد محبوب مهاجران در ارتباط با سایر نقاط اروپا نیست، اما بخش انرژی شاهد هجوم مهاجران خارجی است که به دنبال فرصت های کاری هستند. کلیه مهاجران خارجی که مایل به کار در آذربایجان هستند باید دارای مجوز کار معتبر باشند. افرادی که پس از انقضاء مدت اعتبار مجوز خود یا نقض شرایط قرارداد کار خود به صورت بدون مجوز در کشور کار می کنند، مهاجران غیرقانونی محسوب می شوند. اجازه کار در آذربایجان توسط اداره مهاجرت دولتی کشور صادر می شود و درخواست معمولاً از طریق کارفرما انجام می شود.

بازار کار در کشور آذربایجان

در طول دوره اتحاد جماهیر شوروی، آذربایجان نسبت به ارمنستان و گرجستان، دو کشور همسایه ماورای قفقاز، از نظر صنعتی همیشه توسعه یافته بوده است. اما در نتیجه سرمایه گذاری کند در بخش غیرنفتی، از تنوع کمتری نیز برخوردار بوده است. با بیش از 100 سال سابقه توسعه صنعتی، آذربایجان ثابت کرد که در سراسر آشفتگی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه 1990 تا به امروز، 1 کشور پیشرو در قفقاز جنوبی است. در حالی که اکثر مهاجران شاغل در آذربایجان در صنعت نفت و گاز مشغول به کار هستند، دولت به دنبال ایجاد تنوع در اقتصاد بوده و قصد دارد در سایر بخش ها مانند گردشگری، ارتباطات، کشاورزی و آموزش نیز فرصت هایی را برای مهاجران خارجی که به اقامت از طریق کار در آذربایجان هستند فراهم کند.

میزان حضور نیروی کار براساس بازار کار در آذربایجان به شرح زیر است:

بازار کار حضور نیروی کار به % درصد
بخش کشاورزی 37
بخش صنعت 14.3
بخش خدمات 48.9

کشاورزی همچنان بزرگترین بخش اشتغال در آذربایجان است، در حالی که رشد در بخش انرژی همچنین فرصت های کاری را در صنایع ثانویه مرتبط، مانند بخش خدمات ایجاد کرده است. ساخت و ساز در آذربایجان نیز در حال رونق است. پروژه های توسعه زیرساخت ها و افزایش تقاضا برای مسکن باعث افزایش فرصت ها در صنعت ساخت و ساز شده است که منجر به فرصت های شغلی فراوانی می شود. نفت همچنان برجسته ترین محصول اقتصاد آذربایجان است که پنبه، گاز طبیعی و محصولات کشاورزی به رشد اقتصادی آن در 5 سال گذشته کمک می کنند. آذربایجان پیشرفت در اصلاحات اقتصادی را آغاز کرده است و روابط و ساختارهای اقتصادی قدیمی به آرامی جایگزین می شوند. شایان ذکر است که مانع پیشرفت اقتصادی، از جمله افزایش سرمایه گذاری خارجی، ادامه درگیری با ارمنستان بر سر منطقه قره باغ است.

یافتن کار در آذربایجان

کارآمدترین و محبوب ترین روش برای یافتن کار در جمهوری آذربایجان برای مهاجران جستجوی اینترنتی است. وب سایت هایی وجود دارند که کاربرپسند هستند و با موفقیت در استخدام بسیار بالا و آسان از آنها استفاده می شود و از ترکیبی از انگلیسی و آذربایجانی استفاده می کنند. یکی از بهترین وب سایت های کاریابی در این کشور JOBSEARCH می باشد. بسیاری از مهاجران خارجی که اقدام به مهاجرت کاری به آذربایجان می کنند نیز انتخاب می کنند تا لیست فرصت های شغلی مورد نظر خود را در روزنامه ها، به طور عمده در پایتخت باکو، مرور کنند. نشریاتAvrasiya ،Bakinsky Bulvar و Baku Sun همه لیست های شغلی گسترده ای دارند. طیف گسترده ای از بخش ها و صنایع، فرصت های شغلی خود را به صورت آنلاین و چاپی تبلیغ می کنند و کارمندان و متخصصان باید پیگیر این لیست ها باشند.

همانطور که گفته شد، جستجوی اینترنت راه اصلی یافتن کار در خارجی ها در آذربایجان است. 2 سایت معتبر دیگر برای کاریابی در آذربایجان عبارتند از:

  • AZERJOBS
  • LEARN4GOOD

آذربایجان صادر کننده رو به رشد نفت است و افراد زیادی برای کار در این زمینه به کشور مهاجرت می کنند. چندین شرکت در مشاغل در این زمینه تخصص دارند. این شرکت ها عبارتند از:

  • RIGZONE
  • OIL AND GAS JOBSEARCH

پایتخت آذربایجان، باکو، مرکز تجارت این کشور است و بیشتر مهاجران بعد از مهاجرت به آذربایجان در آن مستقر می شوند. ارتباطات احتمالاً بزرگترین چالش مهاجران در آذربایجان خواهد بود. اگرچه برخی از آذربایجانی ها به ویژه در بخش نفت و گاز انگلیسی را می دانند و صحبت می كنند، آذری و روسی متداول ترین زبان تجارت در کشور آذربایجان هستند و مهاجران می توانند حداقل چند عبارت اصلی را به 1 یا هر 2 زبان یاد بگیرند.

یافتن کار در آذربایجان

مالیات کار در آذربایجان

هر فردی در آذربایجان درآمد کسب کند مشمول مالیات می شود. مالیات بر درآمد با استفاده از سیستم PAYE توسط کارفرما محاسبه و از حقوق کسر می شود. هرگونه درآمد اضافی که از طریق فعالیت تجاری یا هر فعالیت تجاری دیگری مانند اجاره به وجود می آید، باید به طور مستقل ثبت شود و قبل از 31 مارس (March) سال مالیاتی اعلام شود. فرم مالیات بر درآمد به همراه اطلاعات بیشتر در مورد سیاست های مالیاتی آذربایجان در وب سایت دولتی این کشور قابل دسترسی است. ساکنینی که ویزای اقامتی ندارند فقط واجد شرایط مالیات بر درآمد کسب شده در این کشور هستند، اما اقامت دائم از سود و درآمد حاصل از خارج از کشور مالیات دریافت می کنند.

دستمزد سالانه 24.000AZN (منات آذربایجان) با نرخ 14% مالیات بر درآمد محاسبه می شود. هر فردی که بالاتر از این مبلغ درآمد کسب کند باید 30% مالیات اضافی را پرداخت کند. توصیه می شود قبل از مهاجرت به کشورهای خارجی، اطلاعات کافی درباره شرایط و بازار کار آن کشور کسب کنید. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با آمادگی کامل و تجربه فوق العاده بالا شما عزیزان را در تمامی مراحل مهاجرت به بهترین کشورهای خارجی همراهی خواهند کرد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.