مهاجرت سرمایه گذاری در آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان

اگر به فکر اخذ اقامت آذربایجان برای خود و خانواده خود می باشید، اقامت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان می تواند بهترین روش مهاجرتی باشد. در سال های اخیر، شرایط کلی سرمایه گذاری در کشور آذربایجان، علی رغم وجود چالش های پیش روی این کشور مطلوب ارزیابی می شود. در زمینه سرمایه گذاری، این کشور تلاش های قابل توجهی برای الحاق به بازار جهانی و جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) انجام داده است. یکی از این موارد اعطاء امتیازات و مشوق های گوناگون دولت این کشور به سرمایه گذاران خارجی می باشد.

کسر مالیاتی و در مواردی معافیت مالیاتی، مشارکت آزاد در انواع پروژه های سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی، امکان خرید و فروش آسان املاک، فرآیند آسان راه اندازی کسب و کار و کارآفرینی، امکان اخذ سریع و آسان اقامت و تابعیت آذربایجان، بهره مندی از خدمات دولتی و غیره از جمله امتیازات سرمایه گذاری در جمهوری این کشور می باشد. جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله امضاکنندگان معاهدات سرمایه گذاری دو جانبه (BIT) با این کشور می باشد. به همین دلیل امکان سرمایه گذاری مشترک و بهره کامل از مزایای سرمایه گذاری در این کشور برای هموطنان علاقه مند مهیاست. به منظور دسترسی به اطلاعات تکمیلی در این خصوص، می توانید با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز مشاوره نمائید.

شرایط سرمایه گذاری در آذربایجان

بطور کلی شرایط سرمایه گذاری در آذربایجان بسیار مناسب است. این کشور با وجود منابع و ذخایر نفتی و گازی به اقتصاد رو به رشدی دست یافته است. همچنین آذربایجان یکی از کشورهای عضو اتحادیه فی مابین در میان کشورهای ارمنستان، روسیه و بلاروس می­باشد که از این طریق درآمد قابل توجهی از تعرفه های گمرکی میان این کشورها کسب خواهد نمود. از دیگر درآمدهای کشور آذربایجان می­توان به پروژه های نفتی و لوله کشی های گازی موفقی که در سال های اخیر انجام داده است اشاره نمود. در سال 2016 نیز دولت آذربایجان قراردادهای زیادی را با هدف برقراری ارتباط تجاری با دیگر کشورها منعقد نموده است. بطوریکه هم اکنون کشور آذربایجان از لحاظ اقتصادی رتبه 57 را در میان 190 کشور جهان کسب نموده است.

آمار سرمایه گذاری در آذربایجان

مطابق گزارش سرمایه گذاری جهانی 2019 UNCTAD، این کشور در سال 2018 از نظر جریانات سرمایه گذاری خارجی (FDI) در حدود 1.4 بیلیون $ (دلار) دریافت کرده است که این رقم در مقایسه با سال مشابه قبلی 2.8 بیلیون $ (دلار) کاهش محسوسی را نشان می دهد. آمارها حکایت از آن دارد که بیشترین رقم سرمایه گذاری مربوط به سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز این کشور می باشد. با این حال تاکید خود دولت این کشور بر متنوع سازی در این مورد است.

سرمایه گذاری در بخش املاک، ثبت شرکت، خرید سهام، مشارکت در ساخت، توریسم و مهمانداری و غیره از جمله موارد مورد تاکید دولت آذربایجان در جذب سرمایه گذاران خارجی است. بزرگترین شریک این کشور و منبع اصلی FDI این کشور، روسیه است. روسیه و مخصوصا شرکت دولتی Gazprom روسیه بیشترین حجم سرمایه گذاری را مخصوصا در بخش نفت و گاز این کشور دارد. دولت آذربایجان ادعای بهبود شرایط سرمایه گذاری در این کشور را دارد. در رتبه بندی 2018 Doing Business بانک جهانی مشاهده نمود که آذربایجان در بین 180 کشور دارای رتبه 25 است. بالاتر از روسیه، بلغارستان، رومانی و مجارستان و حتی بالاتر از میانگین اروپایی است. نقطه قوت آذربایجان در زمینه سرمایه گذاری خارجی مربوط به حفاظت بهتر از سرمایه گذاران خرد و ارتقای بهره وری می باشد.

قوانین اقامت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان

همانطور که بیان نمودیم آذربایجان مملو از ذخایر نفتی و گازی است. این موضوع تأثیر چشمگیری بر اقتصاد این کشور دارد. دولت آذربایجان قوانینی را برای سرمایه گذران خارجی تعیین نموده است که منظور همان سود و زیان این سرمایه گذران در این کشور و انتقال سرمایه آنها به کشور مبدا می­ باشد. سرمایه گذران خارجی به طرق مختلف می ­توانند به فعالیت های کارآمدی دست بزنند که برخی از این فعالیت ها عبارتند از:

 • تثبیت سوبسید
 • تعیین سهام در شرکت های مختلف
 • تثبیت و تأسیس شرکت های سهامداری مختلف
 • انعقاد قراردادها و توافقنامه ها
 • اجاره سازمان ها و نهادها به سرمایه گذران خارجی و نه واگذاری به آنها

بررسی سرمایه گذاری در آذربایجان

در سالهای اخیر، دولت آدربایجان در جهت تشویق سرمایه گذاری خارجی (FDI) اقداماتی همانند امضاء معاهدات دوجانبه، تصویب قوانین تسهیل کننده پیرامون تشکیل شرکت، کاهش مالیات های شرکتی و قوانین ناظر بر حمایت از سرمایه گذاری را عملیاتی کرده است. متقاضیان قبل از سرمایه گذاری بایستی به نقاط قوت و ضعف سرمایه گذاری در این کشور توجه نمایند. از نقاط قوت جمهوری این کشور می توان به هزینه های تولید رقابتی، نیروی کار ارزان و ماهر، میادین گازی سرشار در دریای خزر، صادرات گاز به ترکیه و سپس اروپا، رابط بین چین و اروپا، توسعه کوریدورهای راه آهن با ایران، ترکیه و گرجستان و منابع ارز خارجی در صندوق نفت این کشور (SOFAZ) اشاره نمود.

نباید از این موضوع نیز غفلت کرد که یکی از شرکای اصلی تجاری جمهوری آذربایجان، کشور آلمان است. در همین راستا، اطلاع از شرایط بیزینس و کاریابی در آلمان نیز حائز اهمیت است. اما این تنها یک روی سکه است. روی دیگر سکه، نقاط ضعف سرمایه گذاری می باشد. نقاط ضعف اصلی شامل عدم ثبات سیاسی و منطقه ای بالا، روابط منطقه ای ضعیف مخصوصا مناقشه با ارمنستان بر سر قره باغ، نفوذ ضعیف دولت و پیشرفت کند اصلاحات ساختاری، فساد بالا و حفاظت ضعیف از حقوق دارایی، وابستگی شدید به منابع سوخت های فسیلی و سیستم بانکداری ضعیف می باشد.

بررسی شرایط سرمایه گذاری در آذربایجان

جذاب ترین بخش های سرمایه گذاری در آذربایجان

از نظر حجم سرمایه گذاری، جمهوری این کشور در بین کلیه کشورهای منطقه رتبه 1 را دارا است. کسب این رتبه را مدیون اصلاحات اقتصادی و قانونی در ساختارهای کشور می باشد. همچنین روند کلی سرمایه گذاری روبه رشد است. دیگر عدم ثبات سیاسی و اقتصادی از این کشور رخت بربسته است. این کشور به جزیره ثبات در منطقه قفقاز تبدیل شده است. همچنین این کشور دارای نیروی کار با تحصیلات عالی می باشد. تمامی این شرایط دست به دست هم می دهد تا سرمایه گذاری را به حداقل سطح ریسک ممکن برساند.

با وجود اینکه بیشترین سهم از سرمایه گذاری خارجی مربوط به بخش نفت و گاز این کشور است. اما با این وجود یکی از اولویت های برتر خود دولت این کشور متنوع سازی اقتصاد کشور است. بر این اساس، جذاب ترین بخش های اقتصادی جمهوری این کشور جهت سرمایه گذاری عبارتند از:

 • تولید نفت و گاز طبیعی
 • صنعت پتروشیمی
 • صنعت IT و ارتباطات دور
 • بخش املاک و ساختمان
 • کشاورزی
 • حمل و نقل و ترابری
 • گردشگری

مزایای سرمایه گذاری در آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان طرفداران و علاقمندان زیادی دارد. زیرا افراد از این طریق می ­توانند اقامت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان را اخذ نموده و علاوه بر این از مزایای زیر نیز بهره­مند گردند:

 • ثبات سیاسی و اقتصادی
 • 2 برابر شدن رشد ناخالص ملی در اذربایجان
 • پایین بودن کسری بودجه دولت آذربایجان
 • آذربایجان از لحاظ اعتبار سنجی بالاترین رتبه را در میان کشورهای منطقه اخذ نموده است.
 • اخذ رتبه 65 در زمینه اقتصادی از نظر بانک های جهانی
 • امنیت عمومی، ثبات اقتصادی و سیاسی
 • همچنین از سال 1995 کشور آمریکا 220 میلیون $ (دلار) در این کشور سرمایه گذاری نموده است.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در آذربایجان

یکی از دیگر روش هایی که منجر به اقامت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان می­ گردد، خرید ملک است. مالکیت در این کشور بطور مستقیم به اتباع خارجی اعطاء نمی­ گردد. اتباع خارجی می­ توانند در 2 دوره به خرید ملک در این کشور بپردازند.

مدارک لازم جهت خرید ملک در این کشور عبارتست از:

 • ارائه مدارک و اسناد لازم جهت ثبت شرکت و یا سرمایه گذاری
 • ترجمه مدارک هویتی
 • ترجمه تمامی مدارک تحصیلی سرمایه گذار
 • ارائه­ی سابقه کاری سرمایه گذار
 • معرفی مکانی مناسب برای انجام فعالیت های تجاری
 • ارائه تأییدیه سفارت آذربایجان در کشور مبدأ فرد
 • ارائه گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • ارائه حساب بانکی جهت اثبات تمکن مالی سرمایه گذار برای زندگی در این کشور

 معرفی برنامه investment در آذربایجان

این برنامه ویزای اقامت موقتی و در ادامه ویزای دائمی آذربایجان را بر پایه سپرده بانکی یا سرمایه گذاری در بخش املاک و بیزینس آذربایجان به متقاضیان اعطاء می کند. از مزایای اصلی برنامه ویزای سرمایه گذار آذربایجان می توان به اخذ اقامت همسر و فرزندان نیز اشاره کرد. اکنون روش های اخذ ویزای سرمایه گذار آذربایجان را در جدول زیر باهم مرور می کنیم:

شرطشرح
شرط 1سپرده گذاری بانکی در حدود AZN100000 (مانات) معادل $59000 (دلار) در یکی از بانک های آذربایجان
شرط 2خرید ملک با مبلغ حداقل AZN100.000 (مانات) معادل $59000 (دلار)
شرط 3ثبت شرکت با مبلغ AZN500000 (مانات) معادل $294000 (دلار)

اکنون با اطلاع از روش های اخذ ویزای سرمایه گذاری متقاضیان بایستی از شرایط اخذ نیز مطلع شوند. متقاضیان بایستی بدانند که با سرمایه گذاری ابتداء به آنها ویزای اقامت موقتی آذربایجان با اعتبار 2 ساله اعطاء می شود. سپس با حفظ شرایط درخواست اولیه (سپرده بانکی، تملک خانه، ثبت شرکت و غیره) و پس از گذشت 2 سال اقامت در آذربایجان به آنها اقامت دائمی 5 ساله اعطاء می شود. این نوع اقامت هر 5 سال یکبار قابلیت تمدید دارد.

مدارک برای اخذ مجوز ثبت سرمایه در آذربایجان

اخذ ویزای سرمایه گذار آذربایجان آسانترین و سریعترین روش جهت اقامت در این کشور می باشد. در نهایت به اخذ تابعیت آذربایجان منجر می شود. برای اخذ ویزای اقامت آذربایجان چه مدارکی لازم است؟ با فرض سرمایه گذاری حدود AZN100000 (مانات) معادل $59000 (دلار) در یکی از بانک های آذربایجانی، متقاضی به منظور اخذ اقامت موقت آذربایجان به مدارک زیر نیازمند است:

 1. فرم درخواست تکمیل شده
 2. کپی پاسپورت (مدت اعتبار: دوره اقامت درخواستی+ 3 ماه اضافی)
 3. گواهی بانکی
 4. نتیجه معاینه پزشکی
 5. 2 قطعه عکس (3×4 با پس زمینه قرمز)
 6. مدرک سکونتی (سند خانه، اجاره نامه و غیره)
 7. کپی کارت شناسایی
 8. رسید پرداخت هزینه ماهیانه اقامت موقت(TRP) حدود AZN10 (مانات) یا $6 (دلار)

سرمایه گذاران و کارآفرینان ایرانی می توانند در بخش هایی مثل املاک، ثبت شرکت و غیره اقامت قانونی اخذ نمایند. بدین ترتیب از مزایای برنامه ویزای سرمایه گذاری برخوردار شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد و درباره انواع برنامه های ویزای سرمایه گذاری و کار در فرانسه، آلمان، انگلستان، کانادا و غیره با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *