مهاجرت سرمایه گذاری در آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان

اگر شما هم به فکر اخذ اقامت سریع آذربایجان برای خود و خانواده خود می باشید، اقامت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان می تواند بهترین روش مهاجرت به این کشور باشد. در سالهای اخیر، شرایط کلی سرمایه گذاری در کشور آذربایجان، علی رغم وجود چالش های پیش روی این کشور مطلوب ارزیابی می شود. در زمینه سرمایه گذاری، این کشور تلاش های قابل توجهی برای الحاق به بازار جهانی و جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI)  انجام داده است که یکی از این موارد اعطای امتیازات و مشوق های گوناگون دولت آذربایجان به سرمایه گذاران خارجی می باشد.

کسر مالیاتی و در مواردی معافیت مالیاتی، مشارکت آزاد در انواع پروژه های سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی، امکان خرید و فروش آسان املاک، فرآیند آسان راه اندازی کسب و کار و کارآفرینی، امکان اخذ سریع و آسان اقامت و تابعیت آذربایجان، بهره مندی از خدمات دولتی و … از جمله امتیازات سرمایه گذاری در جمهوری آذربایجان می باشد. جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله امضاء کنندگان معاهدات سرمایه گذاری دو جانبه (BIT) با آذربایجان می باشد و به همین دلیل امکان سرمایه گذاری مشترک و بهره مندی کامل از مزایای سرمایه گذاری در این کشور برای هموطنان علاقه مند مهیاست. به منظور دسترسی به اطلاعات تکمیلی در این خصوص، می توانید با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز مشاوره نمائید.

سرمایه گذاری در آذربایجان از زبان آمار

مطابق گزارش سرمایه گذاری جهانی 2019 UNCTAD، آذربایجان در سال 2018 از نظر جریانات سرمایه گذاری خارجی (FDI) در حدود USD 1.4 بیلیون دلار دریافت کرده است که این رقم در مقایسه با سال مشابه قبلی (USD 2.86 بیلیون دلار) کاهش محسوسی را نشان می دهد.آمارها حکایت از آن دارد که بیشترین رقم سرمایه گذاری در کشور آذربایجان مربوط به سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز این کشور می باشد. با این حال تاکید خود دولت آذربایجان بر متنوع سازی در این مورد است.

سرمایه گذاری در بخش املاک، ثبت شرکت، خرید سهام، مشارکت در ساخت، توریسم و مهمانداری و … از جمله موارد مورد تاکید دولت آذربایجان در جذب سرمایه گذاران خارجی است. بزرگترین شریک آذربایجان و منبع اصلی FDI آذربایجان، روسیه است. روسیه و مخصوصا شرکت دولتی Gazprom  روسیه بیشترین حجم سرمایه گذاری را مخصوصا در بخش نفت و گاز این کشور دارد. دولت آذربایجان ادعای بهبود شرایط سرمایه گذاری در این کشور را دارد و صحت این گفته را می توان در رتبه بندی 2018 Doing Business بانک جهانی مشاهده نمود که آذربایجان در بین 180 کشور جهان دارای رتبه 25 است و بالاتر از روسیه، بلغارستان، رومانی و مجارستان و حتی بالاتر از میانگین اروپایی است. بر اساس همین گزارش، نقطه قوت آذربایجان در زمینه سرمایه گذاری خارجی مربوط به حفاظت بهتر از سرمایه گذاران خرد و ارتقای بهره وری می باشد.

بررسی شرایط سرمایه گذاری در آذربایجان

در سالهای اخیر، دولت آدربایجان در جهت تشویق سرمایه گذاری خارجی (FDI) اقداماتی همانند امضای معاهدات دوجانبه، تصویب قوانین تسهیل کننده پیرامون تشکیل شرکت، کاهش مالیاتهای شرکتی و قوانین ناظر بر حمایت از سرمایه گذاری را عملیاتی کرده است. با وجود فراهم شدن شرایط مساعد برای سرمایه گذاری در آذربایجان، اما متقاضیان قبل از سرمایه گذاری در این کشور بایستی به نقاط قوت و ضعف سرمایه گذاری در این کشور توجه نمایند. از نقاط قوت جمهوری آذربایجان می توان به هزینه های تولید رقابتی، نیروی کار ارزان و ماهر، میادین گازی سرشار در دریای خزر، صادرات گاز به ترکیه و سپس اروپا، رابط بین چین و اروپا، توسعه کوریدورهای راه آهن با ایران، ترکیه و گرجستان و منابع ارز خارجی در صندوق نفت آذربایجان (SOFAZ) اشاره نمود. نباید از این موضوع نیز غفلت کرد که یکی از شرکای اصلی تجاری جمهوری آذربایجان، کشور آلمان است و در همین راستا، اطلاع از  شرایط بیزینس و کاریابی در آلمان نیز حائز اهمیت است.

اما این تنها یک روی سکه است و روی دیگر سکه، نقاط ضعف سرمایه گذاری در جمهوری آذربایجان می باشد. نقاط ضعف اصلی شامل عدم ثبات سیاسی و منطقه ای بالا، روابط منطقه ای ضعیف مخصوصا مناقشه با ارمنستان بر سر قره باغ، نفوذ ضعیف دولت و پیشرفت کند اصلاحات ساختاری، فساد بالا و حفاظت ضعیف از حقوق دارایی، وابستگی شدید به منابع سوختهای فسیلی و سیستم بانکداری ضعیف می باشد.

 

جذاب ترین بخشهای سرمایه گذاری در آذربایجان

از نظر حجم سرمایه گذاری در سال 2019، جمهوری آذربایجان در بین کلیه کشورهای منطقه رتبه 1 را داراست و کسب این رتبه را مدیون اصلاحات اقتصادی و قانونی در ساختارهای کشور می باشد. همچنین روند کلی سرمایه گذاری در این کشور نیز روبه رشد است. دیگر عدم ثبات سیاسی و اقتصادی از این کشور رخت بربسته و آذربایجان به جزیره ثبات در منطقه قفقاز تبدیل شده است. همچنین آذربایجان دارای نیروی کار با تحصیلات عالی می باشد و تمامی این شرایط دست به دست هم می دهد تا سرمایه گذاری در آذربایجان را به حداقل سطح ریسک ممکن برساند.

با وجود اینکه بیشترین سهم از سرمایه گذاری خارجی مربوط به بخش نفت و گاز آذربایجان است، اما با این وجود یکی از اولویت های برتر خود دولت آذربایجان متنوع سازی اقتصاد کشور و جذب سرمایه گذاران خارجی مخصوصا در بخش های کشاورزی، حمل و نقل، گردشگری و فناوری اطلاعات (IT) می باشد. بر این اساس، جذاب ترین بخش های اقتصادی جمهوری آذربایجان جهت سرمایه گذاری در سال 2019 عبارتند از:

1- تولید نفت و گاز طبیعی
2- صنعت پتروشیمی
3- صنعت IT و ارتباطات دور
4- بخش املاک و ساختمان
5- کشاورزی
6- حمل و نقل و ترابری
7- گردشگری

معرفی برنامه ویزای سرمایه گذار آذربایجان

این برنامه ویزای اقامت موقتی و در ادامه ویزای دائمی آذربایجان را بر پایه سپرده بانکی یا سرمایه گذاری در بخش املاک و بیزینس آذربایجان به متقاضیان اعطاء می کند. از مزایای اصلی برنامه ویزای سرمایه گذار آذربایجان می توان به اخذ اقامت همسر و فرزندان نیز اشاره کرد. اکنون روش های اخذ ویزای سرمایه گذار آذربایجان را در جدول زیر باهم مرور می کنیم:

شرط 1: سپرده گذاری بانکی در حدود AZN100,000 (مانات) معادل USD59,000 (دلار) در یکی از بانکهای آذربایجان
شرط 2: خرید ملک با مبلغ حداقل AZN100,000 (مانات) معادل USD59,000 (دلار)
شرط 3: ثبت شرکت با مبلغ AZN500,000 (مانات) معادل USD294,000 (دلار)

اکنون با اطلاع از روش های اخذ ویزای سرمایه گذار آذربایجان، متقاضیان بایستی از شرایط اخذ این نوع ویزا نیز مطلع شوند. متقاضیان بایستی بدانند که با سرمایه گذاری در آذربایجان ابتداء به آنها ویزای اقامت موقتی آذربایجان با اعتبار 2 ساله اعطاء می شود و سپس با حفظ شرایط درخواست اولیه (سپرده بانکی، تملک خانه، ثبت شرکت و …) و پس از گذشت 2 سال اقامت در آذربایجان به آنها اقامت دائمی 5 ساله اعطاء می شود. این نوع اقامت هر 5 سال یکبار قابلیت تمدید دارد.

مدارک برای اخذ ویزای سرمایه گذار آذربایجان

همانطوریکه در مطالب فوق نیز بیان شد، اخذ ویزای سرمایه گذار آذربایجان آسانترین و سریعترین روش جهت اقامت در این کشور می باشد که در نهایت به اخذ تابعیت آذربایجان منجر می شود. برای اخذ ویزای اقامت آذربایجان چه مدارکی لازم است؟ با فرض سرمایه گذاری حدود AZN100,000 (مانات) معادل USD59,000 (دلار) در یکی از بانکهای آذربایجانی ، متقاضی به منظور اخذ اقامت موقت آذربایجان به مدارک زیر نیازمند است:

  1. فرم درخواست تکمیل شده
  2. کپی پاسپورت ( مدت اعتبار: دوره اقامت درخواستی+ 3 ماه اضافی)
  3. گواهی بانکی
  4. نتیجه معاینه پزشکی
  5. 2 قطعه عکس (3×4 با پس زمینه قرمز)
  6. مدرک سکونتی (سند حانه، اجاره نامه و …)
  7. کپی کارت شناسایی
  8. رسید پرداخت هزینه ماهیانه اقامت موقت(TRP) حدود AZN10 (مانات) یا USD6 (دلار)

سرمایه گذاران و کارآفرینان ایرانی می توانند با سرمایه گذاری در بخشهایی مثل املاک، ثبت شرکت، خرید سهام و … اقامت خود و خانواده خود را در کشور آذربایجان اخذ نموده و از مزایای برنامه ویزای سرمایه گذار آذربایجان برخوردار شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد و درباره انواع برنامه های ویزای سرمایه گذاری و کار در فرانسه، آلمان، انگلستان، کانادا و … با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *