مهاجرت تحصیلی بلژیک

مهاجرت تحصیلی به بلژیک

مهاجرت تحصیلی به بلژیک

بلژیک کشوری در غرب اروپا است و یکی از اعضای برجسته اتحادیه اروپا (شنگن) می­باشد.پایتخت این کشور شهر بروکسل است. از آنجائیکه هزینه تحصیل در کشور بلژیک در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی یک سوم می­باشد.از این رو افراد به مهاجرت تحصیلی به بلژیک اقدام می­کنند.

دانشجویانی که برای ادامه تحصیل کشور بلژیک را انتخاب می­کنند شرایط بسیار مناسبی از لحاظ هزینه ها دارند زیرا هزینه اقامت دانشجویی در این کشور 50در صد ارزان تر از سایرین است و همچنان دانشجویان در حین تحصیل می­توانند 20ساعت در هفته  بدون نیاز به نامه کاری و یا دریافت مجوز کاری مشغول به کار شوند. همچنان مراکز و موسسات آموزشی در کشور بلژیک نیمه رایگان است. با چنین شرایطی بیشتر افراد از تصمیم به مهاجرت تحصیلی به بلژیک را میگیرند.

مدارک و مقاطع تحصیلی در بلژیک

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به بلژیک را دارند باید بدانند که تحصیلات عالی در کشور بلژیک همانند سایر کشورها دارای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می­باشد.تدریس این مقاطع در دانشگاههای بلژیک به زبان های فرانسوی و آلمانی (داچ) صورت می­گیرد.

مقطع لیسانس در کشور بلژیک به دو صورت برگزار می­شود: بلند مدت و کوتاه مدت. منظور از دوره بلند مدت یاtransition، کارشناسی می­باشد که در طول مدت زمان سه ساله دانشجویان موظف به گذراندن180 واحد درسی می­باشند.دانشجویان پس از گذراندن این دوره می­توانند در هر جایی ادامه تحصیل دهند ناگفته نماند برای ادامه تحصیل مدرک کارشناسی بایستی توسط Enic-naric networks مورد ارزیابی و معادلسازی قرار گیرد.

دوره های کوتاه مدت تحصیلی بلژیک

دوره ی کوتاه مدت کارشناسی عبارتست از دوره­ی یکساله ای که افراد پس از گذراندن دوره­ی بلند مدت بایستی برای آماده شدن برای بازار کار حرفه ایی بگذراند.در این دوره افراد 60 واحد درسی را می­گذرانند و پس از اتمام این دوره می­توانن بصورت قطعی در رشته مورد نظر مشغول بکار شوند.

دوره­ی کوتاه مدت برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به بلژیک را دارند بسیار سودمند است زیرا از این طریق می­توانند همچنان شغل مورد علاقه خود را بصورت قطعی بدست آورند. پس از پایان دوره­ی کارشناسی اکثر دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمادگی می­گیرند.

مقاطع مختلف تحصیل در بلژیک

در بلژیک دوره­ های کارشناسی ارشد به سه صورت ارائه داده می­شود:

 1. دوره­ی 2 ساله: اصطلاحاً  به فردی که این دوره را می­گذارندmaster می­گویند و فرد بایستی 120 واحد درسی را در این دوره بگذراند.
 2. دوره­ی 3ساله : در این دوره افراد موظف به گذراندن 180 واحد درسی بمدت سه سال هستند.این دوره برای کسانی است که قصد اشتغال بصورت حرفه ایی را دارند.
 3. کارشناسی ارشد پیشرفته 2 ساله: ویا اصطلاحاً Advanced دانشجویانی که این دوره را می­گذرانند دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند اما با طی کردن این دوره بدنبال کارهای تخصصی هستند.

مقطع دکتری در بلژیک

مقطع دکتری این برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل پس از گذراندن دوره کارشناسی ارشد را دارند.این دوره به سه نوع تقسیم می­شود:تحقیقی- انفرادی و دوره های به روز.دانشجویان مقطع فوق لیسانس با یافتن یکی از اساتید بعنوان راهنما و یا سوپروایزر پروژه خود را از نظر وی تأیید کنند و دریافت نامه کتبی از ایشان می­توانند به آغاز دوره­ی دکتری خود نمایند.

در هر صورت دانشجویان برای ادامه تحصیل چه در داخل و چه کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به بلژیک را دارند باید این مرحله را طی نمایند.دوره­ی دکتری در بلژیک حداقل 3 سال می­باشد که در دو دوره تدریس می­شود: دوره اول که بمدت یکسال ططول می­کشد و فرد بایستی 60 واحد درسی رشته مورد نظر خود را بگذراند که در این دوره به فرد مدرک دکتری تحقیقی اعطا می­شود.

دوره­ی دوم که که بمدت دوسال بطول می­انجامد و فرد باید120 واحد درسی را بگذراند.این دوره را معمولاً دوره­ی آمادگی تز می­نامند و فرد را پش از گذراندن این دوره دکتر خطاب می­کنند. دانشجویان قبل از مهاجرت تحصیلی به بلژیک اطلاعات لازم درباره­ی همه مقاطع بدست آورند وسپس اقدام نمایند.

مراکز آموزشی در بلژیک

موسسات آموزشی بلژیک در سه نوع هستند: دانشگاه، کالج دانشگاه و کالج های هنر. این سه مرکز آموزشی در بلژیک با یکدیگر مرتبط هستند و موقعیت های شغلی را برای دانشجویان فراهم می­کنند. سیستم آموزشی بلژیک هر سال تحصیلی در بلژیک به سه ترم تقسیم میشود.ترم اول در ماه سپتامبر آغاز می­شود و شروع سال تحصیلی کشور بلژیک می­باشد. ترم دوم سال تحصیلی در بلژیک از اوایل ماه فوریه میلادی آغاز می­شود. ترم سوم سال تحصیلی در ماه جولای آغاز می­شود که دوره­ی دوم امتحانات در این دوره قرار دارد و پس از آن تعطیلات تابستانی شروع خواهد شد.

امتحانات در بلژیک

در بلژیک در هر سه ترم تحصیلی از دانشجویان امتحان آن ترم اخذ می­شود.و دانشجویان برای گذراندن ترم تحصیلی و وارد شدن به ترم جدید بایستی حداقل نمره 10 از 20 را کسب نمایند.دانشجویان در صورتیکه تنها در یکی از دروس نتوانسته باشد حداقل نمره معیار را کسب نماید هیئت ژوری دانشگاه در صورتیکه فرد در سایر دروس نمره خوبی را کسب کرده باشد اجازه ورود به ترم تحصیلی جدید را خواهند داد.

ارزشیابی دروس و واحدها در بلژیک

طبق استانداردهایی که اتحادیه اروپا برای ارزشیابی دروس قرار داده است، هر سال تحصیلی شامل 60 واحد درسی می­باشدو هر واحد درسی 30 ساعت زمان در برمیگیرد و فرد برای قبول شدن در ترم تحصیلی بایستی حداقل نمره10 را کسب نماید. آموزش در دوران تحصیلی غالباً به زبان فرانسوی تدریس می­شود.البته دوره های آموزشی دیگری نیز وجود دارد که با دیگر زبان ها از جمله انگلیسی تدریس می­گردد.دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد عموماً به زبان انگلیسی تدریس می­­شود .

 هزینه های زندگی در بلژیک

مخارج زندگی افراد بنا به سطح زندگی آنها متفاوت است با این حال همانطور که گفته شد در بلژیک هزینه زندگی برای دانشجویان تا 50 درصد نسبت به سایرین ارزان تر است. براوردی کلی از هزینه ها در زیر نشان داده شده است:

 • هزینه خرید کتاب 35€
 • خوراک300€
 • هزینه های پزشکی20€
 • وسایل نقلیه40€

اقدام برای مهاجرت به بلژیک

دانشجویانی که علاقمند به تحصیل و همچنان مهاجرت تحصیلی به کشور بلژیک را دارند  می­توانند با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار کنند.

 • چطور برای ویزای بلژیک اقدام نمائیم؟
 • چگونگی درخوااست ادامه تحصیل در کشور بلژیک؟
 • رشته های تحصیلی در کشور بلژیک کدامند؟
 • بازار کار بلژیک به چه نیروهایی احتیاج دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *