مهاجرت کاری لهستان

مهاجرت به لهستان از طریق کار

همواره برنامه مهاجرت به لهستان از طریق کار یکی از برترین راه های مهاجرتی این کشور محسوب می گردد که از مزایای بیشماری برخوردار است. کاهش جمعیت این کشور به همراه افزایش میزان حقوق و همچنین رشد سرمایه گذاری های خارجی و حضور شرکت های بین المللی این کشور را به گزینه ای مناسب برای مهاجرت کاری تبدیل کرده است. شهروندان غیر عضو اتحادیه اروپا جهت کار در این کشور علاوه بر ویزا نیاز به مجوز کار در این کشور دارند که توسط کارفرما دریافت می شود. در هر صورت برای مهاجرت به لهستان از طریق کار متقاضیان بایستی از انواع مجوز و ویزا و همچنین شرایط و قوانین کار در کشور لهستان آگاه باشند که مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این اطلاعات را در غالب این مقاله در اختیار شما قرار داده اند.

مهاجرت کاری به لهستان

هر سال تعداد زیادی از افراد خانه خود را ترک می کنند تا برای کار به لهستان مهاجرت کنند. از دلایل این کار تمایل به زندگی بهتر و کسب درآمد بیشتر و همچنین کشف فرصت های جدید می باشد. این کشور با توجه به عضویت در اتحادیه اروپا یکی از بهترین مکان های برای مهاجرت شهروندان غیر عضو اتحادیه اروپا است. میزان هزینه پایین زندگی، موقعیت جغرافیایی این کشور و فرصت های شغلی متنوع، لهستان را به مکانی ایده آل برای مهاجرت کاری تبدیل کرده است. البته ممکن است کمی مشکلات زبان برای شهروندان خارجی به وجود آید اما با افزایش شرکت های خارجی در این کشور استفاده از زبان انگلیسی به طور روز افزون بیشتر می شود. با اخذ اقامت لهستان می توانید در هر زمان بدون اخذ ویزا به کشورهای همسایه بروید و از مزایای اقامت لهستان استفاده کنید.

بازار کار لهستان در حال حاضر رو به رشد است و همراه با اقتصاد این کشور یکی از کشورهای مناسب جهت زندگی و کار در اتحادیه اروپا است. در جدول زیر میزان نرخ بیکاری در این کشور طی سال های اخیر را مشاهده می کنید که در سال 2019 به پایین ترین حد خود رسیده و در سال 2020 به دلیل اثرات ویروس کرونا به 6% رسیده است.

دلایل مهاجرت به لهستان از طریق کار

لهستان مطابق FTSE به 25 کشور توسعه یافته اقتصاد جهان پیوست و در رتبه هشتم بهترین کشور برای زنان کارگر قرار گرفت. این کشور با بالاترین نرخ زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در جهان، دارای فرصت های شغلی زیادی برای مشاغل چند زبانه می باشد. در اینجا از جمله دلایل مهاجرت به لهستان از طریق کار را بیان کرده ایم:

 • واقع در قلب اروپا: لهستان در مرکز قاره اروپا قرار دارد. می توانید به راحتی به دوستان و آشنایان خود در خارج از کشور بروید یا آخر هفته را در بسیاری از مناطق نزدیک بگذرانید بدون اینکه هزینه و وقت زیادی را صرف سفر کنید.
 • جامعه بزرگ بین المللی: لهستان دارای بازار توسعه یافته و یکی از پویاترین اقتصادهای جهان است. این کشور دارای ششمین اقتصاد بزرگ تولید ناخالص داخلی (PPP) در اتحادیه اروپا است. بسیاری از شرکت های بزرگ جهانی، لهستان را برای سرمایه گذاری و افتتاح مراکز بین المللی خود انتخاب می کنند. صنعت IT در سال های اخیر با افزایش علاقه شرکت های برتر بین المللی رو به رشد بوده است.
 • عدم مشکل زبان: بازار کار در لهستان برای افراد چند زبانه بسیار جذاب است. با این وجود، بسیاری از مردم لهستانی زبان انگلیسی را در سطح بسیار بالایی به عنوان زبان دوم خود صحبت می کنند. بسیاری از شرکت های بین المللی به دنبال افراد مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی هستند.
 • هزینه کم زندگی: در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، لهستان مکانی نسبتا ارزان برای زندگی است، اما البته قیمت ها به شهر و محل سکونت شما بستگی زیادی دارند. حتی اگر میزان حقوق به اندازه سایر کشورهای اروپای شمالی به نظر نرسد، اما قدرت خرید خوبی خواهید داشت.

شرایط مهاجرت به لهستان از طریق کار

از آنجا که لهستان به اتحادیه اروپا پیوسته است، قوانین و مقررات آن با دستورالعمل های اتحادیه اروپا مطابقت پیدا کرده است. شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و اعضای خانواده آنها نیازی به مجوز کار برای لهستان ندارند. بیشتر شهروندان غیر اتحادیه اروپا به منظور کار در لهستان به ویزای کار و مجوز کار نیاز دارند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا موظفند از مقررات عمومی کار در لهستان پیروی کنند. در بیشتر موارد روش استخدام یک فرد خارجی شامل سه مرحله است:

 • شهروندان غیر اتحادیه اروپا که قصد کار در لهستان را دارند ابتدا باید یک کارفرمای لهستانی را پیدا کنند که موافقت کند که برای آنها اجازه کار صادر کند.
 • برنامه باید به دفتر Voivod در منطقه ای که شرکت یا موسسه در آن قرار دارد ارائه شود. در صورت عدم وجود نامزدهای مناسب لهستانی برای این مقام، اداره اشتغال فقط اجازه کار برای افراد خارجی صادر می کند.
 • هنگامی که این اجازه به یک کارفرما داده می شود، اداره اشتغال شرایط را برای یک فرد خارجی برای دریافت مجوز کار تعیین می کند. تنها پس از تحقق این شرایط، یک فرد خارجی می تواند مجوز کار مناسب را بدست آورد.

معافیت از اخذ مجوز کار در لهستان

گروه بزرگی از شهروندان غیر اتحادیه اروپا وجود دارند که می توانند بدون نیاز به داشتن مجوز رسمی در لهستان به طور قانونی کار کنند. این شامل افراد خارجی است که:

 • به عنوان مسئولان مطبوعاتی، رادیویی و تلویزیونی، عکاسان و سازندگان فیلم برای رسانه های جمعی خارجی کار می کنند.
 • کمتر از 30 روز در طول یک سال تقویمی به عنوان بازیگران، خوانندگان، ارکسترها، نوازندگان و هنرمندان کار می کنند.
 • دانشجویان دانشگاه های لهستان که در طول تعطیلات کار می کنند.
 • افرادی که وظایف اعضای هیئت مدیره را که به طور دائم در خارج از کشور زندگی می کنند دارند. (کمتر از 30 روز در سال تقویمی)
 • کارمندانی که برای حداکثر 3 ماه در سال برای انجام آموزش و غیره به لهستان اعزام می شوند.
 • کارمندان سازمان ناتو در لهستان هستند.

مهاجرت به لهستان از طریق کار و قوانین کار

به عنوان یک کارمند قانونی در لهستان، اشتغال شما طبق قانون کار لهستان تنظیم می شود. شما همچنین می توانید بر اساس توافق نامه های مدنی طبق قانون مدنی، درآمد کسب کنید (مثلا توافق نامه های کار یک طرفه یا توافق های یک طرفه با انتقال حق چاپ). اما در چنین شرایطی شما حق مواردی از قبیل مرخصی، تعطیلات یا یک روز کاری هشت ساعته را طبق قوانین اشتغال ندارید. در مورد دیگر حقوق، مانند هر کارمندی که در قرارداد کار دائمی است از حقوق یکسان در حقوق بازنشستگی و بیمه درمانی برخوردار خواهید بود.

اگر به طور غیرقانونی در لهستان کار می کنید (به عنوان مثال مجوز کار لازم را نداشته باشید)، در صورت گرفتار شدن ممکن است با عواقب شدید روبرو شوید. جریمه ها می تواند شامل اخراج فوری از لهستان با هزینه شخصی شما باشد. تصمیم در مورد اخراج فوری از کشور باعث می شود که ویزاهای قبلا صادر شده یا اجازه اقامت موقت باطل شود.

مهاجرت به لهستان از طریق کار و کاریابی

اگرچه فرصت های شغلی مختلفی برای مهاجران در لهستان وجود دارد، پیدا کردن شغل مناسب در لهستان می تواند مدتی طول بکشد. می توانید از خدمات اشتغال ملی لهستان (Urzad Pracy) استفاده کنید. با این حال، خدمات استخدامی ملی فقط پیشنهادات شغلی محدودی دارد، بنابراین یافتن اطلاعات برای جای خالی مناسب در آنجا ممکن است مشکل باشد. اگر به دنبال شغل در بخش خصوصی هستید، شانس بهتری خواهید داشت. به پیشنهادات آژانس های کاریابی در لهستان برای کار موقت و دائم توجه کنید. خدمات آژانس ها معمولا برای متقاضیان رایگان است، اما برخی از آنها ممکن است هزینه ای را دریافت کنند. شما معمولا باید یک فرم را پر کنید یا CV خود را همراه با عکس خود ارسال کنید.

می توانید پیشنهادات شغلی و اطلاعات بیشتر را در سایت های زیر نیز بیابید:

 • Jobpilot.pl
 • Adecco.pl
 • Randstad.pl
 • Praca.pl
 • Pracuj.pl

قرارداد کاری در لهستان

قرارداد کار باید به صورت کتبی منعقد شود. در غیر این صورت نوع قرارداد و شرایط و ضوابط باید در تاریخ شروع کار توسط کارفرما تایید شود. در قرارداد کار باید موارد زیر ذکر شود:

 • تاریخ اجرای قرارداد کار
 • نوع قرارداد کار
 • تاریخ شروع کار
 • نوع کار و محل کار
 • محل کار
 • پاداش و لیستی از مؤلفه های پاداش
 • ساعات کار (تمام وقت یا پاره وقت)

کارفرما همچنین باید ظرف هفت روز از زمان اجرای قرارداد کار، ساعت کار روزانه و هفتگی، مرخصی و مدت و میزان پاداش را اعلام کند. در قرارداد کار شرایط خاصی وجود ندارد که بر اساس قانون ضمنی باشد. اما با فرض اینكه روابط اشتغال توسط قانون لهستان اداره می شود، قانون كار و سایر مقررات قانون كار در لهستان اعمال می شود. طبق اطلاعات وزارت کار و سیاست های اجتماعی و بازرسی دولتی، حدود 20% از کارمندان در لهستان تحت پوشش قراردادهای جمعی هستند. در صنایع خاص معاهدات جمعی بسیار محدودی وجود دارد که روابط اشتغال را کنترل می کند.

مراحل مهاجرت به لهستان از طریق کار

همانطور که اشاره کردیم متقاضیان برای کار در لهستان باید از سوی یک کارفرمای لهستانی پیشنهاد کاری دریافت کند و کارفرما برای استخدام نیروی کار خارجی مجوز بگیرد. در صورت رعایت این شرایط فرد متقاضی با مراجعه به کنسولگری این کشور می تواند درخواست ویزای کاری لهستان را بدهد. متقاضی گس از ارائه مدارک لازم و پرداخت هزینه مربوط ویزای خود را پس از بررسی ها دریافت کند. کل پروسه اخذ ویزای کار بسته به ملیت متقاضی 1 تا 3 ماه به طول می انجامد.

لازم به ذکر است ویزای کاری لهستان معمولا تا سه سال و ویزای کار برای کارفرمایان تا 5 سال صادر می شود و این ویزا با ادامه کار در این کشور تمدید می شود. شایان ذکر است در صورت اقامت 5 تا 10 ساله مهاجرین، این افراد می توانند برای اخذ اقامت دائم و تابعیت لهستان اقدام نمایند. برای انتخاب بهترین مقصد جهت مهاجرت کاری به اروپا می توانید از مشاورین خبره ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده کنید.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *