مهاجرت کاری لهستان

کار در لهستان

کار در لهستان

مهاجرت به اروپا به خصوص به وسیله کار در لهستان، برای ایرانیان آینده ایی روشن به ارمغان خواهد آورد. لهستان یکی از کشورهای بزرگ در جهان است. این کشور از شرایط اقتصادی بسیار مناسبی برخوردار است. لهستان کشوری در مرکز اروپا و در همسایگی آلمان، چک، روسیه، لیتوانی و بلاروس می­ باشد. این کشور یکی از قدرت های اقتصادی در اروپا است. متقاضیان مهاجرت به کشور لهستان از طرق مختلف و انجام کار در لهستان می ­توانند با کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نموده و از تمامی شرایط و هزینه های زندگی در لهستان و دیگر کشورها در سال 2022 آگاهی یابند. این مجموعه تمامی متقاضیان عزیز را در مسیر مهاجرتی به دیگر کشورها همراهی می­ نماید. مطالعه مقاله پیش رو برای علاقه مندان به امر مهاجرت به لهستان خالی از لطف نیست.

آشنایی با کار در لهستان 2022

لهستان به عنوان نهمین کشور بزرگ منطقه اروپا به شمار می آید که پایتخت آن ورشو نام دارد. از لحاظ اقتصادی کشور لهستان جزو 8 کشور برتر اروپا محسوب می گردد. لهستان کشوری است که در حوزه اروپا به پرداخت دستمزدهای بالا به نیروی کار، معروف است. اقتصاد این کشور به ترتیب بر پایه بخش خدمات، صنعت و کشاورزی استوار است. واحد پولی این کشور زلوتی با علامت اختصاری PLN می باشد که تقریبا 1.3€ (یورو) محاسبه می گردد. کار در لهستان برای متقاضیان خارجی فراهم می باشد. اما برای دستیابی به آن بایستی تخصص مطلوب نیز کسب شود. لذا فرصت های شغلی در لهستان بر اساس شایستگی توزیع می شوند. متقاضیان می توانند با کار در این کشور از مزایای اقامتی آن نیز برخوردار باشند.

اقلام صادراتی کشور لهستان عبارتند از:

 • ماشین ‌آلات
 • تجهیزات حمل و نقل
 • مواد غذایی
 • حیوانات زنده
 • فراورده ‌های کشاورزی (سیب‌ زمینی، چاودار، چغندر قند)

مزایای کار در لهستان

مشاغل متعدد در لهستان شامل مزایای متعددی نیز می باشند. متقاضیان کار در این کشور می توانند به پشتوانه شغل خود، درآمد مطلوبی را کسب نمایند. مزایای کار در لهستان، جذابیت این روش مهاجرتی برای متقاضیان می باشد. همچنین بررسی این مزایا به متقاضیان در شناسایی حقوق آن ها یاری می رساند. به عبارتی مزایای تعیین شده، حدودی هستند که متقاضیان می توانند از آن ها استفاده نمایند. برخی از مزایای کار در لهستان عبارتند از:

مزایای کار در لهستان

مشکلات رایج کار ایرانیان در لهستان

اشتغال در کشور لهستان علاوه بر مزایای متعدد دارای محدودیت هایی نیز می باشد. این کشور همواره مانند سایر کشورهای جهان در تلاش است تا مشکلات رایج را کاهش دهد. متقاضیان کار در لهستان بایستی در قدم اول واجد شرایط باشند. از این رو می توانند بر اساس ملاک ها خود را آماده سازند. اما مشکلات می تواند مانعی برای مهاجرت متقاضیان آماده نیز باشد. بررسی مشکلات رایج به متقاضیان در مدیریت آن ها یاری می رساند. از این رو بایستی بررسی های لازم صورت گرفته و راه حل مناسب کشف شود. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • قرارداد کاری
 • جو روانی
 • تداخل فرهنگی
 • ناسازگاری با آب و هوا و محیط
 • مشکلات حقوقی
 • دوری از خانواده
 • مشکلات کاریابی
 • کاستی امکانات در روز های اول مهاجرت

شرایط کار در لهستان

کار در لهستان به گونه ای امکان پذیر است که افراد امکان مهاجرت از طریق بلوکارت و یا از طریق دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمایان در این کشور را دارند. افرادی که دارای مهارت های مورد نیاز لهستان هستند، می­ توانند از طریق دریافت بلوکارت اتحادیه اروپا به لهستان مهاجرت نمایند. طرح بلوکارت در پی جبران کمبود نیروی متخصص در کشورهای اروپایی اجرایی شد. کشورهای لهستان، آلمان و فرانسه تاکنون بیشترین بلوکارت را صادر نموده اند. نرخ بیکاری در لهستان 4.3% گزارش شده است و این میزان نرخ بیکاری نشان دهنده­ شرایط بسیار مناسب کاری در این کشور می ­باشد. انجام کار در لهستان یکی از راه های اخذ اقامت دائم این کشور به شمار می ­رود و افراد می ­توانند پس از 10 سال زندگی و کار مداوم در این کشور تابعیت لهستان را دریافت نمایند.

نرخ بیکاری در این کشور در یک روند ثابت می باشد که در نمودار زیر مشاهده می کنید:

نرخ بیکاری در لهستان

بررسی جستجوی کار در لهستان

با توجه به شرایط مناسب زندگی، آموزش و تحصیل در لهستان افراد زیادی خواهان انجام کار و دریافت اقامت این کشور می باشند. این کشور دارای 38 میلیون جمعیت است. با توجه به نرخ پایین بیکاری در این کشور افراد به راحتی می ­توانند به طرق مختلف به جست و جوی شغل مورد نظر خود در این کشور بپردازند. خدمات استخدام لهستان و سایت های کاریابی در این کشور از جمله روش های کاریابی در لهستان به شمار می ­رود. تمامی اطلاعات در سایت های کاریابی لهستان به زبان لهستانی می ­باشد. قابل ذکر است برخورداری از مهارت زبان انگلیسی و یا لهستانی از ملزومات انجام کار در لهستان محسوب می ­شود.

متقاضیان خارج از اروپا که قصد انجام کار در این کشور را دارند، بهتر است با مراجعه به بخش های خصوصی به جست جوی کار بپردازند. آژانس های کاریابی در لهستان به صورت رایگان است. افراد با ارائه رزومه کاری خود به این موسسات می­ توانند از فرصت های شغلی در این کشور آگاهی یابند. همچنین این موسسات با توجه به رزومه های کاری متقاضیان فرصت های شغلی در لهستان را به آنان معرفی می ­نمایند.

آشنایی با سایت های کاریابی در لهستان

برخی از این آژانس ها و سایت های کاریابی عبارتند از:

 • Jobpilot Poland
 • Tiptopjob.com
 • pracuj.pl
 • EU Jobsly
 • Jobs.pl
 • Webobs
 • CV Online
 • indeed.com
 • jobsector.p

مجوز کار در لهستان

متقاضیان انجام کار در لهستان بایستی علاوه بر دریافت ویزای کار این کشور، مجوز کار لهستان را نیز دریافت نمایند. البته این مجوز ار سوی کارفرما درخواست و اخذ می­ گردد. قابل ذکر است مجوز کار و اقامت متقاضیانی بستگی به قرارداد کاری وی داشته و حداکثر تا 3 سال اعتبار دارد و افراد در صورت تمایل امکان تمدید آن را خواهند داشت.

مجوز کاری لهستان به 5 دسته تقسیم می ­گردد که شامل موارد زیر است:

انواع مجوز توضیحات
مجوز نوع A این مجوز برای افرادی صادر می ­گردد که با کارفرمایی در لهستان قرارداد کاری منعقد نموده که شرکت، محل سکونت و تمامی فعالیت های تجاری وی در لهستان است.
مجوز نوع B این مجوز دارای 6 الی 12 ماه اعتبار دارد و برای افرادی صادر می­ گردد که به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت انجام وظیفه می ­نماید.
مجوز نوع C این مجوز دارای اعتبار 30 روزه است و برای افرادی که تنها برای انجام کار در مدت 30 روز به لهستان انتقال داده شده اند، صادر می­ گردد.
مجوز نوع D این ویزا برای نیروهایی صادر می­ شود که برای کارفرمایان غیر لهستانی کار انجام می­ دهند و تنها برای مدت زمان محدودی به لهستان برای انجام کارهای خدماتی منتقل شده اند.
مجوز نوع E این ویزا نیز برای افرادی که دارای کارفرمایان غیر لهستانی هستند و برای انجام کارهای غیر از کارهای ذکر شده در بالا به این کشور سفر نموده اند صادر می ­گردد.

10 شغل پولساز در لهستان

در این بخش به بررسی 10 شغل پولساز با میزان درآمد می پردازیم. شایان ذکر است در ادامه سایر مشاغل بررسی می شود:

شغل درآمد به زلوتی
جراحان/ پزشکان  PLN1400 الی PLN42800
قضات PLN14000 الی PLN42800
وکلا PLN12500 الی PLN35000
مدیران بانک PLN9540 الی PLN27400
مدیران ارشد اجرایی PLN8590 الی PLN25700
افسران ارشد مالی PLN8350 الی PLN23900
ارتودنتیست ها PLN8050 الی PLN23100
اساتید دانشگاه PLN7160 الی PLN20500
مدیران بازاریابی PLN5370 الی PLN15400

قوانین انجام کار در لهستان

می­­ توان گفت دشوارترین مرحله برای انجام کار در لهستان یافتن کارفرمایی در این کشور است. زیرا طبق قانون حمایت از نیروی کار داخلی، کارفرمای لهستانی باید با طی کردن 2 مرحله آگهی در داخل لهستان و سپس در کل اتحادیه اروپا (مجموعا به مدت حداقل 6 ماه) اطمینان حاصل نماید که نیروی کار متناسب با موقعیت شغلی مورد نظر یافت نخواهد شد. پس از آن، این حق به کارفرمای لهستانی داده می شود که از خارج از اتحادیه اروپا نیروی کار مورد نظر را استخدام نماید. از آن جایی که طی کردن این مراحل برای کارفرما، زمان بر و هزینه بر است و از طرفی مدت زمانی طولانی باید بدون نیروی کار فعالیت کند که به همین دلایل، کمتر کارفرمایی پذیرای این ریسک می شود.

از مهم ترین شرایط انجام کار در لهستان طبق قانون سال 2022، موارد زیر قابل ذکر است:

 • برخورداری از اقامت و مجوز کاری این کشور
 • ساعات کاری در لهستان از 8 صبح آغاز و در ساعت 4 بعد از ظهر خاتمه می­ یابد.
 • البته ساعت پایان کار در برخی از شرکت ها در این کشور 5 می­ باشد.
 • روزهای تعطیل در این کشور شنبه و یکشنبه است.
 • برخی از ادارات روزهای شنبه از 8 تا 2 بعد از ظهر نیز به انجام کار می ­پردازند.

حقوق و دستمزد کار در لهستان

حقوق و دستمزد کار در لهستان

لهستان یکی از کشورهای قدرتمند اقتصادی در اروپاست. افراد می­ توانند با توجه به مهارت و توانایی ها به کسب درآمد در این کشور بپردازند. جدول زیر حقوق و دستمزد افراد در برخی از مشاغل مورد نیاز لهستان را نشان می ­دهد:

شغل درآمد به زلوتی
حسابدار PLN3355 الی PLN9320
برنامه نویس PLN7829 الی PLN17523
برنامه نویس PLN9693 الی PLN14913
مسئول دفتر PLN7456 الی PLN13794
کارشناس آزمایشگاه PLN4101 الی PLN5965
مهندس کنترل کیفی PLN4846 الی PLN9693
مهندس تحقیق و توسعه PLN14540 الی PLN19760

ناگفته نماند دانشجویان نیز در لهستان امکان انجام کار ضمن تحصیل در لهستان را به صورت محدود دارند و میزان حقوق دریافتی این دانشجویان در برخی از مشاغل به شرح زیر است:

شغل حقوق به ازای هر ساعت کار به زلوتی
کار در خانه PLN10 الی 15PLN
کار در مزرعه یا باغ PLN10
نگهداری بچه PLN10 الی 15PLN
کارهای فصلی PLN10

ویزای کاری اروپا

متقاضیانی که تمایل به کار در اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه شنگن را دارند می توانند با اخذ ویزای جستجوی کار آلمان به منظور گرفتن فرصت های کاری می تواند از این فرصت استفاده کند. شایان ذکر است که در میان کشورهای اروپایی فقط کشورهای آلمان، اتریش و آفریقای جنوبی پذیرا نیروی کار خارجی به منظور کاریابی می باشد.

در این بخش به بررسی و مقایسه نرخ بیکاری در آلمان و لهستان می پردازیم:

مقایسه نرخ بیکاری آلمان و لهستان

لیست مشاغل موجود لهستان

هر ساله شاهد پیشرفت و رشد اقتصاد در کشور لهستان هستیم. بدین منظور هر ساله لیستی از مشاغل موجود اعم از بخش خدمات و بیزینس ارائه می گردد. شایان ذکر در بخش های تحصیل کرده برای حرفه ای ها در بخش مهندسی، پزشکی و مدرسی و فروش و مدیریت استخدام می نماید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری لهستان

اولین گام پس از اخذ پیشنهاد کاری از کارفرمایان در این کشور، اخذ ویزای کاری این کشور برای مهاجرت به لهستان است. متقاضیان می­ بایست به همراه مدارک زیر به سفارت لهستان مراجعه نموده و ویزای کاری این کشور را اخذ نمایند. پس از آن می­ توانند به این کشور سفر نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • تکمیل فرم درخواست ویزای کاری لهستان
 • عکس
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • بیمه سلامت
 • پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایان در لهستان

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سال ها تجربه در باب اخذ ویزای تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری در اقصی نقاط دنیا مفتخر به راهنمایی شما در این باب می باشد. مبحث کار در کشور لهستان از سایر مواردی می باشد که مورد توجه متقاضیان در خصوص کار در اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

سوالات پرتکرار در باب کار در کشور لهستان

در این بخش از مقاله مفتخر به پاسخگویی سوالات پرتکرار در باب کار در لهستان می باشیم:

 • قوانین و ساعات کار در لهستان چگونه است؟ ساعات اداری معمولا ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر است، گاهی اوقات انتظار می رود که تا ساعت 5 بعدازظهر کار ادامه پیدا کند. در بعضی از نقاط، ممکن است کار در روز شنبه ها از ساعت 8 صبح تا 2 بعدازظهر می باشد.
 • چه روش هایی برای پیدا کردن کار در لهستان وجود دارد؟ افراد متقاضی باید پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای لهستانی داشته باشند. کارفرما برای جذب نیروی کار باید به مدت 3 هفته تا 3 ماه آگهی کند، اگر شخص واجد شرایط پیدا نشود، کارفرما می تواند نیروی لازمه خود را از افراد توانمند کشورهای دیگر اروپایی جذب کند.
 • اجازه اقامت بلند مدت در کشور لهستان چه شرایطی دارد؟ اجازه اقامت بلند مدت معمولاً در کشورهایی که مجوز اقامت دائم ندارند صادر می شود. پس از چند سال اقامت، خارجی ها می توانند برای اجازه اقامت طولانی مدت 5 یا 10 ساله درخواست کنند. این مجوز امکان مسافرت آزادانه در اتحادیه اروپا را فراهم می کند و تحت این اجازه اخذ اقامت در هر کشوری از اتحادیه آسان تر است.
 • آیا فرد دارای اقامت دائم کشور لهستان از حقوق مشابه با شهروندان آن کشور برخوردار است؟ فرد دارای اجازه اقامت دائم از بسیاری از حقوق شهروندی برخوردار است اما نه به طور کامل و پس از 2 سال غیبت مداوم حق شهروندی لغو می شود.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *