مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » لهستان » مهاجرت به لهستان

مهاجرت به لهستانمهاجرت به لهستان از آن جا که این کشور عضوی از اتحادیه اروپایی و نیز حوزه ی شینگن است، می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای ورود به اروپا و کسب اجازه کار و زندگی در آن منطقه باشد. لهستان کشوری است که در مرکز اروپا واقع شده و با هفت کشور دیگر در این قاره مرز مشترک دارد و از سمت شمال، به آب های آزاد نیز راه دارد.

با توجه به معاهدات فی مابین کشورهای اروپایی و خصوصا اعضای اتحادیه اروپایی، قوانین مشترک زیادی بین آن ها وجود دارد. گرفتن بسیاری مجوزها از یکی از کشورها، به معنای اعتبار آن در سایر کشورها نیز می باشد و یا دست کم آن که موجب تسهیل اخذ آن در کشور دیگر می شود. مثلا اخذ اقامت در یکی از این کشورها به معنای اجازه ی کار و زندگی در سایر کشورها نیز می باشد.

این مقاله درصدد آن است که شرایط و راه های مهاجرت و اخذ اقامت کشور لهستان را بطور اجمالی معرفی کرده و تبیین نماید. برای کسب آگاهی بیشتر درباره ی مهاجرت به لهستان می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از مشاوره ی کارشناسان آن بهره مند گردید.

 

درباره ی کشور لهستان

کشور لهستان در قلب قاره ی سبز اروپا واقع شده است. این کشور از غرب با آلمان، از جنوب با چک و اسلواکی، از شرق با اوکراین و بلاروس و لیتوانی و قلمرو کالینینگراد روسیه هم مرز است. همچنین لهستان از شمال به دریای بالتیک و آب های آزاد راه دارد.

پایتخت این کشور، شهر ورشو است که بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور نیز می باشد.

کشور لهستان بیش از 38 میلیون نفر جمعیت دارد که تقریبا تمامی آن ها از نژادی به همین نام یعنی لهستانی هستند و بنابراین زبان رسمی آن ها نیز لهستانی است.

آب و هوای لهستان مجموعا معتدل و مطبوع است. زمستان ها سرد و تابستان ها گرم است و نرخ بارندگی سالیانه نیز بالاست. این آب و هوا باعث رشد کشاورزی و دامداری از یکسو و زیبایی طبیعی این کشور و جذب گردشگر از سوی دیگر شده است.

لهستان مجموعا دارای اقتصاد خوب و در سطح میانه استانداردهای اروپایی است. لهستان را می توان یکی از اقتصادهای پیشرو در میان کشورهای اروپای شرقی دانست. مثلا طبق آمار یورواستات، نرخ تولید ناخالص داخلی در این کشور بیش از %70 میانگین اتحادیه اروپایی است و یا مثلا نرخ بیکاری در این کشور بر طبق آخرین آمار ارائه شده در سایت رسمی اتحادیه اروپایی تنها %3.7 است.

در سالهای اخیر، گردشگری در لهستان، توسعه ی قابل توجهی یافته و سهم ویژه ای را در اقتصاد آن بر عهده دارد.

عضویت در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن، امتیازات فراوانی را برای اتباع و افراد مقیم آن کشور بوجود آورده است.

داشتن آگاهی از موضوعات اساسی درباره لهستان برای تمامی متقاضیان مهاجرت به لهستان لازم و ضروری می باشد.

 

مزایای زندگی در لهستان

تا شروع دهه ی نود میلادی و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، لهستان به عنوان یکی از کشورهای اروپای شرقی، جزء بلوک شرق و قلمرو کمونیسم به شمار می رفت. در آن زمان، لهستان چیزی برای عرضه نداشت و فاقد هر گونه جذابیتی برای مهاجران و خصوصا سرمایه گذاران بین المللی بود. اما از قریب به سی سال گذشته و با فرو ریختن دیوار برلین، لهستان دستخوش تغییرات و تحولات بزرگی گردید. این کشور در چرخشی آشکار به سوی غرب و با عضویت در اتحادیه اروپایی، رنگ و رویی تازه به خود گرفت. درهای آن به روی دنیای آزاد گشوده شد و به سرعت، شروع به خصوصی سازی کرد و بازار رقابتی در آن شکل گرفت؛ ساختارهای سیاسی و اجتماعی تغییر کرد و استانداردهای روز جهانی در بخش های مختلف آن حاکم شد.

این روند صعودی توسعه در لهستان ادامه دارد و رفته رفته توجهات بیشتری را به خود جلب می کند تا آن جا که شمار متقاضیان مهاجرت به لهستان نیز رو به پیشرفت است. از آنجا که لهستان عضو اتحادیه اروپایی و حوزه شینگن است بنابراین اتباع و همچنین افراد مقیم در آن کشور، از کلیه ی امکانات و امتیازاتی که شهروندان اروپا دارند، بهره مند خواهند بود و قاعدتا مهاجران به لهستان نیز مشمول آن خواهند بود در حالیکه هزینه های زندگی در آن کشور نیز به میزان محسوسی از سایر کشورهای اروپایی مانند آلمان و فرانسه کمتر می باشد و این، موضوع بسیار مهمی برای مهاجران و تازه واردان می باشد.

 

 

راه های مهاجرت به لهستان

متقاضی مهاجرت به لهستان  اگر شهروند یکی از کشورهای خارج اتحادیه اروپا بوده و قصد اقامت بیش از نود روز در خاک لهستان را دارد، ضروری است که ابتدا نسبت به دریافت مجوز و ویزای مخصوص بدان اقدام کند. این اقامت بلند مدت معمولا به سبب کار، تحصیل و یا سرمایه گذاری اتفاق می افتد. پر واضح است که ازدواج با شهروند هر کشوری نیز از موارد صلاحیت دریافت اقامت آن کشور بشمار می رود.

در مورد اقامت تحصیلی در لهستان باید گفت که این کشور علاوه بر شهروندان خود، پذیرای دانشجویان بین المللی قابل توجهی در 120 رشته تحصیلی گوناگون است تا آنجا که همه ساله چیزی در حدود 400.000 نفر از 500 مرکز آموزش عالی در این کشور فارغ التحصیل می شوند. مطابق سیستم بولونیا، تحصیلات عالیه در لهستان نیز در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود که دانشگاه های دولتی و خصوصی متولی آن هستند.

پروسه ی آن نیز کاملا شبیه سایر کشور ها است. بدین نحو که نخست باید از یکی از مراکز آموزشی، پذیرش تحصیلی گرفت و سپس با مراجعه به سفارت آن کشور درخواست ویزای دانشحویی و مجوز اقامت بلند مدت تحصیلی نمود. دانشجویان در این کشور از اجازه ی کار پاره وقت برخوردار هستند و پس از پایان دوران تحصیل نیز اجازه ی جستجوی کار و متعاقبا بدست آوردن اقامت دائم خواهند بود.

در مورد اقامت سرمایه گذاری در لهستان نیز باید گفت که این کشور، ششمین اقتصاد اروپا می باشد و در دوران رکود اروپایی در سال 2010 میلادی، تنها کشور اروپا بود که رشد اقتصادی آن مثبت بود. اکنون نیز روند رو به رشدی برای آن دیده می شود. سرمایه گذاری در لهستان شامل ثبت شرکت، کارآفرینی، سرمایه گذاری در پروژه های ملی و مانند این ها است که هریک از آن ها شرایط و ضوابط خاص خود را دارد.

واجدین شرایط، قادر به دریافت اقامت موقت و سپس اقامت دائم و نهایتا تابعیت این کشور خواهند شد و می توانند در ادامه از حمایت های دولتی نیز برخوردار باشند.

اقامت از طریق کار نیز کاملا تابع قوانین اتحادیه اروپایی است یعنی شامل حال افراد کارشناس و متخصص می شود که پروسه ای دو مرحله ای را می باید طی کند. بدین منظور باید کارفرمای لهستانی برای سه ماه در داخل کشور و سپس به مدت سه ماه هم در اتحادیه اروپایی آگهی دهد و آن گاه نوبت به فرد مورد نظر خواهد رسید. معمولا از این طریق نمی توان به کار رسید و راهکار آن نیز بدین نحو است که به طریق دیگری مانند تحصیلی وارد لهستان شده و به موجب اجازه کار ضمن تحصیل، آن شغل را به دست آورده و نهایتا به آن مشغول شد و اقامت آن جا را هم بدست آورد.

برای آگاهی بیشتر و دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد مهاجرت به لهستان، می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از مشاوره ی آن ها کمک بگیرید.

 

جمع بندی

مهاجرت به لهستان با توجه به وضعیت فعلی این کشور و نیز چشم انداز آتی آن، می تواند گزینه ی مطلوبی به حساب آید. زندگی در لهستان همچنین این مزیت را دارد که با هزینه ای کمتر، از مزایای اقامت و شهروندی اروپا استفاده کرد. البته لهستان سختی های خود را نیز دارد مانند زبان منحصر به فرد خود ولی مجموعا گزینه ی ارزنده ای محسوب می گردد. به یاد داشته باشید که همواره و قبل از هر تصمیم و اقدامی، شایسته است که با آگاهان آن مسئله مشورت کرد. موسسه ی سفیران سروش سعادت، بدین منظور در خدمت شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *