مهاجرت کاری بلغارستان

مهاجرت به بلغارستان از طریق کار

مهاجرت به بلغارستان از طریق کار

مهاجرت به بلغارستان از طریق کار نیاز به آگاهی کامل از ویزا، مجوز کار و شرایط کار در این کشور را بخصوص برای متقاضیان بین المللی دارد. در این نگارش به این موارد پرداخته می شود. پس از عضویت در اتحادیه اروپا در سال 2007، اتباع اروپایی نیازی به دریافت اجازه کار ندارند برای کار قانونی در بلغارستان ندارند. اما در مقابل، مهاجران خارجی (شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا) برای مهاجرت به بلغارستان از طریق کار نیاز به دریافت ویزا و مجوز کار قانونی در این کشور دارند. در ادامه متخصصان کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مهمترین موضوعات مرتبط با مهاجرت به بلغارستان از طریق کار را مورد بررسی قرار خواهند داد.

این موضوعات عبارتند از:

 • شرایط مهاجرت به بلغارستان از طریق کار
 • دریافت ویزای کاری بلغارستان
 • شرایط کار در بلغارستان
 • بازار کار بلغارستان

شرایط مهاجرت به بلغارستان از طریق کار

واقع در جنوب شرقی اروپا، بلغارستان مقصد اصلی مهاجران زیادی برای مهاجرت به یک کشور خارجی برای کار می باشد. در واقع، این کشور به لطف شرایط اقتصادی مناسب و همچنین فرصت های شغلی بی شماری که ارائه می دهد. نرخ بیکاری پایین، تعداد زیادی از نیروی کار ماهر خارجی را جذب می کند. بسیاری از زمینه های کار در کشور بلغارستان نیاز به تخصص خارجی دارند که به صورت محلی در دسترس نیست. از این رو، متخصصان واجد شرایط خارجی اشتیاق به استخدام در یکی از شهرهای بزرگ بلغارستان را دارند. مهاجرت به بلغارستان از طریق کار در نخستین گام نیاز به کاریابی و دریافت دعوت نامه کاری معتبر از کارفرمای یک شرکت شناخته شده در بلغارستان دارد.

کارفرمایان بلغاری باید اثبات کنند که نیروی کار داخلی واجد شرایط (بلغاری و اروپایی) برای استخدام در پست مربوطه وجود ندارد. از این رو تا بتوانند برای متقاضی خارجی دعوت نامه کاری ارسال کنند. شایان ذکر است که کارفرمایان باید در روند دریافت مجوز کار در کشور بلغارستان کارمند خارجی خود را یاری و همراهی کنند.

کاریابی در بلغارستان

تا زمانی که یک فرد توسط شرکت خود به بلغارستان منتقل نشود. به احتمال زیاد نیاز به مراجعه به موسسات معتبر کاریابی در بلغارستان خواهد داشت. در واقع، متقاضی می تواند پیشنهادات و فرصت های شغلی را در چندین وب سایت شغل عمومی و تخصصی و همچنین در شبکه های اجتماعی حرفه ای مرور کند. همچنین فرد می تواند در انجمن های خارج از کشور در مورد هر فرصت شغلی و نیاز بازار و روند کار پرس و جو کند. در صورت داشتن دوست و آشنا در کشور بلغارستان، شبکه سازی و تماس با آشنایان نیز ممکن است در روند کاریابی در این کشور موثر باشد. در حقیقت، بیش از نیمی از ساکنان بلغارستان از طریق این روش استخدام شده اند.

برخی از موسسات کاریابی در بلغارستان عبارتند از:

نام موسسه کاریابی سال شروع فعالیت
Bulcon Group 2012
Evropa Konsult 2003
OD&M Consulting 1990
Balkanivest 2009

دریافت ویزا برای مهاجرت به بلغارستان از طریق کار

دریافت ویزا برای مهاجرت به بلغارستان از طریق کار

بعد از کاریابی و دریافت دعوت نامه کاری معتبر، کارمند خارجی باید اقدام به دریافت ویزای کار کند تا موفق به مهاجرت به بلغارستان از طریق کار شوند. درخواست ویزای کاری بلغارستان در کنسولگری یا سفارت این کشور در کشور مبدا انجام می شود. متقاضی برای ثبت درخواست خود باید مدارک مورد نیاز را به صورت کامل ارائه دهد.

این مدارک عبارتند از:

 • دعوت نامه کاری معتبر
 • پاسپورت معتبر (حداقل 1 سال معتبر)
 • عکس با فرمت پاسپورت (4 قطعه)
 • ارائه مدارک مورد نیاز برای اثبات نداشتن سابقه جرم
 • ارائه مدارک شناسایی، تحصیلی و پزشکی (برای اثبات نداشتن بیماری خاص)
 • بیمه نامه معتبر
 • مدرک زبان انگلیسی معتبر (در صورت نیاز بلغاری)
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا

افرادی که متاهل هستند، می توانند با ارائه سند ازدواج و مدارک شناسایی فرزندان خود (در صورت نیاز) به همراه اعضاء خانواده خود اقدام به مهاجرت به بلغارستان کنند. تمام اعضاء خانواده کارمند خارجی می توانند از اقامت از طریق کار در بلغارستان بهره مند شوند. تا مدت زمانی که قرارداد کارمند خارجی در بلغارستان معتبر است، در این کشور زندگی کنند.

دریافت مجوز کار برای مهاجرت به بلغارستان از طریق کار

اتباع اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس از شرط اجازه کار در بلغارستان معاف هستند. آنها به سادگی می توانند به عنوان یک جویای کار در نزدیکترین اداره کار به محل زندگی خود در بلغارستان ثبت نام کنند. مدارکی که باید تهیه شود. شامل شناسنامه یا گذرنامه، اثبات محل اقامت و اجازه اقامت آنها است. اتباع خارجی که دارای روابط خویشاوندی با اتباع سوئیس یا اروپایی هستند نیز باید در صورت اعمال شناسنامه و ترجمه گواهی ازدواج خود را ارائه دهند. مهاجران خارجی که از کشورهای دیگر به بلغارستان مهاجرت می کنند، فقط پس از دریافت اجازه کار که توسط آژانس ملی استخدام صادر شده است، مجاز به کار در بلغارستان هستند. این مجوز، با یک دوره اعتبار 1 ساله، به افراد این حق را می دهد که فقط برای شرکت مشخص شده کار کنند.

در مورد مدیران و سایر مقامات عالی، مجوزهای کار می توانند به مدت 3 سال تمدید شوند. اجازه کار برای مهاجران صادر می شود مشروط بر اینکه مهارت خاصی در بلغارستان داشته باشند، خود کارآفرین باشند یا توسط کارفرما منتقل شده باشند. در مورد افرادی که توسط یک شرکت داخلی استخدام شده اند، امور مربوط به دریافت مجوز کار به عهده کارفرما است. به یاد داشته باشید که مهاجران خارجی که دارای اجازه اقامت دائم در بلغارستان هستند. کسانی که به آنها پناهندگی اعطاء شده است. از شرط اجازه کار در این کشور معاف هستند.

بازار کار کشور بلغارستان

در بلغارستان افراد از 16 سال به بعد اجازه کار را از سازمان بازرسی کار دریافت می کنند. 1 شغل تمام وقت شامل 40 ساعت کار در هفته می باشد. بدین ترتیب 8 ساعت در روز در مدت 5 روز. در بلغارستان، افراد مجاز به مرخصی 20 روزه می باشند. شایان ذکر است که مشاغل پارت تایم در کشور بلغارستان به ندرت پیدا می شوند. اکثر افراد به صورت تمام وقت کار می کنند.

نرخ بیکاری در بلغارستان به شرح زیر است:

نرخ بیکاری در بلغارستان

شما عزیزان می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید. از شرایط کار در کشور بلغارستان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *