مهاجرت کاری بلغارستان

کار در بلغارستان

کار در بلغارستان

مهاجرت از طریق کار در بلغارستان به دلیل بهبود شرایط کار و اقتصاد افزایش یافته است. متقاضیان باید قبل اقامت کاری از این موضوع مطلع باشند. قبل از مهاجرت کاری به کشور بلغارستان، تمام متقاضیان و مهاجران باید درباره شرایط، بازار کار، قوانین، ساعات کار، انواع کار و سایر موضوعات مرتبط اطلاعات کافی کسب کنند.

در این راهنما، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی دقیق شرایط و قوانین کار در بلغارستان که به عنوان یکی از بهترین مقاصد جهت مهاجرت کاری شناخته می شود، می پردازند.

اینفوگرافیک کار در بلغارستان

شرایط کار در بلغارستان در سال 2023

کار در بلغارستان برای شهروندان اروپایی و شهروندان کشورهای خارجی شرایط مختلفی دارد. به طور کلی، شهروندان تمام کشورهای عضو اتحایه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس می توانند بدون دریافت مجوز کار، مشغول به کار در زمینه های مختلف در کشور بلغارستان شوند. در مقابل، شهروندان سایر کشورهای دنیا که به عنوان شهروندان کشورهای ثالث یا کشورهای خارجی شناخته می شوند، در صورتی می توانند در این کشور کار کنند که دارای ویزای کار و مجوز کار قانونی باشند. علاوه بر این، یک کارمند خارجی برای دریافت ویزا و مجوز کار قانونی در بلغارستان نیاز به دریافت دعوت نامه کاری از طرف کارفرمای یک شرکت معتبر و مستقر در بلغارستان دارد.

براساس قوانین کار در کشور بلغارستان، حفظ سلامتی و رفاه باید به عنوان اولویت اصلی برای کارگران و کارفرمایان باشد. سلامتی سرمایه ای است که با کیفیت زندگی و طول عمر و همچنین توانایی کار فرد ارتباط تنگاتنگی دارد. اقتصاد سالم به نیروی کار سالم بستگی دارد و سازمان ها می توانند از دست دادن بهره وری از طریق سلامت کارگران خود را تجربه کنند.

زمینه اقتصادی و بازار کار در بلغارستان

بین سالهای 2012 تا 2018، بلغارستان رشد چشمگیر تولید ناخالص داخلی 22.6% را تجربه کرد که بسیار بالاتر از میانگین (9.7%) اتحادیه اروپا بود.

در نمودار زیر به رشد تولید ناخالص داخلی بلغارستان اشاره شده است:

رشد تولید ناخالص داخلی بلغارستان

رشد تولید ناخالص داخلی سالانه 3.1% در سال 2018 بود. در سال 2018، نرخ بیکاری به 5.2% کاهش یافت، در حالی که زیر میانگین اتحادیه اروپا (6.8%) بود. اگرچه کاهش می یابد ، بیکاری جوانان (تا 25 سال) هنوز در مقایسه با 12.7% در سال 2018 نسبتاً بالا است. نرخ اشتغال بلغارستان در 6 سال (از سال 2012 تا 2018) مورد بررسی قرار گرفت و روند افزایشی را نشان داد (از 67.1% در سال 2012 به 71.5% در 2018). نرخ اشتغال جوانان (15 تا 25 سال) بین سال های 2012 تا 2020 تقریبا 6.7 واحد کاهش یافته است.

قوانین کار در کشور بلغارستان

قوانین بلغارستان در بخش کاری روابط کاری بین کارمند و کارفرما، روابط صنعتی، مشارکت ها و سایر موضوعات مرتبط را تنظیم می کند. با انجام تغییرات در سال 2014 در قانون کار، مقررات اداری قرارداد کارآموزی را شامل می شود که از انتقال از آموزش و آموزش به کار پشتیبانی می کند. در سال 2017، قانون کار مشخص کرده است که قرارداد کار در صورت واگذاری امتیاز، اجاره دادن شرکت برای اجاره یا اجاره فسخ نمی شود. در سال 2018 با تغییر در ماده 49 قانون کار، ثبت نام اجباری اتحادیه های صنفی و کارفرمایی به عنوان اشخاص حقوقی پیش بینی شده است. این ماده تأثیری بر سازمان های نماینده ملی فعلی ندارد.

شایان ذکر است که پس از تغییرات دموکراتیک در آغاز دهه 1990، روابط صنعتی در بلغارستان غیر متمرکز شد. شورای ملی همکاری 3 جانبه در سال 1993 تأسیس شد و شامل اعضای کلیه اتحادیه های کارگری و تشکل های کارفرمایی و همچنین نمایندگان دولت است. در سطح ملی، گفتگوی اجتماعی توسط شورای ملی همکاری 3 جانبه در شورای وزیران اجرا می شود. در سطح بخشی، گفتگوی اجتماعی توسط کمیته های بخشی برای همکاری سه جانبه حفظ می شود. در سطح شهرداری شوراهایی برای همکاری اجتماعی وجود دارد. نمایندگان مقامات محلی نیز در روند توافق مربوط به بخش عمومی شرکت می کنند.

این بخش شامل موارد زیر است:

 • آموزش
 • مراقبت های بهداشتی
 • فرهنگی
 • اداری

زمان کار در بلغارستان

قبل از اخذ اقامت از طریق کار در بلغارستان، آشنایی با ساعات کار در این کشور ضروری می باشد. قانون کار مدت زمان منظم و طولانی کار در بلغارستان را تعریف کرده است. در این کشور، افراد می توانند (طبق ماده 136 قانون کار) حداکثر 5 روز در هفته و حداکثر 40 ساعت کاری در هفته و 8 ساعت کاری در روز 5 روز در هفته (ماده 136 قانون کار) مشغول به کار شوند. اضافه کار به طور کلی طبق قانون کار ممنوع است.

فقط در موارد زیر به طور استثنایی (قانون کار، مواد 143 و 144) مجاز است:

 • انجام کار در ارتباط با دفاع از کشور
 • برای پیشگیری، کنترل و غلبه بر اثرات بلایا
 • برای انجام کارهای عمومی فوری لازم برای بازیابی آب، برق، گرمایش و بهداشت
 • حمل و نقل و ارتباطات و کمک های پزشکی
 • انجام کارهای تعمیراتی و ترمیم اضطراری در محل کار، ماشین آلات یا سایر تجهیزات
 • برای به اتمام رساندن کار آغاز شده که نمی تواند در ساعات کاری منظم انجام شود.
 • برای کارهای فصلی کشاورزی

مدت زمان اضافه کار در 1 سال تقویمی برای یک کارمند باید کمتر از 150 ساعت باشد.

همچنین مدت زمان اضافه کاری ممکن است از محدودیت های زیر فراتر نرود:

 • 3 ساعت در روز یا 2 ساعت در شب (طی 2 روز متوالی)
 • 3 ساعت در هر روز یا 4 ساعت در شب (در هر هفته)
 • 30 ساعت در روز یا 20 ساعت در شب (در هر ماه تقویم)

طبق ماده 262 قانون کار، اضافه کار در بلغارستان باید با حق بیمه توافق شده بین کارمند و کارفرما پرداخت شود.

زمان کار در بلغارستان

کار در بلغارستان به صورت نیمه وقت

کار نیمه وقت در بلغارستان توسط قانون کار تعریف شده است (ماده 138). کاهش حجم کار می تواند این فرصت را برای کارفرما ایجاد کند که پس از مشاوره قبلی با نمایندگان اتحادیه های کارگری یا نمایندگان کارمندان، حداکثر 3 ماه در 1 کار نیمه وقت در سال ایجاد کند. مقررات ویژه ای (دستورالعمل مربوط به انواع کارهایی که واجد شرایط کاهش ساعت کار هستند) در مورد مشاغلی وجود دارد که خطرات بهداشتی را برطرف می کند که نمی توان آنها را از بین برد، محدود کرد یا کاهش داد، اما کاهش ساعت کار (6 و 7 ساعت در روز) منجر به محدود کردن این خطرات برای کارمندان است. حقوق ماهیانه کار در بلغارستان با توجه به نوع اشتغال متقاضی بررسی می گردد.

به طور کلی، کار نیمه وقت نمی تواند کمتر از نیمی از ساعت کاری قانونی باشد. در محاسبه روزانه ساعات کار، طول روز کار پاره وقت ممکن است در 1 روز کاری 8 ساعته عادی کمتر از 4 ساعت نباشد. طبق داده ها، کار نیمه وقت در بلغارستان 1 عمل نسبتاً نادر است و در سال 2020 تنها 1.9% از کل افراد شاغل در بلغارستان مشغول به کار پاره وقت بوده اند. اما اکثر دانشجویانی که مشغول به تحصیل در بلغارستان هستند مشغول به کار پاره وقت می شوند.

تعداد افرادی که به صورت نیمه وقت در بلغارستان و اتحادیه اروپا کار می کنند (درصد کل اشتغال) به شرح زیر است:

آیتم 2016 2018 2020
کل EU 19 18.9 18.5
کل بلغارستان 2.4 1.9 1.9
زنان EU 31.7 31.4 30.8
زنان بلغارستان 2.7 2.2 2
مردان EU 8.2 8.2 8
مردان بلغارستان 2.2 1.7 1.6

اخذ ویزای کار در بلغارستان

اخیراً، بخش گردشگری و هتلداری در بلغارستان به شدت به کارگران غیر اتحادیه اروپا متکی شده است. مهاجران غیر اتحادیه اروپا که مایل به استخدام در بلغارستان هستند به مجوز کار نیاز دارند. برای درخواست یک، آنها باید قبلاً یک پیشنهاد شغلی داشته باشند، زیرا کارفرمای بلغاری در بیشتر موارد از روند درخواست مراقبت می کند. به طور کلی، مجوز کار فقط برای مهاجران با مهارت های تخصصی صادر می شود. اعتبار آنها 1 سال است و قابل تمدید هستند. برای اتباع اتحادیه اروپا، این روند بسیار ساده تر است. کسانی که می خواهند در بلغارستان کار کنند، فقط باید در اداره کار در منطقه خود ثبت نام کنند. اجازه اقامت طولانی مدت به دارنده اجازه می دهد تا به مدت 1 سال در بلغارستان زندگی کنند.

اینها به مهاجرانی اعطا می ‌شود که شرایط خاصی را دارند، از جمله کسانی که قبلاً مجوز کار را دریافت کرده ‌اند، کسب ‌و کاری را راه ‌اندازی می‌ کنند که تعداد معینی از افراد محلی را استخدام می‌کند، یا با یک شهروند بلغاری ازدواج کرده ‌اند. اجازه اقامت طولانی مدت را می توان سالانه تمدید کرد. پس از 5 سال اقامت مداوم، مهاجران می توانند برای وضعیت اقامت دائم درخواست دهند. تصمیم ویزای کار بلغارستان برای کارگران غیر اتحادیه اروپا اکنون در 15 روز تقویمی صادر خواهد شد. این برای کسانی است که قصد دارند به عنوان کارگران فصلی وارد بلغارستان شوند. این تصمیم از سوی کابینه بلغارستان اعلام شد. این برای درخواست ویزای طولانی مدت توسط کارگران غیر اتحادیه اروپا قابل اجرا است.

کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این نوشتار مهمترین اطلاعات درباره شرایط کار پس از تحصیل در بلغارستان را در اختیار شما گذاشتند. برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با همکاران ما تماس بگیرید و با مراجعه به دفتر موسسه اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

سوالات متداول در باب کار در بلغارستان

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات متداول در باب کار در بلغارستان می باشیم:

 • شرایط کار در بلغارستان برای ایرانیان چیست؟ متقاضیان ایرانی که تمایل به کار در بلغارستان دارند بایخ 0ذستی از کارفرمایی در این کشور پیشنهاد کاری داشته باشند.
 • مزایا کار در بلغارستان چیست؟ فرصت های جدید کاری، نرخ بیکاری پائین، فرصت های نوآفرینی، ایجاد کسب و کار، ثبات سیاسی و ورود به بازار کار اروپا
5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه برای “کار در بلغارستان

 1. حمدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر مرسی از مقاله اتون که درباره کار در بلغارستان نگارش شده بود و تقریبا خوب و برای اطلاعات ابتدایی مناسب بود. دونستن قوانین کار در بلغارستان خیلی مهم بود برام. دوست داشتم بیشتر درباره فرصت های شغلی و مشاغل مورد نیاز بلغارستان هم بخونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *