مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » بلغارستان » تحصیل در بلغارستان

تحصیل در بلغارستانتحصیل در بلغارستان ؛ این کشور کوچک اما طلسم کننده در شبه جزیره بالکان واقع شده است. باید بدانید که کشور بلغارستان از نظر جذب دانشجویان بین المللی و از لحاظ گردشگری شهرت بسیاری دارد. اگر شما قصد تحصیل در بلغارستان را در سر دارید، شما قادر به استفاده از دامنه گسترده ای از پدیده های طبیعی نظیر : گرما، سواحل ماسه ای، کوه های قابل توجه، پیست اسکی و سایر موارد جذاب دیگر خواهید بود.

تحصیل در بلغارستان

ناگفته نماند که هزینه های پایین از دیگر دلایل انتخاب این مکان برای تحصیل خواهد بود. این کشور در سال 681 ساخته شد، کشوری که یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپایی به حساب می آید. تاریخ غنی، بسیاری از داستان ها و مناطق تاریخی این کشور در بسیاری از سایت های تاریخی آورده شده است. مابین سال های 1946 و 1989 این کشور به عنوان یک حزب کمونیست فعالیت می کرد چرا که توسط جمهوری دموکراسی اداره می شد. در سال 2007 این کشور به عضویت اتحادیه اروپا در آمد، این امر موجب آسان تر شدن فرایند مسافرت به دیگر کشور های اطراف شد. در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در ایسلند پرداخته شده است.

 

در حال حاضر بیش از 11000 دانشجوی خارجی در کشور بلغارستان تحصیل می کنند. بسیاری از در آمدهای این کشور از دانشجویان کشورهای همسایه نظیر : ترکیه، یونان و مقدونی خواهد بود. این در حالیست که دیگر دانشجویان متعلق به نیجریه، آلمان، ایتالیا، اسرائیل، انگلستان، غنا، آفریقای جنوبی و هند می باشند. دانشجویان بین المللی به دلیل وجود سطح آموزش عالی، سیستم های آموزشی پیشرفته، مدرک بین المللی و به رسمیت شناخته شده، مبلغ شهریه منطقی، هزینه زندگی پایین، امنیت بسیار بالا و زندگی در محیطی دوستانه به این کشور مهاجرت می کنند.

 

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در بلغارستان

بسیاری افراد جهت مهاجرت به بلغارستان از طریق تحصیل در بلغارستان اقدام می کنند، این افراد می توانند پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیل در بلغارستان نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی بلغارستان اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به بلغارستان در کنار راه های دیگر مثل ویزای کار در بلغارستان و سرمایه گذاری در بلغارستان می باشد. شایان ذکر است تابعیت بلغارستان از طریق تولد فرزند در بلغارستان از این قاعده مستثنی است.

 

دانشگاه های بلغارستان

حدود 51 دانشگاه در بلغارستان وجود دارد، که تمامی آنان مدرک بین المللی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. موسسه های آموزشی بلغارستان برنامه های گوناگونی ( به زبان انگلیسی ، فرانسوی و یا آلمانی ) که در میان دانشجویان خارجی شهرت دارد را در اختیار افراد قرار می دهند. در واقع همه ی دانشگاه های این کشور برنامه های معتبری را برای افراد در نظر می گیرند. برای مثال دانشگاه آمریکایی در بلغارستان دوره هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود را در اختیار افراد قرار می دهد، برنامه هایی که نزد بلغارستان و آمریکا از اعتبار بسیار والایی برخوردارند.

 

دانشگاه sofia دانشگاهی است که در سال 14/2015 در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS قرار گرفت. دانشگاهSofia st. Kliment Ohridski به عنوان دانشگاه سوفیا ( SU ) شناخته می شود، دانشگاهی که در رتبه 700 دانشگاه برتر جهان و 300 دانشگاه اروپایی قرار گرفت. این دانشگاه در سال 1888 تاسیس گشت. دانشگاه سوفیا به عنوان بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه بلغارستان در نظر گرفته می شود، دانشگاهی که چندین دانشکده در شهر سوفیا دارد. علت شهرت این دانشگاه به دلیل مطرح کردن دامنه گسترده ای از گرایش ها نظیر : علوم انسانی، علوم، حقوق،  IT، پزشکی و اقتصاد خواهد بود. از دیگر دلایل شهرت این دانشگاه مواردی نظیر : امکان انجام تحقیقات و کشفیات در منطقه قطب جنوب را در بر خواهد گرفت. جشن یاد بود این دانشگاه در سال 1988 صورت گرفت. این را به خاطر داشته باشید که مجموعه ای از کوه های جزیره الکساندر نام دانشگاه کوهی Sofia را به خود گرفتند. دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی بلغارستان از کیفیت خوبی برخوردار است.

 

از دیگر دانشگاه های مشهور جهت تحصیل در بلغارستان مواردی نظیر : دانشگاه آمریکایی در بلغارستان (که تمامی برنامه های آموزشی آن به زبان انگلیسی می باشد) ، دانشگاه St. Cyril و St. Methodius در Veliko Tarnovo ( دانشگاه هایی که بدلیل مطرح کردن علوم انسانی شهرت دارند )، دانشگاه Plodiv ” Paisij Hilendarski ” ( که به دلیل مطرح کردن علوم طبیعی و اجتماعی، تحقیق فرهنگی و فناوری شهرت دارد ) و دانشگاه – کالج بین المللی که برای دانشجویان خارجی و متعلق به بیش از 20 کشور جهان در نظر گرفته شده است را در بر خواهد گرفت. بسیاری از دانشگاه های انگلستان دانشکده های بین المللی در بلغارستان تاسیس کرده اند این در حالیست که دانشگاه Sheffield جز این دسته از دانشگاه ها به حساب می آید.

درخواست جهت پذیرش در دانشگاه بلغارستان

بسیاری از دانشجویان بین المللی برای پذیرش در دانشگاه های بلغارستان، ملزم به ارائه کپی از اسناد مربوطه که مواردی نظیر : مدرک دیپلم، تاییدیه تکمیل تمامی دوره های آموزشی با موفقیت، گواهی سلامت پزشکی، گذرنامه یا ID معتبر را در بر خواهد گرفت خواهند بود. این در حالیست که برخی از دانشگاه شرکت در آزمون های ورودی (جهت سنجش مهارت های زبان بلغاری یا انگلیسی ) که بستگی به دوره های انتخابی دارد را از شما می خواهند. خبر مهم این است که در صورت عدم موفقیت در آزمون، شما قادر به ثبت نام یک ساله در دوره های مقدماتی ( به زبان انگلیسی یا بلغاری ) خواهید بود.

 

به طور معمول اخذ مدرک کارشناسی در کشور بلغارستان چهار سال به طول می انجامد این در حالیست که اخذ مدرک کارشناسی ارشد یک یا دو سال زمان می برد. مهلت درخواست به دانشگاه بلغارستان معمولا تا 30 سپتامبر و در واقع قبل از شروع دوره ها خواهد بود. البته ناگفته نماند که مهلت این درخواست از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت خواهد بود.

 

اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان

شهروندان ایالت متحده اروپا نیازی به اخذ ویزا جهت تحصیل در بلغارستان ندارند. این درحالی است که تمامی آنان به گذرنامه یا ID معتبر نیاز دارند. اگر شما از یک کشور غیر اروپایی وارد این کشور شده اید، شما ملزم به اخذ ویزای دانشجویی خواهید بود. در وحله اول شما به نامه پذیرش از جانب دانشگاه بلغارستان نیاز خواهید داشت. باید بدانید که مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزا متفاوت خواهد بود که بستگی به ملیت افراد خواهد داشت. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق شما ملزم به در اختیار قرار دادن تمام جزئیات به سفارت بلغارستان خواهید بود. پس از رسیدن به کشور بلغارستان، شما ملزم به اخذ مجوز اقامت خواهید بود، مجوزی که برای یک سال اعتبار دارد و میبایست هر سال یکبار تمدید گردد. درخواست جهت اخذ مجوز اقامت می بایست بعد از ثبت نام کامل در دانشگاه صورت گیرد.

 

پرداخت ها و حمایت های مالی

 

جهت تحصیل در بلغارستان مبلغ شهریه برای شهروندان بلغارستانی بسیار پایین می باشد چرا که مبلغی حدود 600-350 دلار – دلار آمریکا در هر سال خواهد بود. این درحالیست که برای شهروندان ایالت متحده اروپا امکانات وافری در نظر گرفته شده است. ناگفته نماند که شما ملزم به شرکت در دوره های بلغاری و شرکت در آزمون ورودی خواهید بود. اگر شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی یا یک شهروند غیر اروپایی قصد تحصیل در بلغارستان را دارید، شما ملزم به پرداخت شهریه بیشتری خواهید بود. معمولا دامنه این مبلغ حدود 3000 تا 11000 دلار – دلار آمریکا خواهد بود که باز هم بستگی به دانشگاه و دوره های انتخابی خواهد داشت.

 

این نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید که دولت بلغارستان بورسیه تحصیلی (حمایت های مالی) بسیار کمی برای دانشجویان خارجی در نظر می گیرد، بنابراین به طور کامل تحصیل رایگان نیست لذا انتظار می رود که شما تمکین مالی کافی داشته باشید یا اینکه منبع مالی دیگری برای خود در نظر بگیرید. ناگفته نماند که هزینه های زندگی شما مواردی نظیر : هزینه اقامت، حمل و نقل، خوراک و دیگر مخارج را در بر خواهد گرفت. هزینه هایی که کم تر از 25000 دلار – دلار آمریکا در هر سال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *