مهاجرت تحصیلی بلغارستان

تحصیل در بلغارستان

تحصیل در بلغارستان

از دیرباز تحصیل در بلغارستان مورد توجه بسیاری از دانشجویان کشورهای خارجی بوده است که یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شمار می رود. کیفیت بالای تحصیلی،‌ نظام آموزشی مشابه با آموزش اروپایی، مدارک معتبر از مزیت های عالی تحصیل در این کشور است. این کشور در بخش های مختلف تحصیلی دارای اعتبار ویژه ای است که از جمله آنها می توان به رشته های تحصیلی ریاضیات، پزشکی، زیست شناسی و شیمی اشاره نمود. شرایط آسانی برای پذیرش تحصیلی در این کشور وجود دارد. به طوری که دانشجویان تنها با دارا بودن شرایط معمولی می توانند در دانشگاه های این کشور تحصیل نمایند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این باره اطلاعات کامل تری را در اختیار دارد که در قالب مقاله ارائه نموده است.

شرایط تحصیلی در مدارس بلغارستان

تحصیل در مدارس بلغارستان برای کودکان بین 7 الی 16 سال به صورت اجباری می باشد که در انواع مختلفی مانند مدارس خارجی، مدارس زبان، مدارس عمومی و آموزش وجود دارند. آموزش در مدارس بلغارستان به زبان بلغاری که همان زبان مادری آنهاست، برای دانش آموزان صورت می گیرد. اما در مدارس تخصصی زبان، زبان های تحصیلی مختلفی مانند ایتالیایی، انگلیسی، آلمانی، روسی، عبری، ارمنی، اسپانیایی، فرانسوی و سایر وجود دارند. تحصیلات ابتدایی در بلغارستان به صورت 8 ساله است که از کلاس اول تا چهارم به عنوان دوره ابتدایی و از کلاس پنجم تا هشتم نیز به عنوان دوره پیش دبیرستان محسوب می شود.

تحصیلات متوسطه در بلغارستان

تحصیل در مقطع متوسطه در کشور بلغارستان در زمان 4 الی 5 سال به طول می انجامد که آغاز آن پس از اخذ گواهینامه پایان دوره ابتدایی می باشد. دوره دبیرستان نیز خود به 3 گروه تقسیم بندی می شود که دانشجویان با توجه به علاقه خود وارد آن می شوند. این 3 گروه شامل مدارس متوسطه جامع یا عمومی، مدارس فنی و حرفه ای و در نهایت مدارس هنری می گردد.

دروسی که در این دوره تحصیلی برای دانش آموزان ارائه می گردد به صورت یکپارچه بوده و در بر دارنده مواد درسی زیر می گردد:

 • موسیقی
 • فلسفه
 • اخلاق و حقوق
 • آموزش حرفه ای
 • تربیت بدنی
 • جفرافیا
 • فیزیک
 • بیولوژی
 • علوم رایانه
 • ریاضیات
 • روان شناسی
 • هنر
 • شیمی
 • زبان های خارجی
 • ادبیات شامل ادبیات انگلیسی، آلمانی، بلغاری و فرانسوی

جهت اطلاع از شرایط اعزام دانشجو به بلغارستان پیشنهاد می شود مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

تحصیل مقطع کارشناسی در بلغارستان

مدت زمانی که برای تحصیل کارشناسی در بلغارستان نیاز است، 4 سال است. متقاضی باید پس از اتمام تحصیلات خود جهت اخذ گواهینامه فارغ التحصیلی در آزمون نهایی شرکت نموده و کسب نمره قبولی کنند. پس از آن می توانند به بازار کار بلغارستان ورود پیدا کند. اغلب دروس تحصیلی این مقطع به زبان بلغاری تدریس می شوند اما برخی دروس نیز هستند که به زبان انگلیسی می باشند. لذا داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 5 و مدرک دیپلم متوسطه همراه با ریز نمرات الزامی است. به منظور تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان بلغارستان، شرکت در آزمون مهارت سنجی و ارزیابی دانشجو الزامی می باشد. همچنین شرایط کار در بلغارستان به طور کامل در مقاله مذکور شرح داده شده است.

تحصیل کارشناسی ارشد در بلغارستان

مدت زمانی که طول می کشد تا دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شود، 2 سال می باشد که به صورت نیمه وقت انجام می گردد. زبان های تحصیلی در این مقطع انگلیسی و بلغاری هستند که بستگی به انتخاب دانشجو دارد. ناگفته نماند که برخی رشته های تحصیلی در دانشگاه های این کشور به زبان آلمانی است که از جمله آنها می توان به رشته فلسفه اشاره نمود. ترم اول تحصیلی به صورت تئوری است و ترم دوم برای دانشجویان در فضای پژوهشی، تحقیقاتی و عملی ارائه می گردد. ارائه مدرک تحصیلی کارشناسی در این مقطع الزامی بوده و معدل دانشجو در مقطع کارشناسی باید از 15 به بالا باشد.

برای صدور نامه پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه در رشته انتخابی دانشجو، مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

 • گواهینامه پایان تحصیلات در دوره کارشناسی همراه با ریز نمرات
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره حداقل 6
 • مدرک زبان بلغاری (چنانچه زبان تحصیلی انتخابی دانشجو، زبان بلغاری باشد)
 • ارائه مدرکی دال بر تمکن مالی به منظور پرداخت مخارج تحصیلی و هزینه زندگی در بلغارستان
 • گواهی بیمه درمانی و پزشکی
 • توصیه نامه

تحصیل کارشناسی ارشد در بلغارستان

تحصیل مقطع دکترا در بلغارستان

در مجموع مدت 3 سال طول می کشد تا دانشجو در دوره دکترا فارغ التحصیل شود. دولت بلغارستان این قانون را در نظام تحصیلی خود دارد که تحصیل در بلغارستان در مقطع دکترا را برای دانشجویان همچون فعالیت شغلی محسوب نموده و بابت آن به دانشجویان حقوق و دستمزد پرداخت می کند. دانشجویان متقاضی این دوره تحصیلی باید مدرک زبانی آیلتس نمره 6 را داشته باشند. همچنین برای ورود به این مقطع باید در آزمون ورودی شرکت نموده و نمره حد نصاب را به دست آورند. این آزمون با هدف مرور دوره کارشناسی ارشد به قبل برگزار می شود.

نیاز به استاد راهنما برای پذیرش تحصیلی در این مقطع الزامی است. بنابراین سعی کنید استادی را برای خود انتخاب نمایید که تخصص مورد نظر در رشته تحصیلی شما را دارا باشد. سال اول دکترا آموزش دروس تحصیلی به صورت تئوری است. اما از سال دوم وارد مرحله عملی و پژوهشی می شوید. اجازه تدریس دانشجویان در این مقطع داده شده است و دانشجویان مجاز به تدریس و دریافت حقوق می باشند. ارائه حداقل 2 مقاله علمی از دیگر شروط پذیرش تحصیلی دکترا در بلغارستان است.

هزینه تحصیل در بلغارستان

با وجود وسعت، بلغارستان کشوری با فرصت ‌های بزرگ و چیزهای زیادی برای کشف است. موسسات و دانشگاه ها به طور مداوم در حال پیشرفت هستند تا دانشجویان بین المللی بیشتری را جذب کنند. صوفیه، پایتخت و بزرگترین شهر بلغارستان، شهری است که از لحاظ تاریخی به خوبی حفظ شده است و بزرگترین دانشگاه‌ های بلغارستان از جمله دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوهریدسکی را در خود جای داده است. مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در بلغارستان تقریبا 3000€ (یورو) در سال هزینه دارد، هزینه تحصیل در برای مقطع دکترا €4000 تا 8000€ (یورو) در سال است.

دانشجویان اروپایی بسته به برنامه های موجود می توانند به زبان های مختلف بلغاری یا انگلیسی تحصیل کنند. دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند با تحصیل به زبان بلغاری از بورسیه تحصیلی بلغارستان بهره مند شوند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می توانند برای تحصیل در بلغارستان با پرداخت تمام هزینه ها اقدام کنند. شما باید شهریه سالانه کامل را بپردازید، که در واقع 2 بار در سال پرداخت می شود.

هزینه تحصیل در بلغارستان در مقاطع مختلف به شرح زیر است:

هزینه تحصیل در بلغارستان در مقاطع مختلف

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی بلغارستان

جهت مهاجرت به بلغارستان و ورود به سیستم آموزش عالی این کشور و تحصیل در بلغارستان در مقاطع مختلف الزامات ثابتی وجود دارد که در کلیه مقاطع مشترک است. برای مثال اگر قصد تحصیل در هر مقطعی را داشته باشید، ابتدا بایستی ویزای تحصیلی بلغارستان را اخذ نمایید. بدون داشتن این ویزا اجازه ورود به خاک بلغارستان را ندارید. در این خصوص ویزای نوع D از سوی دولت بلغارستان تعیین شده است. البته قبل از اقدام برای اخذ ویزا، ابتدا می بایست از دانشگاه انتخابی خود نامه پذیرش تحصیلی داشته باشید. با در دست داشتن نامه مذکور به همراه مدارکی که در ذیل شرح داده می شود، می تواند برای دریافت ویزا اقدام کنید:

 • ارائه گذرنامه و کپی آن
 • اطلاعات هویتی و شخصی فرد متقاضی
 • ارائه قرارداد اجاره مسکن به منظور اقامت تحصیلی در این کشور
 • بیمه درمانی
 • گواهی دال بر استطاعت مالی متقاضی در پرداخت و تامین هزینه های زندگی و تحصیلی بلغارستان
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه انتخابی دانشجو
 • تصویر فیش پرداختی شهریه تحصیلی
 • ارائه گواهی عدم سابقه کیفری به صورت ترجمه رسمی به زبان بلغاری
 • تکمیل و ارائه فرم تقاضای ویزا

اعتبار ویزای تحصیلی و اقامت بلغارستان

مدت اعتبار اولیه برای ویزای تحصیلی و اقامت در کشور بلغارستان به صورت یک ساله صادر می شو. به عبارت دیگر دانشجویان بین المللی برای اقامت تحصیلی در این کشور به مدت چندین سال، بایستی هر ساله اقامت خود را تمدید نمایند تا زمانی که تحصیلات وی به پایان برسد. برای این منظور شخص متقاضی بایستی درخواست خود را در اداره مهاجرت بلغارستان ارائه نموده و پس از آن افسر پلیس بایستی نسبت به لغو یا تمدید اقامت دانشجوی متقاضی تصمیم گیری نماید. پس از موافقت وی، سند اقامت دانشجو برای یک سال دیگر تمدید می گردد. ضمن این که مقاله را مطالعه نمودید، برای کسب مشاوره و راهنمایی های تخصصی و حرفه ای از مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقدام نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *