مهاجرت تحصیلی بلغارستان

تحصیل در بلغارستان

تحصیل در بلغارستان

با تحصیل در بلغارستان می توان به کشورهای عضو اتحادیه شنگن بدون ویزا سفر کرد و از امتیاز ویژه تحصیل در رشته های اعم از ریاضیات، پزشکی، زیست شناسی و شیمی برخودار شد. از دیرباز تحصیل در این کشور مورد توجه بسیاری از دانشجویان کشورهای خارجی با اخذ ویزای دانشجویی بلغارستان بوده است که یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شمار می رود. کیفیت بالای تحصیلی،‌ نظام آموزشی مشابه با آموزش اروپایی، مدارک معتبر از مزیت های عالی تحصیل در بلغارستان است.

 • شرایط تحصیل مهندسی در بلغارستان برای ایرانیان چگونه است؟
 • شرایط پذیرش دانشگاه های بلغارستان برای ایرنیان چیست؟

شرایط آسانی برای پذیرش تحصیلی در بلغارستان وجود دارد. به طوری که دانشجویان تنها با دارا بودن شرایط معمولی می توانند در دانشگاه های بلغارستان تحصیل نمایند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این باره اطلاعات کامل تری را در اختیار دارد که در قالب مقاله ارائه نموده است.

اینفوگرافیک تحصیل در بلغارستان

مهاجرت تحصیلی به بلغارستان

متقاضیانی که تمایل به تحصیل در بلغارستان را دارند بایستی بدانند که به طور کلی سیستم آموزشی این کشور فهرست طولانی از آمار مثبت دارد. نرخ سواد ملی بزرگسالان بالای 98.3% است. در باب مهاجرت تحصیلی به بلغارستان باید گفت که سیستم آموزشی این کشور در 4 بخش آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه، آموزش حرفه ای و آموزش دانشگاهی اشاره کرد.

تعداد دانشجویان بین المللی در بلغارستان در سال های مختلف به شرح زیر است:

تعداد دانشجویان بین المللی در بلغارستان

 

ملیت اکثر دانشجویان خارجی در بلغارستان به شرح زیر است:

رتبه بندیکشور
1آلمان
2اسپانیا
3فرانسه
4ترکیه
5ایتالیا و لهستان

شرایط تحصیلی در مدارس بلغارستان

تحصیل در مدارس بلغارستان برای کودکان بین 7 الی 16 سال به صورت اجباری می باشد که در انواع مختلفی مانند مدارس خارجی، مدارس زبان، مدارس عمومی و آموزش وجود دارند. آموزش در مدارس به زبان بلغاری که همان زبان مادری آنهاست، برای دانش آموزان صورت می گیرد. اما در مدارس تخصصی زبان، زبان های تحصیلی مختلفی مانند ایتالیایی، انگلیسی، آلمانی، روسی، عربی، ارمنی، اسپانیایی، فرانسوی و سایر وجود دارند. تحصیلات ابتدایی در بلغارستان به صورت 8 ساله است که از کلاس اول تا چهارم به عنوان دوره ابتدایی و از کلاس پنجم تا هشتم نیز به عنوان دوره پیش دبیرستان محسوب می شود.

تحصیلات متوسطه در بلغارستان

تحصیل در بلغارستان در مقطع متوسطه در زمان 4 الی 5 سال به طول می انجامد که آغاز آن پس از اخذ گواهینامه پایان دوره ابتدایی می باشد. دوره دبیرستان نیز خود به 3 گروه تقسیم بندی می شود که دانشجویان با توجه به علاقه خود وارد آن می شوند. این 3 گروه شامل مدارس متوسطه جامع یا عمومی، مدارس فنی و حرفه ای و در نهایت مدارس هنری می گردد.

دروسی که در این دوره تحصیلی برای دانش آموزان ارائه می گردد به صورت یکپارچه بوده و در بر دارنده مواد درسی زیر می گردد:

 • موسیقی
 • فلسفه
 • اخلاق و حقوق
 • آموزش حرفه ای
 • تربیت بدنی
 • جفرافیا
 • فیزیک
 • بیولوژی
 • علوم رایانه
 • ریاضیات
 • روان شناسی
 • هنر
 • شیمی
 • زبان های خارجی
 • ادبیات شامل ادبیات انگلیسی، آلمانی، بلغاری و فرانسوی

تحصیل مقطع کارشناسی در بلغارستان

مدت زمانی که برای تحصیل کارشناسی در بلغارستان نیاز است، 4 سال است. متقاضی باید پس از اتمام تحصیلات خود جهت اخذ گواهینامه فارغ التحصیلی در آزمون نهایی شرکت نموده و کسب نمره قبولی کنند. پس از آن می توانند به بازار کار این کشور ورود پیدا کند. اغلب دروس تحصیلی این مقطع به زبان بلغاری تدریس می شوند اما برخی دروس نیز هستند که به زبان انگلیسی می باشند. لذا داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 5 و مدرک دیپلم متوسطه همراه با ریز نمرات الزامی است. به منظور تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور، شرکت در آزمون مهارت سنجی و ارزیابی دانشجو الزامی می باشد.

جهت انتخاب رشته های مختلف در این کشور می توانید از شرایط اخذ پذیرش رشته های زیر اطلاع یابید:

تحصیل کارشناسی ارشد در بلغارستان

مدت زمانی که طول می کشد تا دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شود، 2 سال می باشد که به صورت نیمه وقت انجام می گردد. زبان های تحصیلی در این مقطع انگلیسی و بلغاری هستند که بستگی به انتخاب دانشجو دارد. ناگفته نماند که برخی رشته های تحصیلی در دانشگاه های این کشور به زبان آلمانی است که از جمله آنها می توان به رشته فلسفه اشاره نمود. ترم اول تحصیلی به صورت تئوری است و ترم دوم برای دانشجویان در فضای پژوهشی، تحقیقاتی و عملی ارائه می گردد. ارائه مدرک تحصیلی کارشناسی در این مقطع الزامی بوده و معدل دانشجو در مقطع کارشناسی باید از 15 به بالا باشد.

برای صدور نامه پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه در رشته انتخابی دانشجو، مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

 • گواهینامه پایان تحصیلات در دوره کارشناسی همراه با ریز نمرات
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره حداقل 6
 • مدرک زبان بلغاری (چنانچه زبان تحصیلی انتخابی دانشجو، زبان بلغاری باشد)
 • ارائه مدرکی دال بر تمکن مالی به منظور پرداخت مخارج تحصیلی و هزینه زندگی در بلغارستان
 • گواهی بیمه درمانی و پزشکی
 • توصیه نامه

هزینه تحصیل در بلغارستان

تحصیل مقطع دکترا در بلغارستان

در مجموع مدت 3 سال طول می کشد تا دانشجو در دوره دکترا فارغ التحصیل شود. دولت این کشور این قانون را در نظام تحصیلی خود دارد که تحصیل در بلغارستان در مقطع دکترا را برای دانشجویان همچون فعالیت شغلی محسوب نموده و بابت آن به دانشجویان حقوق و دستمزد پرداخت می کند. دانشجویان متقاضی این دوره تحصیلی باید مدرک زبانی آیلتس نمره 6 را داشته باشند. همچنین برای ورود به این مقطع باید در آزمون ورودی شرکت نموده و نمره حد نصاب را به دست آورند. این آزمون با هدف مرور دوره کارشناسی ارشد به قبل برگزار می شود.

نیاز به استاد راهنما برای پذیرش تحصیلی در این مقطع الزامی است. بنابراین سعی کنید استادی را برای خود انتخاب نمایید که تخصص مورد نظر در رشته تحصیلی شما را دارا باشد. سال اول دکترا آموزش دروس تحصیلی به صورت تئوری است. اما از سال دوم وارد مرحله عملی و پژوهشی می شوید. اجازه تدریس دانشجویان در این مقطع داده شده است و دانشجویان مجاز به تدریس و دریافت حقوق می باشند. ارائه حداقل 2 مقاله علمی از دیگر شروط پذیرش تحصیلی دکترا در باین کشور است.

هزینه تحصیل در بلغارستان

با وجود وسعت، بلغارستان کشوری با فرصت ‌های بزرگ و چیزهای زیادی برای کشف است. موسسات و دانشگاه ها به طور مداوم در حال پیشرفت هستند تا دانشجویان بین المللی بیشتری را جذب کنند. صوفیه، پایتخت و بزرگترین شهر این کشور، شهری است که از لحاظ تاریخی به خوبی حفظ شده است و بزرگترین دانشگاه‌ های بلغارستان از جمله دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوهریدسکی را در خود جای داده است. مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در این کشور تقریبا 3000€ (یورو) در سال هزینه دارد، هزینه تحصیل در برای مقطع دکترا €4000 تا 8000€ (یورو) در سال است.

دانشجویان اروپایی بسته به برنامه های موجود می توانند به زبان های مختلف بلغاری یا انگلیسی تحصیل کنند. دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند با تحصیل به زبان بلغاری از بورسیه تحصیلی بلغارستان بهره مند شوند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می توانند برای بررسی موضوع هزینه تحصیل در بلغارستان با پرداخت تمام هزینه ها اقدام کنند. شما باید شهریه سالانه کامل را بپردازید، که در واقع 2 بار در سال پرداخت می شود.

هزینه تحصیل در بلغارستان در مقاطع مختلف به شرح زیر است:

هزینه تحصیل در بلغارستان در مقاطع مختلف

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی بلغارستان

جهت مهاجرت به این کشور و ورود به سیستم آموزش عالی و تحصیل در بلغارستان در مقاطع مختلف الزامات ثابتی وجود دارد که در کلیه مقاطع مشترک است. برای مثال اگر قصد تحصیل در هر مقطعی را داشته باشید، ابتدا بایستی ویزای تحصیلی بلغارستان را اخذ نمایید. بدون داشتن این ویزا اجازه ورود به خاک بلغارستان را ندارید. در این خصوص ویزای نوع D از سوی دولت بلغارستان تعیین شده است. البته قبل از اقدام برای اخذ ویزا، ابتدا باید از دانشگاه انتخابی خود نامه پذیرش تحصیلی داشته باشید.

با در دست داشتن نامه مذکور به همراه مدارکی که در ذیل شرح داده می شود، می تواند برای دریافت ویزا اقدام کنید:

 • ارائه گذرنامه و کپی آن
 • اطلاعات هویتی و شخصی فرد متقاضی
 • ارائه قرارداد اجاره مسکن به منظور اقامت تحصیلی در بلغارستان
 • بیمه درمانی
 • گواهی دال بر استطاعت مالی متقاضی در پرداخت و تامین هزینه های زندگی و تحصیلی بلغارستان
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه انتخابی دانشجو
 • تصویر فیش پرداختی شهریه تحصیلی
 • ارائه گواهی عدم سابقه کیفری به صورت ترجمه رسمی به زبان بلغاری
 • تکمیل و ارائه فرم تقاضای ویزا

اقامت تحصیلی بلغارستان

مدت اعتبار اولیه برای ویزای تحصیلی و اقامت در این کشور به صورت یک ساله صادر می شو. به عبارت دیگر دانشجویان بین المللی برای اقامت تحصیلی در این کشور به مدت چندین سال، بایستی هر ساله اقامت خود را تمدید نمایند تا زمانی که تحصیلات وی به پایان برسد. برای این منظور شخص متقاضی بایستی درخواست خود را در اداره مهاجرت بلغارستان ارائه نموده و پس از آن افسر پلیس بایستی نسبت به لغو یا تمدید اقامت دانشجوی متقاضی تصمیم گیری نماید. پس از موافقت وی، سند اقامت دانشجو برای یک سال دیگر تمدید می گردد.

از جمله نکاتی که در باب تحصیل در بلغارستان به دانشجویان علاقه مند به تحصیل حائز اهمیت است عبارتند از:

دلایل تحصیل در بلغارستان

دلایل تحصیل در بلغارستان

سالانه صدها دانشجوی بین المللی از سراسر جهان، به دلایل گوناگونی تحصیل در بلغارستان را برای آینده تحصیلی خود انتخاب می کنند. زیرا تحصیلی در بلغارستان به دلیل سیستم آموزشی پیشرفته این کشور ارزش زندگی در خارج از کشور را دارد. بلغارستان به طور کلی کشور امنی است که مردمی کاملا دوستانه را در خود جای داده است. علاوه بر این زندگی در بلغارستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود. به طور مثال در پایتخت این کشور شهر صوفیه می توانید با صرف 6€ (یورو) از غذای دلپذیر و نوشیدنی در رستوران پس از پایان کلاس خود لذت ببرید. حتی در شهرهای کوچک بلغارستان نیز هزینه زندگی ارزان تر خواهد بود. به طور کلی بلغارستان بهترین انتخاب برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند.

برای اینکه بیشتر با دلایل تحصیل در بلغارستان آشنا شوید، در نمودار زیر جدولی را تهیه کرده ایم که با هم به آن می پردازیم:

دلایل تحصیل در بلغارستانتوضیحات
شرایط پذیرش مطلوب موسسات آموزشیبر خلاف اغلب کشورهای اروپایی مدرن موسسات آموزشی در بلغارستان از سختگیری های متداول جهت ثبت نام متقاضیان استفاده نمی کنند.
اخذ مدارک تحصیلی معتبربلغارستان یکی از اعضای اتحادیه اروپا محسوب می شود، به همین جهت کلیه گواهینامه ها و مدارک صادر شده در این کشور در سطح بین المللی مورد تایید است.
هزینه های پایین تحصیلاغلب موسسات دولتی در بلغارستان به متقاضیان خارجی تحصیل رایگان را ارائه می دهند. اما موسسات خصوصی نیز در این کشور هزینه های تحصیلی پایینی را از دانشجویان بین المللی دریافت می کنند.
کار ضمن تحصیل در بلغارستانتمامی اتباع خارجی که بلغارستان مشغول تحصیل می باشند، می توانند حین تحصیل در بلغارستان به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند.

اخذ بورسیه دولتی جهت تحصیل در بلغارستان

اتباع خارجی که قصد تحصیل در بلغارستان را دارند، اما بضاعت مالی کافی برای تحصیل در بلغارستان را ندارند، می توانند از بورسیه دولتی بلغارستان استفاده کنند. اخذ بورسیه دولتی بلغارستان به شما این امکان را می دهد که در دانشگاه های دولتی این کشور به طور عملی به صورت رایگان تحصیل کنید. البته لازم به ذکر است که فرصت دریافت بورسیه دولتی بلغارستان برای تمامی افراد در دسترس نمی باشد. به طور کلی، بورسیه دولتی بلغارستان فقط به موارد زیر تعلق می گیرد:

 • دارندگان تابعیت دوگانه که یکی از آنها باید بلغاری باشد.
 • اتباع خارجی بلغاری با اصلیت بلغاری که باید از نظر قانونی اثبات شود.
 • شهروندان و ساکنان بلغارستان
 • شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا

در نمودار زیر می توانید روند درخواست بورسیه دولتی بلغارستان را طی سالهای اخیر مشاهده فرمایید:

 

دانشگاه سنت کلمنت اوهرید صوفیه بلغارستان

دانشگاه سنت کلمنت اوهرید صوفیه بلغارستان که نام دیگردانشگاه صوفیه است، قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در بلغارستان است که در 1 اکتبر 1888 تأسیس شد. دانشگاه صوفیه دارای 16 دانشکده و سه بخش است که 14000 دانشجو در آن تحصیل می کنند. علاوه بر این، یک کتابخانه دانشگاه، یک مطبوعات دانشگاه، یک مرکز کامپیوتر، یک مرکز ورزشی و چندین ساختار دیگر نیز در اختیار دارد. رئیس فعلی ایوان ایلچف است. دانشگاه صوفیه بر اساس رتبه بندی Webometrics از دانشگاه های جهان در رتبه 754 جهان و 325 در اروپا قرار دارد.

دانشگاه سنت کلمنت اوهرید صوفیه بلغارستان در 1 اکتبر 1888، 10 سال پس از آزادی بلغارستان، تأسیس شد تا به عنوان مؤسسه اصلی آموزش عالی بلغارستان عمل کند. در ابتدا دارای 4 مدرس عادی و 3 مدرس اضافی و 49 دانشجو بود. این دانشگاه به عنوان یک دوره آموزشی عالی آموزشی تأسیس شد، پس از چند ماه به مدرسه عالی و در سال 1904 تبدیل به دانشگاه شد.

نکات مهم درباره اخذ اقامت بلغارستان از طریق تحصیل

هرگونه تغییر آدرس دانشجو باید ظرف 5 روز به اداره پلیس محلی گزارش شود. اسناد در اداره پلیس 14 روز قبل از تاریخ انقضا ویزا ارائه می شود. اخذ ویزای دانشجویی بلغارستان 180 روز طول می کشد. بنابراین دانشجویان باید مطمئن شوند که تاریخ را بررسی کرده اند و به موقع درخواست خود را اعلام کنند. صدور مجوز اقامت حدود 14 روز طول می کشد. دانشجو باید برای ثبت درخواست مجوز اقامت تحصیلی خود عکس پرسنلی جدید ارائه دهد. هزینه دریافت مجوز اقامت تحصیلی برای دوره 1 ساله 500BGN (لوا بلغارستان) می باشد. دانشجویان همچنین می توانند برای یک دوره 6 ماهه مجوز اقامت تحصیلی خود را اخذ کنند. در سایر مقالات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شرایط و قوانین کسب ویزا و کسب اقامت در کشورهای اروپایی و آمریکایی و سایر نقاط دنیا اشاره شده است.

سوالات متداول در خصوص تحصیل در بلغارستان

در این بخش مفتخر به پاسخگویی در باب سوالات متداول در خصوص تحصیل در بلغارستان می باشیم:

 • چگونه می توانم برای تحصیل در بلغارستان اقدام کنم؟ به طور کلی دانشجویان بین المللی باید مجموعه ای از مدارک را تهیه کرده و به دانشگاه مورد نظر در بلغارستان ارسال کنند. همچنین این مدارک باید زبان انگلیسی ترجمه شوند.
 • آیا برای تحصیل در دانشگاه های بلغارستان نیاز به آزمون ورودی دارم؟ معمولا شرایط ورودی اغلب دانشگاه های بلغارستان شامل آزمون ورودی می باشد که به صورت آنلاین صورت می پذیرد. علاوه بر این اغلب پذیرش موفق این دانشگاه ها به نمرات امتحانی شما بستگی دارد.
 • سال تحصیلی در دانشگاه های بلغارستان چگونه است؟ معمولا سال تحصیلی در دانشگاه های بلغارستان در سپتامبر و اکتبر آغاز می شود. همچنین به دو ترم تقسیم می شود، ترم زمستانی از سپتامبر تا فوریه است، و ترم تابستانی از فوریه آغاز می شود.
5/5 - (9 امتیاز)

4 دیدگاه برای “تحصیل در بلغارستان

 1. پریا شاهسواری گفت:

  سلام خیلی ممنون از مطلب خوبتون. من به سوال داشتم، من 23 سالمه، مدرک کاردانی پرستاری دارم. هزینه تحصیل رشته پرستاری برای تحصیل در بلغارستان چه قدره؟

  1. صادقی گفت:

   سلام در خصوص رشته پرستاری در بلغارستان مقاله مذکور را مطالعه کنید.

 2. ساجد گفت:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید ممنونم از مطالب تون که درباره تحصیل در بلغارستان هم مقاطع مدرسه رو گفته بودید هم دانشگاه رو. هزینه ها تحصیل در مقطع کارشناسی و ارشد بلغارستان به نظر مناسب میاد. اگر تو این مطلب چند دانشگاه خوب این کشورم ذکر می کردید کامل بود.

  1. صادقی گفت:

   دانشگاه سنت کلمنت اوهرید در صوفیه یکی از دانشگاه های برتر این کشور می باشد. در خصوص مشاوره تحصیلی در بلغارستان می توانید با شماره 02191003232تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *