مهاجرت به کشور بلغارستان

بررسی 7 طریق مهاجرت به بلغارستان در سال 2024

مهاجرت به بلغارستان

مهاجرت به بلغارستان به صورت عام و تحصیل از سایر موضوعاتی می باشد که هر ساله مورد توجه افراد در خصوص اخذ اقامت اتحادیه اروپا به شمار می رود. در چند سال اخیر ایرانیان زیادی برای بهتر شدن شرایط زندگی و کار تصمیم به مهاجرت گرفته اند. با توجه به درخواست های متداول متقاضیان برای مهاجرت به بلغارستان کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله سعی دارند به بررسی روش های مهاجرت به این کشور بپردازند.

برای مهاجرت به بلغارستان روش های مختلفی وجود دارد که فرد باید با توجه شرایط خود بهترین راه را برای مهاجرت انتخاب کند. اگر قصد مهاجرت به بلغارستان و اقامت در بلغارستان را دارید تا پایان مقاله پیش رو ما را همراهی کنید. امید است با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را به دست آورید.

اینفوگرافیک مهاجرت به بلغارستان

درباره کشور بلغارستان

این کشور با نام رسمی جمهوری بلغارستان با مساحتی بالغ بر 110912 کیلومتر مربع در جنوب شرقی قاره اروپا جای گرفته است. این کشور جزء یکی از اعضاء اتحادیه اروپا می باشد. همچنین کشور بلغارستان به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در آمده است. این کشور دارای 7364576 نفر جمعیت می باشد. شهروندان این کشور به زبان بلغاری به مکالمه می پردازند. حدودا 85% از جمعیت این کشور بلغاری تبار می باشند و 15% از جمعیت این کشور را تبار ترک و کولی تشکیل می دهند. واحد پول در کشور بلغارستان لف با علامت اختصاری BGN می باشد.

زندگی در بلغارستان

این کشور در اکثر فصول سال از آب و هوای معتدل برخوردار است، تابستان‌ های گرم در ساحل و آفتاب و برف در کوه‌ها. با پرواز اپراتورهای توریستی بیشتر به فرودگاه های منطقه، دسترسی آسان تر و ارزان تر می شود. بیشتر شرکت‌ های چارتر در طول فصل توریستی مستقیماً به استراحتگاه‌ های ساحلی و کوهستانی پرواز می ‌کنند و این احتمال وجود دارد که خطوط هوایی مقرون ‌به ‌صرفه پروازهای خود را به این کشور از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا آغاز کنند. بخشی از جذابیت بلغارستان وضعیت آن به عنوان یک کشور نسبتا ناشناخته است که برای کسانی که مایل به گذراندن وقت هستند چیزهای زیادی برای کشف ارائه می دهد: دهکده های روستایی زیبا، کلیساها و صومعه های استادانه و مناظر طبیعی دیدنی. همه لوازم ضروری زندگی ارزان هستند و اگرچه قیمت ملک به سرعت در حال افزایش است، اما ارزش خوبی دارند.

مزایا مهاجرت به بلغارستان

مردم بلغارستان قطعا یکی از نکات مثبت زندگی در اینجا هستند. اگر سعی کنید حتی اندکی از زبان را بدانید، سعی کنید سبک زندگی بلغاری را با هم ادغام کنید و بپذیرید، آنها با آغوش باز از شما استقبال خواهند کرد. بیشتر روستاها به خصوص اگر خانواده جوانی دارید مشتاق مهاجرت شما به آنجا خواهند بود، اکثر جوانان روستاها را به دنبال کار در اروپا ترک می کنند، بنابراین خانواده های جوان را تشویق می کنند که به آنجا نقل مکان کنند و روستا را زنده نگه دارند. تابستان های گرم به طور طبیعی شما را خوشحال می کند، غذای تازه، سنت ها، هوای تازه کشور، آسمان پر ستاره بی پایان، شب های زیادی که یک یا دو لیوان شراب با دوستان و همسایگان به اشتراک می گذارید، جشن ها در هر فرصتی، مردم دوستانه، و البته هزینه های پایین زندگی همه کیفیت زندگی فوق العاده ای را ارائه دهد.

زمستان های واقعی وجود دارد که می توانید یک متر یا بیشتر برف داشته باشید و دما به -20 برسد. اما کشور برای آب و هوای بد آماده شده است، تعداد زیادی برف روب و سنگ ریزه وجود دارد و جاده ها به ندرت بسته می شوند. فصل بهار زیباست وقتی همه چیز شروع به جوانه زدن می کند، هوا گرمتر می شود و فرا رسیدن تابستان نزدیک است. تابستان ها می تواند گرم باشد. و منظورم گرم است. +40 مثبت طبیعی است اما طوفان های تابستانی که کوتاه اما سنگین هستند نیز طبیعی است. اگرچه تابستان ها کوتاه است اما زیبا هستند. پاییز می تواند گرم و کمی مرطوب باشد، اما هنوز به اندازه کافی خوب است که در یک شب در باغ خود بنشینید.

در جدول زیر شاهد نرخ افزایش مهاجرت به بلغارستان هستید:

نرخ افزایشسال
32%2021
20%2022
%242024

معایب زندگی در بلغارستان

چند معایب نیز وجود دارد، از جمله مشکلات ارتباطی اگر بلغاری صحبت نمی ‌کنید، محدودیت ‌های مالکیت زمین، نبود پرواز در فصل خاموش، جاده ‌ها و زیرساخت ‌های ضعیف در برخی از کشورها. مناطق، شلوغی بیش از حد در مناطق توریستی پرطرفدار در طول تابستان، و هزینه رفتن به بلغارستان در صورتی که در آنجا خانه ای برای تعطیلات بخرید و در یک کشور مجاور با ارتباطات هوایی خوب زندگی نکنید. در حالی که بیشتر بلغارستان جنگل‌ها و کوه‌های بکر است، بخش‌هایی از صنایع سنگین وجود دارد، اگرچه این صنعت تا حد زیادی در سال‌های پس از سقوط کمونیسم از بین رفت. به عنوان مثال، استخراج زغال سنگ هنوز در مقیاس کوچک در منطقه پرنیک انجام می شود که میراثی از آلودگی صنعت معدن است.

پناهندگی در بلغارستان

اگر نمی توانید به دلیل ترس از آزار و اذیت یا تهدیدهای جدی دیگر برای زندگی یا آزادی خود به کشور خود بازگردید، می توانید برای حمایت بین المللی در بلغارستان درخواست دهید. اگر درخواست شما پذیرفته شود، یک سند کتبی دریافت خواهید کرد که یا شما را به عنوان پناهنده می شناسد یا به شما وضعیت بشردوستانه می دهد. تنها یک کشور در اتحادیه اروپا می تواند درخواست حمایت بین المللی را بررسی کند که معمولاً اولین کشور ورودی است. به این قانون دوبلین می گویند. این بدان معنی است که اگر شخصی برای اولین بار از طریق بلغارستان وارد اتحادیه اروپا شود، بلغارستان کشور اتحادیه اروپا است که باید درخواست حمایت بین المللی خود را بررسی کند. اگر به کشور دیگری از اتحادیه اروپا سفر کنند و در آنجا درخواست حمایت بین المللی کنند، احتمالاً به بلغارستان بازگردانده خواهند شد.

استثنائات محدودی برای این قانون وجود دارد (مانند داشتن ویزای معتبر برای یک کشور اتحادیه اروپا یا داشتن اعضای خانواده در آنجا). در بلغارستان، قانون انواع مختلفی از حمایت را تعریف می کند. حمایت بین المللی، وضعیت پناهندگی و وضعیت بشردوستانه که توسط آژانس دولتی پناهندگی پناهندگان اعطا شده است، به رسمیت شناخته می شود. این یک شکل جداگانه و ملی از حمایت توسط رئیس جمهور جمهوری بلغارستان اعطا می شود. به صورت کلی مهاجرت از طریق پناهندگی به بلغارستان توصیه یا پیشنهاد نمی شود. شما می توانید تمایل خود را برای درخواست حمایت بین المللی در نزد هر نهاد دولتی در بلغارستان ابراز کنید. آنها موظفند درخواست شما را به آژانس دولتی پناهندگان ارسال کنند.

بررسی مهاجرت به بلغارستان از طریق کار

اتباع خارجی فقط پس از اخذ مجوز کار می توانند در بلغارستان کار کنند، مگر اینکه قانون خلاف آن را مقرر کرده باشد. دلایل اخذ مجوز کار می تواند:

 • امضای قرارداد کاری توسط فرد خارجی با یک کارفرمای بلغاری
 • فرستادن فرد خارجی به یک سفر کاری برای انجام برخی فعالیت ها در بلغارستان

شهروندان اروپایی ممکن است، خود اشتغال یا مأمور به یک سفر کاری باشند و می توانند بدون محدودیت و بدون نیاز به مجوز کار در بلغارستان کار کنند. مجوزهای کار مورد نیاز برای اتباع خارجی باید توسط کارفرمای محلی درخواست شود و توسط آژانس کار بلغارستان صادر می شود. برای صدور مجوز باید تعدادی از شرایط و ضوابط قانونی رعایت شود.

 • مجوز کار حداکثر برای مدت 1 سال صادر می شود.
 • اگر مجوز کار بر اساس قرارداد کار امضا شده با یک کارفرمای داخلی به یک خارجی اعطا شود، چنین مجوزی را می توان تمدید کرد، اما مدت زمان کل ممکن است از 3 سال تجاوز نکند.
 • مدت اعتبار مجوز کار صادر شده برای یک خارجی که به یک سفر کاری فرستاده شده است را نمی توان برای دوره های 1 ساله دیگر تمدید کرد.
 • کارفرمایان بلغارستان باید قراردادهای کار امضا شده با خارجی ها و شهروندان اروپایی را ظرف 3 روز از امضای آنها به آژانس درآمد ملی گزارش دهند.

مهاجرت به بلغارستان از طریق بازنشستگی

بلغارستان یکی از ارزان ‌ترین کشورها برای بازنشستگی است، که آن را به مکانی عالی برای گذراندن سال‌ های بازنشستگی بدون نگرانی در مورد پول تبدیل می ‌کند. برای بازنشستگی در بلغارستان، باید برای ویزای Pensioner D بلغارستان درخواست دهید. اگر همه شرایط زیر را داشته باشید، واجد شرایط دریافت ویزای بازنشستگی D بلغارستان هستید: شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید و طبق قوانین بلغارستان حقوق بازنشستگی دریافت می کنید. شما قبلاً در کشور خود بازنشسته شده اید و شما می توانید ثابت کنید که بودجه کافی برای حمایت مالی در طول اقامت خود در بلغارستان دارید. زمان پردازش ویزای بازنشستگی بلغارستان 35 روز کاری است. ویزای بازنشستگی بلغارستان برای مدت 12 ماه (1 سال) برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا و تا 5 سال برای شهروندان اتحادیه اروپا معتبر است. می توانید ویزای بازنشستگی خود را پس از انقضای آن تمدید کنید.

این مدارکی است که برای تکمیل درخواست ویزای بازنشستگی بلغارستان (Pensioner D) باید ارسال کنید:

 • فرم درخواست.
 • عکس ها دو عکس اخیراً گرفته شده را در قالب پاسپورت ارسال کنید.
 • گذرنامه. پاسپورت اصل و معتبر.
 • سندی که ثابت کند در کشور خود بازنشسته شده اید. سند باید توسط کشور مبدأ صادر شده و در دفتر اسناد رسمی قانونی شود.
 • گواهی حساب بانکی معتبر سندی از یک بانک بلغارستانی ارائه دهید تا ثابت کند که یک حساب بانکی معتبر برای انتقال بازنشستگی خود دارید.
 • مدرک محل اقامت و آدرس محل اقامت در بلغارستان.
 • بیمه درمانی معتبر در خاک بلغارستان.
 • ترخیص پلیس . سندی که توسط اداره پلیس کشور شما صادر شده است مبنی بر اینکه شما دارای سابقه کیفری واضح هستید.

مهاجرت به بلغارستان از طریق تحصیل

یکی از روش های رایج و آسان برای مهاجرت به کشور بلغارستان تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور می باشد. سطح آموزش در این کشور از کیفیتی بالایی برخوردار می باشند. متقاضیان می توانند در تمامی مقاطع تحصیلی ادامه تحصیل دهند. طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی بین 3 تا 4 سال، مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و مقطع دکتری 5 سال می باشد.

دروس تحصیلی در دانشگاه های این کشور به زبان های بلغاری، آلمانی و انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان باید با توجه به رشته و مقطع تحصیلی خود زبان تحصیل را انتخاب کنند. برای تحصیل در این کشور لازم است ابتدا پذیرش یکی از دانشگاه های بلغارستان را به دست آورید. پس از اخذ پذیرش متقاضیان باید اقدامات لازم را در جهت اخذ ویزا دانشجویی بلغارستان انجام دهند. برای دریافت ویزا تحصیلی لازم است مدارکی که در ادامه به آن ها اشاره می شود را تهیه فرمائید. در زمان مصاحبه به سفارتخانه یا کنسولگری کشور بلغارستان ارائه نمایید.

 • دریافت فرم مربوطه و تکمیل آن
 • ارائه مدارک تمکن مالی
 • پرداخت هزینه های مربوط به اخذ ویزا تحصیلی و ارائه رسید آن
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه تایید شده
 • ارائه گواهی اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • 1 قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر با حداقل 12 ماه اعتبار
 • ارائه مدارک پزشکی تایید شده
 • ارائه بیمه سلامت درمانی

اگر قصد دارید مهاجرت تحصیلی به بلغارستان را تجربه کنید پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر مقاله تحصیل در بلغارستان را مطالعه کنید.

مهاجرت به بلغارستان از طریق تحصیل

مهاجرت به بلغارستان از طریق سرمایه گذاری

از روش های مهاجرت به کشور بلغارستان می توان به مهاجرت از طریق سرمایه گذاری یا ثبت شرکت در این کشور اشاره کرد. برای سرمایه گذاری در این کشور لازم است در اولین قدم ویزا بلند مدت تجاری در این کشور را دریافت کنید. با دریافت این ویزا فرد می تواند در بین کشور مبدا و کشور بلغارستان در رفت و آمد باشد. براساس قوانین سرمایه گذاری در این کشور حداقل مبلغ لازم برای سرمایه گذاری در بلغارستان 35000€ (یورو) می باشد. متقاضیانی که از طریق سرمایه گذاری در کشور بلغارستان اقامت داشته باشند می توانند پس از گذشت 5 سال از اقامت مستمر و موفقیت در حرفه خود اقامت دائم کشور بلغارستان را به دست آورند. مزایا سرمایه گذاری عبارتست از:

 • عدم وجود محدودیت سنی
 • عدم نیاز به مدرک معتبر زبان
 • اخذ مجوز برای اعضاء خانواده

اخذ اقامت از طریق ازدواج در بلغارستان

ازدواج با فردی با تابعیت کشور بلغارستان از جمله راه هایی می باشد که منجر به اخذ اقامت دائم می شود. اقامت در بلغارستان از طریق ازدواج با تبعه بلغاری دارای قوانین و مقرراتی می باشد که در این بخش به آن ها اشاره خواهیم کرد. این کشور از قانون تک همسری پیروی می کند. این به آن معنا است که متقاضیان باید در زمان ازدواج مجرد باشند. در صورتی که فرد قبلا ازدواج کرده باشد باید مدارک طلاق یا فوت همسر خود را ارائه نماید.

برای کسب اقامت دائم از این طریق باید ازدواج متقاضیان در یکی از کلیساهای این کشور به ثبت برسد. همچنین متقاضیان خارجی باید برای ازدواج مدرک ازدواج بلامانع را ارائه نمایند. به موجب این مدرک مشخص می شود که محدودیتی برای ازدواج متقاضی با اتباع خارجی وجود ندارد. مدارک لازم جهت ثبت ازدواج در کشور بلغارستان به شرح ذیل می باشد.

 • ارائه مدارک شناسایی
 • ارائه گواهی پزشکی تایید شده مبنی بر سلامت زوجین
 • دریافت فرم ازدواج و تکمیل آن
 • ارائه مدرک معتبر زبان

قانون مهاجرت به بلغارستان

اتباع کشورهای خارجی که به دنبال مهاجرت به بلغارستان هستند، باید قبل از اعزام قانون مهاجرت به این کشور را به خوبی آموزش ببینند. البته لازم به ذکر است که، قانون مهاجرت به بلغارستان به طور قابل توجهی توسط قانون جمهوری بلغارستان اصلاح شده است. که این اصلاح قوانین پیامد های مهمی برای افراد غیر اتباع در این کشور دارد. اما نگران نباشید، زیرا افراد غیر اتباع مقیم بلغارستان بر اساس قانون اساسی این کشور حقوق و تعهدات خاصی دارن که باید قوانین مهاجرت به بلغارستان و اقامت را بپذیرند. از سوی دیگر، وزارت امور داخله بلغارستان، مجاز به امضای قرارداد ها و حق جمع آوری و رسیدگی به درخواست های ویزا است. علاوه بر این، مهاجرت قانونی به بلغارستان به دلیل تغییرات در قانون این کشور بسیار مهم است.

فرآیند اخذ ویزا جهت مهاجرت به بلغارستان

اتباع کشورهای مختلف جهان که با هر هدفی به دنبال مهاجرت به بلغارستان هستند، باید فرآیند اخذ ویزای این کشور را طی کنند. البته لازم به ذکر است که فرایند اخذ ویزای بلغارستان بسته به ملیت متقاضیان متفاوت خواهد بود. زیرا متقاضیان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا که به دنبال مهاجرت به بلغارستان هستند، نیازی در دریافت ویزای این کشور را ندارند. اما در مقابل، کشورهای ثالث یا غیر اتحادیه اروپا که قصد مهاجرت به بلغارستان را دارند، باید برای دریافت ویزای بلغارستان اقدام نمایند. زیرا متقاضیان از این کشورها بدون دریافت ویزای بلغارستان اجازه ورود به این کشور را نخواهند داشت.

برای اینکه بیشتر با انواع مختلف ویزا جهت مهاجرت به بلغارستان آشنا شوید به جدول زیر مراجعه فرمایید:

انواع مختلف ویزا جهت مهاجرت به بلغارستانتوضیحات
ویزای نوع D (بلند مدت)ویزای نوع D یا ویزای طولانی مدت بلغارستان برای آن دسته از مهاجرانی است که قصد دارند برای مدت طولانی یا به صورت دائم در بلغارستان بمانند. همچنین ویزای طولانی مدت بلغارستان معمولا برای مدت 1 سال صادر می شود.
ویزای نوع C (کوتاه مدت)این نوع از ویزای بلغارستان برای اهداف گردشگری، تجاری و بازدید شخصی برای اقامت تا 90 روز در یک دوره 6 ماهه صادر می شود. علاوه بر این ویزای نوع C بلغارستان معمولا برای یکبار ورود صادر می شود.
ویزای نوع A (ترانزیت)دارندگان ویزای ترانزیت بلغارستان می توانند در مسیر خود به مقصد دیگری در فرودگاه بلغارستان ترانزیت کنند. البته ویزا به دارندگان اجازه نمی دهد که فرودگاه را ترک کنند.

با مطالعه این مقاله اطلاعات مختصری در رابطه با شرایط مهاجرت به بلغارستان به دست آوردید. شما می توانید طی مراجعه به سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مقالات بیشتری در رابطه با مهاجرت به بلغارستان مطالعه کنید. همچنین می توانید همه روزه با کارشناسان و وکلاء مجرب موسسه در تماس باشید. از مشاوره های رایگان در نظر گرفته شده استفاده نمایید.

سوالات متداول در باب مهاجرت به بلغارستان

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات متداول در باب مهاجرت به بلغارستان می باشیم:

 • طرق مهاجرت به بلغارستان کدام اند؟ تحصیل، کار، سرمایه گذاری ، ازدواج و پناهندگی از طرق قانونی مهاجرت می باشد.
 • بهترین طرق مهاجرت به بلغارستان کدام است؟ بهترین طرق مهاجرت به بلغارستان از طریق تحصیل در دانشگاه های این کشور می باشد.
 • شرایط برای مهاجرت کاری به بلغارستان چگونه است؟ مجوزهای کار مورد نیاز برای اتباع خارجی باید توسط کارفرمای محلی درخواست شود و توسط آژانس کار بلغارستان صادر می شود.
 • شرایط اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در بلغارستان چگونه است؟ متقاضیانی که از طریق سرمایه گذاری در کشور بلغارستان اقامت داشته باشند می توانند پس از گذشت 5 سال از اقامت مستمر و موفقیت در حرفه خود اقامت دائم کشور بلغارستان را به دست آورند.
5/5 - (10 امتیاز)

4 دیدگاه برای “بررسی 7 طریق مهاجرت به بلغارستان در سال 2024

 1. Mohammad گفت:

  سلام ممنون از مطلب خوبتون. میخواستم بدونم شرایط مهاجرت به بلغارستان از طریق تحصیل برای کسی که متاهله بامقطع تحصیلی کارشناسی مهندسی عمران و سابقه کار حدود 5 سال به چه صورته؟

  1. صادقی گفت:

   سلام در خصوص تحصیل در بلغارستان می توانید با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 2. رها گفت:

  سلام من برای مهاجرت به بلغارستان میخواستم یه مقاله خوب مطالعه کنم که راه های مهم مهاجرت رو بخونم و این مقاله خوبی در این زمینه بود. تشکر می کنم از شما. اگر یک خانواده سه نفره که شامل پدر و دو پسر باشه کدوم مهاجرت برای ما مناسب تره؟ میشه هرکدوممون جدا مهاجرت کنیم یا میشه باهم مهاجرت کنیم؟

  1. صادقی گفت:

   بهترین طرق مهاجرت به بلغارستان برای یک خانواد سرمایه گذاری بلغارستان می باشد که در متن لینک را می توانید مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *