مهاجرت به کشور بلغارستان

قوانین بلغارستان

قوانین بلغارستان

در این نوشتار شرایط و قوانین بلغارستان از جنبه های مختلف توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مورد بررسی قرار می گیرد. همانطور که می دانید، کسب اطلاعات درباره قوانین یک کشور قبل از مهاجرت و کسب اقامت آن کشور الزامی می باشد. قوانین بلغارستان در زمینه های مختلف مانند تحصیل، کار، سرمایه گذاری، اقامت یا حتی آداب و رسوم محلی متفاوت می باشد و اگر قصد دارید در این کشور زندگی کنید، باید با قوانین بلغارستان آشنایی کامل داشته باشید. عدم رعایت قوانین بلغارستان می تواند موجب ایجاد مشکلات زیادی شود و در برخی مواقع افراد جریمه، مجازات یا حتی زندانی شوند. پس با ما همراه باشید تا با قوانین این کشور از جنبه های مختلف آشنا شوید.

قوانین بلغارستان در زمینه کار استخدام

قوانین بلغارستان در زمینه کار (قانون کار بلغارستان) روابط حقوقی بلغارستان را بین کارگران و کارمندان منفرد (قانون کار فردی) و همچنین بین ائتلاف ها و نهادهای نماینده تنظیم می کند. در قانون کار بلغارستان، رابطه شغلی یک رابطه حقوقی بین کارفرما و کارمند است که به ترتیب حقوق و تعهدات طرفین را تنظیم می کند. از یک طرف، کارمند باید کار خود را انجام دهد و از قوانین انضباطی تعیین شده در شرکت پیروی کند و از طرف دیگر کارفرما باید شرایط کار را فراهم کند و پاداش مناسبی را به کارمندان پرداخت کند.

یک رابطه کاری فقط به دلایل ذکر شده در قانون کار می تواند ایجاد شود که به شرح زیر است:

 • قرارداد کار
 • روش درخواست
 • انتخاب یا عمل اداری

قرارداد کار یک توافق نامه کتبی بین کارمندی است که خدمتی را ارائه می دهد و شخص دیگری، کارفرمایی است که شرایط کار و جبران خسارت انجام تعهدات کارمند را فراهم می کند. الزامات قانونی در مورد محتوای قرارداد کار در ماده 66 قانون کار ذکر شده است.

این قرارداد باید شامل موارد زیر باشد:

موارد توضیحات
1 شخصی احزاب
2 محل کار
3 نوع اشتغال و شرح فعالیت کاری
4 مدت قرارداد
5 مدت زمان مرخصی استحقاقی سالانه
6 دوره توجه برای هر دو طرف
7 تاریخ اتمام قرارداد و تاریخ شروع واقعی استخدام کارمند
8 ساعت کاری منظم روزانه یا هفتگی کارمند
9 دستمزد پایه

این قرارداد باید شامل توضیحاتی در مورد نوع کاری که باید انجام شود همراه با قرارداد کار باشد. تحت ماده 67 (2) قانون کار، قرارداد کار معمولاً برای مدت نامحدود منعقد می شود. همچنین قراردادهای مدت دار نیز وجود دارد. توافق صریح بین طرفین در هر صورت لازم است.

قوانین بلغارستان در زمینه کار استخدام

قوانین بلغارستان در زمینه ثبت شرکت

قانون شرکت های بلغارستان توسط ماده 63 به بعد تنظیم شده است. قانون ثبت شرکت بلغارستان کدگذاری و در قانون تجارت ادغام شده است. این قانون حاوی بیشتر قواعد قانون شرکت است که شامل ادغام شرکت ها، قوانین مربوط به نهادهای تصمیم گیری، تغییرات در سرمایه، افزایش یا کاهش، ورشکستگی و انحلال، ادغام و تصرف شرکت ها می شود. همچنین لازم به ذکر است که قطعنامه های اتحادیه اروپا در زمینه قانون شرکت ها به عنوان کشور عضو آن و همچنین چندین دستورالعمل تجاری در بلغارستان در قانون شرکت های بزرگ بلغارستان اجرا می شود. بسیاری از افراد از وضعیت تجارت مناسب در بلغارستان استفاده می کنند و یک شرکت جدید تاسیس می کنند. شایان ذکر است که اکثر افرادی که برای ثبت شرکت اقدام به مهاجرت به بلغارستان می کنند، شرکت با مسئولیت محدود تاسیس می کنند.

اگر می خواهید یک شرکت در بلغارستان تاسیس کنید، باید یکی از فرم های مشخص شده توسط قوانین بلغارستان در زمینه ثبت شرکت را انتخاب کنید.

این فرم ها عبارتند از:

 1. Limited Liability Company
 2. Joint-Stock Company
 3. General Partnership
 4. Limited Partnership
 5. Partnership Limited by shares

شرایط ثبت هر نوع خاص یک شرکت در قانون تجارت تعریف شده است. این قوانین هم برای شهروندان بلغارستان و هم برای شهروندان خارجی یکسان است. اسناد مورد نیاز در قانون ثبت تجارت و آیین نامه های اجرای آن موجود است. اصولاً شرکت های تجاری به عنوان نهادهای حقوقی جدا از بنیانگذاران آنها تاسیس می شوند. صرف نظر از ملیت موسسین آنها، کلیه شرکت های ثبت شده در بلغارستان به عنوان نهادهای حقوقی بلغارستان در نظر گرفته شده اند که براساس قوانین بلغارستان تاسیس و فعالیت می کنند. مشارکت سهام خارجی در یک شرکت بلغاری می تواند تا 100% باشد.

قوانین تحصیل در بلغارستان

تحصیل در بلغارستان و ورود به دانشگاه های این کشور در سال های اخیر به طور چشمگیری در بین دانشجویان و داوطلبان بین المللی افزایش یافته است. وزارت آموزش و علوم تحت نظارت آموزش و پرورش در بلغارستان است. از سال 2012، آموزش اجباری شامل 2 سال آموزش پیش دبستانی است (معمولاً از حدود 5 سالگی شروع می شود)، قبل از اینکه کودکان مدرسه ابتدایی را شروع کنند. طبق قوانین کشور بلغارستان، تحصیلات تا 16 سالگی اجباری است. تحصیلات در مدارس دولتی بجز مدارس، کالج ها و دانشگاه های آموزش عالی رایگان است. در سال 1998 ثبت نام در کلاس های ابتدایی 93% دانش آموزان واجد شرایط و ثبت نام در پایه های ابتدایی 81% دانش آموزان واجد شرایط بود.

به دلیل نرخ زاد و ولد پایین بلغارستان، ثبت نام در مدارس ابتدایی و متوسطه در دوران پس از کمونیسم کاهش یافته است و باعث کاهش کارکنان و امکانات آموزشی شده است. در همان زمان، تعداد مدارس خصوصی طی دهه 1990 تقریبا 10 برابر شد. در سال 2002، حدود 42 موسسه آموزش عالی در حال فعالیت بودند و تقریبا 220.000 دانشجو در این موسسات ثبت نام کردند.

تعداد دانشجویان خارجی در دانشگاه های بلغارستان به شرح زیر است:

دانشجویان خارجی در دانشگاه های بلغارستان

ساختار سیستم آموزشی بلغارستان از 4 سطح تشکیل شده است:

 • آموزش مقدماتی
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش متوسطه
 • آموزش عالی

برنامه درسی سیستم آموزشی بلغارستان روی 8 موضوع اصلی زبان و ادبیات بلغاری، زبان های خارجی، ریاضیات، فناوری های اطلاعاتی، علوم اجتماعی و مدنی، علوم طبیعی و بوم شناسی، موسیقی و هنر، تربیت بدنی و ورزش متمرکز است. سال تحصیلی از 15 سپتامبر آغاز و بسته به سطح دانش آموزان در ماه مه یا ژوئن پایان می یابد. سال تحصیلی با تعطیلات کریسمس، عید پاک و تابستان به 2 دوره تقسیم می شود. دانش آموزان معمولاً نیمی از روز را در مدرسه می گذرانند.

قانون ازدواج در کشور بلغارستان

در بلغارستان، طبق قانون خانواده بلغارستان، تنها ازدواج های قانونی که معتبر هستند، ازدواج های غیرنظامی است. بنابراین، این مراسم مذهبی وضعیت قانونی ندارد، اختیاری است و فقط پس از برگزاری مراسم مدنی قابل انجام است. در قانون خانواده در بلغارستان نیز ذکر شده است که سن قانونی برای ازدواج 18 سال است. اگر افراد زیر 18 سال مایل به ازدواج هستند، باید حداقل 16 سال داشته باشند و اجازه رئیس دادگاه منطقه ای را داشته باشند. برای گرفتن این اجازه، باید درخواست ازدواج در دادگاه منطقه ای محل اقامت زن و شوهر ارائه شود. اگر زوجین اقامتگاه های مختلفی دارند، می توانند در یکی از مناطق مربوطه درخواست دهند. علاوه بر این، چون ازدواج در بلغارستان مشروط به اقامت است، یکی از زوج ها باید تابعیت بلغارستان یا اقامت بلغارستان (طولانی مدت یا موقت) را داشته باشد.

اگر می خواهید با یک خارجی یا یک شهروند بلغارستان در این کشور ازدواج کنید، باید این شرایط را داشته باشید:

 • شما باید مجرد باشید.
 • شما نباید بیماری روانی داشته باشید.
 • شما باید حداقل 18 سال داشته باشید. (در برخی موارد استثنایی، نوجوانان 16 ساله می توانند از دادگاه منطقه ای اجازه ازدواج بگیرند).
 • شما باید با شخصی از جنس مخالف ازدواج کنید. ازدواج های همجنسگرایان از نظر قانونی در بلغارستان به رسمیت شناخته نمی شود.
 • شما باید رضایت صریح خود را برای ازدواج بدهید. در بلغارستان، هیچ کس نمی تواند شما را مجبور به ازدواج کند. این باید انتخاب شما باشد.

شما می توانید در بلغارستان ازدواج کنید حتی اگر از وضعیت پناهندگی یا حمایت بشردوستانه برخوردار نباشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه های مختلف حقوقی و مهاجرتی می توانید به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.