مهاجرت تحصیلی یونان

مدارک وشرایط لازم برای اخذ پذیرش در یونان

شرایط لازم برای اخذ پذیرش در یونان

کشور یونان نیز از جمله کشورهای اروپایی است که میزبان دانشجویان بین المللی زیادی می­باشد. دانشجویان برای ورود به دانشگاههای این کشور باید مدارک وشرایط لازم برای اخذ پذیرش در یونان را تهیه نمایند. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات جامعی در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی را در اختیار دانشجویان عزیز قرار می­دهد.

تدریس در دانشگاههای یونان به دو زبان انگلیسی و یونانی ارائه می­گردد و دانشجویان برای ورود به دانشگاههای این کشور بایستی به زبان یونانی یا انگلیسی مهارت لازم را داشته باشند.تحصیل در دوره­ی کارشناسی ارشد در یونان به مدت 2 سال و در دوره­ی دکترا به مدت 3-5 سال طول خواهد کشید. هر سال تحصیلی همانند دانشگاههای ایران شامل دو ترم آموزشی می­باشد و دانشجویان در پایان هر ترم موظف به گذراندن امتحانان دروس ترم جاری خود می­باشند. هزینه های تحصیل در یونان بسته به رشته و دانشگاه با یکدیگر متفاوت است. البته اکثر رشته های تحصیلی در بسیاری از دانشگاههای این کشور بصورت رایگان می­باشد.همچنان هزینه زندگی در یونان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است.

شرایط تحصیل در یونان

همانطور که پیش تر بیان نمودیم هر سال تحصیلی در دانشگاههای یونان از دو ترم تشکیل شده است و در تحصیل در بسیاری از رشته ها در دانشگاههای یونان رایگان می­باشد.تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاههای این کشور کمی متفاوت تر از دیگر رشته ها است و ممکن است تحصیل در این رشته ها 5-6 سال بطول بیانجامد.

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یونان را دارند ابتدا بایستی تمامی مدارک تحصیلی (دیپلم- پیش دانشگاهی – ریزنمرات) خود را به تأیید اداره آموزش و پرورش کشور خود برسانند.همچنین دانشجویان جهت تحصیل در دوره­­های کارشناسی ارشد و دکتری می­بایست دارای مدارک معتبر کارشناسی  و کارشناسی ارشد باشند.

مقاطع تحصیلی در دانشگاههای یونان

دانشگاههای کشور یونان سه مقطع تحصیلی کارشناسی- کارشناسی ارشد- دکترا را به دانشجویان ارائه می­دهد.ناگفته نماند تحصیل در هر سه مقطع به زبان های یونانی و یا انگلیسی صورت می­گیرد.

مقطع کارشناسی

پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی دانشگاههای یونان با محدودیت سنی همراه است. دانشجویان برای ورود به این مقطع باید حداقل 19 ساله باشند. تدریس در این مقطع تحصیلی به دو زبان انگلیسی و یونانی ارائه می­گردد و دانشجو با توجه به نوع زبان خود می­تواند زبان تحصیلی خود را انتخاب نماید. دانشجویان در این مقطع تحصیلی از خدمات پزشکی رایگان کشور یونان برخوردار خواهند بود .

مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور یونان 2 سال طول خواهد کشید. دانشجویان برای ورود به این دوره محدودیت سنی نداشته و براحتی می­توانند وارد دانشگاه شوند.در این دوره نیز تدریس به زبان های یونانی و انگلیسی ارائه می­گردد و دانشجو حق انتخاب زبان تحصیلی خود را دارد. البته برخی از دروس در این مقطع تحصیلی تنها به زبان یونانی ارائه می­گردد که در این موارد دانشگاههای این کشور دوره­ی زبان یونانی را برای دانشجویان برگزار می­نماید.

مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش در یونان

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور یونان را دارند می­بایست مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش در یونان که شامل موارد زیر می­باشد را به دانشگاههای این کشور تحویل نماید:

  • ارائه اصل مدارک هویتی دانشجو بهمراه ترجمه آن
  • ارائه تمامی مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات دوره تحصیلی که می­باید به زبان انگلیسی یا یونانی ترجمه شده باشند.
  • ارائه مدرکی که دال بر عدم سوسابقه فرد باشد و به تأیید وزارت امور خارجه کشور برسد.
  • ارائه یک نسخه کپی از گذرنامه معتبر شخص
  • دو قطعه عکس
  • ارائه مدارک آزمایشات پزشکی دانشجو مبنی بر سلامت دانشجو
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا یونانی

مقطع دکترا در یونان چگونه است؟

تحصیل در دوره­ی دکترا نیز همانند دوره­ی کارشناسی ارشد محدودیت سنی برای پذیرش دانشجویان ندارد. تدریس نیز به هر دو زبان انگلیسی و یونانی ارئه می­گردد.در این دوره دانشجویان بایستی به هنگام ثبت نام در دانشگاه موضوع پایان نامه خود را بیان نمایند، همچنان برای اخذ مدرک دکترای خود بایستی در انتهای سال تحصیلی از پایان نامه خود دفاع نمایند.

بورس های تحصیلی محلی برای دانشجویان خارجی چگونه است؟

دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در دانشگاههای یونان هستند، می­توانند جهت اخذ بورسیه های تحصیلی در یونان به سفارت این کشور در موطن خود مراجعه نمایند. بودجه بورسیه های تحصیلی یونان به کمک کشورهای توسعه یافته تأمین می­گردد. این بورسیه ها هزینه های خورد و خوراک- کتب و جزوات دانشگاهی را پوشش می­دهند. همچنین حقوقی به صورت ماهیانه 600 یورو به دانشجویان پرداخت می­کنند.

برخی از بورسیه ها مبلغی معادل 1000 یورو بعنوان هزینه سفر برای رفت و آمد دانشجویان به کشور مبدأ شان در نظر می­گیرند. دانشجویانی که در دوره­ی کارشناسی ارشد می­بایست دوره­ های زبان یونانی را بگذارنند، با استفاده از بورسیه های تحصیلی دانشگاه بدون پرداخت شهریه می­توانند در این دوره ها شرکت نمایند.

اخذ ویزای تحصیلی یونان چگونه است؟

از جمله مهمترین مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش در یونان دریافت ویزای تحصیلی یونان است. دانشجویان قبل از درخواست ویزای تحصیلی یونان می­توانند آگاهی های لازم در رابطه با هزینه های زندگی در کشور یونان را از کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کسب نمایند. همچنین دانشجویان می­بایست قبل از اخذ ویزای تحصیلی این کشور زبان تحصیلی خود را انتخاب نمایند و به هنگام درخواست این ویزا مدرک زبان مورد نظر خود را ضمیمه پرونده خویش نماید.

پس از آنکه سفارت یونان با درخواست ویزای دانشجو موافقت نمود برای وی ویزای تحصیلی یونان را صادر می­نماید. دانشجو پس از اخذ ویزای تحصیلی بلافاصله اجازه ورود به خاک یونان را خواهد داشت.دانشجویان با سوالات متعددی در رابطه با مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش در یونان روبرو می­شوند از جمله:

  • آیا دانشگاههای کشور یونان در جهان معتبر هستند؟
  • آیا شرایط کاری در کشور یونان مناسب است؟
  • آیا دانشجویان اجازه انجام کار ضمن تحصیل در یونان را دارند؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به پاسخگویی به سوالات عزیزان در زمینه مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش در یونان می­باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *