مهاجرت تحصیلی یونان

تحصیل در یونان

تحصیل در یونان

امروزه مهاجرت از طریق تحصیل در یونان یکی از برترین راه های اخذ اقامت و تابعیت این کشور محسوب می گردد که ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده است. از آنجائیکه برخی از دانشگاه های این کشور از معتبرترین موسسات تحصیلات عالی و مورد تأیید وزارت علوم است، دانشجویان زیادی با اخذ ویزای تحصیلی یونان به این کشور مراجعت می­ نمایند. تدریس در دانشگاه های این کشور به زبان های یونانی و انگلیسی صورت می­ گیرد و دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل به زبان یونانی را دارند، امکان گذراندن یک دوره­ 3 ماهه زبان یونانی قبل از ورود به رشته مورد نظر خود در این کشور را دارد. دانشجویان عزیز می­توانند با مشاوره با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برترین و به صرفه ترین دانشگاه های اروپایی را شناسایی و با بهره­مندی از راهنمائی های مفید آنان نسبت به پذیرش تحصیلی خود اقدام نمایند.

دانشگاه های یونان از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند. برخی از دانشگاه های این کشور دارای قدمتی دیرینه می­ باشند و رنکینگ های بالایی را بخود اختصاص داده اند. دانشجویانی که تحصیلات را در این کشور به اتمام رسانیده اند، در صورت یافتن شغل می ­توانند بصورت تمام وقت در این کشور به انجام کار بپردازند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در یونان را دارند، باید ابتدا درخواست پذیرش خود را به دانشگاه های این کشور ارسال نمایند. پس از دریافت موافقت دانشگاه های این کشور ملزم به شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه مورد نظر در این کشور می­باشند.

تحصیل در مدارس یونان

کودکان در یونان از سن 6 سالگی شروع به تحصیل در مقطع ابتدایی را می­ نمایند. مقطع ابتدایی در این کشور به مدت 6 سال است و دانش ­آموزان پس از پایان این دوره وارد مقطع بالاتر خواهند شد. در این مقطع که 3 سال طول خواهد کشید دانش ­آموزان به یادگیری دروسی همچون علوم کامپیوتر، ریاضی، ادبیات و زبان خارجی می ­پردازند. در نهایت پس از اتمام این دوره دانشجویان وارد مقطع 3 ساله متوسطه می­ گردند. دانش­آموزان می­ توانند تحصیلات دوره­ متوسطه خود را در مدارس فنی و حرفه ای یونان نیز بگذرانند. تدریس در مدارس یونان به زبان یونانی می­ باشد و تحصیل در یونان تا سن 18 سالگی همانند سایر کشورهای اروپایی بصورت اجباری است.

تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی

دانشجویانی که تحصیلات متوسطه خود را با موفقیت به پایان رسانیده اند، برای تحصیل در دانشگاه های این کشور می ­توانند اقدام نمایند. کارشناسی در یونان 3 الی 4 سال و در رشته های پزشکی 5 الی 6 سال طول خواهد کشید. لازم بذکر است تحصیل در این کشور در تمامی مقاطع بصورت رایگان است و تدریس در دانشگاه های این کشور به دو زبان انگلیسی و یونانی ارائه می­گردد. دانش ­آموزان پس از اتمام دوره­ متوسطه می ­توانند به دلخواه تحصیل در دانشگاه ها و یا مراکز فنی در یونان را انتخاب نمایند. مراکز فنی و حرفه ای یونان رشته های هنری، دریایی و گردشگری را به دانشجویان بصورت فنی ارائه می ­نمایند و دانشجویان دیگر نیازی به تحصیل در دانشگاه های این کشور را نخواهند داشت. هر سال تحصیلی در این کشور به 2 ترم تقسیم می­گردد و دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در این مقطع را دارند، ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6 می­باشند. دانشجویان امکان انجام کار ضمن تحصیل به مدت 10 الی 20 ساعت در هفته جهت تأمین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را خواهند داشت.

تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی ارشد

این مقطع به مدت 2 سال طول خواهد کشید و تدریس در مقطع کارشناسی به زبان یونانی است، البته برخی از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز ارائه می­گردد که دانشجویان می­باید دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6.5 باشند. جالب است بدانید در یونان دوره ای موسوم به Graduate Diploma وجود دارد که دوره ای یکساله است و پس از یکسال گذراندن تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این مدرک به دانشجویان اعطا می­گردد. در این مقطع نیز دانشجویان امکان انجام کار به مدت 10 الی 20 ساعت در هفته را خواهند داشت..

تحصیل در یونان در مقطع دکترا

مقطع دکترا بالاترین دوره­ تحصیلی در یونان است. طول دوره­ تحصیل در این مقطع با توجه به رشته های تحصیلی دانشجویان متفاوت است. بطور مثال طول دوره­ دکترا در رشته های فنی مهندسی به مدت 3 سال و در رشته های هنر و علوم انسانی 5 الی 6 سال طول می ­کشد. به تازگی تغییراتی در سیستم آموزشی در مقطع دکترا در این کشور ایجاد شده است که موسوم به نظام آموزشی آمریکایی است. روش این سیستم بگونه ای است که مقطع کارشناسی ارشد و دکترا با یکدیگر ادغام می­گردد و تحصیل به مدت 4 الی 5 سال طول خواهد کشید. دانشجویان در 3 سال اولیه تحصیل به به ارائه سیمینار و سخنرانی ها می­پردازند و در 2 سال اخیر به انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی خواهند پرداخت. دانشجویان در مقطع دکترا با انجام پروژه های تحقیقاتی حقوق نیز دریافت می­ نمایند.

از مهمترین شرایط پذیرش در مقطع دکترا در یونان عبارتند از:

  • برخورداری از رزومه­ی قوی
  • مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 7

تحصیل در یونان در مقطع دکترا

ویزای تحصیلی یونان

متقاضیان پس از اخذ موافقت نامه تحصیلی از دانشگاه های این کشور می ­توانند با ارائه مدارک زیر به سفارت یونان برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند:

  • پاسپورت
  • ارائه نامه پذیرش تحصیلی
  • عکس
  • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی یونان
  • گواهی پزشکی
  • ارائه مدارکی که تمکن مالی دانشجو برای تأمین هزینه های زندگی در یونان را اثبات می­نماید.

هزینه تحصیل و زندگی در یونان

طبق آنچه در بخش های قبل بیان شد تحصیل در یونان رایگان است. اما دانشجویان خود می­ بایست سایر هزینه ها از جمله هزینه های زندگی دانشجویی، کتب و جزوات و … را پرداخت نمایند. هزینه های زندگی در کشور یونان بسیار ارزان ومناسب تر از دیگر کشورهای اروپایی می­ باشد. در جدول زیر برخی از هزینه زندگی در یونان را نشان داده ایم.

اقلام هزینه به € (یورو)
یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت 10
کاپوچینو 2.88
قبوض خدماتی 71.146
 باشگاه 82.30
یک جفت کفش نایک 27.72

شرایط کار دانشجویی در یونان

دانشجویان به انجام کار در یونان ضمن تحصیل توجه ویژه ای دارند. زیرا از این طریق می­توانند با بازارهای کاری این کشور آشنا شده و در کنار تحصیل تجربه کاری در یونان را نیز کسب نمایند. دانشجویان در یونان به کمتر از 30 ساعت کار در هفته مجاز هستند. جستجو و یافتن کار در این کشور نسبتاً دشوار است و دانشجویانی که ازمهارت زبان انگلیسی و یا یونانی برخوردار هستند شانس بیشتری برای یافتن کار در این کشور خواهند داشت. دانشجویان عزیزی که بدنبال تحصیل در دانشگاه های اروپایی و در عین حال انجام کار در اروپا هستند بهتر است با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نموده و این مجموعه با تجربیات مفیدی که در امر مهاجرتی دارند، پیشنهادات مفیدی با توجه به شرایط دانشجویان ارائه می­نمایند.

یک دیدگاه برای “تحصیل در یونان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *