مهاجرت تحصیلی یونان

تحصیل در یونان

تحصیل در یونان

امروزه مهاجرت از طریق تحصیل در یونان بر اساس قوانین 2022 یکی از برترین راه های اخذ اقامت و تابعیت این کشور محسوب می گردد. شما به عنوان یک دانشجوی خارجی ساکن یونان می توانید از آب و هوای مدیترانه ای غذاهای دریایی خوشمزه و سواحل جذاب لذت ببرید. برخی از دانشگاه های این کشور از معتبر ترین موسسات تحصیلات عالی و مورد تأیید وزارت علوم است. دانشجویان زیادی با اخذ ویزای تحصیلی یونان به این کشور مراجعت می­ نمایند.

دانشگاه های یونان از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند. برخی از دانشگاه های این کشور دارای قدمتی دیرینه می­ باشند. این دانشگاه ها رنکینگ بالایی را به خود اختصاص داده اند. دانشجویانی که تحصیلات را در این کشور به اتمام رسانیده اند، در صورت یافتن شغل می ­توانند بصورت تمام وقت در این کشور به انجام کار بپردازند.

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در یونان را دارند، باید ابتدا درخواست پذیرش خود را به دانشگاه های این کشور ارسال نمایند. پس از دریافت موافقت دانشگاه های این کشور ملزم به شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه مورد نظر در این کشور می­ باشند. دانشجویان عزیز می­ توانند با مشاوره با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برترین و به صرفه ترین دانشگاه های اروپایی را شناسایی نمایند.

تحصیل در یونان به زبان انگلیسی

تمامی متقاضیان تحصیل در یونان خواهان اقامت پس از تحصیل در این کشور نیستند. از این رو نیازی به فراگیری زبان یونانی ندارند. برای حل این مشکل و جذب دانشجویان بیشتر برای تصحیل در یونان، این کشور به دانشجویان اجازه تحصیل به زبان انگلیسی را می دهد. متقاضیان قادر اند تا با استفاده از این امکان تحصیل خود را با سهولت بیشتری آغاز نمایند. به طور کلی برای برقراری ارتباط با مردم این کشور گاها نیاز به تسلط به زبان یونانی دارند.

ویژگی های مهم برای تحصیل در یونان به زبان انگلیسی ذیلا بیان شده است.

ویژگی های مهم برای تحصیل در یونان

تحصیل به زبان انگلیسی در کشور یونان دارای مزایای متعددی می باشد. اما متقاضیان اقامت دائم در این کشور و یا متقاضیان کار پس از تصحیل بایستی زبان یونانی را فرا گیرند. از این رو اهمیت زبان یونانی برای برخی از متقاضیان بالاتر می باشد. متقاضیان می توانند با توجه به شرایط و اهداف خود برای تحصیل به زبان انگلیسی اقدام نمایند.

تحصیل در مدارس یونان

کودکان در یونان از سن 6 سالگی شروع به تحصیل در مقطع ابتدایی را می­ نمایند. مقطع ابتدایی در این کشور به مدت 6 سال است و دانش ­آموزان پس از پایان این دوره وارد مقطع بالاتر خواهند شد. این مقطع 3 سال طول خواهد کشید. در این مقطع دانش ­آموزان به یادگیری دروسی همچون علوم کامپیوتر، ریاضی، ادبیات و زبان خارجی می ­پردازند.

در نهایت پس از اتمام این دوره دانشجویان وارد مقطع 3 ساله متوسطه می­ گردند. دانش ­آموزان می­ توانند تحصیلات دوره­ متوسطه خود را در مدارس فنی و حرفه ای یونان نیز بگذرانند. تدریس در مدارس یونان به زبان یونانی می­ باشد. تحصیل در یونان تا سن 18 سالگی همانند سایر کشورهای اروپایی به صورت اجباری است.

تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی

دانشجویانی که تحصیلات متوسطه خود را با موفقیت به پایان رسانیده اند، برای تحصیل در دانشگاه های این کشور می ­توانند اقدام نمایند. کارشناسی در یونان 3 الی 4 سال و در رشته های پزشکی 5 الی 6 سال طول خواهد کشید. لازم به ذکر است تحصیل در این کشور در تمامی مقاطع به صورت رایگان است. تدریس در دانشگاه های این کشور به 2 زبان انگلیسی و یونانی ارائه می­ گردد. دانش ­آموزان پس از اتمام دوره­ متوسطه می ­توانند به دلخواه تحصیل در دانشگاه ها و یا مراکز فنی در یونان را انتخاب نمایند. برخی از بهترین دانشگاه های یونان عبارتند از:

بهترین دانشگاه های یونان

مراکز فنی و حرفه ای یونان رشته های هنری، دریایی و گردشگری را به دانشجویان بصورت فنی ارائه می ­نمایند. با این دوره ها دانشجویان دیگر نیازی به تحصیل در دانشگاه های این کشور را نخواهند داشت. هر سال تحصیلی در این کشور به 2 ترم تقسیم می­ گردد. دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در این مقطع را دارند، ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی می باشند. مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 باید ارائه گردد. دانشجویان امکان انجام کار ضمن تحصیل به مدت 10 الی 20 ساعت در هفته را خواهند داشت. دانشجویان با این میزان کار درآمد لازم جهت تأمین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را خواهند داشت.

تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی ارشد

این مقطع به مدت 2 سال طول خواهد کشید. تدریس در مقطع کارشناسی به زبان یونانی است. البته برخی از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز ارائه می­ گردد. دانشجویان ­باید دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6.5 باشند.

جالب است بدانید در یونان دوره ای موسوم به Graduate Diploma وجود دارد که دوره ای یکساله است. پس از یک سال گذراندن تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این مدرک به دانشجویان اعطاء می ­گردد. در این مقطع نیز دانشجویان امکان انجام کار به مدت 10 الی 20 ساعت در هفته را خواهند داشت.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اطلاعات کلیدی
تعداد دانشگاه ها 36
قدیمی ترین دانشگاه دانشگاه آتن
دانشجویان بین المللی 25067
طول دوره 1 سال
میزان شهریه 3625
مهلت پذیرش آگوست (August) تا سپتامبر (September)

تحصیل در یونان در مقطع دکترا

مقطع دکترا بالاترین دوره­ تحصیلی در یونان است. طول دوره­ تحصیل در این مقطع با توجه به رشته های تحصیلی دانشجویان متفاوت است. بطور مثال طول دوره­ دکترا در رشته های فنی مهندسی به مدت 3 سال و در رشته های هنر و علوم انسانی 5 الی 6 سال طول می ­کشد. به تازگی تغییراتی در سیستم آموزشی در مقطع دکترا در این کشور ایجاد شده است. این نظام تحصیلی جدید موسوم به نظام آموزشی آمریکایی است.

رشته تحصیلی طول دوره
فنی مهندسی 3سال
هنر و علوم انسانی 5 الی 6سال

روش این سیستم به گونه ای است که مقطع کارشناسی ارشد و دکترا با یکدیگر ادغام می­ گردد. تحصیل به مدت 4 الی 5 سال طول خواهد کشید. دانشجویان در 3 سال اولیه تحصیل به به ارائه سیمینار و سخنرانی ها می­ پردازند. دانشجویان در 2 سال بعد به انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی خواهند پرداخت. دانشجویان در مقطع دکترا با انجام پروژه های تحقیقاتی حقوق نیز دریافت می‌نمایند.

از مهمترین شرایط پذیرش در مقطع دکترا در یونان عبارتند از:

 • برخورداری از رزومه­ ای قوی
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 7

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در یونان

تحصیل پزشکی در کشور یونان برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان می باشد. دانشجویان اروپایی علاوه بر معافیت از شهریه تحصیلی از هزینه کتب درسی نیز معاف می باشند. در جدول زیر به شرح تحصیل پزشکی در این کشور پرداخته می شود:

پارامتر شرح
طول دوره 5 الی 6 سال
شروع دوره تحصیلی اوایل ماه سپتامبر

شرایط ویزا برای تحصیل در یونان

شرایط ویزا برای تحصیل در یونان 2022

متقاضیان پس از اخذ موافقت نامه تحصیلی از دانشگاه های این کشور می ­توانند با ارائه مدارک زیر به سفارت یونان برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند.

مدارک از این قرارند:

 • پاسپورت
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی
 • عکس
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی یونان
 • گواهی پزشکی
 • ارائه مدارکی که تمکن مالی دانشجو برای تأمین هزینه های زندگی در یونان را اثبات می­ نماید.

متقاضیانی که موفق به اخذ ویزای تحصیلی یونان می شوند، قادر اند تا در این کشور اقامت داشته باشند و از مزایای آن بهره مند شوند. البته اقامت آن ها مشروط به تحصیل در یونان و مدت اعتبار ویزا می باشد. ویزای تحصیلی این کشور قابل تمدید است و متقاضیان قادر به تمدید برای تحصیلات بیشتر می باشند. برای بررسی مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در یونان می توانید به مقالات سایت مراجعه فرمایید.

هزینه زندگی در یونان 2022

طبق آنچه در بخش های قبل بیان شد تحصیل در یونان رایگان است. اما دانشجویان خود می­ بایست سایر هزینه ها از جمله هزینه های زندگی دانشجویی، کتب و جزوات و سایر را پرداخت نمایند. هزینه های زندگی در کشور یونان بسیار ارزان و مناسب تر از دیگر کشورهای اروپایی می­ باشد. در جدول زیر برخی از هزینه زندگی در یونان را نشان داده ایم.

اقلام هزینه به یورو
یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت €10
کاپوچینو €2.88
قبوض خدماتی €71.146
 باشگاه €82.30
یک جفت کفش نایک €27.72

توزیع هزینه های زندگی در کشور یونان بدین صورت است:

توزیع هزینه های زندگی در یونان

کاهش هزینه تحصیل در یونان

روش های متعدد بسیاری برای کاهش هزینه زندگی در یونان وجود دارد. اما به طور کلی تغییر هزینه همگام با تغییر سبک زندگی رخ می دهد. به عبارتی متقاضیان تحصیلی تنها می توانند از طریق بورسیه اقدام به کاهش هزینه های تحصیلی نمایند. اما هزینه های زندگی را می توان بر اساس نیازهای متقاضی تغییر داد. از این رو کاهش هزینه خوراک و پوشاک و یا اجاره آپارتمان های ارزان منجر به کاهش فوری هزینه می شوند.

شرایط کار دانشجویی در یونان

دانشجویان به انجام کار در یونان ضمن تحصیل توجه ویژه ای دارند. زیرا از این طریق می ­توانند با بازارهای کاری این کشور آشنا شده و در کنار تحصیل تجربه کاری در یونان را نیز کسب نمایند. دانشجویان در یونان به کمتر از 30 ساعت کار در هفته مجاز هستند. جستجو و یافتن کار در این کشور نسبتاً دشوار است و دانشجویانی که از مهارت زبان انگلیسی و یا یونانی برخوردار هستند شانس بیشتری برای یافتن کار در این کشور خواهند داشت.

دانشجویان بهتر است با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نمایند. این مجموعه با تجربیات مفیدی که در امر مهاجرتی دارند. همچنین پیشنهادات مفیدی با توجه به شرایط دانشجویان ارائه می­ نمایند.

سوالات پرتکرار در باب تحصیل در یونان

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات پرتکرار در خصوص تحصیل در یونان می باشیم:

 • زبان تحصیل در یونان چیست؟ زبان تحصیل در یونان به زبان بومی این کشور (یونانی) است. فقط در برخی رشته های تحصیلی و تحصیلات تکمیلی می توانید به زبان انگلیسی تحصیل نمود.
 • شرایط تحصیل کارشناسی در یونان چیست؟ مقطع کارشناسی در یونان 3 الی 4 سال به طول می انجامد. اکثر دوره های تحصیلی این مقطع به زبان یونانی برگزار می شود. برای تحصیل کارشناسی در یونان باید مدارکی مانند پاسپورت، ریز نمرات، مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک زبان را ارائه دهید.
 • آیا دانشجویان بین الملل حین تحصیل در یونان می توانند کار کنند؟ کشور یونان مانند سایر کشور های اتحادیه اروپا اجازه کار پاره وقت را دارند. در دوره کارشناسی 10 ساعت در هفته، کارشناسی ارشد 20 ساعت و در مقطع دکترا 30 ساعت در هفته می توانند کار کنند.
 • شرایط تحصیل کارشناسی ارشد و دکترا در یونان چیست؟ مقطع کارشناسی ارشد در یونان 2 سال به طول می انجامد. شما می توانید در بعضی رشته ها به زبان انگلیسی تحصیل کنید و در مقطع دکترا 2 سال به طول می انجامد که شما می توانید به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنید. برای اخذ پذیرش دکترا باید رزومه علمی قوی داشته باشید.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *