مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » یونان » تحصیل در یونان

تحصیل در یونانتحصیل در یونان  از چند جهت، یکی از گزینه های جالب و مورد توجه به منظور تحصیل در خارج از کشور است.

این کشور، پایتخت چند هزار ساله فرهنگ اروپا و بلکه اساسا مهد تمدن مغرب زمین و زادگاه دانشگاه است. یونان، سرزمینی است که بسیاری از علوم و مفاهیم در آن شکل گرفته اند؛ علومی که مردمان سراسر دنیا در پی تحصیل آن ها و مفاهیمی که به دنبال تحقق آن ها هستند. تحصیل در یونان یعنی احتمالا تحصیل در خواستگاه آن چه که فرا می گیرید.

یونان، تنها در تاریخ و دنیای باستان نمی درخشد بلکه امروز و در دنیای کنونی نیز نقش پر رنگی دارد. اگر چه یونان در دنیای امروز دیگر جایگاه دنیای دیروز را ندارد ولی با این حال هنوز کشوری است که موقعیت ویژه خود را دارد. یونان امروز در مرز اروپا و آسیا قرار دارد و به مثابه یکی از دروازه های اروپا قلمداد می شود. یونان عضو اتحادیه اروپا است و قاعدتاً در بسیاری از امور، تابع قوانین کلی آن اتحادیه می باشد و بنابراین از حداقل استانداردهای اروپایی زندگی در تمامی زمینه ها  و از جمله تحصیل بهره مند است.

یونان دارای سیستم آموزشی استاندارد و دانشگاه های معتبر در سطح جهانی است. برخی از دانشگاه های یونان و مدارک صادره توسط آن ها، مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می باشد.

کلیه دانشجویان در یونان یک آی.دی دارند که بر طبق آن، مشمول دریافت خدمات و تخفیفاتی از طرف دولت می شوند. برخی خدماتی که دولت به آن ها ارائه می دهدعبارت است از تخفیف در هزینه های رفت و آمد، تماس های تلفنی، خورد و خوراک، سینما و تئاتر، موزه ها و سایت های باستان شناسی.

 

تحصیل در یونان و شرایط آن

سیستم آموزشی در یونان مانند بسیاری از کشورهای دنیا، بدین نحو می باشد که نخست دوازده سال تحصیلات عمومی است و در سه مقطع تحصیلی ارائه می شود و برای تمامی اتباع آن کشور بصورت رایگان می باشد. در پایان دوره تحصیلات عمومی و در صورت تمایل به ادامه تحصیل، افراد می توانند وارد دانشگاه شوند و به تحصیلات عالیه بپردازند.

بطور کلی، نظام آموزش عالی دانشگاهی در یونان به دو بخش تقسیم می شود : تحصیلات آکادمیک و تحصیلات فنی. تحصیلات آکادمیک توسط دانشگاه ها، مدارس پلی تکنیک و مراکز عالی هنرهای زیبا ارائه می شود و تحصیلات فنی نیز توسط مراکز آموزش عالی فنی و حرفه ای ارائه می گردد. همچنین در کشور یونان برخی از رشته ها در موسسات خاص ارائه می شوند و نیازی به تحصیلات عالیه ندارند که شامل رشته هایی همچون گردشگری، هنر، مذهب، ارتش، و نظم عمومی می باشد.

در  کشور یونان، دوره کارشناسی مانند بسیاری کشورها، سه تا چهار سال است. کارشناسی ارشد نیز یک تا دو سال است و همچنین دوره ی دکتری حدود چهار سال طول می کشد.

برای وارد شدن به دانشگاه و پرداختن به تحصیلات عالیه، ابتدا می باید متقاضی، دوره ی دوازده ساله تحصیلات عمومی را به اتمام رسانده و گواهی دیپلم خود را بگیرد و یا آن که در سال آخر مشغول تحصیل بوده و متعهد گردد که گواهی دیپلم خود را در پایان سال تحصیلی جاری، گرفته و به دانشگاه ارائه خواهد کرد.

همچنین مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی به زبان اصلی آن کشور یعنی یونانی است ولی در برخی دانشگاه ها، دوره های به زبان انگلیسی نیز حتی در مقطع کارشناسی وجود دارد. و در هرحال، تسلط به زبان و ارائه مدرک آن نیز برای دانشجویان بین المللی ضروری است.

دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در یونان هستند و واجد شرایط فوق هستند، لازم است که طی مکاتبه با دانشگاه مورد نظرشان در یونان، اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی نمایند و سپس با نامه ی پذیرش از سوی دانشگاه و به همراه کلیه ی مدارک مورد نیاز برای صدور ویزا، به جهت اخذ ویزای بلند مدت تحصیلی به کنسولگری یونان مراجعه نمایند و نهایتا وارد خاک یونان شده و ضمن ثبت نام، شروع به تحصیل در دانشگاه نمایند.

 

تحصیل در یونان و هزینه های آن

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در کشور یونان زیر نظر دولت می باشند. تحصیل در دانشگاه های دولتی تقریبا رایگان است و هزینه ناچیزی را باید پرداخت کرد که این منحصر به اتباع آن کشور و اتحادیه اروپا می باشد و اما دانشجویان بین المللی که از کشورهای دیگر می آیند، لازم است هزینه ی بیشتری را پرداخت کنند.

هزینه های تحصیل با توجه به دانشگاه، رشته دانشگاهی و مقطع تحصیلی، متفاوت است اما مجموعا می توان عددی بین 2000 تا 10.000 یورو در سال برآورد کرد. باید به این نکته هم اشاره کرد که امکان بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان هم وجود دارد که مستلزم داشتن رزومه تحصیلی قابل توجه از جمله آثار تحقیقی و پژوهشی  و نیز نمرات عالی است.

هزینه زندگی نیز کاملا به سبک زندگی افراد، بستگی دارد و می تواند متفاوت باشد اما بطور میانگین برای زندگی دانشجویی می شود چیزی در حدود 600 تا 800 یورو در ماه برآورد کرد. این عدد، دربرگیرنده ی هزینه های اقامت، خورد و خوراک، حمل و نقل و مخارج ضروری است.

شایان ذکر است که یونان جزء ارزان ترین کشورهای اروپا می باشد و مخارج زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهای بزرگتری مانند بریتانیا و آلمان و فرانسه، از سطح پایین تری برخوردار است.

هزینه های درمانی دانشجویان، رایگان بوده و بر عهده دولت می باشد.

در کشور یونان نیز مانند سایر اعضای اتحادیه اروپایی، دانشجویان اجازه ی کار پاره وقت دارند و قادر خواهند بود که از این طریق، مقداری از مخارج خود را تامین نمایند. دانشجویان بین المللی ده ساعت در هفته در مقطع لیسانس،  بیست ساعت در هفته در مقطع فوق لیسانس و سی ساعت در هفته در مقطع دکتری اجازه ی کار خواهند داشت و به ازای هر ساعت مبلغی در حدود 8 تا 10 یورو دریافت خواهند کرد.

لازم به ذکر است که با توجه به شرایط کنونی نامناسب اقتصادی یونان که منجر به افزایش نرخ بیکاری و حتی کاهش دستمزدها گردیده است، چندان نمی توان روی کار دانشجویی و درآمد حاصل از آن حساب کرد.

 

جمع بندی

متاسفانه هم اکنون یونان در شرایط بدی از نظر اقتصادی به سر می برد؛ آمار بی کاری افزایش یافته و حقوق ها نیز مقداری کاهش یافته واین کشور شدیدا محتاج کمک های اتحادیه اروپا می باشد و بنابراین تحصیل در یونان برای کسانی که هدف نهایی آن ها کسب اقامت آن کشور از طریق تحصیل و اشتغال در پی آن هستند، گزینه ی مناسب و معقولی به نظر نمی رسد. اما آن هایی که به دنبال تحصیل صِرف هستند، حتما تحصیل در یونان مزایای خاص خود را دارد.

 

 

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *