مهاجرت تحصیلی یونان

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در یونان

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در یونان

کسب اطلاعات درباره شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در یونان می تواند موجب آمادگی بیشتر هموطنان عزیز در روند مهاجرت تحصیلی به کشور یونان شود. تحصیل در یونان مانند رفتن به مزار مقدس تحصیلات عالی و دانش است. یونانیان اولین کسانی بودند که ایده آموزش عالی را از طریق مکاتب فلسفی ایجاد کردند. تقریبا 2 هزار سال پیش! اگر می خواهید به عنوان یک دانشجوی بین المللی بخشی از این سنت طولانی آکادمیک باشید و از آب و هوای آفتابی مدیترانه ای هم لذت ببرید، زمان آن رسیده است که اطلاعات کاملی راجع به شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در یونان و آنچه باید برای ورود به دانشگاه های این کشور انجام دهید کسب کنید. با متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید تا با شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در یونان آشنا شوید.

روند مهاجرت تحصیلی به یونان

برای اینکه بتوانید مشغول به تحصیل در دانشگاه های یونان شوید، ابتدا باید تصمیم بگیرید که می خواهید در کدام دانشگاه و در چه رشته ای تحصیل کنید. اگر می خواهید در یونان به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید با دقت جستجو کنید زیرا، بر خلاف سایر کشورها، در تعداد محدودی از دانشگاه های کشور یونان برنامه های تحصیل دوره ​​کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

برجسته ترین و مجبوب ترین رشته های ادامه تحصیل در کشور یونان به زبان انگلیسی عبارتند از:

ردیف رشته های تحصیلی
1 مدیریت
2 علوم انسانی
3 علوم اجتماعی
4 مهندسی

همچنین برخی از دانشگاه های یونان که در سطح بین المللی قرار دارند عبارتند از:

 • دانشکده تجارت آلبا
 • دانشکده حقوق و دولت اروپا (ELGS)
 • دانشگاه اقتصاد و تجارت آتن
 • دانشگاه کرت

بررسی شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در یونان

سیاست آموزش یونان برای پذیرش دانشجوی خارجی که می خواهد در یونان مشغول به تحصیل شوند، به شدت تأکید می کند که داوطلبان فقط در صورتی می توانند در دانشگاه های یونان پذیرفته شوند که هیچ یک از نامزدها یا والدین وی تابعیت یا شهروندی یونان را نداشته باشند. این نامزدهای بین المللی باید اسناد خود را به وزارت آموزش ملی و امور مذهبی یونان ارسال کنند. علاوه بر این، یکی از مهمترین شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در یونان و ورود به بهترین دانشگاه های یونان، تکمیل فرم درخواست کسب پذیرش آنلاین می باشد. در این فرم درخواست دانشجویان حتما باید نام دانشگاه و همچنین رشته تحصیلی خود را به طور دقیق ذکر کنند. قبل از ثبت فرم درخواست، کلیه داوطلبان خارجی باید دستورالعمل های عمومی برای ورود به آموزش عالی در یونان را برای افراد خارجی شامل فارغ التحصیلان غیر EU دنبال کنند.

روال درخواست پذیرش در دانشگاه های یونان در 2020

مراحل درخواست پذیرش تحصیلی در دانشگاه های یونان برای اتباع خارجی با استفاده از یک سیستم اطلاعات معتبر به صورت الکترونیکی انجام می شود. این سیستم در طول تاریخ های مشخص به صورت الکترونیکی در دسترس است. دانشجویان می توانند وب سایت رسمی را بررسی کنند در زمان مشخص شده اقدام به کسب پذیرش تحصیلی کنند. لازم به ذکر است که ارسال درخواست باید قبل از آخرین مهلت مشخص شده انجام شود. دانشجویان همچنین موظفند مدارک لازم را به همراه برنامه و فرم های مربوطه ارائه دهند. به یاد داشته باشید که تمام اسناد باید به یونانی ترجمه شود. این اسناد سپس توسط مرجع دیپلماتیک یونان در خارج از کشور مانند کنسولگری در کشور متقاضی یا توسط سرویس ترجمه وزارت امور خارجه در یونان تأیید می شوند.

علاوه بر این، باید در نظر داشته باشید که بعد از مهلت مقرر، سیستم الکترونیکی قفل شده و هیچ برنامه ای پذیرفته نخواهد شد. وب سایت وزارت آموزش و پرورش نتایج کاندیداهای منتخب را اعلام می کند. دانشجویان می توانند اسامی خود را از طریق کد نامزد و ابتدای نامه آنها بررسی کنند.

معرفی شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در یونان

به طور کلی، مدارک مورد نیاز جهت اعزام دانشجو به یونان برای ورود به اولین دوره تحصیلی یعنی دوره کارشناسی در سال 2020 عبارتند از:

 • درخواست تکمیل و امضاء شده به صورت اینترنتی
 • 1 نسخه ساده از بیانیه رسمی امضاء و چاپ شده توسط سیستم الکترونیکی
 • فتوکپی گواهی فارغ التحصیلی و مدرک دبیرستان با ترجمه رسمی مصوب وزارت امور خارجه و سفارت یا کنسولگری کشور خارجی در یونان
 • 1 فتوکپی گواهی برابری تحصیلات و مدرک دوره دبیرستان مورد تأیید دبیرخانه های آموزش متوسطه یا مشاوران دفاتر آموزش سفارتخانه های یونان
 • 1 عکس پرسنلی برای کارت شناسایی
 • رونوشت سوابق تحصیلی با معدل خود
 • مدرک مهارت زبان یونانی یا انگلیسی
 • مدارکی برای اثبات توان مالی
 • یک عکس از گذرنامه یا کارت شناسایی یا سایر مدارک با عکس که هویت نامزد را تأیید می کند

هنگامی که پذیرش دانشجو تأیید شد و دانشجو نامه پذیرش را دریافت کرد، وی باید اقدام به کسب ویزای دانشجویی یونان برای ورود به این کشور و اقامت در یونان کند.

معرفی شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در یونان

پذیرش تحصیلی کارشناسی ارشد در دانشگاه های یونان در 2020

تحصیلات تکمیلی این امکان را برای دانشجویان فراهم می کند که در زمینه دانشگاهی مربوطه تخصص خود را کسب کنند. دوره های کارشناسی ارشد برای دانشجویان داخلی و خارجی بخصوص افرادی که از موسسات آموزش عالی یونان یا مؤسسات معتبر خارج از کشور فارغ التحصیل شده اند، در دسترس می باشند. به طور کلی، بیشتر برنامه های کارشناسی ارشد در دانشگاه های یونان در پاییز آغاز می شود، بنابراین مهلت درخواست برای شرکت در برنامه های تحصیل در این دوره برای ماه مه تا ژوئیه اعلام می شود. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در یونان 2 سال طول می کشد. مشابه برنامه های تحصیلی چرخه اول (کارشناسی)، سال تحصیلی در این دوره شامل 2 ترم می باشد که مدت آن 16 هفته است که تدریس به مدت 13 هفته ادامه می یابد در حالی که 3 هفته برای برگزاری امتحانات در نظر گرفته می شود.

مدارک لازم برای پذیرش در برنامه های کارشناسی ارشد در یونان عبارتند از:

ردیف مدارک و اسناد مورد نیاز
1 تکمیل فرم درخواست آنلاین در وب سایت
2 مدرک لیسانس یا معادل آن به همراه ترجمه
3 2 قطعه عکس پرسنلی جدید
4 رسید پرداخت هزینه درخواست
5 پرونده سوابق تحصیلی
6 اثبات مهارت های زبان انگلیسی یا یونانی
7 بیانیه شخصی

در این دوره هزینه تحصیل دانشجویانی که از بورس تحصیلی بهره مند نیستند از 11.00 تا 16.000€ (یورو) می باشد. هیچ سیاست کلی برای پذیرش دانشجویان بین المللی در کارشناسی ارشد در یونان وجود ندارد و هر موسسه یا دانشگاه آیین نامه یا قوانین خاص خود را برای پذیرش دانشجویان دارد. بدیهی است که برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در یونان داشتن 1 مدرک لیسانس معتبر یا معادل مدارک تحصیلی دوره اول لازم است. علاوه بر این، نمرات دانشجو در کسب پذیرش تحصیلی در این دوره تاثیر بسیار مهمی دارند.

الزامات زبان برای تحصیل در دانشگاه های یونان

قبل از مهاجرت به یونان برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور، حتما باید از مهارت های زبان خود اطمینان حاصل کنید. به طور کلی، در کشور یونان اکثر برنامه های تحصیل دوره اول به زبان یونانی ارائه می شود، با این حال، بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد در دانشگاه های این کشور به انگلیسی برای دانشجویان بین المللی در دسترس هستند. بنابراین، دانشجویان باید قبل از پذیرش تحصیلی، مدرک مهارت زبان معتبر مانند مانند مدارک IELTS ،TOEFL ،GRE ،GMAT یا ACT را برای زبان انگلیسی ارائه دهند.

دوره های دکتری و الزامات دانشگاه های یونان

شرکت در یک برنامه مطالعه چرخه سوم در دانشگاه های یونان منجر به کسب مدرک PhD شود. سیاست های پذیرش در دانشگاه های یونان در این دوره همان سیستم دانشگاهی است که از طریق فرایند بولونیا در اروپا پذیرفته شده است. آموزش دوره سوم یونان به چهار رشته علمی تقسیم می شود.

این رشته ها عبارتند از:

 • علوم انسانی، حقوق و علوم اجتماعی
 • علوم طبیعی و فناوری
 • علوم بهداشت و زندگی
 • علوم اقتصاد و انفورماتیک

علاوه بر این، مدارک تحصیلی که در دوره دکترا در دانشگاه های یونان اعطا می شوند عبارتند از:

 • برنامه سنتی دکترا یک دوره تحقیق خالص 3 ساله است که هیچ گونه تدریس و سخنرانی ندارد.
 • برنامه دکتری سیستم آمریکایی که 1 دوره کارشناسی ارشد تبدیل شده به 1 دوره دکترا است که 4 تا 5 سال طول می کشد. در این برنامه دانشجویان به مدت 1 سال باید در سخنرانی ها و سمینارها شرکت کنند.

در دانشگاه های یونان، تحصیل در برنامه های تحصیلی سنتی در دوره دکترا رایج تر است. دانشجویان معمولاً با یک ایده تحقیقاتی با ایده های پروژه خود درخواست پذیرش تحصیلی می کنند. به یاد داشته باشید که سال تحصیلی یونان برای برنامه های دکترا از ماه سپتامبر تا آگوست می باشد و سال تحصیلی شامل دو ترم است. مطابق سیستم اروپایی فرآیند بولونیا، حداقل مدت زمان لازم برای تکمیل یک دوره دکترا 3 سال تمام وقت است. با این وجود، این دوره دکتری بسته به رشته های دانشگاهی و رشته تحصیلی بسیار متفاوت است. تحصیل در دوره های فنی و علمی کاربردی 3 سال طول می کشد، در حالی که تحصیل در برنامه های علوم اجتماعی و هنر از 4 تا 6 سال به طول می انجامد.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل دکترا در یونان

به طور کلی، دانشگاه های یونان شرایط پذیرش خود را برای داوطلبان دکتری تعیین کرده اند.

الزامات و اسناد عمومی مورد نیاز برای تحصیل دکترا در دانشگاه های یونان عبارتند از:

 • فرم درخواست با عنوان تحقیق پیشنهادی، زبان پایان نامه و سرپرست پیشنهادی دانشجو
 • مدرک دوره کارشناسی ارشد یا مدرک دوره دوم از دانشگاه های یونان یا دانشگاه های خارجی شناخته شده
 • تمام نسخه های دانشگاهی قبلی و گواهینامه های مدرک ترجمه شده به یونانی از طریق خدمات ترجمه وزارت امور خارجه یا یک وکیل مجاز برای ترجمه ها
 • گواهی صلاحیت
 • مدرک مهارت زبان معتبر
 • مدارکی برای اثبات توان مالی کافی
 • نامه های مرجع در صورت اشتغال
 • بیانیه شخصی
 • CV با دو مرجع تحصیلی از اساتید دانشجو
 • پیش نویس پایان نامه (این پیش نویس صرفاً یک پیشنهاد تحقیقاتی است).

با تماس با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *