آلمان

قوانین تحصیل در آلمان

قوانین تحصیل در آلمان

ادامه تحصیل در آلمان می‌تواند از روش‌های مهاجرت به آلمان به شمار برود. اما در این راستا قوانین تحصیل در آلمان بسیار حائز اهمیت بوده و باید به آن توجه گردد. مهاجرت تحصیلی به آلمان از مناسب‌ترین گزینه‌ها نسبت به سرمایه‌گذاری، تجارت، ازدواج و… در آلمان است. با این روش، شخص قادر خواهد بود از طریق در مقاطع تحصیلی مختلف نسبت به مهاجرت تحصیلی به آلمان اقدام نماید. آلمان به‌دلیل جایگاه فوق‌العاده‌ در زمینه‌های کیفیت آموزشی سطح بالا، زیرساخت‌های تحقیقاتی قدرتمند، عالی‌ترین روش آموزشی و… طرفداران بسیاری دارد.

هزینه ویزای تحصیلی آلمان چقدر است؟

ابتدا باید توجه گردد که اگر درخواست ویزای تحصیلی از سوی دولت آلمان مردود گردد، هزینه پرداختی به شما عودت نمی‌شود. بنابراین به قوانین تحصیل در آلمان دقت کافی را داشته باشید. در صورتی که قصد اخذ ویزای تحصیلی را دارید، می‌بایست این هزینه را به صورت انتقال بانکی پرداخت نمایید. این هزینه به صورت چک یا کارت اعتباری از سوی دولت یا دانشگاه آلمان پذیرفته نمی‌‌گردد.

انواع ویزاهای آلمانی مناسب تحصیل کدامند؟

زمانی که شما تصمیم به ادامه تحصیل در آلمان می‌گیرید، در قدم اول می‌بایست اخذ ویزا نمایید. این درخواست مناسب با هدف تحصیلی فرد در آلمان انجام می‌گیرد. انواع ویزاهای آلمانی که مناسب اهداف تحصیلی شما هستند، 3 نوع بوده و‌ به شرح ذیل می‌باشند:

 • Visa (Visa for Learning Language): این نوع ویزا مناسب متقاضیانی است که قصد دارند زبان آلمانی را در کشور آلمان بیاموزند.
 • Visa Student Visa Applicant (Visum Zur Studienbewerbung): این نوع ویزا مخصوص متقاضیانی است که قصد تحصیل درآلمان را دارند، اما فاقد گواهی تاییدیه از سوی دانشگاه هستند.
 • (Visum Zu Studienzwecken): این نوع ویزای دانشجویی نیز متعلق به متقاضیانی است که قبلا در یکی از دانشگاه‌های آلمانی مورد پذیرش قرار گرفته باشند.

اجازه‌کار همزمان با تحصیل امکان‌پذیر است؟

در قوانین تحصیل در آلمان، هر شخصی باتوجه به توانایی و مهارت‌های خود قادر به یافتن کار در آلمان می‌باشد. این شغل می‌تواند مرتبط با رشته تحصیلی شما نباشد. شما جهت کار در آلمان، نیازی به مجوز کار همزمان با تحصیل ندارید. بنابراین با خیالی آسوده می‌توانید فعالیت شغلی خود را انتخاب نمایید.

دانشجو بطور همزمان با تحصیل، صرفا 20 ساعت در هفته در طول ترم تحصیلی خود مجاز به کار است. همچنین در تعطیلات بین دو ترم نیز می‌تواند به صورت روزانه مشغول کار گردد. قطعا می‌توان گفت دانشجو با فعالیت شغلی درکنار تحصیلاتش، می‌تواند 95 تا 100درصد مخارج تحصیلی و زندگی‌اش را تامین سازد.

قوانین تحصیل در آلمان

مهمترین نکته‌هایی که دانشجو می‌بایست در مورد قوانین تحصیل در آلمان و ویزای تحصیلی بداند، به شرح ذیل است:

 • چنانچه مراحل درخواستی ویزا به صورت ناقص انجام گیرد، رد درخواست می‌گردد.
 • عکس‌هایتان را در فرم‌ اخذ ویزای تحصیلی قرار ندهید.
 • در زمان مصاحبه در کنسولگری یا سفارت جهت اخذ ویزا، شخصی را به عنوان همراه با خود نیاورید.

زبان جهت پذیرش تحصیلی آلمان

شخص بدون دارا بودن مدرک زبان، نمی‌تواند در دانشگاه‌های آلمانی پذیرش گردد. این پذیرش در دو حالت قابل انجام است:

 • چنانچه شخص مقیم ایران باشد،‌ می‌بایست قبل از تصمیم به ادامه تحصیل در دانشگاه آلمان مدرک زبان اخذ نماید. اخذ مدرک آیلتس زبان انگلیسی و یا اخذ مدرک زبان آلمانی سطح B1.

سپس می‌تواند با ارائه این مدرک نسبت به ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه‌ آلمان اقدام نماید.

 • اگر شخص مقیم خارج از ایران قصد تحصیل در دانشگاه‌هایی با زبان آلمانی دارد،‌ می‌تواند از ابتدا این زبان را در آلمان بیاموزد.

قوانین تحصیل کارشناسی درآلمان چگونه است؟

دانشگاه‌های آلمانی دروس مربوط به مقطع لیسانس را به زبان آلمانی تدریس می‌نمایند. از این رو، دانشجو می‌بایست حداقل مدرک زبان آلمانی سطح B1 را جهت پذیرش داشته باشد. یکی دیگر از شرایط پذیرش دانشجو در این مقطع در کشور آلمان، دارا بودن مدرک تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی می‌باشد. شایان ذکر است بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی توسط دانشگاه‌های آلمان برای دانشجو صادر نمی‌گردد.

قوانین تحصیل کارشناسی‌ارشد درآلمان چگونه است؟‌

لازم است بدانید دروس دانشگاه‌های دوره کارشناسی ارشد به زبان‌های آلمانی و انگلیسی تدریس می‌گردد. از این رو، دانشجو بایستی مدرک IELTS زبان انگلیسی با نمره بالای 6 را داشته باشد. یا این که مدرک رسمی زبان آلمانی سطح B1 را دارا باشد.

دانشجو جهت پذیرش در مقطع فوق‌لیسانس در دانشگاه‌های آلمانی، می‌بایست معدل بالای 15 را در مقطع لیسانس اخذ نموده باشد. این شرط مختص رشته‌هایی است که در دانشگاه‌های آلمانی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. اخذ معدل بالای 13 در مقطع لیسانس نیز مختص رشته‌هایی است که در این دانشگاه‌ها به زبان آلمانی ارائه می‌گردند.

قوانین تحصیل دکترا درآلمان چگونه است؟

در مبحث تحصیل در کشور آلمان شرایط پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلی دکترا در آلمان به شرح ذیل است.

 • ارائه مدرک فوق لیسانس توسط متقاضی
 • اخذ نمره 6 به بالا در زبان انگلیسی (IELTS)
 • انجام پروژه‌های تحقیقاتی که با رشته انتخابی دانشجود در سطح دکترا مطابقت و تناسب داشته باشد.
 • دانشجوی دکترا می‌بایست در دانشگاه انتخابی در آلمان، استاد راهنما انتخاب نماید. همچنین می‌بایست زمینه تحقیقاتی و پژوهشی استاد راهنما با پروژه‌های دانشجو همخوانی داشته و یکسان باشد.

دانشجو می‌بایست تلاش نماید تا با متقاعد نمودن استاد راهنما، از او پذیرش در مقطع تحصیلی دکترا بگیرد.

هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟

دانشگاه‌هایی در آلمان هستند که دانشجو می‌تواند به صورت رایگان در این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دهد. این دانشگاه‌ها در سطح جهانی بسیار معتبر بوده و مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت هستند. این دانشگاه‌ها رایگان هستند و تنها هزینه‌ای که از دانشجو اخذ می‌گردد، مبلغ 300 یورو در هر ترم تحصیلی است. البته آنها در ازای این مبلغ، کارت عبور و مرور رایگان در اختیار دانشجو قرار می‌دهند. این کارت به دانشجو کمک می‌نماید تا در شهر محل تحصیلش به راحتی در داخل و شهرهای اطراف آن رفت و آمد نماید.

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته مورد نظرتان در دانشگاه‌های آلمان را دارید، می‌توانید از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کمک بگیرید. ما مناسب‌ترین گزینه‌ها را جهت اخذ ویزای تحصیلی و اخذ اقامت در آلمان را به صورت کاملا تخصصی ارائه می‌نماییم. مشاوران ما با ارائه جزئیات قوانین تحصیل در آلمان شما را با موفقیت به سوی اهدافتان پیش می‌برند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *