مهاجرت تحصیلی آلمان

قوانین تحصیل در آلمان

قوانین تحصیل در آلمان

ادامه تحصیل در آلمان می‌تواند از روش‌های مهاجرت به آلمان به شمار برود. اما در این راستا قوانین تحصیل در آلمان بسیار حائز اهمیت بوده و باید به آن توجه گردد. مهاجرت تحصیلی به آلمان از مناسب‌ ترین گزینه‌ ها نسبت به سرمایه‌ گذاری، تجارت، ازدواج و… در آلمان است. با این روش، شخص قادر خواهد بود از طریق در مقاطع تحصیلی مختلف نسبت به مهاجرت تحصیلی به آلمان اقدام نماید. آلمان به‌دلیل جایگاه فوق‌ العاده‌ در زمینه‌های کیفیت آموزشی سطح بالا، زیرساخت‌ های تحقیقاتی قدرتمند، عالی‌ ترین روش آموزشی و… طرفداران بسیاری دارد.

ابتدا باید توجه گردد که اگر درخواست ویزای تحصیلی از سوی دولت آلمان مردود گردد، هزینه پرداختی به شما عودت نمی‌ شود. بنابراین به قوانین تحصیل در آلمان دقت کافی را داشته باشید. در صورتی که قصد اخذ ویزای تحصیلی را دارید، باید این هزینه را به صورت انتقال بانکی پرداخت نمایید. این هزینه به صورت چک یا کارت اعتباری از سوی دولت یا دانشگاه آلمان پذیرفته نمی‌‌گردد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در نظر دارد در این مقاله به خلاصه ایی از قوانین تحصیل در آلمان بپردازد.

ویزاهای تحصیلی آلمان

زمانی که شما تصمیم به ادامه تحصیل در آلمان می‌ گیرید، در قدم اول می‌باید اخذ ویزا نمایید. این درخواست مناسب با هدف تحصیلی فرد در آلمان انجام می‌ گیرد. انواع ویزاهای آلمانی که مناسب اهداف تحصیلی شما هستند، 3 نوع بوده و‌ به شرح ذیل می‌باشند:

 • (Visa (Visa for Learning Language: این نوع ویزا مناسب متقاضیانی است که قصد دارند زبان آلمانی را در کشور آلمان بیاموزند.
 • (Visa Student Visa Applicant (Visum Zur Studienbewerbung: این نوع ویزا مخصوص متقاضیانی است که قصد تحصیل درآلمان را دارند، اما فاقد گواهی تاییدیه از سوی دانشگاه هستند.
 • (Visum Zu Studienzwecken): این نوع ویزای دانشجویی نیز متعلق به متقاضیانی است که قبلا در یکی از دانشگاه‌ های آلمانی مورد پذیرش قرار گرفته باشند.

مجوز کار در آلمان

در قوانین تحصیل در آلمان، هر شخصی باتوجه به توانایی و مهارت‌ های خود قادر به یافتن کار در آلمان می‌ باشد. این شغل می‌تواند مرتبط با رشته تحصیلی شما نباشد. شما جهت کار در آلمان، نیازی به مجوز کار همزمان با تحصیل ندارید. بنابراین با خیالی آسوده می‌ توانید فعالیت شغلی خود را انتخاب نمایید. دانشجو بطور همزمان با تحصیل، صرفا 20 ساعت در هفته در طول ترم تحصیلی خود مجاز به کار است. همچنین در تعطیلات بین دو ترم نیز می‌ تواند به صورت روزانه مشغول کار گردد. قطعا می‌توان گفت دانشجو با فعالیت شغلی درکنار تحصیلات، می‌تواند 95 تا 100% مخارج تحصیلی و زندگی‌ را تامین سازد.

اخذ پذیرش و قوانین تحصیل در آلمان

مهمترین نکته‌هایی که دانشجو باید در مورد قوانین تحصیل در آلمان و ویزای تحصیلی بداند، به شرح ذیل است:

 • چنانچه مراحل درخواستی ویزا به صورت ناقص انجام گیرد، رد درخواست می‌گردد.
 • عکس‌ها را در فرم‌ اخذ ویزای تحصیلی قرار ندهید.
 • در زمان مصاحبه در کنسولگری یا سفارت جهت اخذ ویزا، شخصی را به عنوان همراه با خود نیاورید.

شخص بدون دارا بودن مدرک زبان، نمی‌تواند در دانشگاه‌ های آلمانی پذیرش گردد. این پذیرش در 2 حالت قابل انجام است:

 • چنانچه شخص مقیم ایران باشد،‌ باید قبل از تصمیم به ادامه تحصیل در دانشگاه آلمان مدرک زبان اخذ نماید. اخذ مدرک آیلتس زبان انگلیسی و یا اخذ مدرک زبان آلمانی سطح B1.

سپس می‌تواند با ارائه این مدرک نسبت به ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه‌ آلمان اقدام نماید.

 • اگر شخص مقیم خارج از ایران قصد تحصیل در دانشگاه‌ هایی با زبان آلمانی دارد،‌ می‌ تواند از ابتدا این زبان را در آلمان بیاموزد.

قوانین تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

قوانین تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

دانشگاه‌های آلمانی دروس مربوط به مقطع لیسانس را به زبان آلمانی تدریس می‌ نمایند. از این رو، دانشجو باید حداقل مدرک زبان آلمانی سطح B1 را جهت پذیرش داشته باشد. یکی دیگر از شرایط پذیرش دانشجو در این مقطع در کشور آلمان، دارا بودن مدرک تحصیلی دیپلم و پیش‌ دانشگاهی می‌ باشد. شایان ذکر است بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی توسط دانشگاه‌ های آلمان برای دانشجو صادر نمی‌ گردد.

قوانین تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی‌ارشد

لازم است بدانید دروس دانشگاه‌ های دوره کارشناسی ارشد به زبان‌ های آلمانی و انگلیسی تدریس می‌ گردد. از این رو، دانشجو بایستی مدرک IELTS زبان انگلیسی با نمره بالای 6 را داشته باشد. یا این که مدرک رسمی زبان آلمانی سطح B1 را دارا باشد. دانشجو جهت پذیرش در مقطع فوق‌ لیسانس در دانشگاه‌ های آلمانی، می‌باید معدل بالای 15 را در مقطع لیسانس اخذ نموده باشد. این شرط مختص رشته‌ هایی است که در دانشگاه‌ های آلمانی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. اخذ معدل بالای 13 در مقطع لیسانس نیز مختص رشته‌هایی است که در این دانشگاه‌ ها به زبان آلمانی ارائه می‌ گردند.

قوانین تحصیل دکتری در آلمان

در مبحث تحصیل در کشور آلمان شرایط پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلی دکتری در آلمان به شرح ذیل است.

 • ارائه مدرک فوق لیسانس توسط متقاضی
 • اخذ نمره 6 به بالا در زبان انگلیسی (IELTS)
 • انجام پروژه‌های تحقیقاتی که با رشته انتخابی دانشجود در سطح دکترا مطابقت و تناسب داشته باشد.
 • دانشجوی دکترا می‌باید در دانشگاه انتخابی در آلمان، استاد راهنما انتخاب نماید. همچنین باید زمینه تحقیقاتی و پژوهشی استاد راهنما با پروژه‌های دانشجو همخوانی داشته و یکسان باشد.

هزینه تحصیل در آلمان

دانشگاه‌ هایی در آلمان هستند که دانشجو می‌ تواند به صورت رایگان در این دانشگاه‌ ها ادامه تحصیل دهد. این دانشگاه‌ ها در سطح جهانی بسیار معتبر بوده و مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت هستند. این دانشگاه‌ ها رایگان هستند و تنها هزینه‌ ای که از دانشجو اخذ می‌گردد، مبلغ 300€ (یورو) در هر ترم تحصیلی است. البته آنها در ازای این مبلغ، کارت عبور و مرور رایگان در اختیار دانشجو قرار می‌دهند. این کارت به دانشجو کمک می‌نماید تا در شهر محل تحصیل به راحتی در داخل و شهرهای اطراف آن رفت و آمد نماید.

اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان در رشته مورد نظر در دانشگاه‌ های آلمان را دارید، می‌ توانید از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کمک بگیرید. ما مناسب‌ ترین گزینه‌ها را جهت اخذ ویزای تحصیلی و اخذ اقامت و مهاجرت به آلمان را به صورت کاملا تخصصی ارائه می‌نماییم. مشاوران ما با ارائه جزئیات قوانین تحصیل در آلمان شما را با موفقیت به سوی اهدافتان پیش می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *