مهاجرت تحصیلی آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان به دلیل بالا بودن کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی در این کشور یکی از بهترین گزینه های تحصیل در کشور های اروپایی محسوب می شود. قبل از مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان، شما عزیزان می توانید با خواهند این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است از شرایط تحصیل در آلمان، دلایل تحصیل در این کشور، هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان و شرایط کسب ویزا جهت تحصیل در کشور آلمان آگاه شوید.

شرایط تحصیل در آلمان

پیدا کردن دانشگاه و انتخاب یک برنامه تحصیلی متناسب با علایق شما اولین قدم برای برنامه ریزی تحصیل در آلمان است. به دلیل وجود برنامه های تحصیلی متنوع و دانشگاه های با کیفیت و سطح بالا، پیدا کردن دانشگاه خوب و انتخاب یک برنامه تحصیلی مناسب در آلمان امری ساده به شمار می رود. کیفیت دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی در مراکز تحصیلی آلمان در سطح جهانی است. متقاضیان و دانشجویان بین المللی برای یافتن دانشگاه و انتخاب یک برنامه تحصیلی خوب برای تحصیل در آلمان باید حداقل 3 ماه قبل از انجام امور مربوطه اقدام کنند. آلمان مقصد ایده آل برای تحصیل در خارج از کشور است. آموزش در سطح جهانی، زندگی شهری هیجان انگیز که در مناظر زیبایی قرار گرفته است و فرهنگ استقبال از مردم از سراسر جهان از دلایل اصلی مهاجرت تحصیلی به آلمان هستند.

در آلمان حدود 400 موسسه آموزش عالی وجود دارد که بسیاری از آنها برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی را ارائه می دهند. بسیاری از دانشگاه های آلمان از نظر رتبه های بین المللی رتبه بالایی دارند و در سراسر دنیا شناخته شده هستند. بهره مندی از یک سیستم آموزشی با کیفیت بالا برای کمک به شما در پیشرفت در حرفه خود، یادگیری یک زبان جدید با برقراری دوستان جدید و معاشرت با سایر دانشجویان و به دست آوردن یک تجربه زندگی شگفت انگیز دلایل خوبی برای ادامه تحصیل در آلمان هستند. صدها دانشگاه در آلمان وجود دارند که دارای برنامه های تحصیلی رایگان یا بسیار کم هزینه برای دانشجویان بین المللی هستند. اگر شما می خواهید برای تحصیل در رشته های مهندسی، پزشکی، معماری یا تجارت در برنامه های تحصیلی مختلف شرکت کنید، آلمان یک گزینه مناسب و عالی است که باید آن را در نظر داشته باشید.

چرا کشور آلمان؟

تحصیل در آلمان به دانشجویان این امکان را می دهد تا به آموزش با کیفیت بالا، دوره های مقرون به صرفه دسترسی پیدا کنند و از مزایای اقتصاد عالی بهره مند شوند. دانشجویان و متقاضیانی که به دنبال ادامه تحصیلات عالی در آلمان هستند، از این مزیت برخوردار هستند که می توانند از میان برنامه ها و مدارس وسیعی را انتخاب کنند. دانشجویان و متقاضیان بین المللی می توانند از بین صدها دوره آموزشی که توسط همه موسسات آموزش عالی از جمله مدارس تجاری، دانشکده های هنری، کالج ها، کالج های فنی و دانشگاه های فناوری که در دو بخش خصوصی و دولتی ارائه شده بهره مند شوند.

کسب ویزا جهت تحصیل در آلمان

برای اقامت بیش از 90 روز در آلمان به عنوان دانشجو، شما نیاز به دریافت اجازه اقامت دارید. شما باید به افسر ویزا ثابت کنید که توان مالی کافی برای زندگی کردن در آلمان به عنوان یک دانشجو به مدت یک سال تحصیلی را دارید. برای اثبات این مورد، متقاضیان باید حداقل مبلغ 8500€ (یورو) توان مالی داشته باشند و توسط صورتحساب های بانکی آن را ثابت کنند. اجازه اقامت برای دانشجویان حداکثر تا دو سال اعتبار دارد. اگر مدت دوره تحصیلی بیش از 2 سال طول بکشد، مجوز اقامت دانشجویان باید تمدید شود. هزینه کسب مجوز اقامت آلمان مبلغ 110€ (یورو) است و صدور آن به طور معمول دوازده هفته طور میکشد. به طور کلی به دلیل طولانی بودن روند کسب ویزا و مجوز اقامت آلمان، توصیه کارشناسان ما این است که هرچه زودتر قبل از شروع برنامه های تحصیلی مورد نظر اقدام کنند.

کسب ویزا جهت تحصیل در آلمان

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان

به یاد داشته باشید که هزینه کسب ویزای آلمان برای تحصیل در این کشور مبلغ 60€ (یورو) است.

متقاضیان برای کسب این ویزا باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • پاسپورت معتبر
 • کپی صفحه اطلاعات گذرنامه
 • فرم درخواست
 • بیانیه ای که بیان می کند اطلاعات ارائه شده، اطلاعات صحیح و کامل است.
 • نامه ای را پوشش می دهد که دلیل درخواست ویزا را توضیح می دهد.
 • نامه پذیرش از دانشگاه معتبر در آلمان
 • گواهینامه ها و رونوشت های دانشگاهی و مدارک تحصیلی
 • اثبات مهارت زبان و نمرات آزمون زبان آلمانی
 • اثبات بودجه
 • 3 عکس گذرنامه با توجه به مشخصات بیومتریک
 • پیش نویس تقاضا

طبق قوانین ویزای آلمان، دانشجویی می تواند در یک سال تحصیلی 180 روز به صورت نیمه وقت و یا 90 روز تمام وقت کار کند. در حال حاضر، آلمان تنها کشوری است که یک دانشجو می تواند یک کار فنی نیمه وقت در صنعت مربوطه انجام دهد. برخی دانشگاه ها همچنین مشاغل نیمه وقت را در دانشگاه ارائه می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط کار حین تحصیل در آلمان متقاضیان و دانشجویان قادرند با بخش مربوطه در دانشگاه مورد نظر خود در این کشور در ارتباط باشند. آلمان اقتصاد بزرگی است که فرصت های بیشماری برای فارغ التحصیلان خارجی دارد. برخلاف بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی، اقتصاد آلمان در یک یا دو زمینه خاص متمرکز نیست. مراکز صنعتی در سراسر کشور پراکنده اند. برای مثال، هامبورگ محل تجارت شرکت ها و رسانه ها است. مونیخ و اشتوتگارت در خودروسازی و تولید نیرومند هستند. فرانکفورت سرمایه مالی پیشرو است.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه خصوصی آلمان می تواند تا مبلغ 20000€ (یورو) در سال افزایش یابد. در حالی که هزینه تحصیلات تکمیلی یا کارشناسی ارشد می تواند تا مبلغ 30000€ (یورو) در سال باشد. با این وجود، ممکن است این هزینه ها با توجه به اینکه دانشگاه خصوصی یا عمومی باشد متفاوت است. همچنین لازم به ذکر است که بیشتر دانشگاه های دولتی توسط دولت تأمین می شوند. این بدان معنی است که هم اکنون دانشجویان داخلی و بین المللی در دانشگاه های دولتی آلمان می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند، فقط باید هزینه ای اندک برای پوشش دولت و سایر هزینه های هر ترم پرداخت کنند که حداکثر 250€ (یورو) در هر ترم خواهد بود. علاوه بر هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف آلمان، متقاضیان باید هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور را نیز در نظر داشته باشند.

متوسط هزینه های زندگی در کشور آلمان برای یک دانشجوی بین المللی در یک سال تحصیلی 8200€ (یورو) در سال میباشد. همانطور که گفته شد، دانشجویان قبل از مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان باید توان مالی خود را ثابت کنند. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر از شرایط تحصیل در دانشگاه های خارجی هستید می توانید با کارشناسان با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید و با هماهنگی های قبلی در جلسات مشاوره مربوطه شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *