مهاجرت تحصیلی آلمان

تحصیل دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان که دارای دانشگاه های معتبر علمی می باشد فرصت خوبی برای متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکترا است. بورسیه های تحصیلی و امکانات این کشور تحصیل دکترا در آلمان را بسیار آسان و مقرون به صرفه نموده است. کشور آلمان سالانه 4 هزار فارغ التحصیل دکترا دارد؛ که همین امر نشان دهنده شرایط مناسب و عالی این کشور از لحاظ کیفیت تحصیلی و زندگی می باشد.

کشور آلمان دارای اقتصاد قوی است و فرصت خوبی برای سرمایه گذاری فراهم می نماید این در حالی است که هزینه های تحصیل درآن کم می باشد. بیش از 25 درصد دانشجویان مشغول به تحصیل دکترا در آلمان از بورسیه تحصیلی بهره مند هستند. تعداد زیادی از دانشگاه های آلمان شهرت جهانی دارند و حدود 43 دانشگاه آلمان در رتبه بندی جهانی QS در سال 2015-2016 حضور داشتند. دانشگاه تراز اول آلمان مونیخ رتبه 60 را در جهان به خود اختصاص داده و دومین دانشگاه آلمان یعنی هایدلبرگ رتبه جهانی 66 را کسب نموده است. دانشگاه هایی که در آنها امکان تحصیل دکترا در آلمان وجود دارد؛ تعدد بسیار زیادی دارند.

انواع مدارک دکترا در آلمان

 • دکترای فردی

این شیوه که از گذشته در اخذ دکترا رایج بوده است؛ به این صورت می باشد؛ که در طول مدت تحصیل دکترا در آلمان دانشجو طرح یا تز خود را زیر نظر استاد راهنما بطور مستقل تهیه می نماید؛ که با توجه به زمان ارائه آن مدت تحصیل در مقطع دکترا قابل تغییر است و عموما بین 3-5 سال زمان می برد. لازمه این روش سطح بالای خلاقیت و همچنین مسئولیت پذیری می باشد. از ویژگی های روش انفرادی برای تحقیق شخصی می توان به ساختار آزادانه و منعطف اشاره نمود. برای انجام پروژه پژوهشی خود می توانید از بخش های غیر دانشگاهی و صنعتی و شرکتی استفاده نمایید.

 • دکترای گروهی

در این روش گروهی از دانشجویان دکترا با راهنمایی گروهی از اساتید راهنما، پروپوزال های تحقیقی خود را در چارچوب یک طرح مسنجم، که با هم متناسب و مرتبط هستند؛ ارائه می نمایند. در آلمان بیشتر از 700 تز گروهی وجود دارد؛ که اغلب آنها به زبان انگلیسی می باشند.

هزینه تحصیل دکترا در آلمان

هزینه تحصیل دکترا در آلمان حداقل تا 6 ترم نخست در همه دانشگاه ها رایگان می باشد؛ این در صورتی است که تحصیل به صورت رایگان در دوره کارشناسی ارشد تنها به شرط اخذ لیسانس در آلمان امکان پذیر است. البته تمام دانشجویان آلمان در تمام مقاطع ملزم به پرداخت هزینه نام نویسی و سایر هزینه ها هستند که مبلغ آن بین 150-200 یورو خواهد بود. در این صورت مخارج شما به هزینه های زندگی در آلمان منحصر می گردد. برای اخذ ویزای دانشجویی لازم است شما تمکن مالی خود را برای دارا بودن سالانه حداقل 8000 یورو ثابت نمایید. البته اداره امور دانشجویی این مبلغ را مکفی نمی داند؛ چون معتقد است؛ هزینه های زندگی برای دانشجو، ماهانه بطور متوسط به 820 یورو می باشد.

کمک هزینه تحصیل دکترا در آلمان

اکثر دانشجویان دکترا یا دارای بورسیه تحصیلی هستند و یا اینکه با شرکت در پروژه هایی پول بدست می آورند. برای کمک هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان می توانند کار پاره وقت اتخاذ نمایند البته با آگاهی های لازم از محدودیت های وضع شده. دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا (جز: بلغارستان و رومانی) محدودیتی در اشتغال ندارند ولی دانشجویان سایر کشورها بیشتر از 190 روز (240 نیمروز) مجاز به فعالیت شغلی نخواهند بود.(مگر با ارائه درخواست مجوز کار)

شرایط ورود به دانشگاه در مقطع دکترا

با توجه به نوع تز دکترا (انفرادی – گروهی) و دانشگاه انتخابی شرایط ورود متفاوت است. ولی بطور کلی مدرکی که ارائه می نمایید باید معادل مدرک فوق لیسانس در آلمان باشد. دانشجویانی که سابقه تحصیلی درخشان دارند می توانند با کمک طرح سریع تحصیلی (Fast-track) به صورت مستقیم از دوره لیسانس برای تحصیل دکترا در آلمان اخذ پذیرش نمایند که لازمه آن شرکت در یک مصاحبه و آزمون ورودی می باشد.

الزامی به دانش زبانی آلمانی برای تحصیل دکترا در آلمان وجود ندارد و امکان ارائه تز به دو صورت گروهی و یا انفرادی به زبان انگلیسی وجود دارد. اما اگر زبان انتخابی شما برای تحصیل دکترا در آلمان انگلیسی باشد و دانش زبان آلمانی داشته باشید؛ این برایتان یک حسن محسوب می شود. اگر قصد تحصیل دکترا در آلمان به زبان انگلیسی دارید و در این زبان اصلی شما نیست شما ملزم به ارائه مدرک آیلتس و یا تافل هستید. در صورتی که قصد تحصیل دکترا در آلمان را به زبان آلمانی دارید نیز باید دانش زبانی خود را با شرکت در آزمون هایی چون: DSH و یا Test Dad اثبات نمایید.

مراحل اخذ پذیرش تحصیل دکترا در آلمان

هیچ سیستم خاصی برای گزینش تحصیل دکترا در آلمان وجود ندارد. نخست باید استاد راهنمایی که مایل به همراهی شما در زمینه مورد علاقه تان باشد را از راه جستجو در تیم های پژوهشی و یا اقدام به تماس از سوی دانشگاه خود بیابید. در مرحله بعدی باید منتظر باشید تا از سوی کمیته به عنوان متقاضی تحصیل دکترا در آلمان دارای صلاحیت شناخته شوید. لازمه این کار فرستان مدارک زیر است:

 • تقاضانامه تکمیل شده
 • توصیه نامه استاد راهنما
 • رونوشت تایید مدارک تحصیلی

نتیجه آزمون زبان آلمانی یا انگلیسی در تقاضانامه موجود باشد تا در صورت لزوم بررسی گردد. اداره امور دانشجویی پس از بررسی مدارک اجازه شروع تحصیل دکترا در آلمان را به شما اعطا می نماید. گام بعدی نام نویسی در دانشگاه مورد نظر می باشد.در این قسمت لازم است دانشگاه تقاضا نامه پذیرش شما را تایید نماید. برای آگاهی از شرایط و لزومات ثبت نام به وب سایت دانشگاه مراجعه نمایید.

حتما از مورد تایید بودن مدارک مطمئن گردید. همچنین برای اخذ ویزا (دانشجویی) و یا اجازه اقامت اقدام نمایید. به این نکته که باید تمکن مالی برای اقامت داشته باشید؛ توجه نمایید. برخی از دانشجویان بین المللی نیازمند اخذ ویزای دانشجویی هستند؛ این درحالی است که عده ای نیازمند اخذ مجوز اقامت هستند. کشور دانشجو نقش اساسی در تعیین نوع این نیازمندی دارد. بطور مثال دانشجوی ایرانی متقاضی تحصیل دکترا در آلمان به ویزای دانشجویی آلمان نیازمند می باشد.

Related Posts

8 دیدگاه برای “تحصیل دکترا در آلمان

 1. hiva گفت:

  besiar az maqalehaaye khooobetoon ,mamnoonam aya baraye tehsil dar levele phd mitaavan vaame daneshjoooi ham gereft?mamnoonam

 2. امیر عباس گفت:

  میشه در مورد مقاطع دیگه هم توضیه بدید؟

 3. بیژن مرتضوی گفت:

  اینطور که من شنیدم، برای دکترا، بیشتر بچه های فنی و مهندسی را پذیرش می کنند

 4. تبسم گفت:

  به نظر من چون پیدا کردم سوپروایزر سخت می باشد من ارشد مجدد ترجیح میدم همانطور که وکلای خودتون بهمون مشاوره دادن و بسیار راه حل خوبی بود

 5. صبا صابری گفت:

  سلام

  برای ویزای کاری آلمان چه شرایطی نیاز است؟
  تشکر میکنم بابت اطلاعات به روز تون

 6. عادل گفت:

  سلام.برای ویرای کار المان هم قرار داد میبندین؟؟

 7. مونا همدانی گفت:

  برای تحصیل در مقطع دکترا محدودیت سنی وجود دارد؟

 8. sohrab گفت:

  تحصیل دکترا تو آلمان مثل ایران تعهد هم داره به اون کشور ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *