مهاجرت به کشور آلمان

اقامت آلمان

اقامت آلمان

کشور آلمان به پایتختی برلین، از جمله صنعتی ترین و توسعه یافته ترین کشور های دنیا است و از همین رو همواره مورد نظر مهاجران از کشورهای مختلف دنیا بوده است. دانش جویان، بازرگانان و متخصصین در حوزه های مختلف همیشه علاقه مند به تحصیل، سرمایه گذاری و کار در کشور آلمان بوده اند. از این رو در مقاله ای که پیش روی شما قرار گرفته است تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت واقع در میرداماد اطلاعاتی کلی را در خصوص اقامت در آلمان در اختیار شما عزیزان قرار داده است و امید داریم پس از مطالعه آن پاسخ بسیاری از سوالات و ابهامات خود را یافته باشید.

اخذ اقامت در هر کشوری به طرق مختلف امکان پذیر است :

 • تولد
 • ازدواج
 • تحصیل
 • کار
 • سرمایه گذاری
 • پناهندگی

در مقاله ای که پیش روی شما سروران گرامی قرار دارد در خصوص موارد بالا به منظور اخذ اقامت در آلمان توضیحاتی ارائه شده است.

اخذ اقامت آلمان از طریق تولد

ذکر این نکته در ابتدای امر ضروری است که کشورها به لحاظ اعطای تابعیت از طریق تولد به دو گروه تقسیم می شوند :

 • کشورهای تابع سیستم خاک
 • کشورهای تابع سیستم خون

کشورهای تابع سیستم خاک کشورهایی هستند که به فردی که در خاکشان متولد می شود تابعیت اعطا می کنند و برای این منظور اهمیتی ندارد که پدر یا مادر فرد نیز تابعیت کشور مذبور را دارند یا خیر. کشورهای کانادا و برزیل از این دسته هستند و افرادی که در این کشورها متولد شده اند تابعیت کانادایی یا برزیلی اخذ می کنند.

کشورهایی که تابع سیستم خون هستند تنها در صورتی با تولد فرد به وی تابعیت اعطا می کنند که پدر یا مادر وی تابعیت آن کشور را داشته باشند. 95 در صد کشورهای اروپایی از جمله کشور آلمان نیز تابع همین سیستم خون هستند و صرفا به دنیا آمدن در این کشور اگر یکی از والدینش تابعیت آلمانی نداشته باشند، هر چند امتیاز محسوب می شود، اما برای کسب تابعیت آلمانی کافی نیست.

اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج

شما با ازدواج با فردی که تابعیت آلمان را دارد در ابتدا چند سال اقامت این کشور را دریافت می کنید و در صورتی که هم چنان رابطه زناشویی و ازدواجتان دوام داشته باشد به شما پس از گذراندن آزمون شهروندی که شامل زبان آلمانی نیز می باشد، پاسپورت آلمانی داده  می شود.

اخذ اقامت آلمان از طریق کار

شرایط کاری در کشور آلمان بسیار ایده آل و فوق العاده است و آمار بیکاری در این کشور تنها 3 درصد است. از همین رو بر خلاف بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی از جمله انگلستان، هلند، مجارستان، فرانسه و … که شما تنها با داشتن پیشنهاد شغلی می توانید وارد این کشورها شوید، که طبق قوانین اروپا اخذ آن بسیار دشوار است زیرا کارفرما می بایست کار را سه ماه در کشور خود و سه ماه در کل اتحادیه اروپا آگهی کند و اگر کسی پیدا نشد، شما را که خارج از حوزه اتحادیه هستید استخدام می کنند، آلمان برای این منظور که نیاز شدیدی به نیروی کار متخصص دارد و می خواهد فرصت استخدام شدن را برای اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیز ایجاد کند، ویزایی به نام ویزای جست و جوگر کار دارد. این ویزا یک ویزای شش ماهه است و این اجازه را به شما می دهد که حتی بدون داشتن پیشنهاد شغلی، وارد خاک آلمان باشید و دنبال کار بگردید.

در این پروسه یک سری شرایط را می بایست داشته باشید تا به شما این نوع ویزا داده شود :

 • داشتن حداقل مدرک لیسانس
 • داشتن سه سال سابقه کار مرتبط با مدرک لیسانس
 • شرایط سنی زیر 40 سال

البته لیسانس یک سری رشته ها از جمله حقوق، علوم سیاسی، ادبیات و … شانسی برای ویزا شدن و پیدا کردن کار ندارند اما در نقطه مقابل رشته هایی مثل مهندسی برق، IT، مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع و… بازار کار بسیار خوبی دارند.

اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل

تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان، رایگان می باشد از همین رو بسیاری از افراد از سر تا سر دنیا مشتاق به تحصیل در این کشور هستند.

هر چند در مقطع لیسانس آشنایی با زبان آلمانی الزامی می باشد و شما می بایست حداقل مدرک B1 آلمانی داشته باشید، در مقاطع بعدی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری، دانش زبان انگلیسی نیز کفایت می کند و هر چند شرایط دانشگاه به دانشگاه متفاوت است اما در اغلب موارد برای تحصیل در مقطع ارشد نیاز به ارائه مدرک آیلتس 6.5 دارید به طوری که هیچ یک از اسکیل های آن زیر 6 نباشد و برای تحصیل درمقطع دکتری نیاز به ارائه مدرک آیلتس 7 دارید و بدین منظور یکی از اساتید رشته و دانشگاه مورد نظرتتان می بایست سوپروایزر شما شود و در نهایت از دانشگاه پذیرش بگیرید. البته نکته منفی در خصوص آلمان مسئله وقت سفارت است که با توجه به درخواست بسیار زیاد از سوی دانش جویان ایرانی، بین 2 تا سه 3 سال زمان می برد.

اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در آلمان از طریق ثبت شرکت است و بدین منظور نیازمند به یک سرمایه 25 هزار یورویی می باشید. در صورتی که مدرک تحصیلی تان دیپلم است برای واجد شرایط بودن می بایست مدرک زبان آلمانی نیز ارائه دهید اما اگر تحصیلات دانشگاهی دارید اجباری وجود ندارد. شما می بایست طرح اقتصادی ارائه دهید و سپس از آن دفاع کنید. هر چند کشور آلمان در سال های اخیر اکثر طرح های اقتصادی از سوی سرمایه گذاران ایرانی را رد کرده است.

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

در سال های اخیر تعداد بسیار زیادی پناهنده به روش های قانونی ( ویزای توریستی ) و غیر قانونی ( به واسطه قاچاقچیان و از راه های بسیار خطرناک ) به کشور آلمان رفته اند زیرا آلمان عضو کنوانسیون پناهندگی می باشد. سپس پرونده شما بررسی می شود تا صحت ادعایتان یا عدم صحت آن مشخص گردد. شما در صورتی می توانید درخواست پناهندگی دهید که بیان دارید اگر به کشور خودتان بگردید به واسطه نژاد یا مکتب فکری ای که معتقد به آن هستید، خطری جان شما را تهدید می کند.

هر چند ذکر این نکته ضروری است که روش پناهندگی بسیار خطرناک است و شان انسانی فرد را لگد مال می کند در نتیجه اگر قصدتان برای مهاجرت جدی است بهتر است از میان راه های دیگر راه مناسب خویش را انتخاب نمایید. در مقاله ای که از نظر گذراندید اطلاعاتی در مورد اقامت در آلمان در اختیارتان قرار گرفت. در صورتی که همچنان پرسشی ذهنتان را درگیر کرده و نیاز به مشاوره دارید می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید و مشاوره شوید.

Related Posts

یک دیدگاه برای “اقامت آلمان

 1. ریحانه گفت:

  خیلی مطالب خوبی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *