مهاجرت به کشور آلمان

هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان

آیا به فکر اقامت در اروپا هستید؟  از هزینه زندگی در آلمان آگاه هستید؟آیا شرایط مقیم شدن در اروپا را بررسی کرده اید و آیا شما این شرایط را دارید؟ آیا دانسته های شما درباره ی آیین و مقررات کشور های گوناگون کامل است ؟ آیا آگاه هستید که آلمان از مهاجران استقبال میکن؟ آیا میدانید آلمان یکی از کشور های اروپایی است  که شرایط مطلوب و مناسبی را برای زندگی دارد؟

شرایط آب و هوایی آلمان

این کشور اروپایی در محدوده بادهای ملایم و خنک غربی بین اقیانوس اطلس و آب و هوای قاره‌ای در مشرق مستقر میباشد. دگرگونی دما و حرارت در آلمان به ندرت رخ میدهد و همچنین آلمان یک کشور باران خیز می باشد. دمای بیشتر اوقات این کشور در فصل زمستان میان یک تا پنج درجهٔ سانتی‌گراد می باشد . در بعضی از نواحی کم ارتفاع و پست و منهای شش درجه در نواحی بلند وکوهستانئ همچنان در حال تغییر میباشد.

۱۸ درجه سانتی‌گراد حد وسط حرارت در مناطق کم ارتفاع می باشد و دمای هوا در دره هایی که در قسمت جنوبی این کشور قرار دارن و  تحت محافظت می باشند  تقریبا ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. صحرا های کم ارتفاع  پیرامون راین دارای آب و هوای معتدل و بعضی وقت ها نسیم گرم و خشک  در قسمت بالایی بایرن می وزد و نواحی جنوبی کشور که شامل ارتفاعات آلپ و ناحیهٔ هارتس می باشد،همراه با  بادهای تند هستند، تابستان‌هایی خنک و زمستان‌هایی پر برف دارند از این روند پیروی نمی‌کنند. آب و هوای این نواحی بسیار به خصوص می باشد.هزینه زندگی در المان موضوع مقاله ماست.

فهرست ایالت‌های آلمان

 1. زارلاند (Saarland)
 2. – بایرن (Bayern)
 3. تورینگن (Thüringen)
 4. براندنبورگ (Brandenburg)
 5. برمن (Bremen)
 6. هامبورگ (Hamburg)
 7. هسن (Hessen)
 8. مکلنبورگ – فورپومرن (Mecklenburg-Vorpommern)
 9. نیدرزاکسن (Niedersachsen) (زاکسن سفلی)
 10. نوردراین – وستفالن (Nordrhein-Westfalen)
 11. راینلاند – فالتز (Rheinland-Pfalz)
 12. بادن- وورتمبرگ .(Baden-Württemberg)
 13. زاکسن (Sachsen)
 14. زاکسن – آنهالت (Sachsen-Anhalt)
 15. اشلسویگ – هولشتاین (Schleswig-Holstein)
 16. برلین (Berlin)

شهر های آلمان

این موضوع برای ارتقاع یافتن آگاهی شما در مورد مخارج سکونت و زندگی ذر آلمان شرح داده شده است ولی قبل از آن اشاره ای میکنیم به اقتصاد و سامانه دارایی این کشور. گرچه قصد اصلی ما بازبینی مقدار مخارج یک محصل در آلمان است. بزرگترین شهر های آلمان عبارتند از :

پایتخت آلمان برلین می باشد، هامبورگ که دومین بندر بزرگ اروپاست، مونیخ و کلن هم ازمهم ترین شهر های صنعتی و ایالت فرانکفورت که مقصد بسیاری از مهاجرین ایرانی میباشد. همچنین آلمان یکی از اصلی ترین ترین قطب های اقتصاد جهانی به شمار می آید. این کشور بزرگ مالک یک بازار بازرگانی اجتماعی پایدار و توانا با نیروهای کار با تجربه،اعتبار دارایی های عظیم، با میزان کمی از عیب، و میزان بالایی از ایده ها می باشد.بزرگترین سرمایه و اقتصاد در اروپا آلمان است که در سال ۲۰۰۹ یکی از بهترین تولید کننده ها در جنبه های مختلف شده است.

قدرت سیاسی در آلمان

تاثیر و قدرت سیاسی آلمان در اتحادیه اروپا به قدری بالاست که قادر به برگزیدن و تصویب قوانین سیاسی در اروپا می باشد. این کشور حامی و پشتتیبان سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا است.هزینه زندگی در آلمان نسبتا در اکثر ایالت ها یکسان است. کشورآلمان احکام اقتصادی و بازرگانی خود را به صورت ماهرانه در “موافقت نامه اتحادیه اروپا” اثبات می‌کند. این کشور ازتاریخ ۱ژانویه سال ۲۰۰۲ واحد یورو را به عنوان واحد رسمی پول کشور خود برگزیده است که این واحد، واحد مشترک اروپا هم می باشد و قابل ذکر است که آلمان مهم ترین سیاست گذار اروپاست.

اعضای “بانک مرکزی اروپا” برگزیننده سیاست‌های پولی این کشور می باشند. پس از یکپارچگی آلمان، این کشور از نظر کیفیت زندگی و مداخل سالیانه پیشرفت چشمگیری داشته است. برنامه ی بلند مدتی که باعث ترمیم و مرمت شرایط اقتصادی آلمان شرقی میشود، تا سال ۲۰۱۹ ادامه دارد که برای این بازسازی سالانه ۸۰میلیارد دلار از غرب به شرق این کشور جابجا می شود. در ژانویه ۲۰۰۹دولت آلمان تصویب طرح محرک اقتصاد ۵۰میلیارد یورو برای محافظت قسمت های متفاوت از وقفه و دنباله آن زیاد شدن بیکاری است.

هزینه ی زندگی در آلمان

بر پایه سازمان های بزرگ مربوطه و منبع امار و مطابق اخبار رسمی  از خبرگزاری با اعتبار” دویچه –وله آلمان” ، مخارج یک دانشجو هر ماه حداکثر به ۳۷۲ یورو می رسد که این مقدار پول برای دانشجو هایی که در خوابگاه ساکن هستند کفایت میکند. لازم به یاداوری است که هزینه های زندگی در غرب آلمان از شرق این کشور بیشتر می باشد. برای مقایسه ، شهر کاسل ، شهرهانوفر ، شهر کیل بهترین شهر هایی هستند که دانشجویان می توانند در آن ها ساکن شوند و همچنین شهر هایی مانند شهر برلین ، لایپزیک ، درسدن از مناسب ترین شهر ها از نظر مخارج و هزینه های زندگی می باشند.

اگر دانشجویی از گرفتن بورسیه تحصیلی ناکام بماند، در تمامی پایه های تحصیلی واجب است اماده ی کار شده و در رشته هایی مانند “مهندسی” که بازار بسیار خوبی دارند مشغول به کار بشود و قادر است با این کار ماهیانه حدود ۱۲۰۰ یورو بدست بیاورد که این مقدار پول با هزینه دریافتی یک دانشجویی که موفق به دریافت بورسیه شده برابری می کند. برپایه این مسایل،  دانشجویانی که در آلمان مشغول به تحصیل هستند از اندک دانشجویانی خواهند بود که به دلیل شرایط مساعد زندگی و مخارج کم و رایگان بودن تحصیل می توانند بر مخارج زندگی خود غلبه کنند.

به طور کلی میتوان گفت که هزینه های زندگی در آلمان به شرح زیر است:

دانشجویان در دانشگاه های مختلف آلمان به طور سالیانه کارت هایی با عنوان “کارت جابجایی و حمل و نقل شهری” از دانشگاه خود دریافت می کنند که با دریافت این کارت مخارج رفت آمد آن ها به صورت قابل توجهی کم می شود. هر ماه تقریبا ۷۰ یورو خرج دانشجو برای “بیمه ی دانشجویی و بیمه درمانی”می شود.

مخارج یک دانشجو در آلمان برای خورد وخوراک، پوشاک و مسکن و اینترنت و انرژی، رفت و آمد و کلیه هزینه های جانبی تحصیل و کتب در ماه حدودا از ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو می باشد که این مقدار میانگین ایالت های گوناگون آلمان می باشد. گرچه مخارج سکونت دانشجو بستگی به محل و مکان سکونت وی دارد.مثلا فردی که در خوابگاه دانشجویی ساکن است، از هزینه های و بسیار کاسته می شود. مطلب قابل توجه دیگری این است که کشور آلمان سالانه برای هر دانشجو ۸۰۰۰ یورو در بانک های خود پس انداز می کند که این مبلغ به صورت ماهیانه به دانشجویان داده می شود.

Related Posts

11 دیدگاه برای “هزینه زندگی در آلمان

 1. asal گفت:

  بسیار مفید بود.تشکر

 2. ترانه گفت:

  salam khedmte shoma aya greftan visaye kar baraye alman shodani hast?

 3. diana گفت:

  با تشکر از سایت خوبتون،من و شوهرم میخوایم برای ویزای دانشجویی اقدام کنیم،چقدر پول هرکدوممون باید توی حسابمون باشه؟
  این پول تا چه مدت بلوکه میشه؟
  میتونیم اونجا از همین پول خرج کنیم؟
  ممنون

 4. مهشید رحمانی گفت:

  با تشکر از مطالب خوبتون
  هزینه زندگی در المان با توجه به درامد واقعا به صرفست

 5. بیژن مرتضوی گفت:

  دانشجویان تا چه میزان می تونند وام بگیرند؟

 6. صبا صابری گفت:

  با سلام و عرض ادب

  یک سوال داشتم خدمتتون
  میشه هزینه های تحصیل در آلمان توضیح بدید؟
  با سپاس از اطلاعات مفیدتون

 7. لیدا بهرامی گفت:

  با سلام ممنون بابت اطلاعات کامل و جامع در این مقاله

 8. راسخ گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون

 9. sohrab گفت:

  هزینه های زندگی در این کشور با داشتن شغل راحت تامین میشه

 10. هما گفت:

  مقاله ى فوق العاده مفيدى بود سپاس گزارم

 11. هما گفت:

  مقاله ى فوق العاده مفيدى بود سپاس گزارم. چجورى جلسه ى مشاوره حضورى رو برامون تنظيم ميكنيد ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *