مهاجرت به کشور انگلستان, مهاجرت تحصیلی آلمان

مقایسه تحصیل دکترا در آلمان و انگلیس

مقایسه تحصیل دکترا در آلمان و انگلیس

تحصیل درکشورهای انگلیس و آلمان از رویاهای بسیاری از دانشجویان است. به همین دلیل ما در این مقاله ما به مقایسه تحصیل دکترا در آلمان و انگلیس پرداخته ایم و مزایا ومعایب تحصیل در این دوکشور را بیان نموده ایم. از آنجائیکه دانشگاههای موجود در انگلیس و آلمان از کیفیت آموزشی بالایی برخودار هستند، این دانشگاه ها از جمله 100 دانشگاههای برتر جهان بشمار می­روند.

از عزیزانی که قصد تحصیل در این دو کشور را دارند دعوت می­نمائیم مقاله را تا پایان مطالعه نمایند. تحصیل در مقطع دکتری در کشور انگلیس بمدت 3 سال طول خواهد کشید و همچنین تحصیل در این دوره رایگان نمی­باشد. در حالیکه این مقطع در کشور آلمان به دلیل تحصیل به زبان آلمانی 4 سال طول می­کشد، و دانشجویان در این مقطع بصورت رایگان نموده و دولت آلمان به دانشجویان در بعضی رشته ها حقوق نیز پرداخت می­نماید.

دکتری در آلمان

کشور آلمان قلب اتحادیه اروپا است و مرکز تحقیقات علمی و نوآوری در سطح جهانی بشمار می­رود. این کشور سالانه پذیرای دانشجویان زیادی در مقاطع مختلف بخصوص در مقطع دکتری می­باشد. مقطع دکتری در کشور آلمان در صورتیکه دانشجویان به زبان انگلیسی تحصیل نمایند بمدت 3 سال طول خواهد کشید که در این صورت دانشجو بایستی دارای مدرک زبان آیلتس و یا تافل باشد. اما در صورتی که دانشجو علاقمند به تحصیل به زبان آلمانی در این مقطع باشد این دوره به مدت4 سال طول خواهد کشید و داشتن مدرک زبان آلمانیDSH ویاTest Daf  برای دانشجو لازم و ضروری است.

از جمله شرایط پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در کشور آلمان داشتن مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالا، و پروپوزالی که به تأیید استاد راهنما در این کشور رسیده باشد می­باشد. دانشجویان در مقطع دکتری در کشور آلمان پس از سپری نمودن واحدهای درسی و انجام پروژوه های تحقیقاتی بایستی پایان نامه ایی را ترتیب دهند و با تأیید استاد راهنما از پایان نامه خود دفاع نماید.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاههای آلمان

تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان بصورت رایگان می­باشد، همچنین به دانشجویان در بعضی رشته ها حقوقی نیز پرداخت می­شود. دانشجویان تنها بایستی ماهانه هزینه ایی را بابت کارت دانشجویی به دانشگاه بپردازند. از جمله مزایای کارت دانشجویی، حمل ونقل عمومی رایگان و همچنین استفاده از مکانهای فرهنگی همانند سینما، استخر، موزه ها بصورت رایگان خواهد بود.

دکتری در انگلیس

دانشگاهها در انگلیس نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است، دانشگاههای این کشور در تولید تحقیقات و امکانات پژوهشی از بالاترین استاندارها استفاده می­کنند. همچنین تحصیل در دانشگاههای این کشور فرصت استفاده از دانش بسیاری از متخصصین مشهور در جهان را بوجود می­آورد.

دانشجویان با تحصیل در دانشگاههای کشور انگلیس به افزایش مهارت زبان انگلیسی دست یابند و در آینده نیز از فرصت های شغلی زیادی برخوردار خواهند شد. مقطع دکتری در کشور انگلیس بمدت3 سال می­باشد، دانشجویان برای پذیرش در دانشگاههای انگلیس بایستی دارای مدرک کارشناسی ارشد ومدرک زبان آیلتس7 باشند. دانشجویان در این مقطع به کمک استاد راهنمای خود به تحقیق در مورد موضوعی پرداخته و بایستی به کشف در رابطه به مجهولی دست یابد.

هزینه تحصیل دکتری در کشور انگلیس

تحصیل در دانشگاههای انگلیس رایگان نمی­باشد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارند بایستی شهریه ای حدود30000 الی 40000 پوند در سال به دانشگاههای این کشور پرداخت نمایند. ناگفته نماند این دولت به دانشجویان در این مقطع کمک هزینه های تحصیلی زیادی نیز پرداخت می­کنند و در بعضی موارد دانشجو بصورت کامل بورسیه خواهد شد.

بودجه تحقیقات در مقطع دکتری در کشور آلمان

یکی دیگر از مواردی که در مقایسه تحصیل دکترا در آلمان و انگلیس بسیار مهم است، هزینه های دانشجویی می­باشد. دانشجویان در مقطع دکتری بایستی بر روی پروژه هایشان به تحقیق بپردازند. دانشگاههای کشور آلمان هزینه های پروژه های تحقیقاتی را به دانشجویان پرداخت می­کند و در اکثر موارد دانشجویان این مقطع بورسیه می­شوند.

بورسیه های کشور آلمان در مقطع دکتری تمام هزینه های تحصیلی دانشجو را شامل می­شود، البته دانشجویان توجه داشته باشند بورسیه های تحصیلی کشور آلمان به دانشجویان با رزومه های قوی تعلق می­گیرد. همچنین دانشجویان در مقطع دکتری جهت هزینه های تحصیلی خود می­توانند همزمان با تحصیل در این کشور کار انجام دهند.

دانشجویانی که از اتحادیه اروپا برای تحصیل به این کشور آمده اند بدون هیچ محدودیت زمانی می­توانند کار انجام دهند، اما اگر دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باشند مجوز 190 روز کامل در سال برای انجام کار را دارند.

بورسیه های تحصیلی کشور انگلیس در مقطع دکتری

همانطور که گفته شد تحصیل در دانشگاههای کشور انگلیس رایگان نمی­باشد. اما این کشور جهت تحصیل دنشجویان بین المللی بورسیه های تحصیلی زیادی را در مقطع دکتری برای این دانشجویان قرار داده است.

از جمله بورسیه های کشور انگلیس در مقطع دکتری می­توان به:

 •  بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج انگلستان: این بورسیه مخصوص دانشجویان بین المللی است و تنها 95 دانشجوی برتر تعلق می­گیرد. در ضمن این بورسیه تمامی هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان را در بر می­گیرد.
 •  بورسیه تحصیلی دانشگاه آکسفورد: ظرفیت این بورسیه نیز همانند بورسیه دانشگاه کمبریج 95 نفر بوده تمامی هزینه های زندگی و تحصیل و همچنان هزینه های رفت و امد دانشجو به کشور خود را در حین تحصیل را نیز در برمی­گیرد.
 •  بورسیه تحصیلی دانشگاه آدینبورگ : این بورسیه تنها به 30 نفر از دانشجویانی که از لحاظ علمی قابل توجه هستند تعلق می­گیرد.

.همچنین دیگر دانشگاههای انگلیس همانند دانشگاههای ساسکس انگلیس، دانشگاه هنر لندن، دانشگاه بریستول، بریتیش انگلستان، دانشگاه شیفلدهالم انگلستان و… در این زمینه ممکن است بورسیه به آنها اعطا گردد.

مقایسه تحصیل دکترا در آلمان و انگلیس

مقطع دکتری در کشور انگلستان به اینگونه است که دانشجو با توجه به علایق خود و نظر استاد راهنما موضوعی را جهت تحقیق در این دوره انتخاب می­نماید. در این دوره دانشجو به تحقیقات تخصصی در این زمینه می­پردازد و درآخر بایستی پایان نامه ایی که محتوای آن حاوی  80000الی 100000 کلمه  است را ارائه می­نماید.

بطور کلی دانشجویان بایستی در پایان این دوره به دستاوردهای جدیدی دست یافته باشند. اما تحصیل دکتری در کشور آلمان کمی متفاوت است به گونه ایی که تحصیل در این دوره تنها محدود به تحقیق بر روی پروژه نمی­باشد.

در این دوره دانشجو علاوه بر تحقیق در پروژه­ی انتخابی که با نظر استاد راهنما انتخاب گردیده بایستی پروژه صنعتی در یک سازمان غیر تحقیقاتی و یا شرکتی در آلمان را نیز به انجام برساند. به همین دلیل طول دوره دکتری به 3 الی 5 سال طول خواهد کشید. دانشجویان با مقایسه تحصیل دکترا در آلمان و انگلیس براحتی می­توانند دانشگاه خود را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند.

شرایط پذیرش در مقطع دکتری در انگلیس چیست؟

 1.  دانشجویان برای ورود به این مقطع باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند، البته در برخی موارد دانشجویان می­توانند بعد از دوره کارشناسی وارد مقطع دکتری شوند.
 2.  دارا بودن مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره7 و مدرک تافل نمره90 که در دانشگاههای مختلف متفاوت است.
 3. دارا بودن معدل بالا و توانایی نوشتن پروپوزال
 4.  دانشجویان برای ورود به مقطع دکتری بایستی تجربه مقاله نویسی و پروپوزال نویسی را داشته باشند در غیر اینصورت باید یک دوره 6 ماه پیش دکتری را بگذرانند.

شرایط پذیرش در مقطع دکتری در آلمان چگونه است؟

 1.  دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد
 2.  در صورتیکه دانشجویان خارجی از طریق یک برنامه سریع پذیرفته شده باشند بلافاصله پس از دوره­ی کارشناسی می­توانند در مقطع دکتری پس از مصاحبه حضوری ادامه تحصیل دهند.
 3.  دارا بودن مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا مدرک زبان آلمانیDSH  ویاTest Daf

برنامه دکتری ساختاریافته آلمان چیست؟

در این برنامه دانشجویان بصورت گروهی بر روی پروژه تحقیقاتی فعالیت انجام می­دهند. در دانشگاههای آلمان بیش از 700 برنامه دکتری برای دانشجویان که بصورت گروهی تحقیق می­کنند وجود دارد. در برنامه های دکتری فردی دانشجویان بصورت آزادانه تر می­توانند عمل نمایند، در صورتی که در این برنامه بایستی دانششجویان به تناسب با برنامه های پژوهشی به فعالیت بپردازند.

اکثراً دانشجویان جهت ادامه تحصیل بین کشورهای انگلیس و آلمان با سولات زیادی از جمله:

 1. مدارک دانشگاههای انگلیس معتبرترند یا آلمان؟
 2. کیفیت آموزشی در دانشگاههای انگلیس بالاتر است یا آلمان؟
 3. هزینه های زندگی در کشورهای انگلیس بیشتر است یا آلمان؟

برخورد خواهند نمود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده مشاوره و راهنمایی برای همه دانشجویانی هستند که نیاز به اطلاعات جامع تری در رابطه با مقایسه تحصیل دکترا در آلمان و انگلیس دارند.

8 دیدگاه برای “مقایسه تحصیل دکترا در آلمان و انگلیس

 1. kooshan گفت:

  سلام و تشکر
  با مقایسه تحصیل دکترا در آلمان و انگلیس در مقالتون شما برای کسی که مشکل مالی داره و هزینه براش بسیار اهمیت داره کدام کشور رو توصیه میکنید؟
  ممنونم

 2. بیژن مرتضوی گفت:

  انتخابش راحت نیست

 3. ستاره گفت:

  با تشکر از سایت خوبتون مقایسه تحصیل دکترا انگلیس و آمریکا هم میشه انجام بدید؟ و تفاوت هاشو بنویسید

 4. صابری گفت:

  انگلیس هزینه های تحصیلیش گرونه

 5. طلایی پور گفت:

  این اطلاعات تقریبا برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هم صدق میکنند؟

 6. قراری گفت:

  سپاس از سایت مفید و پربارتون

 7. amir abbas گفت:

  بابت مطلب جالبتون در رابطه با موضوع مقایسه تحصیل دکترا در آلمان و انگلیس تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان هم مطلب بذارید

 8. امیرحسین گفت:

  مقاله خیلی خوبی بود
  مرسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *