شرایط آلمان

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

ما در این مقاله به درخواست شما عزیزان به بررسی هزینه تحصیل و زندگی در آلمان پرداخته ایم. کشور آلمان یکی ثروتمندترین و اقتصادی ترین کشورهای اروپایی می ­باشد. افراد راههای زیادی را برای مهاجرت به این کشور انتخاب می ­کنند. پایتخت این کشور شهر برلین است و دارای شهرهای بزرگی همچون مونیخ، فرانکفورت و هامبورگ می ­باشد. این کشور دارای 82 ملیون جمعیت بوده و با کشورهای اتریش، هلند، سوئیس، بلژیک، لوکزامبورگ هم مرز می­ باشد.

دسته بندی دانشگاههای کشور آلمان

 1. دانشگاههای دولتی
 2. دانشگاههای خصوصی

1- دانشگاههای دولتی

هزینه تحصیل در دانشگاههای دولتی رایگان می ­شد و تنها دانشجویانی مبلغی حدود 300 الی 400 یورو، در ترم به این دانشگاهها پرداخت می­ نمایند. این هزینه را دانشجویان بابت ثبت نام و خدماتی از جمله دریافت کارت دانشجویی و بیمه پرداخت می­ کنند.

دانشجویان با دردست داشتن کارت دانشجویی در آلمان از مزایایی همچون استفاده رایگان از وسایل نقلیه عمومی، همچنین استفاده رایگان از استخر، سینما و مکان ها فرهنگی می­ باشد. هزینه زندگی دانشجویی اعم از خوراک و پوشاک و اجاره خانه حدوداً 300 الی 600 یورو در ماه تخمین زده شده است.

دانشجویان می­ توانند با انجام کارهای دانشجویی که به اصطلاح work student گفته می ­شود این هزینه ها را پوشش دهند. دانشجویان در مقطع کارشناسی 10 الی 20 ساعت در هفته و دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد 20 الی30 ساعت در هفته و در مقطع دکتری 30 الی 40 ساعت در هفته اجازه کار دارند.

حقوق کار دانشجویی طبق قانون وزارت کار آلمان 8 تا 10 یورو مقرر شده است. هزینه زندگی برای دانشجویانی که همراه با اعضای خانواده به کشور آلمان سفر نموده اند 1000 الی 1200 یورو در ماه برآورد شده است. دانشگاه های مونیخ، کلن و برمن از جمله دانشگاههای دولتی کشور آلمان می ­باشد.

2- دانشگاههای خصوصی

 • برای تحصیل در دانشگاههای خصوصی کشور آلمان باید شهریه های بالایی پرداخت نمود.
 • البته این شهریه ها در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین است.
 • شهریه دانشگاه های خصوصی در کشور آلمان10000 یورو در سال می ­باشد.
 • آموزش در دانشگاههای خصوصی به زبان انگلیسی ارائه می ­شود.
 • اما یادگیری زبان آلمانی برای آندسته از افرادی که قصد اخذ تابعیت کشور آلمان را دارد بسیار مهم و ضروری است.
 • از میان دانشگاههای خصوصی کشور آلمان می­ توان مدرسه موسیقی دورتموند و مدرسه اقتصاد سلامت این کشور را نام برد.
 • ناگفته نماند هزینه تحصیل و زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورها بسیار مناسب تر و مقرون به صرفه تر می­ باشد.

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

از آنجائیکه کشور آلمان خوابگاه برای سکونت دانشجویان قرار نمی ­دهد، دانشجویان باید هزینه هایی را بابت اجاره مسکن پرداخت نمایند.دانشجویان برای یافتن مسکن از به دو طریق می­توانند عمل نمایند.

 1. استفاده از خوابگاه های دانشجویی که هزینه پایینی دارند و دانشجویان به صورت مشترک با یکدیگر زندگی می­ کنند.
 2.  استفاده از خانه های شخصی، که دارای اجاره های بالاتری می­ باشد و برای استفاده از خدمات شهری نیز باید بطور جداگانه هزینه هایی را پرداخت نمایند.

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان در شهرهای مختلف این کشور با یکدیگر متفاوت است. بطور مثال هزینه اجاره­ مسکن، پوشاک و خواراک در شهر مونیخ نسبت به حومه این شهر بسیار بالاتر است.

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

 • دسته اول آن دسته از کشورهایی هستن که هزینه های تحصیل و زندگی در آنها بسیار بالا می­ باشد همانند کشورهای انگلیس، کانادا، استرالیا و آمریکا.
 • دسته دوم شامل کشورهایی است که هزینه تحصیل و زندگی در آنها بسیار پایین و مناسب هستند، کشور آلمان نیز در این دسته از کشورها قرار می ­گیرد.

هزینه ها و مراحل ارائه مدارک

دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشور آلمان بایستی به سفارت این کشور درخواست دهند. دانشجو باید به همراه مدارک تحصیلی و مدارک زبان خود به سفارت کشور آلمان مراجعه نماید. همچنین دانشجو بایستی مشخص نماید که قصد ادامه تحصیل به چه زبانی(انگلیسی یا آلمانی) را در این کشور دارد.

در صورتیکه دانشجویان نامه ای از سوی یکی از دانشگاههای آلمان داشته باشند، سفارت آلمان جهت تأیید مدارک هزینه ایی را دریافت نخواهد نمود. در صورت عدم داشتن چنین نامه ایی سفارت به ازای هر ترجمه مبلغ 40 یورو از شما دریافت خواهد نمود. دانشجویان بایستی تمامی مدارک تحصیلی خود را اولاً ترجمه و تایید وزارت امور خارجه و دادگستری رسانیده باشند.

پس از انجام مراحل فوق دانشجویان بایستی نوبتی را برای مصاحبه حضوری در سفارت کشور آلمان از طریق سایت این سفارت رزرو نمایند. صدور ویزای تحصیلی برای دانشجویان حدوداً 10 هفته طول خواهد کشید. بهتر آنست که دانشجویان 2 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی در دانشگاههای آلمان اقدام به دریافت ویزای تحصیلی نمایند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان چقدر است؟

دانشجویان در صورتیکه در دانشگاههای دولتی این کشور ادامه تحصیل می­ دهند، مبلغی حدود 300 یورو در هر ترم بابت ثبت نام و کارهای اداری به دانشگاه پرداخت می ­نمایند. همچنان دانشجویان برای خرید کارت دانشجویی نیز مبلغی حدود 500 یورو به دانشگاه پرداخت می ­نمایند.

دانشجو توسط این کارت می­ تواند از وسایل حمل ونقل عمومی، استخر، سینما و مکان های فرهنگی بصورت رایگان در این کشور استفاده نماید. چنانچه دانشجو دوره تحصیلش در این مقطع بیش از حد استاندارد که معمولاً 4 سال است طول بکشد مستلزم پرداخت 500 یورو در هر ترم می ­باشد. برخی از دانشگاه ها در آلمان به دانشجوین کمک هزینه های تحصیلی پرداخت می ­کنند. این کمک هزینه ها در دوبخش می­ باشد که 50% از آن کمک مالی دولت به دانشجویان می ­باشد و 50% دیگر آن بصورت وام در اختیار دانشجو قرار داده می ­شود.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چگونه است؟

دولت آلمان از دانشجویانی که پس از اتمام تحصیل خود در مقطع کارشناسی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نموده اند هزینه ایی دریافت نمی ­کند. تنها دانشجویان هزینه کارت دانشجویی و هزینه ثبت نام را پرداخت می ­نمایند. دانشجویانی که مقطع کارشناسی خود را در سایر کشورها گذرانده اند،

جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته هزینه ایی معادل 5000 یورو تا 30000 یورو در سال باید پرداخت نمایند. هزینه تحصیل در دانشگاههای خصوصی در مقطع کارشناسی ارشد بایکدیگر متفاوت است.

هزینه های یادگیری زبان در کشور آلمان چگونه است؟

از جمله هزینه تحصیل و زندگی در آلمان یادگیری زبان آلمانی در این کشور است. اگرچه یادگیری زبان در این کشور اجباری نیست، اما بدلیل مسائلی همچون استخدام در شرکت ها، برقراری ارتباط و از همه مهم تر دریافت اقامت این کشور احتیاج به یادگیری زبان آلمانی است.

از جمله موسسات آموزش زبان آلمانی در کشور آلمان می­توان به موسسه گوته اشاره نمود. این موسسه در اکثر شهرهای کشور آلمان شعبه دارد. این آموزشگاه دوره های فشرده زبان آلمانی را طی 2،4 و 8 هفته برگزار می ­نماید که هزینه شرکت در این کلاس ها معادل990 الی2824 دلار می ­باشد.

اکثراً افراد به هنگام مهاجرت در زمینه هزینه های کشورها و آلمان با سوالاتی از قبیل:

 1. آیا هزینه های زندگی در پایتخت کشور آلمان بیشتر از سایرشهرهاست؟
 2.  آیا دولت آلمان به دانشجویان خارجی نیز کمک هزینه های دانشجویی پرداخت می ­نماید؟
 3. با چه شرایطی می­ توان برای اخذ بورسیه های کشور آلمان اقدام نمود؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگویی به همه سوالات عزیزان در این زمینه هستند، همچنان دانشجویان می ­توانند جهت مشاوره با کارشناسان این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

8 دیدگاه برای “هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

 1. hiva گفت:

  سلام و تشکر از سایت و مقاله های خوبتون
  ایا باکار در حین تحصیل ،از پس هزینه تحصیل و زندگی در آلمان میشه بر اومد؟
  مرسی

 2. هیراد حدادی گفت:

  زندگی در ایالت ها ی جنوبی بهتره

 3. یلدا گفت:

  در کدامیک از کشورهای اروپایی میشه در حین تحصیل زمان بیشتری کار کرد؟ و البته مالیات کمتری پرداخت کرد ؟

 4. صابری گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون

 5. طلایی پور گفت:

  خیلی مقاله خوبی بود

  ممنون

 6. قراری گفت:

  لطفا درمورد کار همزمان با تحصیل در آلمان هم توضیح دهید.

 7. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب جالبتون در موضوع هزینه تحصیل و زندگی در آلمان تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد ویزای کاری آلمان هم مطلب بذارید

 8. امیرحسین گفت:

  سلام
  مقاله خوبی بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *