مهاجرت به کشور سوئد

شرایط مهاجرت به سوئد

شرایط مهاجرت به سوئد

شرایط مهاجرت به سوئد برای شهروندان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا متغیر می باشد که می بایست با توجه به شرایط فردی نسبت به این موضوع اقدام نمود. سوئد کشوری نسبتاً سرد است که در غرب قاره­ اروپا و در همسایگی کشور فنلاند قرار دارد. زبان رسمی مردم این کشور سوئدی است و افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، بهتر است از مهارت زبان سوئدی برخوردار باشند. البته اکثر مردم این کشور از مهارت زبان انگلیسی برخوردار می­ باشند. با توجه به نرخ پائین بیکاری در سوئد این کشور مقصد مهاجرت کاری بسیاری از افراد در سراسر جهان می ­باشد. دانشجویانی که با هدف ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می­ نمایند نیز امکان انجام کار ضمن تحصیل در سوئد را دارند و بسیاری از دانشجویان از طریق کارهای دانشجویی سعی در تأمین هزینه های تحصیل و زندگی خود را دارند.

مزیا مهاجرت به سوئد

سوئد یکی از اعضای معاهده شنگن است و افرادی که با اخذ ویزای این کشور به قاره اروپا سفر می­ نمایند، امکان تردد در سایر کشورهای شنگن را خواهند داشت. می­توان گفت یکی از مهم ترین مزایای اخذ ویزای سوئد سفر به دیگر کشورهای اروپایی است. زیرا از این طریق افراد با شرایط کاری و تحصیلی دیگر کشورها نیز آشنا شده و امکان مهاجرت به دیگر کشورها را نیز خواهد داشت. پروسه یافتن کار و اخذ ویزای کاری سوئد نسبتاً دشوار است. زیرا متقاضیان انجام کار در سوئد می­باید ابتدا بجستجوی کار و کارفرمایی جهت اخذ دعوتنامه کاری بپردازند. البته کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تجربه ای که در این زمینه دارند، راه های تسهیل مهاجرت کاری به سوئد را معرفی می­ نمایند.

مهاجرت به سوئد

شرایط مهاجرت به سوئد در هر یک از روش ها با یکدیگر متفاوت است. بدین معنا که روش های مختلفی برای مهاجرت به سوئد وجود دارد که افراد با توجه به اهداف مهاجرت خود می­ بایست دارای شرایط جداگانه ای باشند. از جمله راه های مهاجرت به سوئد عبارتند از:

  • کار در سوئد
  • مهاجرت تحصیلی به سوئد
  • سرمایه گذاری در کشور سوئد
  • پناهندگی در کشور سوئد
  • مهاجرت از طریق تولد
  • مهاجرت از طریق ازدواج

در تمامی روش های ذکر شده افراد امکان دریافت اقامت دائم این کشور ار خواهند داشت که شرایط خاصی را می­ طلبد. در ادامه شرایط مهاجرت به سوئد از طریق هر یک از روش های فوق را بررسی خواهیم نمود.

شرایط مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل

اکثر افراد برای تحصیل در دانشگاه های سوئد به این کشور مهاجرت می­ نمایند و کمتر دیده شده است که والدین برای تحصیل فرزندان در مدارس سوئد اقدام به اخذ ویزای تحصیلی این کشور بنمایند. اکثر دانشگاه های سوئد از اعتبار بالایی در میان کشورهای مختلف برخوردار هستند. تحصیل در دانشگاه های سوئد برخلاف مدارس این کشور رایگان نیست و دانشجویان بین المللی هزینه های بیشتری نسبت به دانشجویان اروپایی می­ بایست پرداخت نمایند. علاوه بر این تحصیل در دانشگاه های سوئد به دو زبان انگلیسی و سوئدی ارائه داده می­شود و اداه تحصیل به هریک از زبان های فوق منجر به پرداخت هزینه های متفاوتی می ­شود.

مقطع تحصیلی طول دوره مدرک زبان مورد نیاز میزان ساعات کاری
کارشناسی 4 سال آیلتس 6 10 ساعت در هفته
کارشناسی ارشد 2 سال آیلتس 6.5 20 ساعت در هفته
دکترا 2 الی 3 سال ایلتس 7 30 ساعت در هفته

شرایط مهاجرت به سوئد از طریق کار

یکی از مهمترین شرایط مهاجرت به سوئد از طریق کار برخورداری از مهارت زبان سوئدی است. همانطور که در مقدمه اشاره نمودیم نرخ بیکاری در سوئد پایین و در حدود 6% است و افراد با فرصت های شغلی مختلفی در این کشور روبرو هستند. این کشور با مشاغلی همچون مهندسی ای تی، مدیریت و مهندسی کامپیوتر با کمبود نیرو مواجه است و افرادی که دارای تخصص و مهارت های فوق هستند.

از فرصت های شغلی بیشتری برخوردارند. اما اخذ ویزای کاری سوئد با ارائه Job offer یا یک پیشنهاد کاری همراه است. اخذ این پیشنهاد شغلی نسبتاً دشوار است زیرا کارفرمایان سوئدی در صورتی اجازه ارسال دعوت نامه شغلی به متخصصین خارجی را دارند، که نتوانند طی مدت 6 ماه نیروی مورد نیاز خود را ار کشور سوئد و یا دیگر کشورهای اروپایی بیابند. از همین رو این پروسه اخذ پیشنهاد کاری زمانبر است.

شرایط مهاجرت به سوئد از طریق کار

شرایط مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری

شرایط سرمایه گذاری در سوئد بگونه ای است که سرمایه گذار می ­بایست دارای حداقل 150.000$ (دلار) سرمایه اولیه باشد. از همین رو افرادی که با چنین سرمایه ای در این کشور سرمایه گذاری می­ نمایند، براحتی می­ توانند اقامت دائم سوئد را اخذ نمایند. علاوه بر سرمایه­ بیان شده متقاضی سرمایه گذاری در این کشور می­ بایست دارای طرح تجاری و یا ایده ای تجاری که موجب سودآوری برای کشور سوئد باشد ارائه نماید.

اداره بازرگانی پس از بررسی تمامی مدارک و شرایط افراد اجازه سرمایه گذاری به متقاضیان را خواهد داد. سرمایه گذاری در این بدین گونه است که فرد می­ تواند بدون حضور در سوئد و تنها انتقال سرمایه­ خود به این کشور نسبت به سرمایه گذاری در سوئد اقدام نماید که از این طریق امکان دریافت اقامت دائم این کشور را خواهد داشت. در روش دوم که حضور شخص در سوئد الزامی است، فرد به ثبت شرکت و یا استارتاپی که موجب رشد اقتصادی در سوئد می­گردد خواهد پرداخت. در این روش نیز فرد پس از چند سال زندگی و موفق بودن در کسب و کار خود امکان دریافت اقامت دائم سوئد را خواهد داشت.

ازدواج در سوئد

ازدواج از دیگر راه های مهاجرتی به سوئد است که با شرایطی همراه می­ باشد. دولت سوئد برای ازدواج زوجین در این کشور قوانینی را تعیین نموده است و تمامی افراد برای ازدواج می­باید دارای شرایط زیر باشند:

  • زوجین باید به سن قانونی 18 سال رسیده باشند.
  • تبعه­ خارجی دارای اقامت قانونی سوئد باشد.
  • همسر باید توانایی پرداخت هزینه های زندگی مشترک در سوئد را داشته باشد.

علاوه بر این برای ثبت ازدواج در سوئد زوجین می­ بایست مدارکی را که دال بر واقعی بودن ازدواج را ارائه نمایند. همچنین زوجین می­ بایست به هنگام ازدواج مجرد باشند و در صورتیکه قبلاً ازدواج نموده باشند، مدارک طلاق و یا فوت همسر قبلی خود را ارائه نمایند. دوستان عزیز برای مهاجرت به سوئد از طریق هر یک از روشهای فوق می­توانند با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نموده و از مشاوره های و راهنمائی های این مجموعه بهره ­مند گردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *