مهاجرت به کشور سوئد

اخذ اقامت دائم سوئد

اخذ اقامت دائم سوئد

مبحث اخذ اقامت دائم سوئد و زندگی در منطقه اسکاندیناوی موضوعی می باشد که سالانه مورد استقبال درصد زیادی از متقاضیان قرار گرفته است. مطلع بودن از شرایط کسب اقامت در کشور سوئد برای اقامت در این کشور بسیار مهم می باشد. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این نوشتار هموطنان عزیز را از شرایط اقامت در کشور سوئد و کسب اقامت اعضاء خانواده مطلع خواهند ساخت.

نکاتی جهت اخذ اقامت سوئد

در این قسمت به توضیح درباره تمامی مراحل و نکات برای دریافت ویزای سوئد می پردازیم.

 • والدین برای فرزندان زیر 12 سال باید مدارک را تکمیل و ارائه دهند.
 • افراد برای دریافت وقت مصاحبه از سفارت نباید پولی بپردازند.
 • افراد نبایند به کنسولگری و یا سفارت خانه وسایل الکترونیکی وارد نمایند.
 • اگر فرد قصد داشته باشد فقط به کشور سوئد سفر نماید سفارت خانه می تواند ویزای کوتاه مدت 90 روزه صادر نماید.
 • در این صورت سایر کشورهای عضو شنگن می توانند از ورود فرد به آن کشور جلوگیری نمایند.
 • تمامی افراد به جزء کودکان زیر 12 سال باید اثر انگشت خود را ثبت نمایند.

شرایط اقامت سوئد

اگر می خواهید بیش از 3 ماه یا 90 روز در سوئد مشغول به کار، تحصیل یا اقامت در سوئد باشید، باید درخواست اجازه اقامت کنید. انواع مختلفی از اجازه اقامت (موقت و همچنین دائمی) وجود دارد. به دلایل مختلف اعم از کار، خانواده یا تحصیلات در سوئد اعطاء می شود. اجازه اقامت به دلایل مختلف از جمله کار، تحصیل یا پناهندگی اعطاء می شود. با این حال، متداول ترین دلیل اخذ اجازه اقامت در سوئد روابط خانوادگی است. در سال 2013 به دلیل پیوندهای خانوادگی بیش از 40000 مورد اجازه اقامت داده شد.

شهروندان اتحادیه اروپا حق سفر آزاد در اتحادیه اروپا را دارند. سایر کشور ها با سوئد توافقاتی دارند که ورود شهروندان به سوئد را تسهیل می کند. متقاضیان حتما باید در مورد سفارت یا کنسولگری محلی سوئد در کشور خود بررسی کنند. آیا کشور مبدأ آن ها با سوئد توافقاتی دارد که می تواند هنگام حرکت به سوئد برای آن ها تسهیل کند. اگر متقاضی شهروند اتحادیه اروپا باشد اما حق اقامت نداشته باشد، می تواند در صورت اقامت یکی از اعضاء خانواده در سوئد، از داخل کشور سوئد درخواست اجازه اقامت دهد.

شرایط اخذ اقامت دائم سوئد

اگر خانواده شما شهروند غیر اتحادیه اروپا هستند و شما قصد دارید بیش از 3 ماه در سوئد بمانید، اعضاء خانواده باید برای آژانس مهاجرت سوئد درخواست کارت اقامت دهند. کارت اقامت این امکان را برای خانواده شما فراهم می کند. تا زمانی که شما حق اقامت خود را با کار، تحصیل، خود اشتغالی یا سایر فاکتورهای کافی برای حمایت از خانواده خود داشته باشید ساکن سوئد شوند. بدین ترتیب در این کشور مشغول به کار شوند.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا که 5 سال در کشور سوئد با مجوز اقامت سوئد زندگی کرده اند. همچنین می توانند ثابت کنند که در این مدت توانسته اند از خود و خانواده خود حمایت کنند نیز می توانند با پر کردن فرم های مربوطه اقدام به اخذ اقامت دائم سوئد کنند. این اجازه اقامت دائم تا زمانی که شخص در سوئد اقامت داشته باشد معتبر است. اما ممکن است پس از 6 سال زندگی در خارج از کشور پس گرفته شود و به طور کلی باطل شود.

با کسب اقامت دائم کشور سوئد متقاضیان و مهاجران می توانند به راحتی و بدون محدودیت به کشورهای مختلف اروپایی سفر کنند. به یاد داشته باشید که اصلی ترین موضوع برای اخذ اقامت دائم سوئد داشتن شغل مناسب و درآمد کافی در این کشور می باشد. متقاضیان می توانند با یافتن شغل مناسب برای 4 سال زندگی کردن در کشور سوئد اقامت دائم این کشور را کسب کنند.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت سوئد

مدارک لازم برای دریافت ویزا که باید به سفارت خانه ارائه نمایید به شرح زیر می باشد:

 • تکمیل فرم لازم برای درخواست ویزا و ارائه آن
 • ارائه 2 قطعه عکس 4*3
 • ارائه پاسپورت با حداقل 2 برگ سفید و داشتن اعتبار 3 ماهه
 • اگر فردی در کشور سوئد برای شما دعوت نامه ارسال کرده باید آن را ارائه دهید.
 • ارائه شناسنامه و کپی از تمام صفحات آن، این صفحات باید ترجمه شده باشند.
 • ارائه مدارک شغلی و کپی از تمامی صفحات آن و ترجمه مدارک
 • ارائه مدرکی مبنی بر تمکن مالی
 • ارائه اصل بیمه مسافرتی و کپی از تمامی صفحات آن

بررسی اخذ اقامت دائم سوئد

انواع مختلفی از اسناد اقامت دائم در سوئد وجود دارد که می تواند منجر به سردرگمی در مورد وضعیت اقامت شود. مراحل درخواست و حقوق اعطا شده به شهروندی شما و کاری که در سوئد انجام می دهید بستگی دارد. 2 نوع اقامت دائم سوئد به نام های زیر هستند:

2 نوع اقامت دائم سوئد مجوز اقامت دائم (PUT) چیزی است که اداره مهاجرت سوئد بررسی می کند و در مورد آن تصمیم می گیرد. حق اقامت دائم (PUR) می تواند به شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا اعطا شود که آنها 5 سال بدون وقفه به طور قانونی در سوئد زندگی کرده باشند. این ممکن است برای اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا DH منطقه اقتصادی اروپا که در سوئد زندگی می کنند نیز اعمال شود. کارت های اقامت دائم برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا (که به عنوان شهروندان کشور ثالث نیز نامیده می شوند) اعمال می شود که حداقل به مدت 5 سال به طور مداوم در سوئد با یک شهروند اتحادیه اروپا که دارای حق اقامت است زندگی کرده اند.

 • اجازه اقامت دائم (Permanent uppehållstillstånd) مجوزی است که توسط اداره مهاجرت سوئد (Migrationsverket) بر اساس قوانین سوئد به جای قوانین اتحادیه اروپا صادر می شود.
 • مجوزهای مختلفی برای کارگران، دانشجویان، اعضای خانواده و محققین وجود دارد و معیارهای خاصی وجود دارد که باید رعایت شود (مثلاً کارگران باید بالاتر از آستانه حقوق دریافت کنند) و همچنین هزینه ای برای پرداخت ارائه کنند.
 • در صورت اعطای مجوز، متقاضی کارت اجازه اقامت (uppehållstillståndskort/UT-kort) را دریافت خواهد کرد. پس از 2 یا 4 سال بسته به نوع مجوز شما، دارندگان اجازه اقامت می توانند برای کارت اجازه اقامت دائم درخواست دهند.

کسب اقامت دائم اعضاء خانواده در سوئد

منظور از اعضاء خانواده موارد زیر می باشند:

 • شریک زندگی متقاضی (شریک زندگی مشترک، همسر یا شریک ثبت شده)
 • فرزندان مجرد متقاضی زیر 21 سال
 • فرزندان متقاضی یا شریک زندگی متقاضی بیش از 21 سال در صورتی که برای حمایت مالی به متقاضی وابسته باشند.
 • والدین یا شریک زندگی متقاضی که از نظر مالی به متقاضی وابسته هستند (در مورد والدین دانشجویان صدق نمی کند)
 • یکی دیگر از اعضاء خانواده که به دلیل زندگی خود به متقاضی وابسته است.

شریک زندگی مشترک به زوجینی اطلاق می شود که متأهل نیستند اما مثل هم ازدواج می کنند. این کافی نیست که شما به عنوان مثال در طول یک بازدید توریستی با هم زندگی کرده باشید. اگر شرایط لازم برای سکونت را رعایت کنید، خانواده شما حق دارند که بلافاصله پس از آمدن به سوئد شروع به کار یا تحصیل کنند. نیازی نیست منتظر بمانند تا کارت اقامت خود را دریافت کنند.

کسب اقامت دائم اعضاء خانواده در سوئد

اخذ ویزای الحاق در سوئد

خانواده شما در صورت نیاز به ویزای سوئدی، حق مسافرت به سوئد را دارند. پس از ورود به سوئد، می توانند درخواست کارت اقامت را ارائه دهند. برنامه های ویزا به سفارت سوئد یا کنسولگری عمومی در کشوری که در آن زندگی می کنند ارسال می شود. بستگان نزدیک یک شهروند اتحادیه اروپا هنگام درخواست ویزا برای همراهی شهروند اتحادیه اروپا به یک کشور اتحادیه اروپا، نیازی به پرداخت هزینه ای ندارند.

هر یک از اعضاء خانواده که شهروند اتحادیه اروپا نیستند. از جمله کودکان، باید درخواست خود را ارائه دهند. فرم مورد استفاده تحت عنوان درخواست ویزای شنگن با شماره 119031 می باشد. هر یک از اعضاء خانواده باید بطور جداگانه درخواست کند. این امر در مورد کودکان نیز صدق می کند. آنها برای درخواست کارت اقامت از سفارت کشور سوئد، فرم شماره 145011 را پر کنند. آن را ارسال یا به یکی از واحدهای مجاز آژانس مهاجرت سوئد ارائه می دهند. جهت مطلع شدن از شرایط مهاجرت کاری به این کشور می توانید به مقاله مهاجرت کاری به سوئد مراجعه کنید.

اخذ اقامت دائم سوئد از طریق ازدواج

از طریق اشتغال و تحصیل، متقاضیان می توانند با ازدواج با اتباع سوئدی اقدام به اخذ اقامت دائم سوئد کنند. متقاضیان برای این کار بایستی ثابت کنند که رابطه آن ها کاملا واقعی می باشد. توان مالی کافی برای زندگی در کشور سوئد را دارند. متقاضیان می توانند پس از ازدواج در سوئد در این کشور به مدت 3 سال زندگی کنند. سپس اقدام به کسب اقامت دائم کشور سوئد کنند.

متقاضیانی که قصد دارند اقدام به مهاجرت به کشورهای خارجی کنند و یا ویزای کشورهای اروپایی، آمریکایی و سایر کشورهای دنیا را کسب کنند می توانند با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنند. با همیاری متخصصان ما، انجام امور پرونده خود را شروع کنند. همچنین جهت زندگی در این کشور مطالعه مقاله هزینه زندگی در سوئد خالی از لطف نخواهد بود.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *