مهاجرت به کشور سوئد

اخذ اقامت دائم سوئد

اخذ اقامت دائم سوئد

مبحث اخذ اقامت دائم سوئد و زندگی در منطقه اسکاندیناوی موضوعی می باشد که سالانه مورد استقبال درصد زیادی از متقاضیان قرار گرفته است. مطلع بودن از شرایط کسب اقامت در کشور سوئد برای اقامت در این کشور بسیار مهم می باشد و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این نوشتار هموطنان عزیز را از شرایط اقامت در کشور سوئد، شرایط اخذ اقامت دائم در کشور سوئد، کسب اقامت اعضای خانواده در سوئد و سایر موارد مطلع خواهند ساخت.

شرایط اقامت سوئد

اگر می خواهید بیش از 3 ماه یا 90 روز در سوئد مشغول به کار، تحصیل یا اقامت در سوئد باشید، باید درخواست اجازه اقامت کنید. انواع مختلفی از اجازه اقامت (موقت و همچنین دائمی) وجود دارد و به دلایل مختلف اعم از کار، خانواده یا تحصیلات در سوئد اعطا می شود. اجازه اقامت به دلایل مختلف از جمله کار، تحصیل یا پناهندگی اعطا می شود. با این حال، متداول ترین دلیل اخذ اجازه اقامت در سوئد روابط خانوادگی است. در سال 2013 به دلیل پیوند های خانوادگی بیش از 40000 مورد اجازه اقامت داده شد.

شهروندان اتحادیه اروپا حق سفر آزاد در اتحادیه اروپا را دارند. سایر کشور ها با سوئد توافقاتی دارند که ورود شهروندان به سوئد را تسهیل می کند. متقاضیان حتما باید در مورد سفارت یا کنسولگری محلی سوئد در کشور خود بررسی کنند که آیا کشور مبدأ آن ها با سوئد توافقاتی دارد که می تواند هنگام حرکت به سوئد برای آن ها تسهیل کند. اگر متقاضی شهروند اتحادیه اروپا باشد اما حق اقامت نداشته باشد، می تواند در صورت اقامت یکی از اعضای خانواده در سوئد، از داخل کشور سوئد درخواست اجازه اقامت دهد و در سوئد با خانواده خود زندگی کند.

شرایط اخذ اقامت دائم سوئد

اگر خانواده شما شهروند غیر اتحادیه اروپا هستند و شما قصد دارید بیش از 3 ماه در سوئد بمانید، اعضای خانواده باید برای آژانس مهاجرت سوئد درخواست کارت اقامت دهند. کارت اقامت این امکان را برای خانواده شما فراهم می کند که تا زمانی که شما حق اقامت خود را با کار، تحصیل، خود اشتغالی یا سایر فاکتور های کافی برای حمایت از خانواده خود داشته باشید ساکن سوئد شوند و در این کشور مشغول به کار شوند.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا که 5 سال در کشور سوئد با مجوز اقامت سوئد زندگی کرده اند و می توانند ثابت کنند که در این مدت توانسته اند از خود و خانواده خود حمایت کنند نیز می توانند با پر کردن فرم های مربوطه اقدام به اخذ اقامت دائم سوئد کنند. این اجازه اقامت دائم تا زمانی که شخص در سوئد اقامت داشته باشد معتبر است، اما ممکن است پس از 6 سال زندگی در خارج از کشور پس گرفته شود و به طور کلی باطل شود.

با کسب اقامت دائم کشور سوئد متقاضیان و مهاجران می توانند به راحتی و بدون محدودیت به کشور های مختلف اروپایی سفر کنند. به یاد داشته باشید که اصلی ترین موضوع برای اخذ اقامت دائم سوئد داشتن شغل مناسب و درآمد کافی در این کشور می باشد و متقاضیان می توانند با یافتن شغل مناسب برای 4 سال زندگی کردن در کشور سوئد اقامت دائم این کشور را کسب کنند.

کسب اقامت اعضای خانواده در سوئد

منظور از اعضای خانواده موارد زیر می باشند:

  • شریک زندگی متقاضی (شریک زندگی مشترک، همسر یا شریک ثبت شده)
  • فرزندان مجرد متقاضی زیر 21 سال
  • فرزندان متقاضی یا شریک زندگی متقاضی بیش از 21 سال در صورتی که برای حمایت مالی به متقاضی وابسته باشند.
  • والدین یا شریک زندگی متقاضی که از نظر مالی به متقاضی وابسته هستند (در مورد والدین دانشجویان صدق نمی کند)
  • یکی دیگر از اعضای خانواده که به دلیل زندگی خود به متقاضی وابسته است یا بخشی از خانواده متقاضی یا شریک زندگی متقاضی است یا اگر شخصاً از متاقضی بخاطر دلایل جدی سلامتی خواسته شده است که از اعضای خانواده مراقبت کند

شریک زندگی مشترک به زوجینی اطلاق می شود که متأهل نیستند اما مثل هم ازدواج می کنند. این کافی نیست که شما به عنوان مثال در طول یک بازدید توریستی با هم زندگی کرده باشید. اگر شرایط لازم برای سکونت را رعایت کنید، خانواده شما حق دارند که بلافاصله پس از آمدن به سوئد شروع به کار یا تحصیل کنند و نیازی نیست منتظر بمانند تا کارت اقامت خود را دریافت کنند.

کسب اقامت اعضای خانواده در سوئد

اخذ ویزای الحاق در سوئد

خانواده شما در صورت نیاز به ویزای سوئدی، حق مسافرت به سوئد را دارند. پس از ورود به سوئد، می توانند درخواست کارت اقامت را ارائه دهند. برنامه های ویزا به سفارت سوئد یا کنسولگری عمومی در کشوری که در آن زندگی می کنند ارسال می شود. بستگان نزدیک یک شهروند اتحادیه اروپا هنگام درخواست ویزا برای همراهی شهروند اتحادیه اروپا به یک کشور اتحادیه اروپا، نیازی به پرداخت هزینه ای ندارند.

هر یک از اعضای خانواده که شهروند اتحادیه اروپا نیستند، از جمله کودکان، باید درخواست خود را ارائه دهند. فرم مورد استفاده تحت عنوان درخواست ویزای شنگن با شماره 119031 می باشد. هر یک از اعضای خانواده باید بطور جداگانه درخواست کند. این امر در مورد کودکان نیز صدق می کند. آنها برای درخواست کارت اقامت از سفارت کشور سوئد، فرم شماره 145011 را پر کرده و آن را ارسال یا به یکی از واحد های مجاز آژانس مهاجرت سوئد ارائه می دهند. جهت مطلع شدن از شرایط کسب ویزای کاری سوئد و مهاجرت کاری به این کشور می توانید به مقاله مهاجرت کاری به سوئد مراجعه کنید.

اخذ اقامت دائم سوئد از طریق ازدواج

علاوه بر روش های اخذ اقامت دائم سوئد از طریق اشتغال و تحصیل، متقاضیان می توانند با ازدواج با اتباع سوئدی اقدام به اخذ اقامت دائم سوئد کنند. متقاضیان برای این کار می بایست ثابت کنند که رابطه آن ها کاملا واقعی می باشد و توان مالی کافی برای زندگی در کشور سوئد را دارند. متقاضیان می توانند پس از ازدواج در سوئد در این کشور به مدت سه سال زندگی کنند و سپس اقدام به کسب اقامت دائم کشور سوئد کنند.

متقاضیانی که قصد دارند اقدام به مهاجرت به کشور های خارجی کنند و یا ویزای کشور های اروپایی، آمریکایی و سایر کشور های دنیا را کسب کنند می توانند با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنند و با همیاری متخصصان ما، انجام امور پرونده خود را شروع کنند.

یک دیدگاه برای “اخذ اقامت دائم سوئد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *