آلمان

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان

امروزه آلمان از لحاظ رتبه‌بندی علمی و کیفیت آموزشی، در سطح بالایی در دنیا قرار گرفته است. افراد زیادی تمایل به اخذ بورسیه در این کشور دارند. از این رو، شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان از سوی این کشور کاملا فراهم و مشخص است

اگرچه امکانات و رشته‌های مختلف و متنوعی در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد، اما سختی‌هایی نیز به همراه دارد. با این حال هر ساله دانشجویان از سراسر دنیا جهت تحصیل روانه دانشگاه‌های این کشور می‌شوند.

دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان

زمانی که صحبت از تحصیل در دانشگاه می‌شود، بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌هزینه‌ها ذهن دانشجویان را به خود مشغول می‌‌‌کند. چراکه تامین هزینه‌های تحصیل اولین مشغولیت ذهنی برای قدم نهادن در راه تحصیل خارج از کشور است. یک دانشجو به دو صورت می‌تواند مخارج تحصیل و هزینه‌های زندگی خود را سامان دهد. او علاوه بر کار حین تحصیل، می‌تواند از بورسیه‌های تحصیلی نیز بهره‌مند گردد.

  • کشور آلمان دارای 13 نوع کمک هزینه و بورسیه جهت پیشرفت دانشجویان مستعد ارائه می‌نماید.
  • این بورسیه‌ها از سوی وزارت آموزش و پرورش فدرال آلمان پشتیبانی و نظارت می‌گردد.
  • به جز این‌ها، آلمان بالغ بر 1000 بورسیه تحصیلی مختص دانشجویان مستعد و نیازمند در نظر گرفته است.
  • این بورسیه‌ها در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی می‌تواند برای دانشجو بسیار موثر باشد.
  • بنابراین از مهاجرت به آلمان و تحصیل در این کشور و هزینه‌های احتمالی واهمه نداشته باشید.
  • با اخذ بورسیه تحصیلی مرتبط با رشته خود به صورت ارزان و رایگان به تحصیلات خود ادامه دهید.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی

کشور آلمان در زمینه حمایت‌های مالی از دانشجویان خارجی دارای هشت موسسه می‌باشد. این موسسات به حزب یا گروه مذهبی خاصی وابسته هستند. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان از طریق این موسسات، کسب نمرات بالا در مقطع کارشناسی، فارغ‌التحصیلی در زمان تعیین شده و شرکت نمودن در انواع سمینارهای برگزار شده است.

ناگفته نماند اخذ نامه پذیرش از سوی استاد مربوطه برای دانشجویانی که در مقطع دکترا مشغول تحصیل هستند، الزامی است. اما موردی برای موسسات بورسیه تحصیلی حائز اهمیت است، بازگشت دانشجوی فارغ‌التحصیل به کشورش است. زیرا اکنون دانشجو می‌تواند تجربیاتش را و نیز فرهنگ اجتماعی در جامعه آلمان را به کشورش منتقل سازد.

موسسات بورسیه تحصیلی و شرایط آنها

همان‌طور که اشاره شد، هشت موسسه درخصوص اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی وجود دارد. گذراندن حداقل یک مقطع تحصیلی از سوی دانشجویان شرط دریافت بورسیه از این موسسات است. یکی از آنها موسسه “تبادلات آکادمیک آلمان” بوده که در تهران نیز دارای دفتر نمایندگی است. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان از سوی این موسسه متفاوت از سایر موسسات می‌باشد.

اینکه متقاضی درزمان درخواست بورسیه، نباید بیشتر از یک سال در این کشور اقامت داشته باشد، ازجمله این شرایط است. بیشترین و مهمترین مقطعی که دانشجویان جهت اخذ بورسیه به این موسسه مراجعه می‌نمایند، مقطع دکترا است. لازم به ذکر است در سایر موسسات چنین محدودیت‌هایی وجود ندارد و بورسیه شامل دانشجویان ترم اول نیز می‌‌گردد.

شرایط پذیرش دانشگاهی برای دانشجویان ایرانی

دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در کشور آلمان،‌ می‌بایست نمره قبولی در آزمون کنکور سراسری دانشگاه‌‌ را کسب نمایند. همچنین می‌توانند مدارک فارغ‌التحصیلی خود از دانشگاه‌های آزاد را نیز تسلیم نمایند. دانشجویان باید به اداره امور دانشجویان خارجی دانشگاه مورد نظر مراجعه نموده و درخواست پذیرش خود را ارائه کنند.

مدت زمان تعیین شده جهت تسلیم درخواست، یک سال می‌باشد. بنابراین توجه فرمایید که این مرحله را در زمان تعیین شده انجام دهید. در صورت دریافت پذیرش از سوی این کشور، مجاز به ثبت‌نام در مدرسه عالی انتخابی خود هستید. پس از آن می‌توانید جهت اخذ ویزای دانشجویی اقدام نمایید.

لازم به ذکر است کلیه مدارک تحصیلی ارائه شده از سوی دانشجو، می‌بایست به زبان آلمانی یا به زبان انگلیسی ترجمه گردد. این مدارک ترجمه شده ازسوی وزارت امورخارجه ایران، قوه قضاییه وسفارت آلمان در ایران جهت تایید، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مهلت ارائه درخواست بورسیه چقدر است؟

ترم‌های تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان به صورت ترم زمستانی و ترم تابستانی است. چنانچه دانشجو قصد تحصیل در ترم تابستانی را دارد، می‌بایست تا تاریخ 15ژانویه درخواست اخذ بورسیه تحصیلی را ارائه نماید. در صورت انتخاب ترم زمستانی، مهلت ارائه درخواست فوق تا تاریخ 15 ژوئیه است.

اخذنمرات رتبه ممتاز وهمچنین انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی ازسوی دانشجو، از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان است. دانشجویان گرامی دقت فرمایند که بورسیه‌های تحصیلی آلمان علاوه بر دانشجویان بومی،‌ به دانشجویان بین‌المللی نیز اعطا می‌گردد.

قانون برخی بورسیه‌ها بدین صورت است که دانشجویان می‌بایست در پایان تحصیلات، مقداری از این کمک‌هزینه‌ها را بازپرداخت نمایند. اما این قانون در بورسیه‌های تحصیلی کشور آلمان وجود ندارد. در واقع دانشجو در زمان فارغ‌التحصیلی هیچگونه تعهدی در قبال عودت کمک‌هزینه‌ها به دانشگاه خود نخواهد داشت.

تمدید بورسیه تحصیلی امکان‌پذیر است؟

چنانچه تقاضای دانشجو جهت اخذ بورسیه تحصیلی ازسوی دانشگاه پذیرفته شود، دانشجومی‌تواند حداقل دو ترم به مبلغ 300یورو دریافت نماید. درخصوص تمدید بورسیه شرایط خاصی برای دانشجو وجود دارد. دانشگاه موردنظر سطح علمی و شغلی دانشجو را مورد بررسی قرارمی‌دهد. در صورتی که دانشجو از این نظر مورد تایید دانشگاه قرار گیرد، موفق به تمدید بورسیه تحصیلی خود خواهد شد.

ارائه بورسیه تحصیلی از سال 2011 میلادی با پیشنهاد برنامه‌های حمایتی دانشجویان، از سوی آنته شاوان اجرایی شد. او وزیر اسبق علوم و تحقیقات کشور آلمان بود. وی در نظر داشت 8 درصد دانشجویان مشغول تحصیل در آلمان را توسط این برنامه پوشش دهد. امروزه مشاهده می‌کنیم که بورسیه‌های تحصیلی به تعداد بالغ بر 13 هزار و 900 نفر دانشجو در آلمان ارائه می‌گردد.

قوانین وشرایط بورسیه تحصیلی آلمان چیست؟

طبق آمارهای به دست آمده، حدودا دو سوم از دانشجویان خارجی از بورسیه‌ها بهره‌مند هستند. این تعداد به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکترا تعلق دارد. در سال 2011 میلادی در حدود 10 درصد بورسیه‌ها به دانشجویان خارجی ارائه گردید.

چنانچه دانشجویان دارای رزومه قوی و سطح علمی بالا باشند، می‌توانند از بورسیه رایگان دانشگاه‌های آلمان استفاده نمایند. زبان آلمانی، زبان تدریس و فعالیت‌های آموزشی در دانشگاه‌های آلمان است. همچنین در برخی دانشگاه‌ها نیز فعالیت‌های آموزشی به زبان انگلیسی از سوی دانشگاه انجام می‌گیرد. اما نکته‌ای‌ که حائز اهمیت می‌باشد این است که شرط اخذ بورسیه تحصیلی، دارا بودن مدرک زبان سطح B1 است. جهت یادگیری زبان آلمانی، تقرببا 500 ساعت می‌بایست گذرانده شود.

اکنون می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دریافت بورسیه تحصیلی آلمان و شرایط اعزام دانشجو و مسائل مربوطه با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید. از طریق مشاوره‌‌های تخصصی از سوی وکلای مجرب ما می‌توانید موفق به اخذ ویزای تحصیلی شده و جهت تحصیل به آلمان مهاجرت نمایید. تماس تلفنی و یا حضوری شما موجب خوشحالی و افتخار ماست.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *