مهاجرت تحصیلی آلمان

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان

امروزه آلمان از لحاظ رتبه‌بندی علمی و کیفیت آموزشی، در سطح بالایی در دنیا قرار گرفته است. افراد زیادی تمایل به اخذ بورسیه در این کشور دارند. از این رو، شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان از سوی این کشور کاملا فراهم و مشخص است. اگرچه امکانات و رشته‌های مختلف و متنوعی در دانشگاه های آلمان وجود دارد، اما سختی‌هایی نیز به همراه دارد. با این حال هر ساله دانشجویان از سراسر دنیا جهت تحصیل روانه دانشگاه های این کشور می‌شوند. در این مقاله که از سوی تحریریه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تألیف شده است، اطلاعات جامعی درباره شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان بیان شده است.

اخذ و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان

زمانی که صحبت از تحصیل در دانشگاه می‌شود، بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه‌ها ذهن دانشجویان را به خود مشغول می‌‌‌کند. چراکه تامین هزینه های تحصیل اولین مشغولیت ذهنی برای قدم نهادن در راه تحصیل خارج از کشور است. یک دانشجو به دو صورت می تواند مخارج تحصیل و هزینه های زندگی خود را سامان دهد. او علاوه بر کار حین تحصیل، می‌تواند از بورسیه‌های تحصیلی نیز بهره مند گردد.

 • کشور آلمان دارای 13 نوع کمک هزینه و بورسیه است.
 • این بورسیه‌ها از سوی وزارت آموزش و پرورش فدرال آلمان پشتیبانی و نظارت می‌گردد.
 •  آلمان بالغ بر 1000 بورسیه تحصیلی مختص دانشجویان مستعد و نیازمند در نظر گرفته است.
 • این بورسیه ها در زمینه های اجتماعی و اقتصادی می‌تواند برای دانشجو بسیار موثر باشد.
 • بنابراین از مهاجرت به آلمان و تحصیل در این کشور و هزینه های احتمالی واهمه نداشته باشید.
 • با اخذ بورسیه تحصیلی مرتبط با رشته خود به صورت ارزان و رایگان به تحصیلات خود ادامه دهید.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان خارجی

کشور آلمان در زمینه حمایت‌های مالی از دانشجویان خارجی دارای هشت موسسه می‌باشد. این موسسات به حزب یا گروه مذهبی خاصی وابسته هستند. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان از طریق این موسسات، کسب نمرات بالا در مقطع کارشناسی، فارغ‌التحصیلی در زمان تعیین شده و شرکت نمودن در انواع سمینارهای برگزار شده است.

ناگفته نماند اخذ نامه پذیرش از سوی استاد مربوطه برای دانشجویانی که در مقطع دکترا مشغول تحصیل هستند، الزامی است. اما موردی برای موسسات بورسیه تحصیلی حائز اهمیت است، بازگشت دانشجوی فارغ‌التحصیل به کشورش است. زیرا اکنون دانشجو می‌تواند تجربیات را و نیز فرهنگ اجتماعی در جامعه آلمان را به کشور خود منتقل سازد.

موسسات و دانشگاه های کشور آلمان در خصوص بورسیه

همان‌طور که اشاره شد، 8 موسسه درخصوص اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی وجود دارد. گذراندن حداقل یک مقطع تحصیلی از سوی دانشجویان شرط دریافت بورسیه از این موسسات است. یکی از آنها موسسه تبادلات آکادمیک آلمان بوده که در تهران نیز دارای دفتر نمایندگی است. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان از سوی این موسسه متفاوت از سایر موسسات می‌باشد.

اینکه متقاضی درزمان درخواست بورسیه، نباید بیشتر از 1 سال در این کشور اقامت داشته باشد، ازجمله این شرایط است. بیشترین و مهمترین مقطعی که دانشجویان جهت اخذ بورسیه به این موسسه مراجعه می‌نمایند، مقطع دکترا است. لازم به ذکر است در سایر موسسات چنین محدودیت‌هایی وجود ندارد و بورسیه شامل دانشجویان ترم اول نیز می‌‌گردد.

در ضمن از بهترین دانشگاه های کشور آلمان می توان به این موارد اشاره کرد:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • لودویگ– ماکسیمیلیان– مونیخ
 • روبرت کارلز هیدلبرگ
 • موسسه فناوری KIT کارلسروهه
 • هومبولت برلین
 • آزاد برلین
 • فنی راینیش- وستفلیشه آخن
 • فنی برلین
 • ایبرهارد کارل توبینگن
 • فرایبورگ

رتبه بندی دانشگاه های برتر کشور آلمان نیز به شرح ذیل بیان می شود:

رتبه بندی داخلی رتبه بندی جهانی QS نام دانشگاه
1 78 Ruprecht Karls Universität Heidelberg
2 96 Ludwig Maximilians Universität München
3 119 (1) Technische Universität München
4 128 Universität Hamburg
5 130 Rheinisch Westfalische Technische Hochschule Aachen
6 145 Freie Universität Berlin
7 146 Rheinische Friedrich Wilhelms Universität Bonn
8 154 Technische Universität Dresden
9 158 Karlsruhe Institute of Technology (Universität Karlsruhe)
10 161 Universität Leipzig
11 171 Johann Wolfgang Goethe Universität Frankfurt am Main
12 171 Universität Freiburg
13 185 Universität zu Köln
14 187 Georg-August-Universität Göttingen
15 190 Humboldt Universität zu Berlin
16 194 Universität Tubingen
17 199 Universität Münster
18 210 Technische Universität Berlin
19 217 Universität Würzburg
20 249 Johannes Gutenberg Universität Mainz

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان ایرانی

دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در کشور آلمان،‌ می بایست نمره قبولی در آزمون کنکور سراسری دانشگاه‌‌ را کسب نمایند. همچنین می توانند مدارک فارغ‌التحصیلی خود از دانشگاه های آزاد را نیز تسلیم نمایند. دانشجویان باید به اداره امور دانشجویان خارجی دانشگاه مورد نظر مراجعه نموده و درخواست پذیرش خود را ارائه کنند.

مدت زمان تعیین شده جهت تسلیم درخواست، یک سال می‌باشد. بنابراین توجه فرمایید که این مرحله را در زمان تعیین شده انجام دهید. در صورت دریافت پذیرش از سوی این کشور، مجاز به ثبت نام در مدرسه عالی انتخابی خود هستید. پس از آن می‌توانید جهت اخذ ویزای دانشجویی آلمان اقدام نمایید. لازم به ذکر است کلیه مدارک تحصیلی ارائه شده از سوی دانشجو، می‌بایست به زبان آلمانی یا به زبان انگلیسی ترجمه گردد. این مدارک ترجمه شده ازسوی وزارت امورخارجه ایران، قوه قضاییه وسفارت آلمان در ایران جهت تایید، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدارک لازم برای تحصیل در آلمان به طور خلاصه به این شرح است:

 • برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • انگیزه نامه SOP
 • رزومه CV
 • ارائه نامه کاری در صورت شاغل بودن
 • پاسپورت
 • تکمیل فرم ثبت نام و پرداخت شهریه
 • ترجمه از صفحات شناسنامه
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی در صورت نیاز

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان ایرانی

مهلت ارائه درخواست بورسیه آلمان

ترم‌های تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان به صورت ترم زمستانی و ترم تابستانی است. چنانچه دانشجو قصد تحصیل در ترم تابستانی را دارد، می‌بایست تا تاریخ 15 ژانویه درخواست اخذ بورسیه تحصیلی را ارائه نماید. در صورت انتخاب ترم زمستانی، مهلت ارائه درخواست فوق تا تاریخ 15 ژوئیه است.

اخذنمرات رتبه ممتاز وهمچنین انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی ازسوی دانشجو، از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان است. دانشجویان گرامی دقت فرمایند که بورسیه‌های تحصیلی آلمان علاوه بر دانشجویان بومی،‌ به دانشجویان بین‌المللی نیز اعطا می‌گردد.

قانون برخی بورسیه‌ها بدین صورت است که دانشجویان می‌بایست در پایان تحصیلات، مقداری از این کمک‌هزینه ها را بازپرداخت نمایند. اما این قانون در بورسیه‌های تحصیلی کشور آلمان وجود ندارد. در واقع دانشجو در زمان فارغ التحصیلی هیچگونه تعهدی در قبال عودت کمک‌هزینه ها به دانشگاه خود نخواهد داشت.

تمدید بورسیه تحصیلی کشور آلمان

چنانچه تقاضای دانشجو جهت اخذ بورسیه تحصیلی ازسوی دانشگاه پذیرفته شود، دانشجومی‌تواند حداقل دو ترم به مبلغ 300یورو دریافت نماید. درخصوص تمدید بورسیه شرایط خاصی برای دانشجو وجود دارد. دانشگاه موردنظر سطح علمی و شغلی دانشجو را مورد بررسی قرارمی‌دهد. در صورتی که دانشجو از این نظر مورد تایید دانشگاه قرار گیرد، موفق به تمدید بورسیه تحصیلی خود خواهد شد.

ارائه بورسیه تحصیلی از سال 2011 میلادی با پیشنهاد برنامه‌های حمایتی دانشجویان، از سوی آنته شاوان اجرایی شد. او وزیر اسبق علوم و تحقیقات کشور آلمان بود. وی در نظر داشت 8 درصد دانشجویان مشغول تحصیل در آلمان را توسط این برنامه پوشش دهد. امروزه مشاهده می‌کنیم که بورسیه‌های تحصیلی به تعداد بالغ بر 13 هزار و 900 نفر دانشجو در آلمان ارائه می‌گردد.

قوانین و شرایط بورسیه تحصیلی آلمان

طبق آمارهای به دست آمده، حدودا دو سوم از دانشجویان خارجی از بورسیه‌ها بهره مند هستند. این تعداد به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکترا تعلق دارد. در سال 2011 میلادی در حدود 10% بورسیه‌ها به دانشجویان خارجی ارائه گردید.

چنانچه دانشجویان دارای رزومه قوی و سطح علمی بالا باشند، می توانند از بورسیه رایگان دانشگاه های آلمان استفاده نمایند. زبان آلمانی، زبان تدریس و فعالیت های آموزشی در دانشگاه های آلمان است. همچنین در برخی دانشگاه‌ها نیز فعالیت های آموزشی به زبان انگلیسی از سوی دانشگاه انجام می‌گیرد. اما نکته‌ای‌ که حائز اهمیت می‌ باشد این است که شرط اخذ بورسیه تحصیلی، دارا بودن مدرک زبان سطح B1 است. جهت یادگیری زبان آلمانی، تقرببا 500 ساعت می‌ بایست گذرانده شود.

اکنون می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دریافت بورسیه تحصیلی آلمان و شرایط اعزام دانشجو و مسائل مربوطه از جمله ابعاد مختلف تحصیل در آلمان با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید. از طریق مشاوره‌‌ های تخصصی از سوی وکلای مجرب ما می‌توانید موفق به اخذ ویزای تحصیلی شده و جهت تحصیل به آلمان مهاجرت نمایید. تماس تلفنی و یا حضوری شما موجب خوشحالی و افتخار ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *