آلمان

شرایط بورسیه تحصیلی در آلمان

شرایط بورسیه تحصیلی در آلمان

با اینکه دانشگاه های آلمان مزایای زیادی دارند، اما دارای سختی های بسیاری هم هستند. دانشجویان خارجی در گام نخست می خواهند از نظر مالی ساپورت شوند. دریافت بورسیه تحصیلی دومین راه برای آسان تر شدن شرایط زندگی دانشجویی می باشد و اولین راه نیز پیدا کردن شغل مناسب می باشد.

 

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی

در کشور آلمان 8 موسسه برای حمایت مالی از دانشجویان خارجی تاسیس شده اندحزب ها و گروه های مختلفی این موسسه ها را اداره می کنند. با گرفتن نمره ی خوب در دوره ی لیسانس، تمام کردن دوره ی تحصیلی در زمان مشخص شده و شرکت در سمینار های ای موسسه ها می توانند کمکی برای دریافت بورسیه تحصیلی باشند.

همچنین نامه قبولی از استاد راهنما، مخصوصا برای دانشجویان مقطع دکترا لازم می باشد. برای این موسسه ها مهم ترین چیز بازگشت دانشجو به کشور آلمان است. زیرا می توانند از دانش و تجربیات او جهت توسعه و پیشرفت کشور آلمان استفاده کنند.

 

شرایط موسسات مختلف

اولین شرط لازم برای گرفتن بورسیه از طرف این موسسات، سپری کردن حداقل یگ دوره تحصیلی در آلمان می باشد. موسسه دیگریهم  با نام موسسه “تبادلات آکادمیک آلمان” با دفتر نمایندگی در تهران تاسیس شده که شروط متفاوتی در خصوص اخذ بورسیه دارد. معمولا دانشجو های مقطع دکترا به این موسسه رجوع میکنند.

 

بورسیه مشروط

بعد از اجباری شدن شهریه در دانشگاه های آلمان، مسئولین این دانشگاه ها نگران کم شدن دانشجویان خارجی و کم شدن روابطشان با دانشگاه های مختلف جهان هستند. به همین دلیل برای نمونه دانشگاه بیلفلد آلمان، به دانشجویان خارجی بورسیه تحصیلی میدهد. با تعیین کردن مقررات بخصوصی دانشجویان متعهد می شوند تا مخارج مربوطه را تا پایان دوره تحصیلی پرداخت کنند.

 

 

فهرستی از پرسش‌های متداول و پاسخ آنها

 

برای درس خواندن در کشور آلمان لازم است اطلاعات کافی درمورد این موضوع کسب کنید و معلومات خود را ارتقاع دهید. معمولا دانشگاه های آلمان آماده ی پذیرش دانشجو های جدید از کشور های مختلف هستند اما شروط خاصی برای تقبل این دانشجو ها وجود دارد.

در همه ی دانشگاه ها، قسمت ارتباطات بین المللی سرپرست بازیابی و چک کردن شرایط و اسناد دانشجو ها برای قبول کردن آن ها می باشد. اگر آخرین مدرک تحصیلی دانشجو برای ورود به دانشگاه تایید نشود، او باید برای هم سطح شدن اطلاعات و علم خود با دانشجویان دانشگاه مورد نظر، دوره ای را در کالج سپری کند.

مدرک با اعتبار زبان جهت ورود به دانشگاه های آلمان الزامی می باشد. برای ارزیابی سطح زبان دانشجویان از آن ها امتحان های مختلفی گرفته می شود و دانشجویان بین المللی که در رشته های بین المللی درس میخوانند نیاز به داشتن مدرک زبان آلمانی ندارند چون زبان لازم برای دانشجویان بین المللی انگلیسی می باشد.

 

 پرسش‌های متداول و پاسخ‌های کلی

 

برای تحصیل در آلمان چه باید کرد؟

مرحله اول کسب اطلاعات درباره چگونگی تحصیل در آلمان و دانشگاه های این کشور اروپایی می باشد و دانشجو باید با مدارک معتبر به زبان آلمانی این موضوع را ثابت کند. اما دانشجویان رشته های بین المللی لازم نیست این کار را انجام دهند و فقط باید مدرک معتبر زبان انگلیسی داشته باشند.

چگونه سطح معلومات متقاضی در زبان آلمانی ارزیابی می‌شود؟

تحویل دادن مدرک معتبر زبان برای ورود به دانشگاه های آلمان الزامی می باشد..

ارائه چه مدارکی برای تحصیل در آلمان لازم است؟

وایزایی که فقط برای فراگیری زبان در آلمان صادر می‌شود

ویزای متقاضی تحصیل

ویزا دانشجویی

 

نحوه‌ی پذیرش دانشجو در رشته‌های گوناکون چگونه است؟

قسمت ارتباطات بین المللی و مرکز رسمی توزیع سهمیه دانشجویی قادر اند به دانشجو های مختلف در رشته های متفاوت اجازه ی تحصیل دهند.

درخواست کننده باید خود را بعد از ورود به آلمان نزد چه اداره‌ هایی معرفی کند؟

اصلی ترین اداره هایی که لازم به معرفی هستند، “اداره ی ثبت احوال آلمان” و “اداره ی خارجی ها” می باشد.

 

آیا کارنامه‌ها‌ی تحصیلی و دیگر مدارک باید تأیید شوند؟

برای شروع دوره تحصیلی در کشور آلمان لازم است همه ی مدارک و کارنامه ها ترجمه و تایید بشوند. برای قبول کردن دانشجو، ترجمه ی مدارک کافی است و نیازی به تحویل دادن اصل مدارک نیست.

آیا دانشجو می‌‌بایست خود را بیمه‌ی درمانی کند؟

همه ی دانشجویان آلمان تحت بیمه خدمات درمانی که هزینه آن پنجاه یورو در ماه است قرار می گیرند.

چه مقدار پول برای تحصیل در آلمان لازم است؟

با اینکه مخارج زندگی در آلمان زیاد است، ولی هزینه های یک دانشجو بستگی به دانشگاه و شهری که در آن ساکن است دارند. مخارج یک دانشجو سالیانه به هشت هزار یورو می رسد.

دانشجو کجا و چگونه می‌تواند جایی برای زندگی پیدا کند؟

گرچه قسمت روابط بین المللی دانشتن برای پیدا کردن جای سکونت به دانشجو ها کمک می کند ولی یک دانشجو می تواند توسط فضای مجازی، روزنامه و اعلامیه ها مکانی برای سکونت پیدا کند..

 

آیا دانشجو در آلمان برای کارکردن نیاز به اجازه‌ی کار دارد؟

بر اساس مقررات تعیین شده در آلمان، دانشجویان خارجی در برخی از دانشگاه ها قادر اند سه ماه از سال و یا فقط در تعطیلات نیمه ی اول و نیمه ی دوم سال کار کنند.

 

شهریه

شهریه ی دانشگاه های آلمان هر نیم سال تحصیلی به مبلغ پانصد یورو می باشد.

شهریه‌ی تحصیل درازمدت

اگر دوره ی تحصیلی دانشجو ها از حد نرمال خود بیشتر طول بکشد، مبلغ هر نیم سال تحصیلی به هشتصد دلار می رسد.

مالیات دانشجویی

مبلغی برای مخارج اداره ی کار های صنفی و شورای عمومی دانشجویی و دیگر فعالیت های مشترک دانشگاه در نظر گرفته می شود که جدا از شهریه است و حداکثر صد یورو می باشد.

کارت نیمسال تحصیلی

این کارت برای حمل و نقل در شهر به دانشجویان ارائه می شود که فقط به اندازه ی یک نیم سال تحصیلی معتبر است. برای تمدید کردن این کارت باید مالیات دانشجویی پرداخت شود.

 

اداره‌ی کار های صنفی و فوق برنامه‌ی دانشجویی

این اداره معمولا کار های خوابگاه، غذا خوری و مشاوره های روانی درمانی را به عهده دارد. .

 

انواع تخفیف‌‌های ویژه‌ی دانشجویان

بن خرید از موزه ها و مراکز فرهنگی

تخفیف بلیط هماپیما

حمل و نقل شهری و عمومی

بافوگ

قانون فدرال پشتیبانی از تحصیل که نام مختصر آن بافوگ است، در طول دوره ی تحصیلی به دانشجویانی که کمتر از سی سال سن دارند و خانواده ی ضعیفی از لحاظ مالی دارند کمک می کند که شرایط خاص خود را دارد و در برخی مواقع قسمتی از مبلغ این کمک ها باید به این سازمان برگردانده شود.

به طور کلی اگر مایل به سفر تحصیلی به آلمان هستید لازم است اطلاعات کافی و درستی درباره ی شرایط تحصیل و شرایط بورسیه تحصیلی در آلمان را کسب کنید تا با داشتن این اطلاعات برنامه ریزی درست و مناسبی برای داشتن آینده ی بهتر انجام دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *