مهاجرت تحصیلی ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه از جمله موضوعاتی است که بنا به دلایل مختلف همواره مورد نظر بسیاری از هم و طنانمان بوده است.

در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد، با توجه به درخواست های شما، تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر دانش مهاجرتی خود، به ارائه اطلاعاتی در خصوص موضوع مذکور یعنی شرایط تحصیل در ترکیه پرداخته اند.

در ابتدای امر در خصوص کشور ترکیه توضیحاتی ارائه خواهد شد و در نهایت موضوع اصلی که همان شرایط تحصیل در ترکیه است شرح داده می شود.

درباره کشور ترکیه

همانطور که می­دانید کشور ترکیه در همسایگی غربی کشورمان قرار دارد، وکشوری اوراسیایی که به دلیل واقع شدن درمرز قاره اروپا و آسیا درارای فرهنگهای مختلط غربی و شرقی است.

دانشجویان زیادی ادامه تحصیل در ترکیه را به سبب وجود دانشگاههای معتبری که در این کشور است که بطور مستقیم با دانشگاههای معتبر جهانی در ارتباطند و دیگر اینکه این کشور در نزدیکی کشور ایران و  دارای امکانات رفاهی و هزینه های مناسب است انتخاب می­کنند.

 

شرایط تحصیل در ترکیه

کودکان در ترکیه در سن 6 سالگی وارد مدارس می­ شوند.

مدارس در ترکیه بر دونوع است: مدارس دولتی و مدارس خصوصی.

مدارس دولتی بصورت رایگان بوده و دانش آموزان بدون پرداخت هیچ هزینه ایی به تحصیل در مدارس می­پردازند، اما در مدارس خصوصی بایستی شهریه ای جهت تحصیل پرداخت شود.

تحصیل در ترکیه به اینگونه است که یکی از زبان های فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی و یا انگلیسی به دانش آموزان تدریس می­شود، اما در مدارس خصوصی دو زبان به دانش آموزان آموزش داده می­شود.

طول دوره آموزشی برای هر مقطع همانند دوره های نظام قدیم در ایران است که برای دوره ابتدایی 5 سال و سپس دوره­ی راهنمایی سه سال و بعد از آن دانش آموزان وارد دوره­ی متوسطه خواهند شد.

از آنجا که ترکیه در همسایگی کشور ایران قرار دارد  ودارای فرهنگ های مشترک نیز می­باشند اکثر ایرانیان شرایط تحصیل در ترکیهرا می­پسندند.

به همین دلیل افراد جهت مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک در ترکیه و یا دریافت ویزای کاری اقدام می­کنند.افراد از طریق موارد ذکر شده می­توانند در ترکیه اقامت گزینند اما به هیچ عنوان نمی­توانند تابعیت این کشور را دریافت نمایند.

 

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

دوره دبیرستان برای دانش آموزان در ترکیه در برخی مدارس4 سال و در برخی دیگر5 سال است.

در مدارسی که دوره­ی متوسطه آنها 5 سال می­باشد سال آخر به تدریس زبان برای دانش آموزان می­پردازند.

دبیرستان ها در ترکیه به دو صورت آناتولی و دولتی هستند.که در دبیرستان های دولتی با استانداردهای آموزش و پرورش ترکیه همراه است ولی دبیرستان های آناتولی به تدریس زبان های خارجی برای دانش آموزان می­پردازند.

اکثر برنامه های تحصیل در ترکیه همانند برنامه های تحصیلی در ایران است.دانش­آموزان پس از اتمام دروس تحصیلی در سال چهارم دوره­ی دبیرستان در امتحان جامعی که در ایران اصطلاحا کنکور گفته می­شود شرکت نموده و در صورت کسب قبولی در این امتحان دانش آموزان می­توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه اقدام نمایند.

دانش آموزانی که بتوانند در امتحان جامع نمرات خوبی برای دروس ترکی استابنولی و ریاضیات کسب کنند می­توانند در رشته هایی همچون اقتصاد، روانشناسی، مدیریت بازرگانی و روابط بین الملل در دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

دانش آموزانی که علاقمند به تحصیل در رشته های مهندسی، پزشکی و کامپیوتر هستند باید در دروس علوم پایه نمرات خوبی بدست آورند.

و همچنان کسانی که در دروس علوم انسانی نمرات بالایی کسب کرده اند در رشته هایی همانند جغرافیا و تاریخ به ادامه تحصیل در  کشور ترکیه خواهند پرداخت.

شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاهای ترکیه

همه دانشگاههای ترکیه معتبر بوده و مدارکی که در این دانشگاهها برای دانشجویان صادر می­شود دارای اعتبار بین المللی است.

در دانشگاههای ترکیه زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی وترکی تدریس می­شود البته بنا به رشته انتخابی در دانشگاه و نوع دانشکده تدریس نوع زبان معمولا متفاوت است.

از جمله شرایط ورود دانش­آموزان برای ادامه تحصیل و آموزش در ترکیه در مقطع کارشناسی داشتم مدرک دیپلم دبیرستان و همچنان قبولی در آزمون گفته شده می­باشد.شرایط سنی برای دانش­آموزان وجود ندارد همه­ی افراد تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان مجاز به ورود به دانشگاه می­باشد.

ناگفته نماند این آزمون برای هر دانشگاه بصورت جداگانه برگزار می­شود.

زبان تدریسی در دانشگاههای ترکیه ترک استانبولی است که در صورت ندانستن زبان ترکی استانبولی خود دانشگاه برای یادگیری زبان ترکی استانبولی برنامه های آموزشی قرار می­دهد.

 

تحصیل در کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه

دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری همانند مقطع کارشناسی در آزمون جامع شرکت نمی­کنند بلکه هر دانشگاه آزمونی برای پذیرش دانشجویان علاقمند به تحصیل در دانشگاه خودش برگزار می­نماید.

طول مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی 2 سال است و در دوره­ دکتری 4 سال دانشجو موظف به تحصیل می­باشد.تعداد واحدهایی که دانشجو باید در هر ترم بگذراند20 ویا 30واحد درسی است.ونیم سال بعدی را بایستی به انجام پروژه های دانشگاهی و تحقیق بر روی پایان نامه بپردازند.

دانشگاههای مورد تأیید وزارت علوم کدام اند؟

از جمله دانشگاههای معتبری که وزارت علوم ترکیه آنها را تأیید می­کند می­توان به دانشگاههای آنکارا، حاجت تپه، چوکورا، آتاتورک، بیلکنت، استانبول و ده ها دانشگاه دیگر اشاره نمود.

دانشگاههای ترکیه در مقابل در اختیار گذاشتن خوابگاه برای دانشجویان تعهدی نمی­دهد ودانشجویان بایستی قبل از ورود به دانشگاهها این موضوع را در نظر بگیرند.هرچند که در سالهای اخیر بعضی از دانشگاهها به این موضوع رسیدگی نموده اند.

مخارج زندگی در ترکیه چقدر است؟

هزینه هایی که فرد برای ادامه تحصیل و زندگی در ترکیه باید بپردازد تقریبا برابر با هزینه های زندگی در ایران است.هزینه های پوشاک نسبت به ایران مناسب ترند وهمچنان دانشجویان برای حمل و نقل از تخفیفات دانشجویی برخوردارند.

معمولاً هزینه ها برای دانشجویان را15000 دلار در سال برآورد کرده اند.البته دانشگاه های ترکیه اکثر دانشجویان را که از لحاظ علمی بااستعداد هستند را سالانه تحت بورسیه های تحصیلی خود قرار می­دهند.

 

کیفیت تحصیل در ترکیه

مدارک اعطا شده به دانشجویان در دانشگاههای دارای اعتبار بین المللی است.و اکثر رشته ها در دانشگاههای ترکیه از جمله فنی مهندسی و روابط بین الملل به زبان انگلیسی تدریس می­شود.

از سال 1984 دانشگاههای خصوصی زیادی با هدفایجاد مراکز علمی و پژوهشی بوجود آمدند که پس از چندین سال فعالیت توانستند اعتبار بین المللی خود را کسب نمایند.

تحصیلات مقرون به صرفه در ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقایسه با تحصیل در کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا بسیار اقتصادی تر است.همچنین دانشجویان با ادامه تحصیل در دانشگاههای این کشور از کمک هزینه های تحصیلی، خوابگاه و بیمه های دانشجویی نیز بهره مند می­گردند.

بطور طبیعی همه دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشوری دیگر همچون ترکیه با سوالاتی روبروخواهند شد از جمله:

1- چگونه برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه اقدام نمائیم؟

2- برای دریافت بورسیه های تحصیلی در ترکیه چه شرایطی باید داشت؟

3- از بورسیه های تحصیلی در ترکیه چگونه مطلع شویم؟

و ده ها سوالات دیگر…

در مقاله ای که از نظر گذراندید به ارائه اطلاعاتی در خصوص شرایط تحصیل در ترکیه پرداختیم که امید است مطالعه آن برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده مشاوره، همکاری با دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارند می­باشد، از این رو دانشجویان می­توانند با این موسسه ارتباط برقرار نموده و اطلاعات لازم را کسب نمایند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *