مهاجرت تحصیلی آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

دانشجویانی که مایل به تحصیل رایگان می باشند می بایست شرایط تحصیل در آلمان را دارا باشند. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی این کشور به مراتب متفاوت تر از سایر دانشگاه هاست. شما در امر پذیرش از دانشگاه های این کشور در هر مقطع تحصیلی به ابزار خاصی نیازمند هستید. کشور آلمان از جمله معدود کشورهایی است که تحصیل برای همه افراد( آلمانها و غیرآلمانها) رایگان می باشد.

تحصیل در مقاطع مختلف آلمان

مراکز آمورش عالی در آلمان به سه گروه تقسیم می­ شوند:

 1. دانشگاهها
 2. مراکز عالی فنی و حرفه ای
 3. مرکز آموزش هنر و موسیقی

1- دانشگاهها

دانشگاهها در کشور آلمان دارای سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می­ باشد. برای ورود به مقطع کارسناسی دانشجویان ایرانی می توانند به دو طریق اقدام نمایند. آنها یا می توانند پس از اخذ مدرک دیپلم دوازده ساله و دارا بودن حداقل مدرک B1 زبان آلمانی اقدام نمایند.

مسیر اول این است که در همان رشته ای که قصد تحصیل دارند در دانشگاه دولتی کشورشان پذیرفته شده باشند. یا اینکه درخواست تحصیل در دوره ی آماده سازی دانشگاه (کالج) در آلمان را داده و پس از آن وارد دانشگاه شوند. داشتن مدرک زبان آلمانی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ضروری نیست. دانشجویان با دانستن زبان انگلیسی می­ توانند تحصیلات دانشگاهی خود را در این کشور بگذرانند.

2- مراکز عالی فنی و حرفه ای

 • این مراکز دوره های آموزش فنی برای رشته های مختلف را برگزار می­ نماید.
 • افراد برای ورود به این مراکز بایستی ابتدا در آزمون ورودی نمره قبولی را دریافت نمایند.
 • تسلط داشتن به زبان آلمانی از شروط تحصیل در این مراکز است.
 • البته شرایط اخذ ویزا برای این دوره ها به هر شخصی توضیه نمی شود، چون دارای ریسک بالایی است.
 • زیرا برای شرکت در آزمون عملی شما باید ابتدا یک سفر توریستی به این کشور داشته باشید.

3- مراکز آموزش هنر و موسیقی

 • این مراکز نیز همانند مراکز فنی آزمون ورودی دارد و به همان مقدار دارای ریسک ویزا می باشد.
 • این مراکز به آموزش مشاغل و حرفه های هنری مانند گرافیک، موسیقی و هنر می­ پردازند.
 • افرادی که علاقمند به تحصیل در مشاغل هنری هستند این مراکز را انتخاب می­ نمایند.

انواع دانشگاه های آلمان

دانشگاه ها در کشور آلمان به دو نوع خصوصی و دولتی تقسیم بندی می­ شوند. همچنین شرایط تحصیل در آلمان بسته به دولتی و یا خصوصی بودن با یکدیگر متفاوت است. اکثر دانشجویان ایرانی به دنبال تحصیل در مراکز آموزشی و دانشگاه های دولتی آلمان می باشند.

دانشگاه های دولتی

تحصیل در دانشگاههای دولتی برای همه­ ی افراد (اتباع اروپا و خارج از اتحادیه اروپا) رایگان است. دانشجویان در دانشگاههای دولتی تنها هزینه ثبت نام، بیمه و کارت بلیط دانشجویی را پرداخت می­ نمایند. دانشجویان با کارت بلیط دانشجویی می­ توانند بصورت رایگان به همه جای اتحادیه اروپا سفر نمایند.

دانشگاه های خصوصی

تحصیل در این دانشگاهها رایگان نمی ­باشد و افراد بایستی سالیانه مبالغی را جهت شهریه پرداخت نمایند. زبان تحصیل در این دانشگاه ها هم انگلیسی و هم آلمانی می باشد. مراکز عالی فنی نیز جزء دانشگاههای خصوصی محسوب می­ شوند.

تحصیل در مقاطع مختلف آلمان(کارشناسی)

دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی بایستی یک دوره 3 تا 5 ساله را بگذرانند. دانشجویان جهت پذیرش در این مقطع بایستی دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند.

همچنین موفق به قبولی در کنکور سراسری ایران در همان رشته تحصیلی نیز شده باشند. در این مقطع دانشجویان باید صرفا دارای مدرک زبان آلمانی باشند. در صورت نیاز برنامه قبل از ورود به این دوره موظف به گذراندن دوره­ ی زبان در کشور آلمان نیز هستند.

 تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

دوره­ ی کارشناسی ارشد در کشور آلمان 1 الی 3 سال است. زبان آموزش در برخی از دانشگاهها به زبان آلمانی ودر برخی دیگر به زبان انگلیسی ارائه می­ شود. داشتن یکی از دو مدارک زبان (آلمانی یا انگلیسی) برای ورود به این دوره کافیست. دانشجویان در صورت مهارت نداشتن در زبان آلمانی می­ توانند انتخاب دیگری داشته باشند. زیرا در این مقطع اکثر برنامه ها به زبان انگلیسی نیز یافت می شود و امکان تحصیل رایگان هست.

تحصیل در مقطع دکتری

مقطع دکتری در دانشگاههای آلمان حدود 2 الی 5 سال طول خواهد کشید. این دوره همانند مقطع دکتری در ایران دانشجویان بر روی پروژه های تحصیلی خود کار می­ کنند. دانشجویان جهت پذیرش در این دوره علاوه بر تأیید مدرک کارشناسی ارشد بایستی دارای مدرک زبان(انگلیسی یا آلمانی) باشند، و همچنان در این دوره دانشجویان باید یک استاد راهنما ویا سوپروایزر اخذ نمایند.

شرایط تحصیل در آلمان

بطور کلی در کشور آلمان 376 مرکز تحصیلات عالی وجود دارد که شامل 102 دانشگاه، 170 مرکز عالی تخصصی و67 مرکز خصوصی آموزش عالی می ­باشد. جمعیت دانشجویان در دانشگاههای کشور آلمان بیش از 200 میلیون دانشجو می­ باشد.

جالب توجه است که از این جمعیت دانشجویان 48% از آنها را بانوان تشکیل می­ دهند. از آنجائیکه شرایط تحصیل در آلمان به دلیل کیفیت آموزشی بسیار بالا و رایگان بودن تحصیل در دانشگاهها بسیار مناسب است، از این رو اکثر دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می­کنند.

اخذ ویزا برای تحصیل در مقاطع مختلف آلمان چگونه است؟

دانشجویان برای ورود به مقاطع مختلف در دانشگاهای آلمان جهت دریافت ویزای تحصیلی آلمان بایستی از سوی یکی ازدانشگاههای این کشور پذیرش شوند. سپس با جمع آوری مدارکشان و پشتوانه مالی برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند. پس از دریافت ویزا و ورود به این کشور، دانشجو بایستی نسبت به مجوز اقامت کشور آلمان اقدام نماید.

دانشجو به مدت سه ماه زمان دارد تا مراحل اداری ثبت نام خود را در دانشگاههای آلمان انجام دهد. درصورتیکه ثبت نام بیشتر از 3 ماه طول بکشد دولت آلمان ویزای تحصیلی فرد را بمدت 3 ماه دیگر تمدید خواهد نمود. البته در تصورتی که دلیل قانع کننده ای برای این تاخیر وجود داشته باشد.

مدارک لازم برای تحصیل در مقاطع مختلف آلمان چیست؟

مدارکی که فرد پس از ورود به کشور آلمان برای دریافت مجوز اقامت نیاز دارد عبارتست از:

 • گذرنامه معتبر بهمراه عکس
 • ارائه ویزای تحصیلی
 • مدارک حساب مالی فرد
 • پرداخت هزینه مجوز اقامت
 • تأییدبه ثبت نام در دانشگاه
 • مدارک زبان
 • بیمه سلامت

مدارک زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان کدامند؟

برخی از دانشگاهها در کشور آلمان به زبان آلمانی و برخی به زبان انگلیسی تدریس می­ کنند. افرادی که برای ادامه تحصیل در رشته های بین المللی شرکت نموده اند می ­توانند دانشگاه خود را متناسب با مهارت زبانی که دارند انتخاب نمایند. افراد برای تحصیل در دانشگاههای انگلیسی زبان باید دارای مدرک آیلتس و یا تافل باشند.

همچنین کسانی که می خواهند به زبان آلمانی ادامه تحصیل دهند باید در ایران این مدرک را اخذ نمایند. اما دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های زبان آلمانی را دارند بایستی دارای مدرک زبان آلمانی باشند. برای اثبات زبان آلمانی در آزمون DSH و یا DH که در مراجع مشخصی در ایران انجام می شود شرکت نمایند.

هزینه زندگی در آلمان

متوسط هزینه های زندگی دانشجویی در کشور آلمان 700 الی 900 یورو تخمین زده شده می شود. یکی از معایب شرایط تحصیل در آلمان نداشتن خوابگاه دانشجویی در دانشگاههای این کشور است. قسمت عمده هزینه های دانشجویی صرف اجاره خوابگاه می شود. هزینه های حمل و نقل برای دانشجویان رایگان است زیرا دانشجویان با پرداخت مبلغی از دانشگاه کارت بلیط دانشجویی دریافت می­نمایند.

اکثراً دانشجویان بدلیل عدم آگاهی از شرایط تحصیل در آلمان به سوالاتی از جمله:

 1. برای ویزای تحصیلی آلمان چگونه اقدام نمایم؟
 2. آیا با تحصیل در آلمان می­ توان بطور همزمان کار نمود؟
 3. آیا با ویزای تحصیلی می ­توان با اعضای خانواده به این کشور سفر نمود؟

روبرو خواهند شد. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به پاسخگویی و مشاوره در زمینه  تحصیل در آلمان هستند وافراد جهت مشاوره و راهنمایی می­توانند با کارشناسان این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

0 دیدگاه برای “شرایط تحصیل در آلمان

 1. delnaz گفت:

  سلام
  من دانشجو گرافیک با 21 سال سن هستم و تجربه های خوبی در زمینه نتورک مارکتینگ دارم ایا من شرایط تحصیل در آلمان برای ادامه تحصیل رو دارم؟

 2. صبا صابری گفت:

  سلام

  لطفا در مورد ویزای کاری آلمان و پیدا کردن کار توضیح دهید که چه شرایطی می خواهد.

  ممنون از مطالب خوبتون

 3. یلدا گفت:

  برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور باید حتما دانشگاه دولتی قبول شد ؟ اگر 25 سال داشته باشیم و دیر رفته باشیم دانشگاه ویزا میدن ؟

 4. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب خوبتین با موضوع شرایط تحصیل در آلمان تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد ویزای تحصیلی آلمان هم مطلب بذارید

 5. امیرحسین گفت:

  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود

 6. roham گفت:

  salam. Aya rahi baray kamtar shodan vaght sefarat darid?

 7. قراری گفت:

  سلام. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی هزینه تحصیل در آلمان برای دانشجویان خارجی چقدر
  مقرون به صرفه است؟

 8. طلایی پور گفت:

  در مورد ویزای کاری آلمان و یافتن کار در آلمان مقاله میزارید؟

 9. سیروس گرجستانی گفت:

  شرایط تحصیل در آلمان برای فردی با 35 سال سن مناسبه و میتونه ادامه تحصیل بده یا خیر؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *