مهاجرت تحصیلی آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

دانشجویانی که مایل به تحصیل رایگان در آلمان می باشند، می باید شرایط تحصیل در آلمان را دارا باشند و از این موضوع مطلع باشند. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی این کشور در سال 2019 به مراتب متفاوت تر از سایر دانشگاه ها است. شما در امر پذیرش از دانشگاه های این کشور در هر مقطع تحصیلی به ابزار خاصی نیازمند هستید. کشور آلمان از جمله معدود کشورهایی است که تحصیل برای همه افراد (آلمانی و یا غیرآلمانی) رایگان می باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در نظر دارد در مطلب پیش رو، به بیان شرایط تحصیل در کشور آلمان بپردازد.

شرایط تحصیل در دانشگاه های آلمان

مراکز آمورش عالی در آلمان به 3 گروه تقسیم می­ شوند:

 • دانشگاه ها
 • مراکز عالی فنی و حرفه ای
 • مرکز آموزش هنر و موسیقی

دانشگاه ها در کشور آلمان دارای 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می­ باشد. برای ورود به مقطع کارسناسی دانشجویان ایرانی می توانند به 2 طریق اقدام نمایند. آنها یا می توانند پس از اخذ مدرک دیپلم 12 ساله و دارا بودن حداقل مدرک B1 زبان آلمانی اقدام نمایند.

مسیر اول این است که در همان رشته ای که قصد تحصیل دارند در دانشگاه دولتی کشور پذیرفته شده باشند. یا این که درخواست تحصیل در دوره آماده سازی دانشگاه (کالج) در آلمان را داده و پس از آن وارد دانشگاه شوند. داشتن مدرک زبان آلمانی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ضروری نیست. دانشجویان با دانستن زبان انگلیسی می­ توانند تحصیلات دانشگاهی خود را در این کشور بگذرانند.

شرایط تحصیل در مراکز عالی فنی و حرفه ای آلمان

تحصیل در مراکز عالی فنی و حرفه ای در کشور آلمان شرایطی را نیاز دارد که ذیلا به آن اشاره می شود:

 • این مراکز دوره های آموزش فنی برای رشته های مختلف را برگزار می­ نماید.
 • افراد برای ورود به این مراکز بایستی ابتدا در آزمون ورودی نمره قبولی را دریافت نمایند.
 • تسلط داشتن به زبان آلمانی از شروط تحصیل در این مراکز است.

البته شرایط اخذ ویزا برای این دوره ها به هر شخصی توضیه نمی شود، چون دارای ریسک بالایی است زیرا برای شرکت در آزمون عملی شما باید ابتدا یک سفر توریستی به این کشور داشته باشید. مراکز آموزشی در زمینه هنر و موسیقی شرایط خاصی را برای تحصیل در نظر می گیرند.این مراکز نیز همانند مراکز فنی آزمون ورودی دارد و به همان مقدار دارای ریسک ویزا می باشد.

شرایط تحصیل در انواع دانشگاه های آلمان

دانشگاه ها در کشور آلمان به 2 نوع خصوصی و دولتی تقسیم بندی می­ شوند. همچنین شرایط تحصیل در آلمان بسته به دولتی و یا خصوصی بودن با یکدیگر متفاوت است. اکثر دانشجویان ایرانی به دنبال تحصیل در مراکز آموزشی و دانشگاه های دولتی آلمان می باشند.

نوع دانشگاه توضیحات
دانشگاه دولتی تحصیل برای همه­ افراد رایگان است و دانشجویان در دانشگاه دولتی تنها هزینه ثبت نام، بیمه و کارت دانشجویی را پرداخت می­ نمایند
دانشگاه خصوصی تحصیل رایگان نیست و افراد باید سالانه مبالغی را جهت شهریه پرداخت نمایند. زبان تحصیل انگلیسی و آلمانی است. مراکز عالی فنی نیز جزو دانشگاه های خصوصی محسوب می­ شوند.

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

دانشجویان برای تحصیل کارشناسی در آلمان بایستی یک دوره 3 تا 5 ساله را بگذرانند. دانشجویان جهت پذیرش در این مقطع بایستی دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند. همچنین موفق به قبولی در کنکور سراسری ایران در همان رشته تحصیلی نیز شده باشند. در این مقطع دانشجویان باید صرفا دارای مدرک زبان آلمانی باشند. در صورت نیاز برنامه قبل از ورود به این دوره موظف به گذراندن دوره­ زبان در کشور آلمان نیز هستند.

دوره­ کارشناسی ارشد در کشور آلمان 1 الی 3 سال است. زبان آموزش در برخی از دانشگاه ها به زبان آلمانی ودر برخی دیگر به زبان انگلیسی ارائه می­ شود. داشتن یکی از دو مدارک زبان (آلمانی یا انگلیسی) برای ورود به این دوره کافی است. دانشجویان در صورت مهارت نداشتن در زبان آلمانی می­ توانند انتخاب دیگری داشته باشند زیرا در این مقطع اکثر برنامه ها به زبان انگلیسی نیز یافت می شود و امکان تحصیل رایگان هست.

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

مقطع دکتری در دانشگاه های آلمان حدود 2 الی 5 سال طول خواهد کشید. این دوره همانند مقطع دکتری در ایران دانشجویان بر روی پروژه های تحصیلی خود کار می­ کنند. دانشجویان جهت پذیرش در این دوره علاوه بر تأیید مدرک کارشناسی ارشد بایستی دارای مدرک زبان (انگلیسی یا آلمانی) باشند، و همچنان در این دوره دانشجویان باید یک استاد راهنما ویا سوپروایزر اخذ نمایند.

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

آشنایی با مراکز آموزشی آلمان

به طور کلی در کشور آلمان 376 مرکز تحصیلات عالی وجود دارد که شامل 102 دانشگاه، 170 مرکز عالی تخصصی و 67 مرکز خصوصی آموزش عالی می ­باشد. جمعیت دانشجویان در دانشگاه های کشور آلمان بیش از 200 میلیون دانشجو می­ باشد. جالب توجه است که از این جمعیت دانشجویان 48% از آنها را بانوان تشکیل می­ دهند. از آنجائیکه شرایط تحصیل در آلمان به دلیل کیفیت آموزشی بسیار بالا و رایگان بودن تحصیل در دانشگاه ها بسیار مناسب است، از این رو اکثر دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می ­کنند.

اخذ ویزا برای تحصیل در مقاطع مختلف آلمان

دانشجویان برای ورود به مقاطع مختلف در دانشگاه های آلمان جهت دریافت ویزای تحصیلی آلمان بایستی از سوی یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش شوند. سپس با جمع آوری مدارک و پشتوانه مالی برای ویزای تحصیلی آلمان این کشور اقدام نمایند. پس از دریافت ویزا و ورود به این کشور، دانشجو بایستی نسبت به مجوز اقامت کشور آلمان اقدام نماید. دانشجو به مدت 3 ماه زمان دارد تا مراحل اداری ثبت نام خود را در دانشگاه های آلمان انجام دهد. درصورتیکه ثبت نام بیشتر از 3 ماه طول بکشد دولت آلمان ویزای تحصیلی فرد را به مدت 3 ماه دیگر تمدید خواهد نمود. البته در صورتی که دلیل قانع کننده ای برای این تاخیر وجود داشته باشد.

مدارک لازم برای تحصیل در آلمان

مدارکی که فرد پس از ورود به کشور آلمان برای دریافت مجوز اقامت نیاز دارد عبارتست از:

 • گذرنامه معتبر به همراه عکس
 • ارائه ویزای تحصیلی
 • مدارک حساب مالی فرد
 • پرداخت هزینه مجوز اقامت
 • تأییدبه ثبت نام در دانشگاه
 • مدارک زبان
 • بیمه سلامت

مدارک زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

برخی از دانشگاه ها در کشور آلمان به زبان آلمانی و برخی به زبان انگلیسی تدریس می­ کنند. افرادی که برای ادامه تحصیل در رشته های بین المللی شرکت نموده اند می ­توانند دانشگاه خود را متناسب با مهارت زبانی که دارند انتخاب نمایند. افراد برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان باید دارای مدرک آیلتس و یا تافل باشند.

همچنین کسانی که می خواهند به زبان آلمانی ادامه تحصیل دهند باید در ایران این مدرک را اخذ نمایند. اما دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های زبان آلمانی را دارند بایستی دارای مدرک زبان آلمانی باشند. برای اثبات زبان آلمانی در آزمون DSH و یا DH که در مراجع مشخصی در ایران انجام می شود، شرکت نمایند.

هزینه زندگی در آلمان

متوسط هزینه های زندگی دانشجویی در کشور آلمان 700 الی 900€ (یورو) تخمین زده شده می شود. یکی از معایب شرایط تحصیل در آلمان نداشتن خوابگاه دانشجویی در دانشگاه های این کشور است. قسمت عمده هزینه های دانشجویی صرف اجاره خوابگاه می شود. هزینه های حمل و نقل برای دانشجویان رایگان است زیرا دانشجویان با پرداخت مبلغی از دانشگاه کارت بلیط دانشجویی دریافت می­ نمایند.

اکثراً دانشجویان بدلیل عدم آگاهی از شرایط تحصیل در آلمان به سوالاتی از جمله:

 • برای ویزای تحصیلی آلمان چگونه اقدام نمایم؟
 • آیا با تحصیل در آلمان می­ توان بطور همزمان کار نمود؟
 • آیا با ویزای تحصیلی می ­توان با اعضای خانواده به این کشور سفر نمود؟

کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقه مند به پاسخگویی و مشاوره در زمینه تحصیل در آلمان هستند. افراد جهت مشاوره و راهنمایی می­ توانند با کارشناسان این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

0 دیدگاه برای “شرایط تحصیل در آلمان

 1. سیروس گرجستانی گفت:

  شرایط تحصیل در آلمان برای فردی با 35 سال سن مناسبه و میتونه ادامه تحصیل بده یا خیر؟

 2. طلایی پور گفت:

  در مورد ویزای کاری آلمان و یافتن کار در آلمان مقاله میزارید؟

 3. قراری گفت:

  سلام. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی هزینه تحصیل در آلمان برای دانشجویان خارجی چقدر
  مقرون به صرفه است؟

 4. roham گفت:

  salam. Aya rahi baray kamtar shodan vaght sefarat darid?

 5. امیرحسین گفت:

  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود

 6. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب خوبتین با موضوع شرایط تحصیل در آلمان تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد ویزای تحصیلی آلمان هم مطلب بذارید

 7. یلدا گفت:

  برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور باید حتما دانشگاه دولتی قبول شد ؟ اگر 25 سال داشته باشیم و دیر رفته باشیم دانشگاه ویزا میدن ؟

 8. صبا صابری گفت:

  سلام

  لطفا در مورد ویزای کاری آلمان و پیدا کردن کار توضیح دهید که چه شرایطی می خواهد.

  ممنون از مطالب خوبتون

 9. delnaz گفت:

  سلام
  من دانشجو گرافیک با 21 سال سن هستم و تجربه های خوبی در زمینه نتورک مارکتینگ دارم ایا من شرایط تحصیل در آلمان برای ادامه تحصیل رو دارم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *