آلمان

شرایط اخذ بلوکارت آلمان

شرایط اخذ بلوکارت آلمان

در این مقاله ما به بررسی شرایط اخذ بلوکارت آلمان با توجه به آخرین قوانین مهاجرتی می­ پردازیم. کشور آلمان یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپایی است که اکنون با کمبود نیروی متخصص روبرو است. این کشور برای جذب نیروی کار جوان و متخصص تمهیداتی را در نظر گرفته تا بتواند کمبود نیروی متخصص و جوان را جبران نماید. کسانی که قصد مهاجرت کاری به کشور آلمان را دارند، دعوت می­ شود این مقاله را تا پایان مطالعه نمایند.

معرفی بلوکارت آلمان 

بلوکارت آلمان، نوعی مجوز کار در کشور آلمان است. این کارت به افراد خارج از کشور آلمان داده می­ شود تا بتوانند این افراد در این کشور کار انجام دهند. این کارت مزایای زیادی دارد از جمله اینکه فرد می ­تواند به همراه اعضای خانواده خود به این کشور سفر نماید.

از امکاناتی همچون بیمه این کشور استفاده نموده و مهمتر از همه پس از گذشت سه سال در این کشور فرد می­ تواند تابعیت کشور آلمان را کسب نماید. از جمله مشاغل مورد نیاز کشور آلمان مهندسی آی تی- علوم تکنولوژی- علوم طبیعی وفناوری پزشکی می ­باشد. به همین دلیل این دولت از کسانی که دارای تحصیلات دانشگاهی در این رشته ها می­ باشند استقبال می­ نماید.

بلوکارت یا کارت آبی آلمان

در سال 2012 اتحادیه اروپا با پیش بینی نیروی کار متخصص در این اتحادیه تصمیم به ایجاد طرحی مبنی بر جذب نیروی کار خارجی گرفتند. طرح کارت آبی آلمان از نتایج این تصمیم گیری است که الهام گرفته از گرین کارت کشور آمریکاست. کشور آلمان اولین کشوری است که این طرح را در کشور خود به مرحله اجرا رساند.

دولت آلمان ابتدا برای افرادی که درخواست انجام کار در این کشور را دارند، ویزای جستجوی کار صادر می­ نماید. ناگفته نماند کشور آلمان این طرح را بصورت بسیار منظم برای افرادی که جهت انجام کار به این کشور سفر می­ نمایند اجرا نموده است. بطوریکه فرد ابتدا جهت یافتن شغل مورد نظر خود به این کشور سفر می­ نماید. پس از دریافت شغل مورد نظر خود و با داشتن حداقل حقوقی که این کشور برای این افراد در نظر گرفته مشمول طرح بلوکارت آبی است.

درباره­ ی بلوکارت

افرادی که دارای تحصیلات دانشگاهی از رشته هایی که کشور آلمان در بازار کارش به آنها نیاز دارد می­ توانند تقاضای کار به این کشور را دهند. افراد پس از سه سال انجام کار موقت در این کشور می­ تواند نسبت به تابعیت خود اقدام نماید. دولت آلمان از بین کسانی که درخواست بلوکارت این کشور را می ­دهند بهترین را انتخاب می کند. پس از بررسی بر روی پرونده های فرد از جمله سوابق کاری و تحصیلی شخص با درخواست وی موافقت خواهد کرد. موافقت با درخواست افراد مربوط به اداره اتباع خارجی، آژانس کار و ادره کار این کشور می ­باشد.

شرایط اخذ بلوکارت آلمان

افرادی می ­توانند نسبت به دریافت بلوکارت آلمان اقدام نمایند که دارای شرایط زیر باشند:

 • اولاً افراد دارای تحصیلات دانشگاهی باشند. در صورتیکه فرد در کشورهای خارج از آلمان تحصیل نموده باشد بایستی مدارک وی مورد تأیید کشور آلمان باشد.
 • کسانی می ­توانند کارت آبی آلمان را دریافت کنند که موفق به یافتن شغلی با حداقل درآمد سالیانه 46.400 یورو در سال باشد.

ناگفته نماند که شغل مورد نظر بایستی در لیست مشاغل مورد نیاز کشور آلمان قرار داشته باشد. از جمله مشاغل مورد نیاز کشور آلمان می­ توان به رشته های ذیل اشاره داشت: متخصصان علوم طبیعی- آرشیتکت، مهندسین درکلیه علوم، طراح فضای شهری و متخصصان فناوری اطلاعات در حرفه های بهداشت و درمان: پزشکان و  پرستاران اشاره نمود.

تهیه مدارک مورد نیاز بلوکارت آلمان

 • دریافت موافقت نامه ای از سوی سازمان کار آلمان افرادیکه تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور آلمان گذرانده باشند نیازمند چنین موافقت نامه ای نمی­ باشند. این موافقت نامه تنها برای افرادی است که تحصیلات خود را در خارج از آلمان سپری نموده باشند.
 • افرادی که برای کسب مهارت بصورت حرفه ایی دوره های کارآموزی را می­ گذرانند، بایستی مدارک کارآموزی خود را نیز بهمراه سایر مدارک به اداره اتباع خارجی ارائه نماید.
 • بلوکارت کشور آلمان از سوی اداره اتباع خارجی هر ایالت صادر می ­شود. فرد برای صدور این کارت بایستی در حوزه استحفاظی این اداره ثبت نام نمایند.

توجه داشته باشید افراد بطور مستقیم و از کشور خود نمی ­تواند جهت دریافت بلوکارت آلمان درخواست دهد. بطور کلی از جمله شرایط اخذ بلوکارت آلمان این است :

 • افراد ابتدا با دریافت ویزای کاری کشور آلمان به این کشور سفر می­ نمایند و به جستجوی کار می­ پردازند.
 • فرد در صورت یافتن شغل و داشتن ویژگی هایی که دولت آلمان قرارداده است می­ تواند نسبت به اخذ بلوکارت آلمان اقدام نماید.

مدارک مورد نیاز دریافت بلو کارت آلمان چیست؟

 1. دارا بودن پاسپورت معتبر
 2. یک قطعه عکس
 3. مدارک تحصیلی دانشگاهی بهمراه ترجمه آنها
 4. ارائه تأییدیه مدارک تحصیلی
 5. ارائه سوابق کاری فرد در خارج از کشور آلمان در صورت امکان
 6. قراردادکاری که فرد با شرکت آلمانی به توافق رسیده است.
 7.  فرم درخواست اقامت
 8. ارائه مدارک کارآموزی در صورتیکه فرد این دوره را گذارنده باشد.
 9. ارائه موافقت نامه سازمان کار آلمان

مدت اعتبار بلوکارت آلمان چقدر است؟

امکان تمدید کارت آبی دولت آلمان بوده در صورتیکه افراد تمامی شرایط اخذ بلوکارت آلمان را داشته باشند. در صورت واجد شرایط بودن بلوکارتی با 4 سال اعتبار به آنها اعطا می­ شود. پس از گذشت سه سال از صدور این کارت در صورتیکه فرد همچنان مشغول به کار در این کشور باشد، می­ تواند جهت دریافت تابعیت این کشور آقدام نمایند. همچنان کسانی که در مدت این سه سال توانسته باشند مهارت زبانی خود را به سطح B1 این کشور رسانیده باشند پس دوسال نسبت به تابعیت این کشور اقدام می­ تواند.

معایب بلوکارت کشور آلمان چیست؟

در مقابل مزایای بسیار مناسبی که بلوکارت آلمان دارد، این کارت دارای معایبی نیز می­ باشد که عبارتند از:

 1.  اعتبار بلوکارت کشور آلمان 4 سال می­ باشد که در مقایسه با گرین کارت آمریکا بسیار کم است، زیرا اعتبار گرین کارت کشور آمریکا نامحدود می ­باشد.
 2. دارنده بلوکارت آلمان پس از گذشت سه سال حق رفت و آمد به دیگر کشورهای اروپایی را دارد.
 3. در صورتی که با گرین کارت آمریکا از همان ابتدا می ­توان براحتی به سایر ایالات این کشور سفر نمود.
 4. شرایط اخذ بلوکارت آلمان نسبت به گرین کارت آمریکا دشوار تر است.
 5.  در نهایت بلوکارت باعث می­ شود تا افراد متخصص کشورهای اصلی خود را ترک نماید.

سوالات متداول شرایط اخذ بلوکارت آلمان 

افراد به هنگام دریافت بلوکارت آلمان با سوالاتی رو بروخواهند شد :

 1. آیا با دریافت بلوکارت می­ توان برای اعضای خانواده خود نیز اقامت این کشور را دریافت نمود؟
 2. هزینه دریافت ویزای کاری و بلوکارت آلمان چقدر است؟
 3. آیا اعضای خانواده می ­توانند به تحصیلات خود در این کشور ادامه دهند؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی تمامی سوالات عزیزان در زمینه شرایط اخذ بلوکارت آلمان می­باشد. افرا می­ توانند جهت مشاوره و راهنمایی با کارشناسان این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

5 دیدگاه برای “شرایط اخذ بلوکارت آلمان

 1. محمد کاظمی گفت:

  از شرایط اخذ بلو کارت میتونه داشتن دعوت نامه کاری یا پیشنهاد شغلی هم باشه یا خیر؟

 2. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خیلی خوبی بود.
  با تشکر

 3. ali ram گفت:

  بابت مطلب خوبتون در مورد شرایط اخذ بلوکارت آلمان تشکر می کنم اگه ام کانش هست در مورد ویزای کاری آلمان هم مطلب بذارید

 4. قراری گفت:

  لطفا درمورد مشاغلی که در آلمان بازار کار بهتری دارند بنویسید.

 5. ارشاد گفت:

  امکان اخذ بلو کارت آلمان با اقامت ترکیه هست که بشه وقت سفارت زودتر گرفت؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *