مهاجرت به کشور سوئد

روش های مهاجرت به سوئد

روش های مهاجرت به سوئد

موضوع روش های مهاجرت به سوئد از سایر مباحث پر اهمیت در خصوص اخذ اقامت از حوزه اسکاندیناوی می باشد که نباید به سادگی از آن چشم پوشی کرد. مردم این کشور از جمله مرفه ترین مردم جهان هستند که به زبان سوئدی صحبت می ­نمایند. واحد پول این کشور SEK (کرون) بست. جمعیت این کشور در حدود 10 میلیون نفر است. نرخ بیکاری در این کشور 6% است. از همین رو هر ساله افراد زیادی با اخذ ویزای کاری به این کشور مهاجرت می­ نمایند. لازمه اخذ ویزای کاری دریافت دعوتنامه کاری از سوی کارفرمایان در این کشور می­ باشد. ناگفته نماند برخورداری از مهارت زبان سوئدی نقش مهمی در یافتن شغل برای افراد دارد. کارشناسان خبره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخر به یاری رساندن به تمامی متقاضیان مهاجرت به سایر کشورها می ­باشند.

مهاجرت تحصیلی به سوئد طرفداران زیادی دارد. زیرا دانشگاه های سوئد از معتبرترین دانشگاه های جهان هستند. دانشجویان با تحصیل در این کشور امکان انجام کار در سایر کشورهای جهان را خواهند داشت. سیستم آموزشی کشور سوئد از کیفیت ها و استانداردهای بالایی برخوردار است. با ارائه تدریس به زبان های سوئدی و انگلیسی موجب جذب دانشجویان بین المللی شده است. دانشگاه های سوئد به 2 دسته خصوصی و دولتی تقسیم می ­شوند. لازم بذکر است تحصیل در دانشگاه های این کشور رایگان نیست. برای ادامه تحصیل دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه می­ باشند.

بررسی روش های مهاجرت به سوئد

راه های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. افراد با استفاده از این روش ها امکان اخذ اقامت دائم این کشور را دارند. افرادی که موفق به اخذ اقامت دائم می ­گردند براحتی می ­توانند به سایر کشورهای حوزه­ شنگن بدون اخذ ویزا سفر نمایند. موارد زیر از جمله روش های مهاجرت به سوئد است:

 • مهاجرت کاری به سوئد
 • مهاجرت تحصیلی به سوئد
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق پناهندگی
 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق ازدواج

روش مهاجرت تحصیلی به سوئد

تحصیل یکی از آسان ترین روش های مهاجرت به سوئد است. دانشجویان امکان تحصیل در رشته های متنوع و متعددی را در دانشگاه های سوئد دارند. امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را خواهند داشت. از آنجائیکه تحصیل در سوئد رایگان نیست. دانشجویان بین المللی با انجام کار ضمن تحصیل در سوئد می­ توانند بخشی از هزینه های تحصیلی و زندگی خود در این کشور را تأمین نمایند. لازم به ذکر است اکثر بورسیه های تحصیلی این کشور به دانشجویان ممتاز تعلق دارد. دانشجویان برای اخذ پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه های سوئد ابتدا باید درخواست پذیرش را بهمراه مدارک تحصیلی خود به دانشگاه های این کشور ارسال نمایند. دانشگاه ها نیز پس از بررسی و ارزیابی مدارک متقاضیان در صورت تأیید دعوتنامه تحصیلی ارسال خواهند نمود.

تعداد متقاضیان تحصیلی در این کشور طبق نمودار زیر شر داده شده است:

تعداد دانشجویان خارجی در سوئد

اخذ ویزای تحصیلی سوئد

دانشجویان با ارائه مدارک زیر به سفارت سوئد در کشور مبدأ خود می ­توانند ویزای تحصیلی سوئیس را اخذ نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • دعوتنامه تحصیلی
 • عکس
 • ارائه مدارک تمکن مالی دانشجو برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی پزشکی مبنی بر سلامت دانشجو

مدت زمان اعتبار این ویزا بستگی به طول دوره­ تحصیلی دانشجویان دارد و پس از اتمام تحصیل دانشجویان امکان تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری سوئد را خواهند داشت. پس از گذشت 5 سال انجام کار در این کشور اقامت دائم به آنان تعلق خواهد گرفت.

قوانین مهاجرت به کشور سوئد

از تعادل بین کار و زندگی گرفته تا درآمد و ثروت، سوئد در تمام 11 بعد «زندگی بهتر» OECD بالاتر از میانگین قرار دارد. جدای از رویکرد این کشور برای مقابله با ویروس کرونا، گفتگوهای فراحزبی در مورد اصلاح سیاست مهاجرت سوئد در سر فصل اخبار در طول سال بوده است. قوانین موقتی پس از بحران پناهندگان اروپا در سال 2016 وضع شد. همه طرف ‌ها توافق دارند که یک راه ‌حل دائمی لازم است، حتی اگر در مورد ظاهر راه حل توافق نداشته باشند. اگر به دنبال مهاجرت به سوئد برای کار هستید، قوانین نسبتاً ساده هستند. اگر اهل اروپا هستید، مشکلی نیست. اگر نه، شما به یک پیشنهاد شغلی ثابت نیاز دارید. اداره مهاجرت سوئد (Migrationsverket) به سفارش پارلمان و دولت، درخواست های افرادی را که به دنبال زندگی در سوئد هستند، بررسی می کند.

برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا، روند مهاجرت دشوارتر است. مگر اینکه قصد تحصیل داشته باشید (که برای آن یک مجوز جداگانه اعمال می شود)، باید برای مجوز کار اقدام کنید. این کار تنها زمانی قابل انجام است که یک پیشنهاد شغلی ثابت در دست داشته باشید. این به آن سادگی که به نظر می رسد نیست، زیرا شرکت های سوئدی باید ابتدا موقعیت خود را در سوئد و اتحادیه اروپا ارائه دهند. امکان درخواست مجوز خوداشتغالی به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا وجود دارد، اما شرایط سختگیرانه است. شما باید به منابع مالی قابل توجهی دسترسی داشته باشید.

کار یکی از روش های مهاجرت به سوئد

از دیگر روش های مهاجرت به سوئد مهاجرت کاری به این کشور است. نرخ بیکاری در سوئد 6% گزارش شده است. نرخ بیکاری افراد براحتی می توانند شغل مورد نظر خود را در این کشور بیابند. افرادی که متقاضی انجام کار در سوئد می­ توانند با مراجعه به سایت موسسات معتبر کاریابی در سوئد به جست جوی شغل مورد نظر خود بپردازند. پس از آن با عقد قرارداد کاری که میزان حقوق دریافتی فرد در آن مشخص شده است، می­ توانند برای اخذ ویزای کاری سوئد اقدام نمایند. مدارک زیر جهت اخذ ویزای کاری سوئد به سفارت این کشور الزامی است:

 • پاسپورت معتبر
 • پیشنهادکاری از سوی کارفرمایان در سوئد
 • مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی)
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی سلامت

لازم بذکر است متقاضیان انجام کار علاوه بر اخذ ویزای کاری ملزم به دریافت مجوز کاری سوئد نیز می­ باشند. هزینه مجوز کاری سوئد بسته به شغل متقاضی متفاوت است، اما بطور متوسط متقاضیان انجام کار هزینه ای معادل SEK1000 (کرون) بابت مجوز کار پرداخت می ­نمایند.

تولد یکی از روش های مهاجرت به سوئد

سیستم اعطاء تابعیت در سوئد همانند بسیاری از کشورهای اروپایی بر اصل خون است. بدین ترتیب نوزادانی که یکی از والدین آنها دارای تابعیت سوئدی باشد، اکان دریافت تابعیت این کشور را خواهد داشت. همچنین نوزادانی که قبل از ماه آوریل سال 2015 در سوئد متولد شده اند. در صورتیکه دارای یکی از شرایط زیر باشند، امکان اخذ تابعیت سوئد را خواهند داشت:

 • مادر نوزاد دارای تابعیت سوئد باشد و یا در طول سال های 1979 موفق به اخذ تابعیت این کشور شده باشد.
 • نوزاد از پدری سوئدی و مادری غیر از تابعیت سوئد متولد شده باشد.
 • نوزاد از پدری سوئدی و خارج از رابطه زناشویی متولد شده باشد.

جهت اخذ اقامت این کشور مقاله اقامت سوئد را مطالعه بفرمائید.

ازدواج یکی از روش های مهاجرت به سوئد

ازدواج یکی از روش های مهاجرت به سوئد

ازدواج از دیگر روش های مهاجرت به سوئد است که تبعه­ خارجی می­ تواند در کمترین زمان اقامت و تابعیت سوئد را اخذ نماید. سوئد برای ازدواج شهروندان خود با اتباع خارجی قوانینی را تعیین نموده است. تبعه­ خارجی در صورتی که توانایی مالی برای پرداخت هزینه های زندگی مشترک و اقامت در سوئد را داشته باشد امکان دریافت اقامت دائم سوئد را پس از ثبت ازدواج در این کشور دارد. ناگفته نماند طبق قوانین ازدواج در سوئد، زوجین به هنگام ثبت ازدواج می­ باید دارای شرایط زیر باشند:

 • زوجین بیش از 18 سال داشته باشند.
 • مراسم ازدواج طرفین می­ باید طی یک مراسم مذهبی یا مدنی انجام پذیرد.
 • اخذ مجوز ازدواج سوئد (معمولاً این مجوز پس از 4 ماه صادر می­ گردد.)

سرمایه گذاری یکی از روش های مهاجرت به سوئد

میزان سرمایه اولیه برای سرمایه گذاری در سوئد 150000$ (دلار) می­ باشد. سرمایه گذران خارجی به 2 گونه می ­توانند با این میزان سرمایه در این کشور به سرمایه گذاری بپردازند. در روش اول فرد امکان انتقال سرمایه خود به این کشور را داشته و حضور شخص در کشور سوئد الزامی نیست. در روش دوم فرد با سرمایه اولیه خود می ­تواند به ایجاد کسب و کار و یا ثبت شرکت در سوئد بپردازد. در این روش فرد می­ باید برای انجام پروسه ثبت شرکت در سوئد حضور داشته باشد.

علاوه بر این ارائه­ ایده ای مناسب برای کارآفرینی و ایجاد کسب و کار از ضروریات سرمایه گذاری به این روش است. سرمایه گذاران در هر 2 روش امکان اخذ اقامت دائم سوئد را برای خود و اعضاء خانواده خویش خواهند داشت. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره آماده راهنمایی و یاری رساندن به عزیزان در هر یک از روش های مهاجرتی به متقاضیان عزیز هستند. جهت اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری مقاله سرمایه گذاری در سوئد را مطالعه بفرمائید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.