مهاجرت به کشور سریلانکا

درباره سریلانکا

درباره سریلانکا

یکی از کشورهای واقع در جنوب آسیا و کشوری جزیره ای در این منطقه که مورد توجه برخی از مهاجرین و مسافرین قرار گرفته، کشور سریلانکا است. جهت آشنایی درباره سریلانکا در این مقاله اطلاعات عمومی درباره این کشور توسط همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شده است. سریلانکا کشوری گرمسیری واقع در اقیانوس هند معروف به سیلان و مروارید اقیانس هند و سرزمین دنیای کارتونی سرنتیپیتی نیز بوده است. این کشور همچنان مکانی برای مذهب بودا و جایی پر از فرهنگ شرقی و قوم های اصیل است. البته سریلانکا چندین دهه دچار جنگ داخلی بود اما از سال 2009 این جنگ به پایان رسیده و امروز این کشور محلی برای بازدید و سفر گردشگران شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درباره سریلانکا بدانید.

اطلاعات عمومی درباره سریلانکا

سریلانکا، یک جزیره در اقیانوس هند از نظر جغرافیایی به سمت جنوب شبه قاره هند واقع شده است. مساحت کل زمین آن 65610 کیلومتر مربع است. و از یک منظره بسیار متنوع تشکیل شده است. طول این جزیره 445 کیلومتر و عرض آن 225 کیلومتر است. این جزایر شامل سواحل گرمسیری زیبا، پوشش گیاهی سرسبز، بناهای باستانی و هزاران مکان دیدنی است که همه سلیقه ها را در بر می گیرد. ویژگی های این جزیره شامل توده کوهستانی تا حدودی جنوب مرکز است که با ارتفاعی بیش از 2500 متر در اطراف گسترش می یابد و توسط دشت های وسیع احاطه شده است. سواحل حاشیه نخل جزیره را احاطه کرده و دمای دریا به ندرت به زیر 27 درجه سانتیگراد می رسد.

کمتر مکانی در جهان می تواند ترکیبی چشمگیر از مناظر خیره کننده، سواحل بکر، میراث فرهنگی فریبنده و تجربیات بی نظیر را به مسافرین ارائه دهد. این کشور دارای 8 مکان میراث جهانی یونسکو، 1330 کیلومتر خط ساحلی، 15 پارک ملی، هزاران هکتار باغ چای و 350 آبشار را به نمایش می گذارد. این کشور همچنین فرهنگی بیش از 2500 سال دارد.

از جمله اطلاعات مهم درباره سریلانکا:

پارامترشرح
نامسریلانکا
جمعیت21.4 میلیون نفر
پایتخت تجاریکلمبو
نوع حکومتجمهوری دموکراتیک
واحد پول ملیروپیه سریلانکا (LKR)
زبان رسمیتامیلی و سینهالی
منطقه زمانیGMT +5.5

درباره تاریخ سریلانکا

مهاجران سینهالی از شمال هند احتمالا حدود قرن 6 قبل از میلاد به سریلانکا رسیدند. در حدود 250 سال قبل از میلاد، آیین بودا به سریلانکا رسید. سینهالی ها حتی پس از روی آوردن بیشتر هند به هندو، بودایی باقی ماندند. تجارت در چند قرن اول دوران مشترک بین چین، آسیای جنوب شرقی و عربستان رونق گرفت. سریلانکا یک نقطه توقف اصلی در شاخه جنوبی یا دریایی جاده ابریشم بود. کشتی ها در آنجا فقط برای تهیه مجدد غذا، آب و سوخت بلکه برای خرید دارچین و سایر ادویه ها متوقف شدند. در سال 1212، مهاجمان قومی تامیل از پادشاهی چولا در جنوب هند، جنوب سریلانکا را گرفتند. تامیلی ها آیین هندو را با خود آوردند. در سال 1505، نوع جدیدی از مهاجمان در سواحل سریلانکا ظاهر شد. بازرگانان پرتغالی می خواستند خطوط دریایی بین جزایر ادویه در جنوب آسیا را کنترل کنند.

آنها مبلغینی را نیز آوردند كه تعداد كمی سریلانكایی را به كاتولیك گرویدند. هلندی ها که پرتغالی ها را در سال 1658 اخراج کردند، حتی در این جزیره نیز اثری قوی تر مانند ارائه نظام حقوقی خود از خود برجای گذاشت. در سال 1815 انگلیس ها که قبلا سرزمین اصلی هند را تحت تأثیر استعمار خود داشتند، تاج سلطنت سیلان را ایجاد کردند. سربازان انگلستان آخرین حاکم بومی سریلانکا، پادشاه کندی را شکست دادند و شروع به اداره سیلان به عنوان یک مستعمره کشاورزی کردند. بیش از یک قرن حکومت استعماری، در سال 1931، انگلیسی ها استقلال مختصری به سیلان دادند. در نهایت این کشور در 4 فوریه 1948، چند ماه پس از تجزیه هند و ایجاد هند و پاکستان مستقل در سال 1947، به طور کامل مستقل شد.

درباره دولت سریلانکا

جمهوری دموکراتیک سوسیالیست سریلانکا دارای یک شکل جمهوری است که رئیس جمهوری هم رئیس دولت و هم رئیس کشور است. رأی گیری انتخابات از 18 سالگی آغاز می شود و رئیس جمهور طبق رای گیری برای مدت شش سال خدمت می کند. سریلانکا یک مجلس قانونگذاری یک پارلمانی دارد. 225 کرسی در پارلمان وجود دارد و اعضا با رای مردم به مدت شش سال انتخاب می شوند. رئیس جمهور قاضیان را به دادگاه عالی و دادگاه تجدیدنظر منصوب می کند. دادگاه های تابعه نیز در هر یک از 9 استان کشور وجود دارد. پایتخت اداری این کشور سری جایواردنپورا کوته با جمعیت مترو 2،234،289 نفر است. پایتخت تجاری نیز شهر کلمبو با جمعیت مترو 5،648،000 نفر است.

از جمله کلان شهرهای سریلانکا:

  • کندی با 125400 نفر
  • گال با 99000 نفر
  • جافنا با 88000 نفر

درباره مردمان سریلانکا

درباره مردمان سریلانکا

کل جمعیت سریلانکا در سال 2023 تقریبا 21.6 میلیون نفر است. تقریبا سه چهارم، 9/%74 سینهالی قومی هستند. سریلانکا تامیل ها که اجدادشان قرن ها پیش از جنوب هند به این جزیره آمده بودند، حدود 11% از جمعیت را تشکیل می دهند، در حالی که مهاجران تامیلی هند که توسط دولت استعمار انگلیس به عنوان کار کشاورزی آورده شده اند، 5% را تشکیل می دهد. 9% دیگر از سریلانکایی ها مالایی ها و مورها هستند ، از فرزندان بازرگانان عرب و جنوب شرقی آسیا. همچنین تعداد بسیار کمی از مهاجران هلندی و انگلیسی و بومیان ودا وجود دارد که اجداد آنها حداقل 18000 سال پیش وارد این کشور شده اند.

زبان رسمی سریلانکا سینهالی است. سینهالی و تامیل هر دو زبان ملی در نظر گرفته می شوند. با این حال تنها حدود 18% از مردم تامیلی را به عنوان زبان مادری صحبت می کنند. سایر زبان های اقلیت توسط حدود 8% از سریلانکایی ها صحبت می شود. علاوه بر این، انگلیسی زبان رایج تجارت است و تقریباً 10% از مردم در انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی تسلط دارند.

درباره دین سریلانکا

جمعیت سریلانکا از گروه های چند قومی تشکیل شده است و دین در سریلانکا ناگزیر متنوع است. جوامع مختلف در سریلانکا چهار دین اصلی جهان را به رسمیت می شناسند:

  • بودیسم
  • هندوئیسم
  • اسلام
  • مسیحیت

اکثریت مردم این کشور، سینهالی ها، پیرو آیین بودایی هستند در حالی که سایر اقوام مانند تامیل، مورس، بورگرز و دیگران به ترتیب آیین هندو، اسلام و مسیحیت را دنبال می کنند. سریلانکا دارای یک منظره مذهبی پیچیده است. تقریبا 70% مردم بودایی تراوادا (عمدتا از نژاد سینهالی) هستند، در حالی که بیشتر تامیلی ها هندو هستند و 15% از سریلانکا ها را نمایندگی می کنند. 7.6% دیگر مسلمانان، به ویژه جامعه مالایی و مور هستند که عمدتا به مکتب شافعی در اسلام سنی تعلق دارند. سرانجام، حدود 6.2% از سریلانکا ها مسیحی هستند. از این تعداد، 88% کاتولیک و 12% پروتستان هستند.

جغرافیای سریلانکا

سریلانکا جزیره ای به شکل اشک در اقیانوس هند، جنوب شرقی هند است. مساحت آن 65610 کیلومتر مربع (25332 مایل مربع) است و بیشتر متشکل از دشت ها است. با این حال، بلندترین نقطه در سریلانکا Pidurutalagala، با ارتفاع چشمگیر 2524 متر است. پایین ترین نقطه سطح دریا است. سریلانکا در وسط یک صفحه تکتونیکی قرار است، بنابراین فعالیت آتشفشانی یا زمین لرزه ای را تجربه نمی کند. با این حال، به شدت تحت تأثیر سونامی 2004 اقیانوس هند قرار گرفت که منجر به کشته شدن بیش از 31000 نفر در این کشور جزیره ای کم ارتفاع شد. جاذبه های گردشگری سریلانکا بسیار متنوع هستند و شامل جاذبه های طبیعی متنوع و آثار باستانی است.

در سال های گذشته میزان گردشگران در این کشور افزایش یافته و میزان آنها در نمودار زیر مشخص است:

میزان گردشگران درسریلانکا

آب و هوای سریلانکا

سریلانکا آب و هوای استوایی دریایی دارد، به این معنی که در طول سال گرم و مرطوب است. دامنه متوسط ​​دما از 16 درجه سانتیگراد (60.8 درجه فارنهایت) در ارتفاعات مرکزی تا 32 درجه سانتیگراد (89.6 درجه فارنهایت) در امتداد سواحل شمال شرقی است. دمای بالا در ترینکومالی، در شمال شرقی، می تواند 38 درجه سانتیگراد (100 درجه فارنهایت) باشد. کل جزیره به طور کلی دارای سطح رطوبت بین %60 تا 90% در طول سال است که با سطح بالاتر در طول دو فصل بارانی موسمی (می تا اکتبر و دسامبر تا مارس) است. جهت شناخت انواع راه های مهاجرت به سریلانکا می توانید به آرشیو سایت ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *