مهاجرت کاری سریلانکا

سرمایه گذاری در سریلانکا

سریلانکا به تبعیت از اقتصاد هند در تلاش برای پیشرفت است و در همین راستا تلاش می کند تا سرمایه گذاری در سریلانکا را به امری رایج بدل کند. امنیت سرمایه گذاری در کشور سریلانکا در سطح بسیار نامناسبی قرار دارد اما روند صعودی این امر و همچنین برنامه ریزی های صورت گرفته توسط دولت این کشور این امیدواری را ایجاد می کند که در سال های آینده روند سرمایه گذاری در این کشور به سطح قابل قبولی برسد.

بر اساس داده های ارائه شده در ابتدای سال 2019، کشور سریلانکا در جایگاه 120 جهانی از نظر امنیت سرمایه گذاری قرارگرفته است اما نسبت به سال گذشته یک پله و نسبت به 5 سال گذشته 10 پله ارتقاع پیدا کرده است. سریلانکا هر ساله با اعمال قوانین جدید، محدودیت هایی را برای سرمایه گذاران خارجی در نظر می گیرد و از برخی محدودیت ها نیز می کاهد. با این وجود همچنان راه های زیادی وجود دارد که هر فرد می تواند از آن طریق سرمایه خود را وارد سریلانکا کند. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آنچه در رابطه با سرمایه گذاری در سریلانکا لازم است بدانید را در این مقاله در اختیار شما قرار خواهند داد.

سرمایه گذاری در سریلانکا از طریق خرید ملک

یکی از ساده ترین راه های سرمایه گذاری در سریلانکا، خرید ملک در این کشور است البته باید توجه داشت که در این رابطه محدودیت هایی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. هیچ فرد خارجی نمی تواند زمینی را در کشور سریلانکا خریداری کند و تنها در صورتی که از طریق ارثیه به وی اعطا شود می تواند آن را برای 99 سال نگه دارد و قابلیت فروش نخواهد داشت.

با این وجود این امکان برای شهروندان خارجی وجود دارد که بتوانند یک آپارتمان در کشور سریلانکا خریداری کنند به شرط آنکه این واحد مسکونی در طبقه همکف نباشد. علاوه بر این از سال 2019 هر فرد خریدار ملک در کشور سریلانکا موظف است که 15% به عنوان ارزش افزوده پرداخت کند. علاوه بر این همه کسانی که یک ملک 99 ساله در کشور سریلانکا خریداری می کنند باید 1% قیمت مسکن را به عنوان مالیات پرداخت کنند.‍ حال یک سوال در این باره ایجاد می شود که آیا از طریق خرید ملک، اقامت در سریلانکا تضمین شده است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که خرید ملک به خودی خود ضامن دریافت ویزای اقامت فرد در کشور سریلانکا نخواهد بود. با این وجود همه افرادی که بیش از 2500000$ از سرمایه خود را برای خرید ملک در کشور سریلانکا هزینه کنند می توانند ویزای اقامت از طریق برنامه اقامت مهمان را بدست آورند. از سوی دیگر در صورتی که فردی بیش از 55 سال سن داشته باشد این امکان را خواهد داشت که با پرداخت 15000$ برای دو سال در کشور سریلانکا اقامت پیدا کند و این اجازه اقامت قابلیت تمدید نامحدود را نیز در اختیار آن ها قرار خواهد داد.

سرمایه گذاری در سریلانکا از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از روش هایی که به کمک آن امکان سرمایه گذاری در سریلانکا را برای شهروندان خارجی ممکن می سازد، ثبت شرکت در این کشور است. دولت سریلانکا پذیرفته است تا شرکت های خارجی بتوانند در اقتصاد این کشور نقش داشته باشند تا توسعه اقتصادی از این طریق در این کشور ایجاد شود. البته باید در نظر داشت که در این زمینه نیز محدودیت هایی وجود دارد به گونه ای که شرکت های مرتبط با امور مالی و همچنین منابع طبیعی در کشور سریلانکا برای مالکان خارجی محدودیت های زیادی دارد. در این رابطه می توانید مقاله ثبت شرکت در سریلانکا را نیز مطالعه کنید تا اطلاعات تکمیلی در این خصوص در اختیار شما قرار گیرد.

در بخش قبل اشاره کردیم که شهروندان خارجی در کشور سریلانکا نمی توانند زمین یا ملک در این کشور خریداری کنند اما برای مالکین شرکت های خارجی یک استثنا وجود دارد. در صورتی که ارزش یک شرکت در کشور سریلانکا بیش از 250 میلیون روپیه سریلانکا باشد و حداقل 150 نیروی کار برای آن شرکت کار کنند، مالک این شرکت پس از سه سال اجازه خواهد داشت تا ملک مربوط به شرکت خود را به صورت کامل خریداری کند.

 

ویزای سرمایه گذاری در سریلانکا

افرادی که قصد دارند از طریق سرمایه گذاری وارد کشور سریلانکا شوند باید ویزای این کشور را در همین زمینه بدست آورند. باید توجه داشت که در کشور سریلانکا ویزایی تحت عنوان سرمایه گذاری وجود ندارد و از آن تحت عنوان برنامه اقامت مهمان یاد می شود. همه افرادی که قصد سرمایه گذاری در کشور سریلانکا را دارند یا می توانند باعث ایجاد یک رشد اجتماعی در این کشور شوند می توانند از این ویزا به عنوان مجوز ورود به سریلانکا استفاده کنند. همراهان این افراد نیز اجازه خواهند داشت تا مجوز ورود به سریلانکا را بدست آورند.

همه متقاضیان سرمایه گذاری در کشور سریلانکا باید حداقل 250000$ در بخش های متنوع اقتصادی در کشور سریلانکا وارد کنند تا امکان دریافت ویزا را بدست آورند. دریافت ویزا برای همه افرادی که قصد دارند از طریق سرمایه گذاری یا به عنوان همراه راهی سریلانکا شوند الزامی است. علاوه بر این همه سرمایه گذاران باید سرمایه خود را ابتدا در حساب بانکی موجود در سریلانکا پس انداز کنند و پس از ورود آن را به بخش مورد نظر انتقال دهند. هر یک از همراهان دارنده ویزا نیز باید مبلغ 35000$ در سریلانکا پس انداز داشته باشند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای سرمایه گذاری

همه متقاضیان دریافت ویزای سرمایه گذاری در کشور سریلانکا باید توجه داشته باشند که مدارک خود را به صورت کامل در اختیار سفارت این کشور قرار دهند تا بتوانند به سرعت به این ویزا دست پیدا کنند. مدارکی که هر فرد برای دریافت این ویزا به آن نیاز خواهد داشت عبارتند از:

  • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
  • کپی گذرنامه
  • 6 قطعه عکس در ابعاد 6×5 سانتی متر
  • کپی سند ازدواج برای افراد متاهل
  • آخرین مدرک تحصیلی هر فرد و سابقه کاری او در صورت وجود
  • گواهی سلامت جسمانی
  • گواهی عدم سوء پیشینه قضایی
  • گزارش جزئیات پروژه ای که فرد قصد سرمایه گذاری در آن را دارد
  • گواهی حساب بانکی بانضام گردش حساب
  • گواهی افتتاح حساب بانکی در کشور سریلانکا

سریلانکا رفته رفته پای در مسیر توسعه اقتصادی کشور هند می گذارد و به همین دلیل می تواند گزینه مناسبی از این نظر برای سرمایه گذاری باشد اما باید به این نکته نیز اشاره داشت که در حال حاضر سرمایه گذاری در این کشور از امنیت چندان بالایی برخوردار نیست به همین دلیل از شما می خواهیم تا پیش از هرگونه اقدام برای سرمایه گذاری در سریلانکا با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *