مهاجرت به کشور سریلانکا

قوانین سریلانکا

قوانین سریلانکا

قوانین سریلانکا تحت تاثیر کشورهای استعماری قرار گرفته و این کشور دارای قوانین مختلف قومی و مذهبی همراه با قانون هلندی-رومی است. قوانین هلندی رومی با تسلط کشور هلند بر این کشور و بیرون راندن پرتغالی ها آغاز شد. سیستم قضایی هلند به خوبی سازمان یافته بود. 3 دادگاه بزرگ دادگستری هر یک در کلمبو (غرب)، گال (جنوب) و جافنا (شمال) تاسیس شد. روسای محلی در مواردی که مربوط به آداب و رسوم محلی بود، شرکت می کردند. بنابراین قوانین عرفی و شخصی که در غرب، جنوب و شمال کشور وجود داشت نیز در دادگاه ها اجرا می شد، مگر اینکه این اختلافات فاحشی با فقه هلند داشته باشد.

قوانین عرفی و شخصی بر اساس آداب و رسوم قدیمی سینهالی ها و تامیل ها که نیاکان آنها از مناطق خاصی در کشور استقبال می کردند و همچنین آداب و رسوم مسلمانان می باشد. در نهایت انگلیسی ها هلندی ها را در سال 1796 از سریلانکا بیرون راندند و یک سیستم اداری و قضایی واحد را برای کل کشور در پیش گرفتن. در ادامه همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت درباره قوانین سریلانکا بیشتر توضیح داده اند.

شناخت سریلانکا

سریلانکا، که با نام سیلان نیز شناخته می شود، یک کشور جزیره ای چند قومی و چند مذهبی در اقیانوس هند، نزدیک سواحل جنوبی هند است. فاصله بین نوار جنوب شرقی هند و شمال غربی سریلانکا فقط 40 مایل است. مساحت کل سریلانکا 25330 مایل مربع است و جمعیت آن کمی بیش از 21 میلیون نفر است. تنوع قومی و مذهبی ملت و همچنین تاریخ استعمار آن، ارتباط مستقیمی با جنبه های سیستم حقوقی سریلانکا دارد. بزرگترین گروه قومی این کشور سینهالیایی ها هستند که زبان اصلی آنها زبان سینهالی است. سینهالی ها حدود 74% از جمعیت را تشکیل می دهند. اکثریت سینهالی ها بودایی و دارای اقلیت مسیحی هستند. بزرگترین گروه قومی بعدی از تامیلی ها تشکیل شده است که 18% از جمعیت را تشکیل می دهند و زبان مادری آنها زبان تامیل است. اکثر تامیلی ها هندو هستند و اقلیت مسیحی دارند.

از جمله اطلاعات مهم درباره سریلانکا:

  • زبان رسمی این کشور تامیلی و سینهالی است و زبان انگلیسی زبان سوم این کشور است.
  • این کشور 21 میلیون نفر جمعیت دارد.
  • پایتخت تجاری این کشور شهر کلمبو می باشد.
  • واحد پول این کشور روپیه سریلانکا است که با نام اختصاری LKR شناخته می شود.

تاریخچه و قوانین سریلانکا

سیستم سیاسی سریلانکا در تاریخ خود به عنوان یک استعمار انگلیس، از سال 1801 شکل گرفته است. انگلیس از طریق قانون اساسی 1833 که یک شورای قانونگذاری ایجاد کرد، سعی در ایجاد یک دولت نماینده در این جزیره داشت. این شورا عمدتا ناتوان بود و در سال 1864 استعفا داد هنگامی که انتقاد آنها از دولت انگلیس نادیده گرفته شد. انگلیس در سالهای 1910، 1920 و 1924 برای جلب رضایت مردم از چندین قانون اساسی دیگر استفاده كرد، اما این قوانین اساسی حاكمیت محلی توسط مردم بومی را پیش بینی نمی كرد. قانون اساسی سال 1931 سرانجام اختیارات بیشتری به نمایندگان منتخب بومی داد.

طی 40 سال، انگلیسی ها تلاش کردند اختیار و استقلال بیشتری به جزیره بدهند، اما در نهایت در 4 فوریه 1948، این کشور استقلال خود را از انگلیس اعلام کرد، اما به عنوان یک مشترک المنافع امپراتوری باقی ماند. تنها در 16 می 1972 بود که کشور رسما خود را جمهوری مستقل اعلام کرد و قوانین مدنی و اساسی خود را در سال 1978 و 1988 تنظیم کرد.

سیستم حقوقی و قوانین در سریلانکا

سیستم حقوقی در سریلانکا ترکیبی از قوانین استعماری، ویکتوریایی، انگلیسی و هلندی است که همگی در ترکیبی از مقررات و آداب و رسوم پیچیده با هم ترکیب شده اند که شبیه قوانین هستند. از نظر گردشگری، قوانین محلی معمولا برای بازدیدکنندگان اعمال نمی شود، مگر اینکه قوانین مربوط به ایمنی جامعه باشد. تفاوت مبهمی بین یک قانون و یک عرف وجود دارد، در حالی که هر 2 می توانند توسط پلیس اجرا شوند و می توانند عواقب جدی داشته باشند و ممکن است یک قانون برای یک خارجی کاملاً نادیده گرفته شود.

سریلانکا قانونی دارد که به همه مردم این کشور اجازه می‌دهد تا دین خود را انجام دهند. مذهب اکثریت بودیسم است، اما هندو، مسلمان و مسیحی زیادی وجود دارد. حتی با وجود اینکه برخی از افراد به آزادی مذهبی اعتقاد ندارند و تمایل به ایجاد موقعیت های خشونت آمیز دارند، این یک هنجار نیست و دولت بسیار تلاش می کند تا آزادی مذهبی را برای سرکوب خشونت بین گروه های مذهبی تحمیل کند. این بدان معنی است که مهم نیست که چه دینی دارید هنگام آمدن به سریلانکا، از شما استقبال می شود. فقط در مورد آن با افراد ادیان دیگر استعمارگر یا خشونت آمیز نباشید. این مطمئناً شما را به دردسر می اندازد زیرا مستقیما به قانون آزادی مذهبی بی احترامی می کند.

درباره قوانین مهاجرت به سریلانکا

اداره مهاجرت سریلانکا در حال حاضر وظیفه صدور ویزای اقامت سریلانکا برای افراد خارجی را دارد. برای مهاجرت و اقامت در این کشور باید از روش ها و قوانین مهاجرتی آگاه باشید. در حال حاضر 5 روش اصلی برای مهاجرت به کشور سریلانکا وجود دارد که به شرح زیر هستند.

روش مهاجرتیشرح
مهاجرت از طریق تحصیل به سریلانکااخذ پذیرش از موسسه ای در سریلانکا
از طریق ازدواج در سریلانکاازدواج با یک شهروند سریلانکایی
مهاجرت کاری به سریلانکادریافت پیشنهاد شغلی و ویزای کاری
مهاجرت از طریق تولدتولد ار والدین سریلانکایی
از روش سرمایه گذاری در سریلانکاسرمایه گذاری و رعایت شرایط پیشنهادی

درباره قوانین مهاجرت به سریلانکا

قانون اساسی سریلانکا

قانون اساسی سریلانکا حول یک رئیس جمهور سرمایه گذاری شده با اختیارات گسترده اجرایی است. این قانون 172 عنوان دارد و آیین بودا را به عنوان آیین دولتی به رسمیت می شناسد و دامنه وسیعی از حقوق اساسی را تضمین می کند. قانون اساسی همچنین وظایف دولت و شهروندی را تعیین می کند. وظیفه دولت این است که با یک دولت سوسیالیست دموکراتیک، از توزیع ثروت، نظارت بر توسعه اقتصادی و بالا بردن استانداردهای آموزشی و فرهنگی اطمینان حاصل کند. همچنین باید خود را متعهد به ارتقا هویت ملی از طریق رفع تبعیض کند. در مقابل، این وظیفه شهروندان است که با کنار گذاشتن حقوق شخصی خود برای اطمینان از هماهنگی نژادی یا مذهبی و محافظت از سلامت و اخلاق عمومی، وحدت ملی را تقویت کنند.

قوانین اجرایی و قانونگذاری سریلانکا

قوه مقننه سریلانکا پارلمانی متشکل از 226 عضو است که با رأی مستقیم به مدت 6 سال انتخاب می شود. اعضای پارلمان سپس رئیس، معاون رئیس و رئیس کمیته ها را انتخاب می کنند. رئیس جمهور می تواند پارلمان را در هر زمان منحل کند، که به طور قابل توجهی قدرت آنها را در برابر قوه مجریه تضعیف می کند. هدف اصلی پارلمان تصویب لوایح و مصوبات است. این قانون با اکثریت آرا و تایید رئیس مجلس به قانون تبدیل می شود. اگر کابینه به آن نیاز داشته باشد، ممکن است لایحه به همه پرسی نیاز داشته باشد که رئیس جمهور باید آن را تأیید کند. هیچ دادگاهی نمی تواند قانونی را که از این طریق تصویب شده است زیر سوال ببرد.

شعبه قضایی سریلانکا از دادگاه عالی، دادگاه تجدیدنظر، دادگاه محلی و سایر دادگاه های ایجاد شده توسط قانون تشکیل شده است. وظیفه این دادگاه ها حفاظت و اجرای حقوق فردی مردم است. رئیس جمهور نه تنها رئیس دادگستری و اعضای دیوان عالی کشور، بلکه رئیس و قضات دیوان عالی کشور را نیز منصوب می کند. آنها ممکن است فقط برای 65 سال منصب داشته باشند و در حالی که انتصاب آنها تحت اصلاحیه هفدهم منوط به تصویب شورای قانون اساسی بود، این لایحه با متمم هجدهم لغو شد. دیوان عالی کشور تنها قدرت رسیدگی به قانون اساسی را دارد و صلاحیت آن نیز به مواردی مربوط به حقوق اساسی، فرجام خواهی نهایی و مسائل مربوط به انتخابات می رسد.

قوانین کار در سریلانکا

طبق قوانین سریلانکا افراد خارجی برای کار در سریلانکا نیاز به اخذ مجوز کار از اداره مهاجرت و همچنین دریافت ویزای کاری سریلانکا دارند. جهت دریافت این مجوز کارفرما باید مراحل اداری را انجام دهد و مقدمات کار برای استخدام نیروی کار خارجی را انجام دهد. بازار کار سریلانکا پس از اتمام جنگ داخلی دی این کشور امروز در حال توسعه و رشد است و انتظار می رود به رشد خود ادامه دهد. محیط کار در این کشور بسته به منطقه متفاوت است و عدم تسلط به زبان های سینهالی و تامیلی می تواند مشکل ساز باشد.

در قوانین این کشور در مورد کار، میزان حقوق، پاداش، مرخصی و قرارداد به طور مفصل شرح داده شده است. در جدول زیر از جمله موارد مهم درباره کار در سریلانکا را مشاهده می کنید:

پارامترشرح
ساعت کاری45 ساعت در هفته
حداکثر ساعت کار در روز9 ساعت در روز
سن بازنشستگی55 سال برای مردان و 50 سال برای زنان
حداقل حقوق ماهیانه در سریلانکا10000LKR (روپیه)

 

سیستم قضایی و دادگستری در سریلانکا

دادگستری سریلانکا یک سیستم حقوقی است که ترکیبی از قانون مشترک انگلیس، قانون مدنی روم-هلند و حقوق عرفی است. اساسنامه های مصوب مجلس، منبع اصلی قانون است. اسناد قضایی، اساسنامه های مصوب شورای محلی و آداب و رسوم نیز قانون را تشکیل می دهند. سیستم قضایی در قانون اساسی تعریف شده است، به عنوان یک نهاد مستقل که چارچوب سنتی کنترل و تعادل را فراهم می کند. قوه قضائیه یک سیستم دادگاه های هرمی است. دادگاه عالی عالی ترین و آخرین دادگاه حقوقی است. دادگاه های تجدیدنظر متشکل از دیوان عالی کشور، دادگاه تجدیدنظر و دادگاه عالی است.

دادگاه های بدوی عبارتند از:

  • دادگاه عالی
  • دادگاه عالی بازرگانی
  • دادگاه منطقه ای
  • دادگاه محلی

در این سیستم دادگاه های خاصی برای رسیدگی به قوانین اسلامی، دادگاه های کار، دادگاه های نظامی و سایر دادگاه هایی که وظایفی از ماهیت شبه قضایی را دارند، ادغام شده اند، اما قابل تجدید نظر در دادگاه های عالی هستند در صورت نیاز و اقدام به مهاجرت حتما از قوانین کشور مد نظر خود اطلاع حاصل کنید. لذا می توانید برای کسب اطلاعات درست از وکلای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کمک بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *