مهاجرت به کشور سوئد

جمعیت سوئد

جمعیت سوئد

کسب اگاهی در مورد خصوصیات کلی هر کشور یکی از مهمترین مسائلی است که متقاضیان می باید قبل از مهاجرت در نظر داشته باشند. جمعیت سوئد بین 30 الی 35 میلیون نفر می باشد که یکی از کشورهای مناسب برای مهاجرت می باشد. سوئد به دلایل مختلف از جمله اقتصاد فوق العاده قدرتمند و نظام تحصیلی برتر مورد توجه مردم از سرتاسر دنیا است. ایرانی ها نیز به همین دلایل و همچنین به خاطر صدور ویزای همراه برای دانشجو در اکثر موارد، طرفدار این کشور هستند. آمار بیکاری، هزینه زندگی در سوئد، دانشگاه های برتر، شغل های پردرآمد، متوسط حقوق ماهیانه افراد در این کشور و غیره از جمله مواردی است که افراد پیش از انتخاب سوئد باید نسبت به آن ها اطلاعاتی داشته باشند.

در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، با توجه به تغییرات اخیر اطلاعات مختصری راجع به جمعیت سوئد و موقعیت جغرافیایی آن، شرایط اقتصادی و سایر موارد مهم راجع به این کشور ارائه شده است.

موقعیت جغرافیایی و جمعیت سوئد

سوئد که به طور رسمی پادشاهی سوئد خوانده می شود از جمله کشورهای حوزه اسکاندیناوی است. این کشور در شمال قاره اروپا واقع شده است و از غرب و شمال با کشور نروژ و از شرق با فنلاند همسایه است. از جنوب غربی با تونلی به دانمارک متصل شده است. با 450295 کیلومتر مربع مساحت، سوئد بزرگ ترین کشور در شمال قاره اروپا می باشد. همچنین سومین کشور وسیع در حوزه اتحادیه اروپا است. جمعیت سوئد بیش از30 میلیون نفر است که در حدود 3 میلیون آن ها پیشینه خارجی دارند یعنی طی سال های گذشته به این کشور مهاجرت کرده اند. در نهایت پاسپورت سوئدی گرفته اند. اگرچه سوئد در حوزه اسکاندیناوی واقع شده نسبت به سایر کشورهای شمال اروپا آب هوای نسبتا ملایم تری دارد. دلیل این امر اثر جریان های گرم اقیانوسی است.

شرایط اقتصادی و جمعیت سوئد

سوئد شانزدهمین کشور ثروتمند در کل دنیا است. جمعیت این کشور از سطح رفاه اجتماعی، امنیت اقتصادی و اجتماعی، آموزش و بهداشت رایگان و درآمد بالا بهره مند هستند. سوئد کشوری فوق العاده صنعتی است که بخش اعظم انرژی آن از طریق انرژی تجدیدپذیر امواج دریا تامین و حتی صادر می شود. در سوئد همچنین صنایع قدرتمند بسیاری مشغول به فعالیت هستند که موجب شده هم میزان تولید ناخالص داخلی سوئد بالا باشد. هم فرصت های شغلی زیادی برای سوئدی ها و خارجی های مقیم سوئد وجود داشته باشد. در این میان تنها 2% از تولید ناخالص داخلی و اشتغال زایی مرتبط با بخش کشاورزی است.

همچنین لازم به ذکر است برخلاف تعداد زیادی از کشورهای صنعتی اروپایی، بخش عمده در دستان بخش خصوصی است. اقتصاد این کشور بی نهایت پویا و رقابتی است. درحال حاضر بیش از 4 میلیون نفر از مردم سوئد مشغول به کار هستند. از این میان یک سوم آن ها مدرک دانشگاهی نیز دارند.

برای بررسی بهتر شرایط بازارکار در نموداری که در ادامه ترسیم شده است آمار بیکاری 3 کشور ایالات متحده آمریکا، نروژ و سوئد طی چند سال با هم مقایسه شده است:

متوسط درآمد جمعیت سوئد

مردم سوئد یکی از بیشترین درآمدها را در مقایسه با سایر مردم دنیا دریافت می کنند. متوسط ماهیانه 117000SEK (کرون سوئد) است. در حقیقت در سال  کمترین میزان درآمد سوئدی ها ماهیانه 15800SEK (کرون سوئد) و بیشترین حقوق دریافتی ماهیانه 518000SEK (کرون سوئد) است. سن، سابقه کار، میزان تحصیلات، رشته حوزه تخصص فرد، مهارت های عملی و غیره از جمله مواردی هستند که در همه دنیا از جمله در سوئد در میزان درآمد دریافتی افراد موثر می باشند. از آنجایی که میزان تورم در این کشور پایین است. مردم برای محاسبه هزینه های زندگی و برنامه ریزی برای حقوق دریافتی خود با مشکلی مواجه نیستند. پیشنهاد می دهیم مقاله ویزای کار سوئد را که مقاله مفیدی در ارتباط با این بخش است مطالعه بفرمائید.

در جدول ذیل این موضوع بررسی شده است:

درصد تورم در سوئد سال
1.74 2019
1.46 2020

کار در سوئد برای خارجی ها

برخلاف کار در آلمان یعنی کشوری که در حال حاضر حدود 3% آمار بیکاری دارد. نیاز عمده ای به استخدام نیروی کار جوان و متخصص خارجی دارد، سوئد ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار صادر نمی کند. در حقیقت افرادی که بخواهند اقامت کاری این کشور از به دست آورند یا باید از یک کارفرمای سوئدی پیشنهاد شغلی داشته باشند، یا باید در ابتدا در کشور سوئد تحصیل کنند. پس از اتمام تحصیلات افرادی که موفق شوند شغلی در سوئد پیدا کنند می توانند اقدامات بعدی را برای تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری انجام دهند. باید افزود که این روش در حال حاضر عملی تر است.

دلیل آن، دشواری دریافت پیشنهاد شغلی از سوئد است. چرا که علاوه بر این که کارفرما حضوری متقاضی کار را ندیده است باید 3 ماه شغل مربوطه را در سوئد و 3 ماه در کل اتحادیه اروپا آگهی کند. در نهایت اگر کسی با خصوصیات مورد نظر وی پیدا نشد، فردی خارج از حوزه اتحادیه اروپا را استخدام کند. اتفاقی که عملا ممکن نیست. برخلاف اخذ ویزای کاری استرالیا و کانادا، سیستم ویزای کاری سوئد سیستم امتیازبندی نیست. در نتیجه متقاضی کار نمی تواند بدون پیدا کردن کارفرما و صرفا به دلیل بالا بودن امتیازات خود ویزای کاری سوئد را دریافت کند. درنتیجه بهترین راه از طریق ادامه تحصیلات دانشگاهی در این کشور است.

نظام تحصیلی و جمعیت سوئد

نظام تحصیلی و جمعیت سوئد

تحصیلات دوره ابتدایی و دبیرستان برای سوئدی ها رایگان است. اما برخلاف تحصیل در فرانسه، نظام تحصیلی رایگان چند سالی است که دیگر در دانشگاه های سوئد وجود ندارد. هرچند شهریه ای که دانشگاه ها از سوئدی ها دریافت می کنند. در غالب موارد بسیار کمتر از شهریه دریافتی از دانشجوهای بین المللی است. در باب تحصیل در این کشور علاوه بر خود دانشجو اجازه دارد به صورت پاره وقت مشغول به کار باشد. اگر متاهل باشد در غالب موارد برای همسر متقاضی نیز ویزای همراه صادر می شود. همسر او اجازه کار تمام وقت خواهد داشت.

با توجه به مقطع تحصیلی، رشته و دانشگاه، میزان شهریه ای که فرد باید پرداخت کند متفاوت است. اما شهریه دانشگاه های سوئد به طور متوسط از سالیانه حدود 80000SEK (کرون سوئد) یعنی سالیانه حدود 130000SEK (کرون سوئد) یعنی معادل 13000€ (یورو) یا 14600$ (دلار آمریکا) می باشد. در لیست ذیل برخی از بهترین دانشگاه های سوئد و رنکینگ آن ها مطابق U.S. News and World Report لیست زیر معرفی شده اند:

  • دانشگاه کارولینسکا (51)
  • دانشگاه لوند (91)
  • دانشگاه اپسالا (102)
  • دانشگاه استکهلم (114)
  • دانشگاه گوتنبرگ (151)

مقایسه هزینه زندگی در سوئد و آلمان

از آن جایی که پیش تر شرایط اخذ ویزای کاری سوئد و آلمان با هم مقایسه شد. هزینه زندگی در این 2 کشور در سال 2021 بررسی خواهد شد. در واقع میزان هزینه زندگی به عوامل متعددی از جمله شهر محل اقامت و سبک زندگی بستگی دارد. طور متوسط زندگی یک نفر در آلمان ماهیانه به طور متوسط 750€ الی 1000€ (یورو) است. زندگی در سوئد ماهیانه بین €1200 الی 1450€ (یورو) هزینه در برخواهد داشت. در مقاله بالا که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده سعی بر این بود تا اطلاعات مختصری راجع به کشور سوئد یعنی موقعیت جغرافیایی و جمعیت آن، میزان هزینه ماهیانه زندگی، برترین دانشگاه ها و بهترین راه اخذ اقامت آن بیان گردد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *