مهاجرت سرمایه گذاری و ثبت شرکت در یونان

ثبت شرکت در یونان

ثبت شرکت در یونان

در سال های اخیر تلاش های زیادی از سوی دولت برای سرعت بخشیدن و تسهیل ثبت شرکت در یونان انجام شده است.

سرمایه گذاران خارجی می توانند یا انواع و اقسام شرکت ها از جمله شرکت با مسئولیت محدود را در این کشور ثبت کنند یا در صورتی که خودشان تجارتی را در کشور دیگری دارند شعبه ای از آن را در کشور یونان به ثبت برسانند.

شرکتی در که یونان به ثبت می رسد علی رغم این که ممکن است حتی تمامی کارمندان و کارکنانش خارجی باشند، شخصیت حقوقی یونانی دارد و در نتیجه مطابق قوانین یونان با آن برخورد می شود. در مقاله پیش رو سعی شده است تا اطلاعاتی نسبتا مختصر در خصوص ثبت شرکت در یونان در اختیار شما عزیزان قرار بگیرد هر چند نباید انتظار جزییات ثبت شرکت در یونان را داشته باشید زیرا پرداختن به آن نیاز به نگارش یک کتاب قطور با نیاز به آپ دیت شدن مداوم دارد.

 

 

میزان سرمایه اولیه برای ثبت شرکت در یونان

میزان سرمایه حداقلی مورد نیاز برای آغاز به کار کردن یک تجارت و در واقع ثبت شرکت در یونان، با توجه به مولفه های مختلف از جمله شهری که در آن تصمیم به ثبت شرکت دارید، نوع تجارتتان، هزینه اجاره یا خریداری ملکی که قرار است به عنوان شرکت از آن استفاده کنید، هزینه تجهیز و تهیه وسایل مورد نیاز برای آغاز به کار شرکت، وام بانکی، درصد سود، حق الوکاله وکیل، مالیات پرداختی و در ضمن این مسئله که آیا شما تبعه یونان، کشوری در حوزه اتحادیه اروپا یا خارج از محدوده شنگن هستید، متفاوت خواهد بود.

زمانی که بانک جهانی به تحقیق در حوزه ثبت شرکت در کشورهای مختلف و هزینه های آن پرداخت، به این نتیجه نائل آمد که هزینه های رسمی اولیه پروسه های ثبت شرکت در کشور یونان حتی از کشورهایی چون ایالات متحده آمریکا، کانادا و استرالیا نیز تا 23 درصد و حتی بیشتر بوده است.

قوانین برای صاحبان تجارت که ملیتی خارج از حوزه اتحادیه اروپا دارند

آمریکایی ها، کانادایی ها، استرالیایی ها، و سایر ملیت هایی که ملیتی خارج از حوزه اتحادیه اروپا دارند و تمایل به آغاز یک تجارت و ثبت شرکت در یونان را دارند می بایست به عنوان گام اولیه تمام شرایط مورد نیاز و توانایی های ذیل را داشته باشند.

 1. اثبات داشتن حداقل 300 هزار یورو به عنوان سرمایه اولیه شرکت
 2. ایجاد حداقل 10 شغل جدید که 30 درصد آن می بایست به یونانی ها اختصاص داده شود
 3. ارائه طرح تجاری ای که امکان سود آوری برای جامعه و اقتصاد یونان را دارد

در صورتی که برای گرفتن تاییدیه دولتی عجله دارید و می خواهید فرآیند ثبت شرکت شما تسریع شود می بایست :

 1. سرمایه اولیه تان 200 میلیون یورویی باشد، یا
 2. سرمایه اولیه تان 75 میلیون یورو باشد اما در عین حال 200 فرصت شغلی در کشور یونان ایجاد کند و از این میان، 30 درصد این ها به یونانی ها اختصاص داده شود و تا سه سال، سالیانه 1 میلیون یورو از این سرمایه برای تکنولوژی و فعالیت های نوآورانه صرف شود.

 

چگونگی شروع یک تجارت در کشور یونان

مطابق اعلامیه بانک جهانی، یونان این گونه بیان داشته است که 15 قدم و 15 روز برای آغاز یک تجارت جدید در کشور یونان وجود دارند. البته در حقیقت نکته ای که وجود دارد این است که  تا 18 مرحله وجود دارد که هر کدام جزییات و مراحل خاص خودشان را دارند و همین باعث می شود زمان ثبت تجارت جدید در این کشور حتی تا ماه ها و سال ها نیز به طول بینجامد مگر افراد ذی نفوذی در این کشور با شما ارتباط داشته باشند تا کارهایتان سریع تر از روال معمول انجام پذیرد.

در ادامه مقاله پیش رو سعی شده است تا موضوع ثبت شرکت در یونان هم با توجه به متنی که بانک جهانی اعلام کرده است هم با توجه به تجربیات شخصی افراد چه یونانی و چه افرادی با ملیت های دیگر خواه عضو کشوری داخل حوزه اتحادیه اروپا خواه تبعه کشوری خارج از حوزه شنگن، طی 15 سال گذشته، توضیح داده شود.

آیا سرمایه گذاری و ثبت شرکت در یونان تصمیم عاقلانه ای می باشد ؟

در بخش ذیل توضیحاتی در خصوص تجربیات تجاری که در سال های گذشته این کشور را به عنوان مقصدی برای سرمایه شان در نظر گرفته اند، بیان گردیده، که نکات مثبت و منفی یونان را بر می شمرند.

 • تاجر یونانی الاصلی که سال 2010 درخواست اخذ مجوز فعالیت کرد بعد از 18 ماه توانست ملزومات ثبت شرکت را تهیه کرده و تمام تاییدیه های دولتی لازم را اخذ کند. ( منبع نیویورک تایمز )
 • مقامات یونانی دسترسی اینترنتی را برای وب سایت های تاجری به نام بوین که در زمینه بازی های کامپیوتری و اینترنتی فعالیت داشت مسدود کردند، و این امر خسارت های مالی کلانی برای وی به همراه داشت. ( منبع رویترز )
 • یک فرد یونانی بیان داشت که چهار ماه طول کشید تا وی کاغذ بازی های اداری لازم را به منظور افتتاح یک بار در شهر آتن طی کند بدون این که به فردی رشوه بدهد یا با فرد ذینفوذی آشنا باشد. ( روزنامه استرالیایی )
 • برای آغاز به کار کردن یک فروشگاه اینترنتی برای فردی که تبعه این کشور نبود فرآیند ثبت تجارت، حدود 10 ماه به طول انجامید.

و…

 

به طور کل، برای ثبت شرکت در کشور یونان موارد ذیل مورد نظر است :

 • ثبت اولیه نامی که برای شرکت در نظر گرفته شده است در اتاق بازرگانی این کشور
 • آماده کردن و امضای اصول اساسنامه شرکت توسط سهام داران، نام در نظر گرفته شده برای شرکت، آدرس شرکت، مدت زمانی که قرار است این شرکت به عنوان یک شخصیت حقوقی یونانی فعالیت کند، موضوع و هدف فعالیت شرکت و میزان سرمایه اولیه شرکت به علاوه ریز جزییات در خصوص میزان سهام هر یک از شرکا و سهام داران
 • پرداخت هزینه های ثبت شرکت
 • تاییدیه بانک ها، بیمه و… مبنی بر پرداخت هزینه های مرتبط با بیمه های اجباری
 • انتشار خبر ثبت شرکت مربوطه در وب سایت اتاق بازرگانی یونان

ثبت شرکت در یونان با توجه به سرمایه اولیه نسبتا بالایی که نسبت به سایر کشورهای اروپایی از جمله اتریش می خواهد، خیلی پرطرفدار نیست اما به طور کل چه در خصوص ثبت شرکت در یونان چه هر کشور دیگری قصد اقدام دارید پیشنهاد می کنیم ابتدائا با کارشناسان مهاجرتی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید و تلفنی به صورت رایگان مشاوره شوید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *