مهاجرت سرمایه گذاری و ثبت شرکت در یونان

ثبت شرکت در یونان

ثبت شرکت در یونان

ثبت شرکت در یونان قوانین و شرایط خاصی دارد و متقاضیانی که قصد دارند در این کشور سرمایه گذاری کنند حتما باید سرمایه کافی داشته باشند. در این نوشتار متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت هموطنان گرامی را از شرایط و انواع شرکت در کشور یونان و سایر موارد مربوطه آگاه خواهند ساخت.

یونان در جنوب شرقی اروپا واقع شده است و کشوری توسعه یافته با اقتصادی با درآمد بالا، کیفیت بالا و زندگی بسیار عالی است. این کشور اروپایی یکی از بنیانگذاران سازمان ملل متحد است که دهمین کشوری می باشد که به سازمان ملل متحد پیوست. با وجود این واقعیت که همه اعضای یک کمپانی در یونان ممکن است خارجی باشند.

شرایط ثبت شرکت در یونان

قوانین یونان اشکال حقوقی متنوعی را برای انجام یک تجارت و ثبت شرکت در یونان فراهم می کند. علاوه بر ایجاد یک کمپانی یا یک نهاد تجاری در یونان، شرکت های خارجی ممکن است با تشکیل یک شعبه یونانی یا ورود به یک سرمایه گذاری مشترک با یک شرکت دیگر، بتوانند اقدام به ایجاد یک نهاد تجاری در یونان کنند و مدیریت آن را به عهده بگیرند. شرکت های خارجی همچنین می توانند در یونان به صورت حضوری کمپانی مورد نظر خود را تأسیس کنند که تنها فعالیت آنها ارائه برخی خدمات به دفتر مرکزی خود یا هر شرکت وابسته دیگری است که در یونان تأسیس نشده است. افراد می توانند به عنوان یک معامله گر و حرفه ای مستقل فعالیت در زمینه تجاری در یونان کنند. به یاد داشته باشید که برای ثبت شرکت در یونان و یا ایجاد نهاد تجاری در این کشور داشتن سرمایه کافی الزامی است.

به دلیل ثبت شدن شرکت مورد نظر در خاک کشور یونان، این شرکت به عنوان یک شرکت و نهاد یونانی شناخته خواهد شد. قانون شرکت های یونان گزینه های مختلفی را برای ایجاد نهاد تجاری در یونان ارائه می دهد. طبق قانون شرکت های یونان، شرکت های مستقر در یونان شخصی یا مبتنی بر سرمایه هستند. قوانین و شرایط ثبت شرکت در یونان با قوانین و شرایط ثبت شرکت در کشور فرانسه مشابه هستند. در ادامه با روش های ثبت شرکت در یونان بیشتر آشنا خواهید شد.

ثبت شرکت یونان با سهام

این نوع کمپانی یک نهاد حقوقی است که در آن بدهی یک سهامدار به مبلغ مشارکت در سهام سهم محدود می شود. این نهاد معادل فرانسه Société Anonyme و از بالاترین مقام یونان برخوردار است. کلیه اقدامات لازم برای تاسیس این شرکت ها (به جز ثبت موقت نام شرکت) توسط یک دفتر اسناد رسمی انجام می شود، که به عنوان مرجع یک مرحله ای در نظر گرفته می شود. دفتر اسناد رسمی در هر صورت با سایر مقامات ارتباط برقرار می کند، امور مالی را به عهده میگیرد و کلیه اسناد و برنامه ها را به مقامات درگیر در تاسیس این کمپانی ارسال می کند. تاسیس این نوع کمپانی به شرایط و مدارک زیر نیاز دارد:

  • ثبت موقت نام شرکت در اتاق بازرگانی ذیصلاح
  • تهیه و امضای اساسنامه توسط بنیان گذاران قبل از دفتر اسناد رسمی برای درج مقررات، ثبت نام اعضا، نام شرکت، آدرس ثبت شده، مدت زمان، سرمایه سهم (تعداد و ماهیت)، هیئت مدیره و سهامداران
  • پرداخت عوارض مختلف ثبت نام
  • ثبت شرکت با رجیستری که در اداره ثبت تجارت عمومی انجام می شود
  • صدور تأیید تأسیس توسط وزارت توسعه منطقه ای و رقابت پذیری (فقط برای شرکت های خاص مانند بانکها، شرکت های بیمه و غیره)
  • انتشار تأسیس مربوطه در وب سایت ثبت عمومی تجارت

اساسنامه یک شرکت از نوع محدود با سهام می تواند توسط یک یا چند سهامدار مؤسس، اشخاص حقیقی یا حقوقی امضا شود. حداقل سرمایه سهم مورد نیاز برای ایجاد این نوع شرکت در حال حاضر 24000€ (یورو) است که باید پس از ادغام به طور کامل پرداخت شود و پرداخت آن باید طی 2 ماه از تاریخ اختلاط توسط مدیران تأیید شود.

مسئولیت محدود و ثبت شرکت در یونان

شرکت مسئولیت محدود ترکیبی از شرکت محدود با سهام و مشارکتی است. شرکت مسئولیت محدود یونانی به شرکت محدود با سهام شباهت دارد به این دلیل که به عنوان یک نهاد حقوقی جدا از شرکای خود در نظر گرفته می شود و دارای مسئولیت محدود است. این نوع کمپانی شبیه به مشارکت در نحوه تصمیم گیری است. به ویژه، اکثریت تعداد شرکاء و سرمایه برای تاسیس این نوع شرکت مورد نیاز است. صاحبان شرکت به عنوان مشارکت کننده، دارندگان واحد یا شرکا شناخته می شوند و فقط به میزان سرمایه مشارکتی خود مسئولیت پذیر هستند. مشارکت در سرمایه یک مسئولیت محدود و میزان آن توسط اساسنامه مشهود است. صاحبان شرکت به عنوان مشارکت کننده، دارندگان سرمایه یا شرکا شناخته می شوند و فقط به میزان سرمایه مشارکتی آنها مسئولیت پذیر هستند. مشارکت در سرمایه یک شرکت با مسئولیت محدود و میزان آن توسط اساسنامه مشهود است.

مشابه شرکت های AE، کلیه اقدامات مورد نیاز برای تأسیس شرکت های مسئولیت محدود به جز ثبت موقت نام شرکت آن ها توسط دفتر اسناد رسمی انجام می شود که به عنوان مرجع یک مرحله ای در نظر گرفته می شود. این شرکت ها با اجرای اساسنامه قبل از دفتر اسناد رسمی، پرداخت انواع وظایف و سپس ثبت مقالات در دفترچه ثبت تجارت عمومی تشکیل می شود و با تأسیس نیز در وب سایت رسمی ثبت تجاری منتشر می شود. ثبت مالیات شرکت مسئولیت محدود نیز توسط مرجع یک مرحله ای انجام می شود. در حال حاضر برای تشکیل این نوع شرکت ها قانون حداقل سرمایه لازم وجود ندارد. سرمایه به بخش ها یا واحدهای مساوی با حداقل ارزش حداقل تقسیم می شود که باید در زمان ادغام به طور کامل پرداخت شود.

مسئولیت محدود و ثبت شرکت در یونان

ثبت شرکت و شعبه در یونان

شعبه یک شرکت خارجی ممکن است از طریق ثبت نام در دفتر ثبت عمومی تجارت در یونان تأسیس شود. برای انجام این کار، اسناد مشخصی باید در سازمان ثبت تجارت عمومی از جمله اساسنامه شرکت خارجی، ثبت گواهی حسن نیت شرکت خارجی صادر شده توسط مرجع نظارت صالح خارجی، مصوبه ای از نهاد شایسته شرکت شرکتی که تأسیس شعبه در یونان را تأیید می کند و یک وکالت نامه را به عنوان نماینده حقوقی شعبه در یونان و اشخاص مجاز برای دریافت مکاتبات در یونان (در صورتی که یک نماینده قانونی در یونان اقامت نداشته باشد) تعیین می کند. پس از ثبت در دفترچه ثبت عمومی تجارت و انتشار در وب سایت ثبت نام تجاری عمومی، در صورت لزوم، شعبه باید در مراجع ذیصلاح مالیاتی ثبت شود (ثبت مالیات توسط اداره کل تجارت انجام نمی شود بلکه بطور جداگانه در دفتر امور مالیاتی صالح انجام می شود).

ثبت شرکت مشارکت عمومی و محدود در یونان

شرکت مشارکت عمومی نهادی است که در آن کلیه شرکاء بدون محدودیت در فعالیت ها و مسئولیت بدهی های شرکت مشارکت دارند. اساسنامه مشارکت لازم نیست قبل از دفتر اسناد رسمی امضا شود و ممکن است به شکل یک توافق نامه خصوصی باشد. شرکت مشارکت های عمومی از طریق مقامات یک مرحله ای (ثبت تجاری عمومی) تاسیس می شوند و اساسنامه آنها به دفتر ثبت عمومی تجارت ارائه می شود. در شرایط خاص، ممکن است خلاصه ای از مقالات این نوع کمپانی در وب سایت ثبت عمومی تجارت منتشر شود. برای تاسیس این نوع کمپانی نیز حداقل سرمایه لازم وجود ندارد. سرمایه ممکن است به صورت نقدی یا در نوع دیگری یا به صورت خدمات شخصی به مشارکت کمک شود.

علاوه بر این، یک شرکت مشارکت محدود شبیه به یک مشارکت عمومی است، به جز اینکه مسئولیت شریک محدود به سرمایه مشارکت وی محدود می شود. در این نوع شرکت حداقل یک شریک باید مسئولیت نامحدود داشته باشد. اگر یک شریک با مسئولیت محدود در مدیریت مشارکت مشغول باشد، وضعیت مسئولیت محدود خود را از دست می دهد.

ثبت شرکت از طریق سرمایه خصوصی در یونان

یک شرکت سرمایه خصوصی منحصراً مسئولیت بدهی های شرکت های خود را به عهده دارد، در حالی که مسئولیت شرکای خود در قبال بدهی های شرکت ها نسبت به اشخاص ثالث محدود به مبلغی است که به طور خاص در اساسنامه اش ذکر شده است. اساسنامه شرکت سرمایه خصوصی فقط باید در موارد خاص شکل یک دفتر اسناد رسمی را بگیرد. در غیر این صورت یک توافق خصوصی کافی است. شرکت های سرمایه خصوصی از طریق ثبت عمومی تجارت تأسیس می شوند و اساسنامه آنها در این مرکز ثبت می شود. برای تاسیس این کمپانی حداقل سرمایه وجود ندارد و شرکاء می توانند با مشارکت به صورت نقدی یا در نوع خود، در قالب خدمات شخصی به بنگاه یا در قالب ضمانت نامه و مسئولیت متعهد شرکا نسبت به اشخاص ثالث در کمپانی شرکت کنند. لازم به ذکر است که امور شرکت توسط یک یا چند مدیر اداره می شود.

هموطنان عزیز برای کسب اطلاعات درباره شرایط سرمایه گذاری در یونان و قوانین کار در یونان و یا شرایط کار و سرمایه گذاری در سایر کشورهای دنیا می توانید با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *