مهاجرت تحصیلی پرتغال

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال در سال 2019

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال در سال 2019

رشته ی پزشکی یکی از رشته های پر مخاطب در جهان امروز است. امروزه شرایط زندگی افراد به گونه ایست که تمایل به پزشک شدن در میان محصلان فزونی یافته است. یکی از راه های رسیدن به این هدف، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال است. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات اولیه در رابطه با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال را در اختیار شما قرار دهیم.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال چگونه است؟

هزینه تحصیل در کشور پرتغال متغیر است. هر دانشگاه اجازه دارد با توجه به شرایط داخلی خود، شهریه سالیانه دانشجویان را تعین کند. هزینه ی تحصیل برای دانشجویان بین المللی در کشور پرتغال بیشتر است. اگر به زبان انگلیسی تحصیل کنید، هزینه سالیانه شما در رشته پزشکی 1200 تا 1500 یورو خواهد بود. با این وجود هزینه تحصیل در رشته پزشکی به زبان پرتغالی در حدود 400 تا 600 یورو در سال است. این خود یکی از دلایل توجه متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپا به کشور پرتغال است. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی درپرتغال نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است. هزینه های ذکر شده مربوط به دانشگاه های دولتی یا عمومی است. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی می تواند تا 5 برابر هزینه دانشگاه های خصوصی باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در پرتغال چگونه است؟

شرایط زندگی دانشجویی با یک زندگی عادی متفاوت است. از سوی دیگر هزینه های زندگی هر فرد نیز متفاوت از دیگران خواهد بود. با این وجود به صورت متوسط، هزینه زندگی یک دانشجو در کشور پرتغال و بدون در نظر گرفتن هزینه های دانشگاه، در حدود 600 تا 800 یورو در ماه است. بخش عمده هزینه های زندگی در پرتغال و در سایر کشور های اروپایی، مربوط به هزینه سکونت است. دانشجویان می توانند با زندگی در خوابگاه های دانشجویی هزینه های زندگی خود را به صورت قابل توجهی کاهش دهند. خوابگاه های پرتغال از امکانات مناسبی برخوردار هستند اما محدودیت هایی را نیز برای دانشجویان در نظر گرفته اند.

آیا دانشجویان پزشکی اجازه کار در پرتغال را دارند؟

یکی از دغدغه های دانشجویان هنگام تحصیل در کشور دیگر، تامین هزینه های زندگی است. یکی از راه های تامین هزینه زندگی، یافتن یک شغل مناسب است. دانشجویان کشور پرتغال اجازه کار پاره وقت به مدت 10 تا 30 ساعت در هفته را دارند. ساعت کاری برای دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی آن ها تعیین می شود.

بر اساس قوانین کشور پرتغال، دانشجویان رشته پزشکی، اجازه دارند تا به صورت پاره وقت در بیمارستان های این کشور مشغول کار شوند. این خود می تواند بخشی از هزینه های زندگی دانشجویان را کاهش دهد. از طرفی یک تجربه کاری بسیار مناسب برای دانشجویان نیز خواهد بود. دانشجویان همچنین این اجازه را خواهند داشت تا با استفاده از بورسیه های تحصیلی مختلف در کشور پرتغال، هزینه های زندگی خود را تامین کنند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

یک نکته بسیار مهم در ارتباط با انتخاب دانشگاه به منظور تحصیل، توجه به جایگاه علمی آن دانشگاه است. بسیاری از افراد تصمیم دارند بعد از پایان دوره تحصیل خود به کشور دیگری مهاجرت کنند. بنابراین ارزش و اعتبار علمی دانشگاه در کشور دوم از اهمیت بالایی برخوردار است. دانشگاه های پزشکی زیادی در کشور پرتغال وجود دارد. با این حال تنها برخی از آن ها مورد پذیرش سازمان علوم پزشکی ایران است. این مراکز آموزشی عبارتند از؛

 • دانشگاه نوا دی لیسبون
 • دانشگاه کویمبرا
 • دانشگاه لیسبون
 • دانشگاه پورتو
 • دانشگاه دی بیرا اینتریور
 • دانشگاه مینهو

اعتبار سایر دانشگاهها

سایر دانشگاه های پزشکی این کشور مورد قبول مراجع علمی ایران نیستند. توجه داشته باشید که این لیست هر ساله تغییر می کند. بنابراین حتما پیش از انتخاب دانشگاه محل تحصیل خود، از اعتبار علمی آن مطمئن شوید. در بسیاری از کشور های دنیا، پیش از اخذ پذیرش در دانشگاه ها پزشکی، دانشجویان موظف هستند که در کنکور پزشکی کشور خود قبول شوند. این امکان نیز وجود دارد که کشور دوم، امتحان ورودی برای پذیرش دانشجو برگزار کنند. کشور پرتغال هیچ یک از شرایط فوق را برای پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در نظر نگرفته است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال می تواند یک گزینه بسیار مناسب برای علاقمندان به این رشته باشد. اخذ پذیرش در این رشته در کشور پرتغال، به مراتب از سایر کشور های اروپایی ساده تر است. برای مثال مراحل کسب پذیرش در کشور آلمان به عنوان یکی از قدرتمند ترین کشورها در زمینه آموزش پزشکی، نیازمند زمان بیشتر و رزومه تحصیلی قدرتمند تری است.

برترین دانشگاه های پزشکی در پرتغال کدامند؟

رتبه بندی دانشگاه های جهان هرساله بر اساس خروجی علمی هر دانشگاه بروز رسانی می شود. در این رده بندی ها، شاخص های فراوانی دخالت دارند. این شاخص ها در سازمان های مختلف ارزیابی کننده نیز متفاوت است. در جدول زیر برترین دانشگاه های پزشکی کشور پرتغال ارائه شده است.

رتبه کشوری نام دانشگاه رتبه جهانی دانشگاه رتبه جهانی رشته پزشکی دانشگاه
1 دانشگاه پورتو 305 225
2 دانشگاه لیسبون 217 313
3 دانشگاه کویمبرا 380 361
4 دانشگاه مینهو 442 579

زبان تحصیلی در دانشگاه های پرتغال

برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های پرتغال، امکان تحصیل به زبان انگلیسی بسیار محدود است. دوره های لیسانس بیشتر به زبان پرتغالی برگزار می شود. برای تحصیل در این مقطع باید مدرک زبان B1 و در برخی رشته ها B2 ارائه دهید. در مقاطع بالاتر تحصیلی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. برای تحصیل به زبان انگلیسی مدارک معتبر مختلفی وجود دارد که هریک نمره خاص مربوط به خود را دارند. با این وجود برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال در اختیار داشتن حداقل مدرک B1 زبان پرتغالی الزامی است. برای تحصیل به زبان انگلیسی نیز حداقل نمره 6 تا 6.5 آیلتس و یا نمره 80 در آزمون تافل الزامی می باشد.

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای اروپایی کمی دشوار تر از سایر رشته هاست. با این وجود کشور پرتغال شرایطی را ایجاد کرده است که بسیاری از علاقمندان این رشته، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال را برای رسیدن به اهداف خود انتخاب کنند. در این مقاله برخی از شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال را معرفی کردیم. همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آمادگی دارند تا شما را در راه رسیدن به اهداف مهاجرتیان یاری دهند.

9 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال در سال 2019

 1. hiva گفت:

  با تشکر از مقاله خوبتون.

 2. حسن صبایی کلووچی گفت:

  ضمن عرض سلام و وقت بخیر
  من میخوام مهاجرت کنم لطفا راهنمایی کنید

 3. ترانه گفت:

  آیا امکان بورس و یا تحصیل به زبان پرتغالی هست؟

 4. همایون باقرنیا گفت:

  ممنون بابت مطالب خوبتون

 5. پدرِ پسرشجاع گفت:

  راجع به بورسیه بیشتر بنویسیسد لطفا

 6. سحر گفت:

  سلام

  ممنون میشم در مورد ویزای کاری توضیح دهید.
  ممنون از سایت بسیار خوبتون

 7. ali ram گفت:

  بابت مطلب مفیدتون تشکر میکنم میخواستم بدونم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال در سال 2019فقط مختص به سال هست یل متغیره

 8. لیدا بهرامی گفت:

  خیلی خوب بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *