مهاجرت تحصیلی ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

بسیاری به امید تحصیل رایگان در ترکیه راهی این کشور می شوند اما در این میان چگونگی دستیابی به این امر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگرچه بسیاری ترکیه را تنها به عنوان یک کشور توریستی می شناسند اما باید اشاره کرد که تحصیل در این کشور نیز متقاضیان بسیار زیادی دارد. تحصیل در ترکیه در سال های اخیر توانسته است در میان علاقمندان به ادامه تحصیل، به یک گزینه مهم تبدیل شود. جمعیت 50000 نفری دانشجویان بین المللی در این کشور خود گواه این ادعاست.

با وجود اینکه شرایط ورود به دانشگاه های کشور ترکیه برای علاقمندان به این امر متفاوت از بسیاری از کشور های جهان است، افزایش فرصت تحصیل در کشور ترکیه برای انگلیسی زبان ها سبب شده است تا رشد چشمگیری در جمعیت دانشجویان خارجی در کشور ترکیه ایجاد شود. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این گفتار با توجه به حقایق موجود، راه های دستیابی به تحصیل رایگان در ترکیه را به شما معرفی خواهند کرد.

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه

همه افرادی که قصد دارند تا تحصیل در ترکیه را تجربه کنند، باید در آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور شرکت کنند و بتوانند حداقل نمره تعیین شده را بدست آورند. علاقمندان به ورود به مقطع کارشناسی در کشور ترکیه باید در آزمون YOS شرکت کنند. آزمون YOS یک آزمون چند گزینه ای است.

در باب آزمون YOS می توان به موارد زیر اشاره داشت:

آیتم شرح
سوالات ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، هوش و استعداد
تعداد سوال 80 سوال

علاقمندان به تحصیل در مقاطع بالاتر تحصیلی نیز باید در آزمون های ALES و GRE شرکت کنند تا بتوانند امکان تحصیل خود در کشور ترکیه را فراهم آورند. طول دوره تحصیل کارشناسی در کشور ترکیه (بجز در رشته های معماری و پزشکی)، 4 ساله است و دانشجویان پس از آن می توانند وارد مقطع 2 ساله کارشناسی ارشد شوند. دوره کارشناسی ارشد در کشور ترکیه به دو صورت پژوهش محور و آموزش محور ارائه می شود و مخاطبین باید توجه داشته باشند که دوره های آموزش محور در بسیاری از موارد محدودیت هایی نظیر امکان ادامه تحصیل و کاریابی را به همراه خواهد داشت. بازه زمانی تحصیل در مقطع دکتری در این کشور نیز به عواملی از جمله رشته تحصیلی بستگی دارد اما به طور معمول می توان گفت که این دوره 3 تا 5 سال به طول خواهد انجامید.

 

هزینه تحصیل در ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه به خودی خود امکان پذیر نخواهد بود و همه دانشگاه های ترکیه اعم از خصوصی و دولتی از دانشجویان بین المللی شهریه دریافت می کنند. توجه به نوع دانشگاه در هنگام اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور ترکیه یک امر ضروری برای همه افرادی است که قصد تحصیل در ترکیه را دارند. مطلعه مقاله مدارک و شرایط لازم برای پذیرش ترکیه به مخاطبان تحصیل در این کشور کمک خواهد کرد تا با شیوه اخذ پذیرش به عنوان قدم اول مهاجرت تحصیلی به ترکیه آشنا شوند. دانشگاه های خصوصی در کشور ترکیه از قوانین مالی خاصی پیروی نمی کنند و طبیعتا شهریه دانشگاهی بسیار زیادی را دریافت می کنند.

تحصیل در کشور ترکیه به زبان دوره انتخابی وابسته است به گونه ای که تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه گاهی بیش از دو برابر تحصیل به زبان ترکی هزینه در بر خواهد داشت. هزینه تحصیل در کشور ترکیه به زبان انگلیسی را می توان برای هر سال تحصیلی 500 تا 1500€ (یورو) اعلام کرد در حالی که تحصیل به زبان ترکی در این کشور می تواند هزینه های سالیانه در حدود 300 تا 700€ (یورو) را در بر داشته باشد. راه های مختلفی وجود دارد تا دانشجویان کشور ترکیه به کمک آن بتوانند از پرداخت این هزینه ها خودداری کرده و در حقیقت تحصیل رایگان در ترکیه را تجربه کنند.

شرایط و ضوابط تحصیل رایگان در ترکیه

شرایط و ضوابط تحصیل رایگان در ترکیه

در بخش قبل اشاره داشتیم که تحصیل رایگان در ترکیه به خودی خود امکان پذیر نیست و همه دانشجویان خارجی در این کشور باید با توجه به نوع دانشگاه، نام دانشگاه و زبان آموزشی خود، شهریه کامل آموزشی در کشور ترکیه را پرداخت کنند. با وجود این مسئله، روش های مختلفی وجود دارد که به افراد کمک خواهد کرد تا بتوانند هزینه های تحصیل خود در کشور ترکیه را به صورت چشمگیری کاهش دهند.

اولین روش کاهش هزینه های تحصیل در ترکیه، استفاده از بورسیه های تحصیلی این کشور است. همه دانشجویان کشور ترکیه قادر به استفاده از این بورسیه های تحصیلی نیستند و دانشجویان ممتاز تنها افرادی هستند که می توانند از این بورسیه های تحصیلی استفاده کنند. به کمک بورسیه های تحصیلی در کشور ترکیه، که بیشتر برای دانشجویان مقاطع بالاتر تحصیلی فراهم شده است، علاوه بر کاهش چشمگیر هزینه های تحصیل، به صورت ماهیانه نیز مبلغی به عنوان کمک هزینه به دانشجویان پرداخت می شود. در مقاله اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه جزئیات دستیابی به این فرصت مناسب را تشریح کرده ایم.

در روش دوم افراد می توانند از کمک هزینه های تحصیلی استفاده کنند. منظور از کمک هزینه های مالی چیزی مشابه با یک وام بلند مدت است که در اختیار دانشجویان قرار داده می شود. بر خلاف بورسیه تحصیلی دانشجویان پس از پایان تحصیل باید نسبت به بازپرداخت این کمک هزینه اقدام کنند. در بسیاری از موارد دانشجویان تا زمان اشتغال به کار از بازپرداخت اقساط کمک هزینه های مالی معاف هستند.

هزینه های زندگی در ترکیه

ترکیه یکی از ارزان قیمت ترین کشور های اروپایی برای دانشجویان است و هزینه های تحصیل در این کشور نیز به مراتب کمتر از سایر کشور های اروپایی است. محل زندگی هر فرد در میزان هزینه های زندگی او تاثیر بسزایی خواهد داشت. هزینه زندگی در شهرهای توریستی کشور ترکیه بسیار بیشتر از سایر شهرهای این کشور است. به طور کلی بیان یک عدد مشخص به عنوان هزینه های زندگی دانشجویی در کشور ترکیه کار درستی نیست اما می توان اشاره داشت که به صورت متوسط هر دانشجو برای زندگی در سطح بسیار خوب به 500 تا 800€ (یورو) در ماه نیاز خواهد داشت.

در صورتی که دانشجویان موفق به دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه شوند، قادر خواهند بود تا مبلغی را به صورت ماهیانه نیز دریافت کنند تا هزینه های زندگی آنان در این کشور را نیز کاهش دهد. استفاده از سالن های غذاخوری در دانشگاه، زندگی در خوابگاه های دانشجویی و بهرمندی از بورسیه های تحصیلی عالی در این کشور می تواند تجربه بسیار مناسبی را برای دانشجویان به ارمغان آورد. در صورتی که اندیشه تحصیل رایگان در ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه را در سر می پرورانید حتما با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید تا شما را در مسیر دستیابی به این خواسته یاری نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *