مهاجرت تحصیلی اسپانیا

تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا

تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا

کشور اسپانیا با توجه به ظرفیت های مناسب خود یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در اروپا به حساب می آید. هرچند این کشور در مقایسه با انگلستان از نظر دانشگاهی در رده پایین تری قرار دارد اما نسبت به مزایای آن و هزینه های تحصیل و بسیاری از موارد دیگر در جایگاه مناسبی قرار دارد و همچنین مدارک صادر شده از دانشگاه های اسپانیا از اعتبار خوبی برخوردار است. دانشگاه های اسپانیا در حال حاضر در مقطع دکتری (Phd) در اسپانیا رشته های متعدد و متنوعی را هم به زبان اسپانیایی هم به زبان انگلیسی ارائه می دهند. تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا بدون مدرک زبان امکان پذیر است و از شرایط خوبی برخوردار است. مقطع دکتری در اسپانیا آخرین و بالاترین سطح تحصیلی به حساب می آید. در ادامه این مقاله، همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تحصیل در مقطع دکتری را به خوبی شرح داده اند.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا

افرادی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در اسپانیا و یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارند می توانند برای تحصیل در مقطع دکتری در اسپانیا اقدام کنند. همچنین افرادی که خارج از این مناطق دارای تحصیلات هستند بایستی معادل مدرک کارشناسی ارشد را به دانشگاه های اسپانیا ارائه کنند که پس از بررسی دانشگاه و تایید آنها امکان تحصیل در این مقطع را سبب می سازد. همچنین افرادی که 60 واحد یا به ارزش 60 ECTS را در مقطع کارشناسی ارشد گذرانده باشند می توانند برای مقطع دکتری اقدام کنند. در مجموع افرادی که به ارزش 300 ECTS تحصیلات دانشگاهی را گذرانده باشند می توانند برای تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا اقدام کنند. ECTS در واقع همان سیستم ارزش دهی به دروس در اروپا می باشد. ضمن اینکه توجه داشته باشید برای تحصیل در مقطع دکتری با توجه به امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا، نیازی به ارائه مدرک زبان اسپانیایی نخواهید بود.

مزایای تحصیل دکتری اسپانیا

اسپانیا سومین کشور پرجمعیت اروپاست که با فرانسه و پرتغال هم مرز است و همچنین جزایر بالارائن (مایورکا، منورکا و ایبیزا) در دریای مدیترانه، جزایر قناری در اقیانوس اطلس (در نزدیکی ساحل ماروکان) و سیوتا و ملیلا (واقع در شمال آفریقا) متعلق به قلمرو اسپانیا هستند و برخی از دانشگاه های اسپانیا نیز در این جزایر واقع هستند. زبان اسپانیایی در جهان بعد از زبان انگلیسی پرکاربردترین زبان در جهان می باشد و یادگیری این زبان یکی از مزایای تحصیل در این کشور می باشد. همچنین تحصیل در اسپانیا امکان زندگی در کشوری با تاریخی کهن، اماکن و بناهای تاریخی و سواحل زیبا میسر می سازد. علاوه بر اینها تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع دکتری در این کشور بسیار رایج است. همچنین شهریه تحصیل در این مقطع در دانشگاه های این کشور به جز سال اول در بقیه سال ها مقرون به صرفه و مناسب می باشد.

به طور خلاصه مزایای تحصیل دکتری در این کشور به صورت زیر است:

  • تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم
  • مدارک معتبر صادر شده در اسپانیا
  • شهریه مناسب و مقرون به صرف
  • زندگی و تحصیل در محیطی توریستی
  • تحصیل به زبان انگلیسی بدون نیاز به مدرک اسپانیایی
  • امکان استفاده از بورسیه تحصیلی

درباره تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا

مدرک دکتری یا همان PHD آخرین مرحله تحصیلات عالی در اسپانیا است. در حال حاضر بیش از 53.000 دانشجوی بین المللی در مقاطع بالای تحصیلی در اسپانیا مشغول به تحصیل هستند. تحصیل دکتری در اسپانیا به صورت تمام وقت تقریبا 3 سال به طول می انجامد که در صورت تایید دانشگاه تا 5 سال قابل تمدید است همچنین تحصیل به صورت پاره وقت نیز در مقطع دکتری 5 سال زمان می برد. تحصیل مقطع دکتری در اسپانیا در 2 مرحله صورت می گیرد که مرحله اول شامل آموزش و کسب 60 ECTS است و مرحله دوم شامل پژوهش و تحقیقات و ارائه رساله دکتری می باشد. از موارد قابل توجه در این مقطع داشتن استاد راهنما یا همان سوپروایزر است.

دانشجویان بایستی با ارتباط با استاد راهنما و هماهنگی آنان بر سر موضوع و نوع تحقیق برای پذیرش اقدام کنند. استاد راهنما در طول تحصیل همراه با کمک راهنما و کمیته دانشگاه ناظر تحصیل دانشجو در این مقطع هستند. برخی از دانشجویان در این مقطع که به آنها دانشجویان پژوهش محور می گویند در اسپانیا که از کمک هزینه های تحصیلی بر اساس توافق دانشگاه برخورداند، می باشند. تحصیل در مقطع دکتری به انتخاب خود دانشجو به صورت اسپانیایی یا انگلیسی و در برخی دانشگاه های خصوصی به زبان های دیگر امکان پذیر است. همانطور که می دانید اسپانیا عضو اتحادیه اروپاست و مدارک صادر شده از دانشگاه ها در اروپا از اعتبار خاصی برخوردار هستند. ارائه مقاله نیز در این مقطع در اسپانیا از موارد الزامی می باشد.

درباره تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا

تحصیل مقطع دکتری در دانشگاه های برتر اسپانیا

اسپانیا دارای بیش از 80 دانشگاه در شهرهای مختلف از جمله شهرهای مادرید، بارسلونا، والنسیا، تنریف، سویل، گرانادا، مورسیا، پامپلونا و دیگر مناطق می باشد. برخی از دانشگاه های اسپانیا همچنین از سابقه بسیار خوبی برخوردار بوده و در زمینه آموزش تجربه بالایی دارند به طوری که قدیمی ترین دانشگاه اسپانیا دانشگاه سالامانکا (University of Salamanca) می باشد که تاسیس آن به سال 1218 بر میگردد. طبق رده بندی های جدید در سال 2020، 4 دانشگاه اسپانیایی جزو 200 دانشگاه برتر در جهان می باشند که نام آنها را در کنار دیگر دانشگاه های اسپانیا مشاهده می کنید.

رده بندی ARWU 2019 رده بندی TIMES 2020 رده بندی QS 2020 نام دانشگاه
301-400 143 285 Pompeu Fabra University
151-200 157 188 Autonomous University of Barcelona
151-200 201-250 161 University of Barcelona
301-400 251-300 192 Autonomous University of Madrid
701-800 251-300 245 University of Navarra
201-300 401-500 University of Valencia
201-300 501-600 212 Complutense University of Madrid
501-600 Open University of Catalonia
500-600 University of Rovira i Virgili
901-1000 601-800 University of Alcalá

تحصیل دکتری در اسپانیا به زبان اسپانیایی

افرادی که خواهان تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های اسپانیا به زبان اسپانیایی هستند بایستی در کلاس های آموزش زبان اسپانیا شرکت کنند و درنهایت با قبولی در آزمون موفق به کسب مدرک زبان اسپانیایی شوند. آزمونهای رسمی زبان اسپانیایی DELE نامیده می شود. این تست ها برای ارزیابی مهارت در زبان اسپانیایی مورد استفاده قرار می گیرد و توسط وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش اسپانیا تایید شده و تحویل داده می شود. انستیتو سروانتس موسسه ای است که این آزمون ها را برگزار می کند، در حالی که دانشگاه سالامانکا ثدیمی ترین دانشگاه اسپانیا مسئولیت تهیه، اصلاح و ارزیابی نهایی کلیه آزمون ها را بر عهده دارد. نتیجه این آزمون نیز مشابه با آزمون زبان فرانسوی به صورت حروف انگلیسی نمایش داده می شود که سطح C1 و C2 بالاترین سطح می باشند که با داشتن مدرک B2 یا C1 امکان پذیرش از سوی دانشگاه های اسپانیایی به زبان اسپانیایی را خواهید داشت.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا

بصورت کلی هزینه تحصیل در اسپانیا مقرون به صرفه می باشد. هزینه تحصیل در مقطع دکتری با توجه به رنک دانشگاه و سال دانشگاه متفاوت است. به صورت میانگین هزینه تحصیل دکتری در سال اول در دانشگاه های این کشور بین 500 الی 1500€ (یورو) می باشد و در سال های بعد این هزینه کاهش یافته و به میزان 200 الی 600€ (یورو) می رسد. البته کار موقت در حین تحصیل در این کشور مجاز است و هفته ای 20 ساعت کار در هفته می توان هزینه ها را کاهش داد و همچنین علاوه بر این در مقطع دکتری کمک هزینه و فاند های مختلفی از سوی موسسات و مراکز مختلف مانند وزارت آموزش و پرورش این کشور ارائه می شود. از دیگر مراکز دیگر می توان به بانک سانتاندر (Santander)، آژانس همکاری توسعه بین المللی و آژانس کارولینا (Fundacion Carolina) اشاره کرد.

اخذ پذیرش از سوی دانشگاه های این کشور ار جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا می باشد. در کنار این مدارکی مانند تمکن مالی، مدارک تحصیلی ترجمه شده، گواهی های پزشکی و عدم سوء پیشینه و همچنین انگیزه نامه از مهمترین مدارک برای ارائه هستند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کرده و از دانش و تجربه کارشناسان و مشاورین این موسسه بهره مند گردید. همچنین امکان مشاوره تلفنی به صورت رایگان برقرار می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *