مهاجرت تحصیلی اسپانیا

ویزای تحصیلی اسپانیا

ویزا تحصیلی اسپانیا

اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا برای آن دسته از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور مدرن، تاریخی  زیبا را دارند، الزامی است. بدین منظور دانشجویان می­باید ابتدا با ارائه مدارک تحصیلی خود نسبت به دریافت موافقت نامه ای از جانب دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. هزینه های تحصیل و زندگی در اسپانیا مناسب و مقرون به صرفه است و دانشگاه های این کشور برای دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در دانشگاه های اروپایی هستند، گزینه­ بسیار مناسبی می­ باشد. تدریس در دانشگاه های اسپانیا به زبان های انگلیسی و اسپانیایی صورت می­ گیرد. از همین رو دانشجویان برای پذیرش در دانشگاه های این کشور می­ بایست از مدرک زبان برخوردار باشند. آن دسته از دانشجویانی که دارای مدرک زبان نیستند، با گذراندن دوره های زبان در کالج های این کشور می­توانند مدرک زبان انگلیسی و یا اسپانیایی دریافت نمایند.

اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا برای گذراندن دوره های زبان در کالج های این کشور دلیل قانع کننده ای برای آفیسر سفارت اسپانیا نمی­باشد. از همین رو بهتر آن است تا دانشجویان ابتدا دوره های زبان انگلیسی و یا اسپانیایی را در کشور مبدأ خود سپری نمایند و برای تحصیل در دانشگاه های این کشور نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا اقدام نمایند. دانشجویان در دانشگاه های اسپانیا از مزایایی همچون بورسیه تحصیلی و برخورداری از تخفیف 30% برای استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی این کشور بهره ­مند هستند. کارشناسان با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با در نظر گرفتن شرایط دانشجویان گزینه های تحصیلی بسیار مناسبی را به آنان معرفی می­نمایند.

شرایط اعزام دانشجو به اسپانیا

همانطور که در مقدمه اشاره نمودیم دانشجویان برای تحصیل در اسپانیا ابتدا می­ بایست پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور دریافت نمایند. ارائه­ مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی برای اخذ پذیرش تحصیلی در اسپانیا ضروری است. دانشجویانی که مقطع پیش دانشگاهی را نگذرانده اند، ملزم به شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های اسپانیا هستند. البته دانشجویان توجه داشته باشند پذیرش برای تحصیل پزشکی در اسپانیا با اخذ آزمون ورودی همراه است و دانشجویانی که موفق به کسب نمره قبولی گردند، مجاز به ادامه تحصیل در رشته های پزشکی در اسپانیا را خواهند داشت. مدارک زیر جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اسپانیا الزامی است:

 • گواهی دیپلم به همراه ریز نمرات آنها که می­ باید به زبان انگلیسی و یا اسپانیایی ترجمه شده باشد.
 • مدارک هویتی دانشجو
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا اسپانیایی
 • تمیل فرم درخواست پذیرش دانشگاه های اسپانیا
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • کسب نمره قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه های اسپانیا ( در صورت لزوم)
 • رزومه تحصیلی

ویزای تحصیلی اسپانیا برای مقطع کارشناسی

تدریس در مقطع کارشناسی در دانشگاه های اسپانیا به زبان اسپانیایی ارائه می ­گردد. از همین رو دانشجویان متقاضی تحصیل در این دوره می­ باید از مدرک زبان اسپانیایی برخوردار باشند. دانشجویانی که از مدرک زبان برخوردار نیستند، امکان گذراندن دوره های زبان اسپانیایی در کالج های این کشور را خواهند داشت. مقطع کارشناسی در اسپانیا به مدت 4 سال است، البته تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی بمدت 5 الی 6 سال طول خواهد کشید. اگر چه هزینه های تحصیل در اسپانیا زیاد نیست، اما دانشجویان مجاز به انجام کارهای دانشجویی دراین کشور می­باشند. دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته را دارند و درآمدی برابر با 80 الی 100€ (یورو) در هفته خواهند داشت.

ویزای تحصیلی اسپانیا برای مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره­ تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا 2 ساله است. تدریس در این دوره به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی ارائه می­گردد. دانشجویانی که علاقمند تحصیل به زبان اسپانیایی هستند، می­باید از مدرک زبان اسپانیایی برخوردار باشند. اما دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور را دارند، بدون ارائه مدرک زبان نیز می­توانند پذیرش دانشگاه های این کشور را اخذ نمایند. هزینه تحصیل در این مقطع 5000€ (یورو) در سال است که امکان پرداخت بصورت قسطی برای دانشجویان وجود دارد. دانشجویان در این مقطع می ­توانند 20 ساعت در هفته به انجام کارهای دانشجویی بپردازند و به ازای هر هفته کاری 160 الی 200€ (یورو) می ­توانند دریافت نمایند.

تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا

طول دوره­ تحصیلی دکترا 5 سال است و دانشجویان در 2 سال ابتدایی به تحصیل دروس بصورت تخصصی می­ پردازند و در 3 سال باقیمانده ملزم به نگارش پایان نامه و دفاع از آن هستند. تمامی دروس در این مقطع به زبن انگلیسی ارائه می­ گردد. از مهمترین مزایای تحصیل دکترا در اسپانیا اخذ بورسیه تحصیلی این کشور است. دانشگاه های اسپانیا بورسیه های متعددی به دانشجویان ارائه می­ نمایند که زمینه تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم می­ آورد. بورسیه تحصیلی اسپانیا به دانشجویانی که دارای شرایط زیر می­ باشند تعلق می­ گیرد:

 • برخوردای از مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5
 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر در جهان
 • داشتن مقالات بین المللی و یا تألیف کتاب
 • معرفی استادی بعنوان استاد راهنما برای حمایت از موضوع تحقیقی دانشجو در دوره­ دکترا

دانشجویان بین المللی که موفق به اخذ دعوتنامه تحصیلی دانشگاه های اسپانیا شده اند، می­ توانند برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا و سفر به این کشور اقدام نمایند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

دانشجویان پس از دریافت دعوتنامه تحصیلی از دانشگاه های این کشور با ارائه مدارک زیر می­ توانند ویزای تحصیلی اسپانیا را دریافت نمایند. مدت اعتبار این ویزا بستگی به طول دوره تحصیلی دانشجویان در این کشور را دارد.

 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اسپانیا
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی سلامت دانشجو
 • ارائه مدارکی که تمکن مالی دانشجو را برای تأمین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بیان می ­نمایند.

هزینه های تحصیل در اسپانیا

اگر چه هزینه های تحصیل در اسپانیا بسیار مناسب و مقرون به صرفه است، اما دانشجویان در طول دوره­ تحصیلی خود علاوه بر شهریه های تحصیلی هزینه های دیگری را نیز پرداخت می­ نمایند. برخی از هزینه های تحصیل در کشور اسپانیا را در جدول زیر نشان داده ایم:

آیتم قیمت به € (یورو)
تحصیل کارشناسی در دانشگاه دولتی 680 الی 1280
تحصیل کارشناسی در دانشگاه خصوصی 5500 الی 18000
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2000 الی 4000 در سال
تحصیل در مقطع دکترا 700 در سال تقریباً رایگان
کتب و دیگر اقلام آموزشی 900
درخواست پذیرش در دانشگاه های اسپانیا 50

مزایا و معایب تحصیل در اسپانیا

تحصیل در کشور اسپانیا با مزایا و معایبی همراه می­ باشد. از مهمترین مزایای تحصیل در این کشور عبارتند از:

 • اعتبار بالای دانشگاه های اسپانیا و برخورداری از رنکینگ ها و رتبه های جهانی
 • هزینه های تحصیلی پایین
 • امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری
 • امکان اخذ اقامت دائم اسپانیا به طرق مختلف همچون انجام کار با توجه به شرایط اخذ ویزای کار اسپانیا

در مقابل تمامی موارد فوق تحصیل در این کشور با معایبی نیز روبرو است. از آنجائیکه تدریس در مقطع کارشناسی ارشد تنها به زبان اسپانیایی ارائه داده می­ شود، گذراندن دوره های زبان ممکن است برای برخی از افراد زمانبر باشد. همچنین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای برخی از افراد زیاد مقرون به صرفه نیست و ممکن است دانشجویان بتوانند در دیگر کشورهای اروپایی با هزینه های پایین تری به ادامه تحصیل بپردازند. جهت کسب اطلاعات در زمینه اقامت پس از تحصیل در اسپانیا پیشنهاد می­ نمائیم با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس برقرار نموده و از نظرات این مجموعه مطلع  گردید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *