مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » اسپانیا » ویزا تحصیلی اسپانیا

ویزا تحصیلی اسپانیااسپانیا، تنها کشور اروپایی ای می باشد که با یک کشور آفریقایی یعنی مراکش هم مرز است.  اسپانیا هم چنین با مساحتی بالغ بر 505.990 کیلومتر مربع، وسیع ترین کشور در اروپای جنوبی بوده و چهارمین کشور بزرگ در قاره اروپا می باشد. زبان رسمی این کشور نیز اسپانیایی است.

در خصوص دین مردم اسپانیا نیز باید به این نکته اشاره داشت که 66.3 درصد اسپانیایی ها مسیحی هستند، 28.5 درصد اسپانیایی ها بی دین اند و 2.5 درصد آن ها نیز پیرو ادیان دیگر از جمله اسلام می باشند.

پایتخت و در واقع بزرگ ترین شهر اسپانیا، شهر مادرید است و هر چند هزینه های زندگی در آن بالاتر از سایر شهرهای اسپانیا می باشد در مقایسه با پایتخت سایر کشورها همچون وین پایتخت اتریش، یا پاریس پایتخت فرانسه، مادرید شهر ارزان قیمتی محسوب می شود.

کشور اسپانیا میان دانش جویان سر تا سر دنیا، مقصد نسبتا پرطرفداری برای ادامه تحصیلات می باشد و یکی از مهم ترین دلایل آن همین مسئله کم هزینه بودن و ارزان قیمت بودن تحصیلات و زندگی در اسپانیا می باشد.

از همین روی در مقاله ای که پیش روی شما قرار دارد سعی شده است تا توضیحات کلی اما جامعی در خصوص ویزای تحصیلی اسپانیا به عنوان یکی از الزامات و شروط حضور شما در این کشور در اختیار شما عزیزان قرار بگیرد.

در ابتدا توضیحات مختصری در مورد تحصیل در اسپانیا داده می شود و در ادامه به طور مفصل تری راجع به ویزای تحصیلی اسپانیا مسائلی بیان می شود.

تحصیل در اسپانیا

فرآیند دانشگاه های اسپانیا در رشته های مختلف خصوصا در مقطع کارشناسی، بازار کار محور است یعنی اساتید و به طور کل تیم آموزشی دانشگاه های اسپانیا، تمام تلاششان بر این است تا دانش جویان را برای ورود به بازار کار آماده کنند.

شما برای ورود به دانشگاه های اسپانیا در هر مقطعی به ارائه مدرک خود در مقطع تحصیلی پیشین نیاز دارید. به عنوان مثال اگر تصمیم دارید دوره کارشناسی ارشد را در اسپانیا بگذرانید می بایست مدرک کارشناسی خود را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید.

از الزامات مهم دیگر برای ورود به دانشگاه های اسپانیا می بایست به داشتن یک مدرک زبان بین المللی اشاره کرد؛ از جمله تافل یا آیلتس که مورد قبول اکثریت دانشگاه ها و موسسات آموزشی اسپانیا می باشند.

ویزای تحصیلی اسپانیا

چه قصد حضور کوتاه مدت و چه اقامت بلند مدت در اسپانیا را داشته باشید در صورتی که تبعه یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستید، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا برای ورود به این کشور دارید. هم چنین پاسپورت شما می بایست تا 90 روز پس از آخرین روز اقامتتان در اسپانیا نیز اعتبار داشته باشد.

لازم به ذکر است که برای اقامت های کوتاه مدت یعنی کمتر از سه ماه، تابعین ایالات متحده آمریکا نیازی به داشتن ویزا ندارند.

درخواست پاسپورت یا ویزا

با توجه به این که اخذ پاسپورت یا ویزا فرایندی است که چندین هفته به طول خواهد انجامید بهتر است پس از این که پذیرش خود را از دانشگاه مورد نظرتان دریافت نمودید، اقدامات لازم برای اخذ ویزای تحصیلی را نیز توسط وکلای مجرب در حوزه مهاجرت و اقامت خارج از کشور، شروع کنید.

برای این منظور لازم است فرم های تعیین شده در سفارت اسپانیا در کشور محل اقامتتان یا کنسولگری اسپانیا را تکمیل نمایید. اطلاعات و مدارکی که زمان ورود به سفارت یا کنسولگری اسپانیا می بایست داشته باشید :

  • نامه پذیرش از دانشگاه
  • اگر هنوز هم پاسپورت ندارید، اخذ پاسپورت و در صورتی که از قبل پاسپورت داشته اید اطمینان حاصل کردن از این که پاسپورت شما به روز است و از اعتبار کافی برخوردار است
  • فرم های پر شده
  • عکسی که مطابق پاسپورت شما باشد
  • گواهینامه رانندگی
  • گواهی تولد

 

در ذهن داشته باشید که در کنار هر یک از موارد بالا می بایست  هزینه های بررسی مدارکتان را نیز بپردازید. هم چنین می بایست اطمینان حاصل کنید که پاسپورتتان تعدادی صفحه خالی نیز دارد. در واقع حداقل بین 2 تا 3 صفحه سفید می بایست در پاسپورتتان موجود باشد.

موارد مذکور در بالا مختص کسانی است که در کشوری خارج از حوزه شنگن زندگی می کنند. تابعین حوزه شنگن برای تحصیل در اسپانیا می بایست موارد ذیل را فراهم کنند :

  • فرم تکمیل شده ویزا
  • دو عکس پاسپورتی
  • اصل پاسپورتی که اعتبار کافی دارد به همراه یک کپی از پاسپورت
  • تاییدیه نامه سلامت به علاوه بیمه درمانی شما و کپی آن ها
  • گواهی رزرو هتل و رزرو پرواز به کشور اسپانیا و کپی آن ها
  • گواهی تمکن مالی به که نشان دهد توانایی پرداخت هزینه های زندگی خود در یک سال و شهریه دانشگاه خود را دارید
  • توصیه نامه از اساتید و معلم های مقطع قبلی تحصیلی تان و در صورتی که در شرکتی مشغول به کار هستید توصیه نامه ای از کارفرمای خود
  • هزینه بررسی مدراک ویزایی تان

نکته مهمی که می بایست به آن توجه داشته باشد این است که درخواست بررسی مدراکتان و مشخص شدن این که ویزا به شما داده خواهد شد یا خیر، نزدیک به 15 روز زمان می برد. اگر چه در خصوص بعضی از کیس ها مدت بررسی حتی به 30 روز نیز ممکن است برسد. هزینه این پروسه 60 یورو می باشد و شما می بایست در سفارت اسپانیا آن را پرداخت نمایید. این هزینه قابل عودت نیست حتی اگر فردی که درخواست ویزا را دارد فرم های ویزا را به طور صحیح و کامل پر نکرده باشد.

البته لازم است هر زمان قصد اقدام داشتید اطلاعات به روز شده را نیز در خصوص شانس ویزا شدن خود و قوانین به روز کشور مورد نظرتان از کارشناسان مهاجرتی کسب نمایید زیرا قوانین ویزایی کشورهای مختلف به تدریج در حال سخت تر شدن هستند و در صورتی که احیانا بدون آگاهی از قوانین اقدام به اخذ ویزا نمایید و نتیجتا ویزایتان رد شود این ردی شنگن اعتبار پاسپورت شما را پایین می آورد. شما می توانید در صورتی که در خصوص ویزای تحصیلی اسپانیا یا ویزاهای تحصیلی و کاری هر کشور دیگری سوال و ابهامی داشتید با کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان تلفنی ما استفاده نمایید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *