مهاجرت به کشور رومانی

تابعیت و اقامت رومانی

تابعیت و اقامت رومانی

اخذ تابعیت و اقامت رومانی موضوعی فراگیر می باشد که هر ساله مورد استقبال متقاضیان در خصوص مهاجرت به صورت عام و تحصیل و کار به خاص قرار می گیرد. رومانی یکی از بهترین کشور های اروپایی جهت زندگی می باشد و کسب تابعیت و‌ اقامت رومانی می تواند راهی برای سفر به تمامی کشور های اروپایی باشد. شرایط کسب تابعیت و‌ اقامت رومانی و مدارک لازم برای کسب تابعیت و‌ اقامت رومانی بسیار متفاوت می باشند و متقاضیان برای مقیم شدن و یا تابع شدن در این کشور می بایست از شرایط تابعیت و‌ اقامت رومانی به صورت کامل آگاه باشند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخر به راهنمایی متقاضیان در این باب نیز می باشد.

انواع مختلفی از مجوز های اقامتی در کشور رومانی وجود دارد. بسته به هدف و طول مدت اقامت، نوع مناسب برای متقاضیان متفاوت است. دو مورد از رایج ترین مجوز های اقامت در رومانی، اجازه اقامت موقت و دائم در این کشور اروپایی می باشد. همانطور که از نام آن ها پیداست، تفاوت اصلی بین این دو در مدت زمانی است که بازدید کننده قصد اقامت در رومانی را دارد.

اقامت موقت رومانی

همه اتباع خارجی در صورت برنامه ریزی برای ماندن در رومانی به مدت 120 روز یا بیشتر باید برای اجازه اقامت موقت درخواست کنند. لازم است اتباع خارجی قبل از سفر، با دفتر وزارت امور داخله در منطقه ای که در آن قصد اقامت دارند، تماس بگیرند تا اطمینان حاصل کنند که می توانند اجازه اقامت موقت را دریافت کنند.

اقامت دائمی رومانی

اقامت در رومانی توسط رئیس دفتر مهاجرت تأیید می شود. افراد خارجی در صورت تکمیل شرایط زیر می توانند اقامت در رومانی را کسب کنند:

 • اقامت قانونی موقت به صورت مداوم (3 سال در مورد اتباع خارجی که با شهروندان رومانی ازدواج کرده اند و 6 سال برای سایر مقوله ها)
 • حداقل سطح حقوق متوسط ​​ماهانه (فقط در مورد اتباع خارجی که با شهروندان رومانی ازدواج کرده اند)
 • مکانی برای زندگی
 • مهارت صحبت کردن به رومانیایی

درخواست کسب اقامت در  کشور رومانی باید شخصاً به واحد های ارضی اداره مهاجرت ارسال شود. این برنامه باید به زبان رومانیایی ثبت شود و باید همراه با اسناد زیر باشد:

 • نسخه های محضری اسناد وضعیت مدنی
 • گذرنامه معتبر نسخه اصلی و یک نسخه کپی
 • اسناد پشتیبان مربوط به وضعیت زندگی، یک نسخه اصلی و یک نسخه کپی
 • اسنادی که اثبات توان مالی کافی
 • گواهی سوابق کیفری یا سند دیگری با همان ارزش قانونی که توسط مقامات کشور مبدا یا توسط مقامات رومانی صادر شده است.
 • یک گواهی پزشکی صادر شده توسط یک مؤسسه پزشکی دولتی یا خصوصی که اثبات می کند هیچگونه بیماری در معرض خطر سلامت عمومی نیست.
 • اثبات بیمه درمانی

پس از تأیید درخواست اقامت کشور رومانی، لازم است كه اتباع خارجی برای دریافت اجازه اقامت دائم به محلی كه پرونده ثبت شده است، برگردند. پردازش پرونده متقاضی برای ارائه مجوز اقامت دائم از زمان کسب اقامت شروع می شود و پس از 5 سال به پایان می رسد. پس از این، مجوز اقامت دائم ممکن است برای مدت زمان مشابه تمدید شود.

تابعیت رومانی

اخذ تابعیت رومانی ساده است تا زمانی که به تبع شهروندی کاهش یابد. مانند اکثر کشورهای اروپایی، رومانی از روش حق خون برای تعیین تابعیت رومانی با تولد استفاده می کند. اصولاً، هر کودکی که حداقل یک پدر یا مادر رومانیایی داشته باشد، فارغ از محل تولد، تابعیت رومانی را بدست می آورد.

 • کسب تابعیت کشور رومانی از طریق مجوز اقامت دائمی: متقاضیان خارجی برای کسب تابعیت کشور رومانی می توانند به مدت 8 سال با مجوز اقامت دائمی در این کشور زندگی کنند. همچنین داشتن یک درآمد پایدار و کافی، داشتن یک ملک قانونی برای سکونت، داشتن دانش در زمینه زبان رومانی، تاریخ و تمدن و غیره در برای کسب تابعیت کشور رومانی ضروری می باشد.
 • کسب تابعیت کشور رومانی از طریق ازدواج با شهروند رومانیایی: اگر با یک شهروند رومانیایی ازدواج کرده اید، در زمان مورد نیاز برای کسب تابعیت (5 سال پس از تاریخ ازدواج) می توانید درخواست خود را ارائه دهید. شما باید به طور قانونی در رومانی مقیم باشید و در خارج از کشور زندگی نکنید.
 • کسب تابعیت کشور رومانی از طریق سرمایه گذاری: یکی دیگر از روش های کسب تابعیت سریع در کشور رومانی، سرمایه گذاری در این کشور در بخش ها و صنایع مختلف می باشد. متقاضیان و سرمایه گذاران خارجی می توانند با سرمایه گذاری بیش از 1.000.000 € (یورو) در کشور رومانی، تابعیت این کشور را بدست بیاورند. برای کسب اطلاعات لازم از شرایط سرمایه گذاری در کشور رومانی می توانید به مقاله سرمایه گذاری در رومانیمراجعه کنید.

درباره کشور زیبای رومانی

کشور رومانی کشور زیبا و پر از فرصت های مختلف برای متقاضیان و مهاجرانی می باشد که قصد پیشرفت و آشنایی با فرهنگ های مختلف را دارند. سواحل، دهکده ها، زمین های کشاورزی، جنگل ها، قلعه ها و پایتخت آن بخارست فقط یک طرف از تنوع کشور را نشان می دهد و علاوه بر این ها، مکان های بی شماری برای رفتن وجود دارد و متقاضیان و مهاجران می توانند به بازدید این اماکن بپردازند. بسیاری از مهاجران به بخارست مهاجرت می کنند؛ زیرا این شهر به سرعت در حال توسعه است و به مکانی جذاب برای مهاجران تبدیل می شود. پیش بینی می شود در سال های آینده نرخ اشتغال در پایتخت کشور رومانی بیشتر شود و تولید ناخالص داخلی کشور نیز افزایش یابد. زبان رسمی در کشور رومانی زبان رومانیایی می باشد؛ اما اکثر ساکنین این کشور به زبان انگلیسی نیز صحبت می کنند.

هزینه زندگی در رومانی بسیار مقرون به صرفه می باشد و به طور کلی هزینه های خوراک، اقامت، اینترنت، حمل و نقل و غیره به طور قابل توجهی ارزان تر از هر جای دیگر اروپا هستند. متوسط ​​حقوق در نیز در این کشور بسیار پایین می باشد، اما کارگران آزاد و مهاجرانی که برای شرکت های بین المللی کار می کنند معمولاً بیشتر از حد کافی برای زندگی بسیار راحت درآمد کسب می کنند. اکثر رومانیایی ها افرادی با اخلاق، خوش بین و بسیار پذیرنده مهاجران هستند، انتظار استقبال گرم دارند و مایل به برقرار کردن ارتباط و دوستی با اطرافیان خود هستند.

درباره کشور زیبای رومانی

شرایط زندگی و کار در کشور رومانی

شهروندان کشور های ثالث برای اجازه کار در رومانی به مجوز کار نیاز دارند. شهروندان کشور های ثالث شهروندان کشور هایی می باشند که عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا نیستند. انواع مختلفی از مجوز های کار برای کار در رومانی وجود دارد که یکی از آن ها برای کارگران دائمی است. کارفرمای آینده متقاضی خارجی باید مراحل درخواست را شروع کند که حدود 30 روز طول خواهد کشید. کارفرما مجوز کار را نگه می دارد و کارمند نسخه ای از آن را در اختیار دارد.

پس از دریافت مجوز کار، متقاضی خارجی باید برای کسب ویزای طولانی مدت در ماموریت های دیپلماتیک و کنسولگری رومانی درخواست کند. اگر 50،000 € (یورو) سرمایه گذاری در یک شرکت جدید یا موجود را ایجاد کنید که بیش از 10 شغل دائمی ایجاد می کند، می توانید برای ویزای بلند مدت اقدام کنید.

الحاق خانواده در رومانی

اگر همسر شما شهروند یا مقیم دائم رومانی است، احتمالاً واجد شرایط اقامت هستید. اگر همسر شما شهروند کشور رومانی است، می توانید بعد از زندگی مشترک در رومانی به مدت 3 سال درخواست تابعیت دهید. لطفاً توجه داشته باشید که وضعیت همسر در این کشور به صورت قانونی شناخته شود. سرمایه گذاران، محصلان، شاغلان و هموطنانی که قصد ازدواج، کار، سرمایه گذاری، تحصیل و به طور کلی مهاجرت به کشور های خارجی را دارند، می توانند انجام امور پرونده های خود را به متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بسپارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *