مهاجرت تحصیلی لیتوانی

بورس تحصیلی لیتوانی

بورس تحصیلی لیتوانی

هر ساله میلیونها بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی تعلق می­گیرد. این بورسیه ها ممکن است با یکدیگر تفاوت هایی داشته باشند. ما در مقاله امروز به بورس تحصیلی لیتوانی خواهیم پرداخت. بورس های تحصیلی هر کدام با یکدیگر تفاوت هایی دارند، بورس های تحصیلی که به دانشجویان تعلق می-گیرد بسته به شرایط و نوع دانشگاه و کشور محل تحصیل با یکدیگر متفاوتند.

کامل ترین بورس تحصیلی، بورس تحصیلی کامل است که تمامی هزینه های زندگی دانشجویان اعم از هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی و سایر هزینه های دانشجو را در بر می­گیرد. موسسات آموزش عالی هر کدام شرایطی را برای دادن بورسیه تحصیلی به دانشجویان قرار داده است. در صورتیکه دانشجویان دارای شرایط مورد نظر مراکز آموزش عالی باشند، بورسیه به آنها تعلق خواهد گرفت.

مراکز آموزشی دولتی نیز بورسیه هایی را برای دانشجویان، اساتید و محققان قرار داده است. در صورتیکه هرکدام از این گروهها دارای واجد شرایط این بورسیه ها باشند، به آنها خوش­آمد خواهند گفت. بورسیه های داده شده تمامی هزینه ها را شامل نمی­شود و در برخی موارد حتی دانشجویان نمی­توانند تنها یک مدرک دوره­ی کارشناسی ارشد خود را به کمک بورسیه فوق دریافت نمایند.

انواع بورس تحصیلی لیتوانی

کشور لیتوانی دارای 4 نوع بورسیه یا اسکالرشیپ در دانشگاههای خود می­باشد. این بورسیه ها بسته به کشور دانشجویان با یکدیگر متفاوت است.

 • بورس تحصیلی دولتی لیتوانی برای دوره های فرهنگ و زبان تابستان: این بورسیه برای دانشجویان کشورهای ارمنستان- اتریش- بلاروس- بلژیک- بلغارستان- چین- کرواسی- جمهوری چک- دانمارک- استونی- فنلاند- فرانسه – گرجستان- ایسلند – هند- اسرائیل- ژاپن- لاتویا- مغولستان و بعضی دیگر قرار داده شده است.
 • بورس تحصیلی لیتوانی برای دوره های کوتاه مدت: این بورس تحصیلی لیتوانی برای مطالعات و تحقیقات لیتوانی به دانشجویان و محققان و اساتید کشورهای زیر تعلق می­گیرد. بلاروس- والون- چین- جمهوری چک- دانمارک- استونی- فرانسه- آلمان- مجارستان- اسرائیل- ایتالیا- ژاپن- لاتویا- مکزیک- لهستان- اسلواکی- سوئیس و ترکیه
 • بورس تحصیلی برای دوره های کارشناسی ارشد : این بورس تحصیلی کشور لیتوانی به دانشجویان دوره­ی کارشناسی ارشد که بصورت تمام وقت مشغول به تحصیل هستند و این دانشجویان جزء کشورهای زیر باشند تعلق می­گیرد. جمهوری بلاروس- جمهوری گرجستان- جمهوری مولدوا- جمهوری اوکراین- جمهوری ارمنستان- جمهوری آذربایجان- جمهوری قزاقستان- جمهوری ازبکستان- جمهوری خلق چین و تمامی افراد خارجی لیتوانیایی
 • بورس تحصیلی دولتی لیتوانی: این بورس تحصیلی به دانشجویان لیتوانی که خارج از کشور لیتونی زندگی می­کنند و تمام افراد خارج از کشور لیتونی تعلق می­گیرد. افراد خارجی که یکی از والدین آنها لیتوانیایی باشد و درخارج از لیتونی زندگی می­کند و وی خود را لیتوانی تبار بداند نیز لیتوانیایی خارجی تلقی می­گردد.

شرایط اخذ بورس تحصیلی

دانشجویانی که قصد دارند که از بورسیه های تحصیلی لیتوانی برای ادامه تحصیل استفاده نمایند باید دارای شرایط زیرباشند:

 • فرد نباید دانشجوی ترم آخر تحصیلی باشد.
 • فرد تابعیتی خارج از کشور لیتوانی را داشته و برای تحصیل در دوره های آموزش عالی- بعنوان استاد یا محقق به لیتوانی سفر نموده باشد.
 1. NB1: دانشجویان به هنگام درخواست دریافت بورس تحصیلی کشور لیتوانی باید نام درس و تعداد واحد­ها را درج نموده باشد.
 2. NB2 : دانشجویان درخواست دهنده بورس بایستی نام رشته تحصیلی خود را نیز در این نامه قید نمایند.

دانشجویان دریافت کننده بورس بایستی در هر ترم 25 واحد درسیECTS را بگذارنند. دانشجویانی که درخواست بورس مطالعاتی لیتوانی را داده اند باید در هر ترم 30 واحد درسیECTS بگذرانند. در ضمن باید سایر شرایط رشته مطالعات لیتونی را دارا باشد. دانشجویانی که بورس تحصیلی لیتوانی را دریافت می­کنند نمی­توانند از سایر بورسیه های دیگر استفاده نمایند.

تحصیل در لیتوانی در مقطع کارشناسی

مدت زمان تحصیل در دوره­ی کارشناسی کشور لیتوانی در رشته های مختلف با یکدیگر متفاوت است. بدین گونه که دانشجویان در رشته هایی نظیر حسابداری، علوم انسانی، مدیریت و علوم انسانی بایستی به مدت 3 سال مشغول به تحصیل باشد.

دانشجویان در رشته های فنی مهندسی به مدت 4 سال و در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و معماری به مدت 6 سال برای اخذ مدرک کارشناسی باید به تحصیل بپردازند.

بورس تحصیلی لیتوانی

کشور لیتوانی دارای دانشگاههای بسیار معتبری می­باشد که مدارک اخذ شده از دانشگاههای کشور لیتوان مورد تأیید در سرتاسر دنیا می­باشد. دانشگاههای این کشور امکانات بسیار مناسبی را با پرداخت هزینه های بسیار کم در اختیار دانشجویان قرار می­دهند.

دانشگاههای کشور لیتوانی مانند سایر کشورها به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم بندی می­شوند. تدریس در اکثر دانشگاههای این کشور به زبان انگلیسی ارائه می­گردد. دانشجویانی که تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور لیتوانی به اتمام برسانند و موفق به کسب مدارک دانشگاهی این کشور شوند، براحتی می­توانند در سرتاسر دنیا شغل مورد نظر خود را بیابند.

دانشجویان برای اینکه بتوانند در دانشگاههای کشور لیتوانی ادامه تحصیل دهند بایستی دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی بوده و قبولی در کنکور سراسری را نیز کسب نموده باشند. موسسات تحصیلات عالی در کشور لیتوانی بطور کلی به دو بخش تقسم می­گردد: دانشگاهها- کالج ها

این کشور دارای 15 دانشگاه دولتی و 9 دانشگاه خصوصی و همچنین دارای 16 کالج دولتی و 11 کالج غیر دولتی می­باشد. دانشگاهها دارای سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می­باشند. دانشجویان جهت تحصیل در دانشگاهها بایستی دارای مدرک زبان باشند زیرا بسیاری از دروس رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می­گردد.

تحصیل در لیتوانی در مقطع کارشناسی ارشد چگونه است؟

تحصیل در دوره­ی کارشناسی ارشد در دانشگاههای لیتوانی یک و نیم تا دوسال طول خواهد کشید. همچنین دانشجویان در مقطع دکتری بایستی به مدت 4 سال در این کشور به تحصیل بپردازند. در بسیاری از دانشگاهها دانشجویان بایستی قبل از پذیرش موضوع پایان نامه خود را مشخص نمایند و در برخی دیگر از دانشگاهها به هنگام ثبت نام باید موضوع پایان نامه خود را بیان نمایند. دانشجویان در دانشگاههای کشور لیتوانی می­توانند به دو صورت نیمه وقت و تمام وقت تحصیل نمایند.

دانشگاههای لیتوانی کدامند؟

یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاههای لیتوانی دانشگاه کوناس در این کشور است. تدریس در این دانشگاه با زبان انگلیسی ارائه می­گردد. این دانشگاه کلیه امکانات رفاهی و خوابگاهی را در اختیار دانشجویان با کمترین هزینه قرار می­دهد. ناگفته نماند در حال حاضر50000 دانشجو از تمامی نقاط جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل می­باشند.

از دیگر دانشگاههای کشور لیتوانی دانشگاه ویلینیوس را نام برد که در پایتخت کشور لیتوانی قرار دارد. این دانشگاه بعنوان یکی از اصلی ترین دانشگاههای اروپا محسوب می­شود. در حال حاضر این دانشگاه میزبان 70000 دانشجو می­باشد، همچنین این دانشگاه از لحاظ وسعت بزرگترین دانشگاه کشور لیتوانی بشمار می­رود.

این دانشگاه دارای رشته های بسیار متنوعی است و یکی از مهمترین ویژگی های آموزشی در این دانشگاه تعامل بین تحقیق و آموزش می­باشد. شهریه دانشگاههای لیتوانی نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزان است. همچنین دانشگاههای این کشور از دانشجویان برجسته هزینه ایی دریافت نمی­نماید و در برخی موارد مبالغی را بعنوان حقوق به دانشجویان پرداخت می­نماید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی لیتوانی کدامند؟

افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاههای کشور لیتوانی را دارند بایستی مدارک زیر را جهت دریافت ویزای این کشور ارائه نمایند:

 • ارائه اصل و کپی مدارک شناسایی( شناسنامه و کارت ملی)
 • ارائه اصل و کپی گذرنامه با حداقل اعتبار 6 ماه
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه آنها

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاوه بر مشاوره و راهنمایی دانشجویان در زمینه بورس تحصیلی لیتوانی پاسخگوی سوالاتی از قبیل:

 • آیا دانشجویان اجازه انجام کار درحین تحصیل را در لیتوانی دارند؟
 • بورسیه های تحصیلی که کل دوره آموزشی را در بر بگیرند کدامند؟
 • هزینه های تحصیل و زندگی در کشور لیتوانی چگونه است؟

9 دیدگاه برای “بورس تحصیلی لیتوانی

 1. ستاره گفت:

  لیتوانی بهترین کشور تو حوزه ی بالتیک هست ؟ تو این کشور میشه لیسانس هم رایگان خوند؟

 2. کیانا ناصری گفت:

  ممنون بابت اطلاعات خوبتون

 3. ali ram گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد بورس تحصیلی لیتوانی تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد راه های هخذ اقامت لیتوانی هم مطلب بذارید

 4. لیدا بهرامی گفت:

  ممنون بابت اطلاعات کاملتون

 5. امیرحسین گفت:

  مقاله مفیدی بود.
  با تشکر

 6. پوریا گفت:

  آیا شما هم در یافتن استاد راهنما کمک میکنید

 7. قراری گفت:

  ممنون از سایت پربارتون

 8. سکوت و هیاهو گفت:

  بورس تحصیلی لیتوانی در کدوم دانشگاه هاس؟

 9. امید گفت:

  آیا بورسیه تحصیلی برای دانشجویان محصل در دانشگاه های لیتوانی که درآمد بالا دارند تعلق میگیرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *