مهاجرت تحصیلی گرجستان

بورسیه تحصیلی گرجستان

بورسیه تحصیلی گرجستان

گرجستان کشوری اوراسیایی است. قوانین این کشور همانند قوانین اجرایی در کشورهای اروپایی می ­باشد. بورسیه تحصیلی گرجستان فرصتی برای مطالعات علمی برای دانشجویان خارجی بشمار می ­رود. دانشگاه های گرجستان از اعتبار بالایی برخوردار هستند. این کشور به پیشرفت های قبل ملاحظه ای در رشته های پزشکی و دندانپزشکی نموده است. هم اکنون مورد توجه دانشجویان بین المللی زیادی قرار گرفته است.

اکثر دانشگاه های این کشور با دانشگاه های بین المللی در سراسر جهان در ارتباط است. یکی از مهمترین مزیت های تحصیل در این کشور بشمار می ­رود. دانشجویان از این طریق می­ توانند تجارب تحصیلی خود را با دیگر دانشجویان در کشورهای مختلف به اشتراک بگذرانند. تدریس در دانشگاه های این کشور به زبان های گرجی و انگلیسی ارائه می­ گردد. ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 5.5 برای آن دسته از دانشجویان که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند، الزامی است.

تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور در برخی موارد خاص تنها برای دانشجویان گرجستانی رایگان است. اما سایر دانشجویان بین المللی ملزم به پرداخت شهریه می ­باشند. برنامه های تحصیل در گرجستان به صورت تمام وقت و نیمه وقت ارائه می­شود و هزینه تحصیل بسته به رشته، مقطع و برنامه های آموزشی متغیر است. دانشجویانی علاقمند تحصیل در گرجستان می­توانند با کارشناسان خبره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نموده و از جزئیات بیشتر در این زمینه آگاهی یابند.

بررسی بورسیه تحصیلی گرجستان

اگر چه هزینه های تحصیل در دانشگاه های گرجستان مناسب و مقرون به صرفه است. اما دانشجویان با اخذ بورسیه تحصیلی امکان تحصیل رایگان در این کشور را داشته و با تمرکز بیشتری می­ توانند به تحصیل بپردازند. همانطور که بیان نمودیم هزینه های تحصیل در گرجستان در دانشگاه های مختلف این کشور متفاوت است. هزینه تحصیل در دانشگاه تفلیس که یکی از گرانترین دانشگاه های این کشور است. به طور میانگین 2100€ الی 4500€ (یورو) در سال تخمین زده شده است. دریافت بورسیه تحصیلی این کشور با توجه به شرایط اخذ آن فرصت بسیار مناسبی را برای دانشجویان فراهم نموده است. دانشجویان در این کشور امکان تحصیل به دیگر زبان ها همچون آلمانی، روسی و فرانسوی را خواهند داشت. علاوه بر این امکان ادامه تحصیل به زبان فارسی در برخی از رشته های تحصیلی را در بعضی از دانشگاه های گرجستان همانند تفلیس دارند.

طبق نظام آموزشی گرجستان تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و مقطع دکترا 3 سال طول می­ کشد. هر سال تحصیلی از 2 ترم تشکیل شده است. هر ترم تحصیلی حداقل 36 هفته و حداکثر 45 هفته طول خواهد کشید. آغاز سال تحصیلی در گرجستان اوایل پاییز و در اواخر فصل بهار پایان می­ یابد.

انواع بورسیه تحصیلی گرجستان

دانشگاه های این کشور بورسیه های متعددی به دانشجویان اعطاء می ­نمایند که این بورسیه ها دارای ارزش یکسانی نیستند. بطوریکه برخی از آن ها همه و برخی دیگر بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان را تأمین می ­نمایند. دانشجویان برای دریافت هر یک از بورسیه تحصیلی این کشور می ­باید از شرایط لازم اخذ آنها برخوردار باشند.

برخی از بورسیه تحصیلی این کشور در جدول زیر نشان داده شده است:

انواع بورسیه تحصیلی گرجستان توضیحات
بورسیه تحصیلی HOPE این بورسیه فقط در برخی از دانشگاه ها و کالج های خاص گرجستان در دسترس است. به ان دسته از دانشجویانی که دارای اقامت کشورگرجستان هستند، تعلق می ­گیرد.
بورسیه های تحصیلی در رشته های مختلف برخی از بورسیه تحصیلی گرجستان به دانشجویان برخی از رشته ها تعلق می­ گیرد.

لازم بذکر است یکی از مهمترین شروط اخذ بورسیه تحصیلی در گرجستان برخورداری از اقامت این کشور است. دانشجویانی که دارای اقامت و یا شهروندی کشور گرجستان هستند با ارائه نمرات عالی خود در دوره های تحصیل پیشین امکان دریافت بورسیه های تحصیلی در این کشور را خواهند داشت.

شرایط اخذ کمک هزینه در گرجستان

طبق قوانین کشور گرجستان متقاضیان تحصیل و اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان در صورتیکه از شرایط لازم برخوردارند. همچنین می توانند در سایت های مربوطه ثبت نام نمایند. با ارائه مدارک زیر درخواست خود را به دانشگاه های این کشور بنمایند:

 • ارائه مدارک اقامتی متقاضی
 • مدارک تحصیلی با کسب نمرات عالی در دوره های پیشین
 • پرداخت شهریه مقطع تحصیلی مورد نظر

لازم به ذکر است بورسیه های تحصیلی گرجستان در زمان های مختلف ارائه می ­گردد. در برخی موارد این بورسیه ها به دوره های کاربردی بصورت فصلی و سالانه به دانشجویان تعلق می­ گیرد.

بورسیه تحصیلی و وام دانشجویی در گرجستان

دانشجویانی که دارای شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان نیستند، امکان دریافت وام های دانشجویی را در این کشور خواهند داشت. یکی از مهم ترین مزایای اخذ وام های دانشجویی این است که دانشجویان در طول دوره تحصیلی خود ملزم به پرداخت بدهی خود نیستند. پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور می ­توانند بدهی های خود را تسویه نمایند. شرایط مشخصی برای دریافت وام های دانشجویی در گرجستان تعیین نگردیده است. دولت گرجستان تعیین کننده اعطاء این وام ها به دانشجویان می­ باشد. با توجه به شرایط دانشجویان شرایط اعطاء وام را به آنان خواهد داد.

بورسیه تحصیلی و وام دانشجویی در گرجستان

مدارک لازم اخذ پذیرش جهت تحصیل در گرجستان

پذیرش در دانشگاه های گرجستان همانند پذیرش در دیگر کشورهای اروپایی است. دانشجویان می ­باید ابتدا درخواست پذیرش را به دانشگاه های این کشور ارسال نمایند. پس از دریافت موافقت نامه تحصیلی امکان اخذ ویزای تحصیلی گرجستان و ورود به این کشور را خواهند داشت. جهت دریافت نامه پذیرش تحصیلی گرجستان ارائه مدارک زیر به دانشگاه های گرجستان الزامی است:

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی گرجستان

دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های گرجستان گردیده اند، می­ باید برای مراجعت و ادامه تحصیل در گرجستان ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایند. بدین منظور با ارائه مدارک زیر به سفارت این کشور می ­توانند درخواست ویزای تحصیلی گرجستان را بنمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • نامه پذیرش از دانشگاه های گرجستان
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • ارائه یک نسخه کپی از مدارک تحصیلی و مدرک زبان
 • بیمه سلامت
 • ارائه مدارک صورتحساب مالی مربوط به گردش مالی متقاضی در 3 ماه اخیر
 • رزرو بلیط هوایپما
 • ارائه مدارک برای رزرو مکانی برای اقامت در طول دوره تحصیل در گرجستان

صدور ویزای تحصیلی گرجستان معمولاً 10 تا 15 روز کاری طول خواهد کشید. با توجه به اینکه کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تجارب مفیدی در زمینه اخذ انواع ویزاها دارند، دوستان عزیز می­تونند با راهنمائی ها و مشاوره های این مجموعه اقدام به اخذ ویزای تحصیلی گرجستان و دیگر کشورها بنمایند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *