مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » گرجستان » هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان

هزینه تحصیل و زندگی در گرجستانهزینه تحصیل و زندگی در گرجستان : یکی از مواردی که در خصوص مهاجرت به یک کشور باید مورد توجه قرار دهید، دانستن هزینه ها در کشور مقصد می باشد. قبل از مهاجرت باید اطلاعات اولیه را راجب هزینه ها بدانید و یک برآورد اولیه از کشور مقصد داشته باشید. دانستن هزینه ها در تصمیم شما تاثیر بزرگی می گذارد. ممکن است کشوری که شما برای مهاجرت انتخاب نموده اید نسبت به بودجه ی شما، شرایط مهاجرت را برای شما مشکل و یا غیر ممکن سازد.

 

کشور گرجستان در مقایسه با کشورهای دیگر هزینه های استانداردی دارد و به دلیل هزینه های زندگی پایین، خود را نسبت به بعضی از کشورها متمایز نموده است و هر ساله متقاضیان زیادی را برای مهاجرت جذب می نماید.

گرجستان راه های زیادی را برای مهاجرت در اختیار متقاضیان قرار داده است. یکی از راه های ورود به این کشور از راه تحصیل می باشد. شخصی که قصد دریافت اقامت از راه تحصیل را دارد باید قبل از اقدام به مهاجرت با هزینه های تحصیل و زندگی در گرجستان آشنا شود و برآورد اولیه از هزینه های تحصیل و زندگی را در گرجستان داشته باشد.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده است تا شما را در کلیه مراحل اخذ پذیرش و ویزا راهنمایی نموده و اطلاعات دقیق را در باب هزینه و شرایط تحصیل در گرجستان خدمتتان ارائه دهد.

هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان

کشور گرجستان به دلیل وجود هزینه های نسبتا پایین و همچنین شرایط آسانی که برای متقاضیان قرار داده است هر ساله متقاضیان زیادی را جذب می نماید. قبل از ورود به کشور باید هزینه های خود را با توجه به نرخ هزینه های موجود در کشور گرجستان ارزیابی نمایید.

هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان بسته به شهر متفاوت است. به طور مثال هزینه زندگی شما در تفلیس بالاتر از شهرهای دیگر است.

گرجستان کشور مناسبی برای تحصیل می باشد زیرا دانشگاه های آن در سراسر جهان شناخته شده است و از اعتبار بالایی برخوردار است. گرجستان در سال 2005 پس از دولت شوروی به طور رسمی به چهل و پنج کشور اروپایی دیگر پیوست.

سه نوع موسسات آموزش عالی در گرجستان وجود دارد. دانشگاه یا موسسه عالی که برنامه های آموزشی عالی در هر سه مرحله (مقطع لیسانس، قوق لیسانس و دکترا) و تحقیقات علمی را در این دانشگاه ها می توانید انجام دهید، دانشگاه و یا کالج هایی که شما دوره های خاصی را معادل لیسانس و فوق لیسانس دریافت می نمایید  و کالج یا موسسه آموزش عالی که تنها برنامه آموزشی ابتدایی را در زمینه تحصیلات عالی می توانید  انجام دهید.

آموزش عالی در گرجستان شامل سه مرحله است:

  • برنامه کارشناسی معادل 4 سال
  • برنامه کارشناسی ارشد به مدت 1 یا 2 سال و فقط افرادی که مدرک لیسانس را دارند حق تحصیل برای این مقطع را دارند.
  • برنامه های دکترا که معمولا 3 ساله می باشد.

در دانشگاه های گرجستان بیشتر به زبان انگلیسی تحصیل می شود ولی دانشگاه هایی به زبان روسی ، آلمانی و فرانسوی نیز وجود دارد. اگر انگلیسی زبان مادری شما نیست، باید گواهینامه های بین المللی را که در اکثر دانشگاه ها مورد نیاز است ، ارائه دهید.

موسسات آموزش عالی آزاد هستند که درمورد آغاز و پایان سال تحصیلی تصمیم بگیرند. به طور معمول سال تحصیلی در پاییز (سپتامبر / اکتبر) آغاز می­شود و در اواخر بهار اوایل تابستان (مه / ژوئن) به پایان می رسد. طول دوره های تحصیلی توسط موسسات تعیین شده است. به طور کلی به دو ترم تقسیم می شود، چارچوب زمانی سال تحصیلی توسط وزارت آموزش و پرورش و علوم تعیین می شود: حداقل زمان هر ترم  38 هفته و حد اکثر زمان هر ترم 45 هفته می باشد. دوره های آزمون در پایان هر ترم سه ماهه معمولا تا چهار هفته است.  برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی متقاضیان از حوزه اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا می توانند اقدام نمایند و محدودیتی وجود ندارد.

هزینه های تحصیل بسته به سطح تحصیل شما متفاوت است. هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان برای بین 2100 یورو تا 4500 یورو در هر سال بستگی به زمینه تحصیل دارد.

شما قبل از مهاجرت به این کشور باید همچنین اطلاعاتی را در خصوص هزینه های مسکن ، خوراک، پوشاک، حمل و نقل و به طور کلی هزینه های زندگی خود را در آن کشور بدانید. به طور کلی هزینه های زندگی شما به صورت میانگین بین 300 تا 400 پوند در ماه می باشد.

ما سعی کرده ایم هزینه های زندگی شما را در قالب یک جدول خدمتتان ارائه دهیم:

هزینه های زندگیماهانهسالانه
هزینه غذا100 دلار930 دلار
هزینه اقامتگاه شمابین 1300 تا 2400 دلاربین 1.560 تا 2.410 دلار
هزینه حمل و نقل9 دلار100 دلار
هزینه کتاب ها200 دلار
هزینه اینترنت10 دلار110 دلار
هزینه برق و آب33 دلار270 دلار

 

برخی از دانشگاه ها خوابگاه هایی را در اختیار شما قرار می دهد که این خوابگاه ها توسط خود دانشگاه مدیریت می شود. دانشجویان بین المللی که برای دریافت اقامت تحصیلی در گرجستان اقدام می نمایند باید از وضعیت مسکن در این کشور مطلع شوند و باید بررسی نمایند که دانشگاه مورد نظرشان می تواند خوابگاه را در اخیارشان قرار دهد یا خیر. اگر شما تمایل دارید هزینه کمی را برای مسکن پرداخت نمایید می توانید اقامت خود در کنار یک خانواده گرجی را انتخاب نمایید که هزینه آن از  130 دلار در ماه شروع می شود. در حالیکه شما برای رهن یک آپارتمان 40 تا 60 متری 240 دلار در ماه باید پرداخت نمایید. البته شما می توانید آپارتمان را به همراه دانشجویان دیگر رهن و اجاره نمایید تا در هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان شما صرفه جویی شود. همچنین برخی از هتل هایی وجود دارد که قیمت آن روزانه از 60 دلار شروع می شود.

بیمه درمانی در گرجستان

دانشجویان ملزم می باشند که خود را برای مدت زمانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند بیمه نمایند و باید هزینه بیمه را باید جزء هزینه های خود بدانند که ملزم به پرداخت آن می باشند. خدمات بیمه در این کشور به دو صورت وجود دارد. شما یا می توانید بیمه درمانی محلی و یا بیمه بین المللی داشته باشید. هزینه های بیمه برای دوره های مختلف بین 9 تا 40 دلار متغیر است.

وام های دانشجویی در گرجستان

شاید برای شما این سوال پیش بیاد که در هنگام تحصیل می توانید برای دریافت وام دانشجویی اقدام نمایید یا خیر.

وام ها به طور کلی از طریق موسسات مالی (GEL) ارائه می شود. دانشجویان در صورت واجد شرایط بودن جهت دریافت وام دانشجویی ملزم به پرداخت وام دانشجویی در هنگام تحصیل نمی باشند و می توانند بعد از اتمام تحصیل در موعدی که تعیین شده است پرداخت گردد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که بازپرداخت وام با تعیین نرخ بهره سالانه انجام می شود. البته توجه داشته باشید که هیچ تضمینی برای دریافت صد درصدی وام وجود ندارد و دولت آن کشور بنابر شرایطی که قرار داده است ممکن است شما را برای دریافت وام دانشجویی واجد شرایط بداند.

در این مقاله سعی ما بر این بود که اطلاعاتی را در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان، خدمتتان ارائه دهیم. موسسه سفیران سروش سعادت با توجه به تجربه ای که در خصوص اعزام دانشجو دارد می تواند شما را در تمام مراحل راهنمایی نموده و برای آگاهی از هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان می توانید با مشاورین ما تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *