شرایط گرجستان

هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان

هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان

گرجستان در منطقه قفقاز اوراسیا قرار گرفته است و تفلیس را به عنوان پایتخت این کشور می شناسیم. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید، لازم است کلیه مبالغ و هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان را به دقت مورد بررسی و تجزیه و تحلیل نمایید. ارزش پول این کشور با واحد پول لاری که با علامت اختصاری GEL مشخص می گردد، محاسبه می شود. واحد شمارش تتری نیز برای پول خرد استفاده می شود که هر 1 لاری معادل 100 تتری تعیین شده است. استانداردهای آموزشی در گرجستان بر گرفته از استانداردهای آموزشی در دانشگاه های اروپایی بوده و با آنها مطابقت دارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به عنوان یک موسسه مهاجرتی برتر، ارائه دهنده مشاوره های تخصصی ضمن در نظر گرفتن شرایط فعلی متقاضیان می باشد.

بررسی هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان

در راستای مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل، مبالغی تحت عنوان هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان برای شخص دانشجو وجود دارد که البته با توجه به این که چه نوع دانشگاه، مقطع و رشته ای را انتخاب می کند، می تواند متغیر باشد. این هزینه ها باید پیش از هر گونه اقدام اولیه مورد بررسی قرار گیرد. در جدول زیر مبالغ شهریه تحصیلی برخی رشته های تحصیلی به صورت سالیانه آورده شده است:

رشته تحصیلی دانشجو مبلغ شهریه دانشگاهی به $ (دلار)
رشته داروسازی بین 3500 الی 6500
رشته پرستاری (بهداشت عمومی) بین 2500 الی 4200
رشته فناوری اطلاعات بین 2500 الی 4800
رشته مهندسی عمران بین 2500 الی 4800
رشته علوم کامپیوتر بین 2500 الی 4500
رشته گردشگری بین 3000 الی 4500
رشته اقتصاد بین 3500 الی 4200
رشته هوانوردی بین 2500 الی 4800
رشته بانکداری (حسابداری) بین 2500 الی 4800
میانگین تحصیل در مقطع لیسانس بین 2500 الی 3000
میانگین شهریه تحصیلی دانشجویان خارجی 4500

دانشجویان به جهت این که بتوانند از عهده مخارج تحصیلی و هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان بر آیند، مجاز هستند به کار حین تحصیل نیز بپردازند. دولت گرجستان اشتغال دانشجویی را برای مدت 5 ساعت در روز تعیین نموده است که بابت هر ساعت کار مبلغ 8 الی 12$ (دلار) بابت حقوق و دستمزد به آنان پرداخت می گردد.

بورسیه و هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان

از مزیت هایی که در راستای تحصیل در کشور گرجستان وجود دارد، بورس ها و کمک هزینه های تحصیلی است که طی شرایطی به دانشجویان بین المللی جهت ادامه تحصیلات در رشته های متعدد اعطا می گردد. مبالغی که برای این کمک هزینه ها و بورس ها تعیین گردیده است با توجه به دانشگاه انتخابی دانشجو، متغیر بوده و تفاوت خواهد داشت. بورسیه های تحصیلی در گرجستان جهت تامین هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان برای دانشجویان در نظر گرفته شده است و البته دلیل محکمی برای تشویق دانشجویان به منظور تحصیل در این کشور نیز محسوب می گردد.

این بورسیه ها در دو نوع خصوصی و دولتی به دانشجویان تعلق می گیرد. بورسیه های دولتی توسط دولت گرجستان و دانشگاه های این کشور در اختیار دانشجویان قرار می گیرد اما ارائه دهنده بورس های خصوصی، شرکت ها، نهادها، ارگان ها و موسسات خصوصی می باشند. اکثر این بورسیه ها برای دانشجویانی قابل دسترسی است که در حال ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی به صورت تمام وقت هستند.

بورسیه و هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان

هزینه زندگی در گرجستان

یکی از مبالغ هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان، هزینه های مربوط به تردد و حمل و نقل است. از آنجا اکثر خوابگاه های دانشجویی در نزدیکی دانشگاه مربوطه قرار گرفته اند، لذا دانشجو مبلغ کمتری را بابت تردد پرداخت می نماید. در نتیجه در هزینه های وی صرفه جویی می گردد. خوابگاه های دانشگاه های کشور گرجستان تقریبا مجهز بوده و سرویس های بهداشتی و آشپزخانه به صورت مشترک استفاده می شود. البته این امکان برای دانشجویان خارجی وجود دارد که در منازل اجاره ای اسکان یابند. اما لازم است بدانند اقامت در منازل شخصی و اجاره ای نیازمند هزینه های بیشتری است.

به طور یقین از این موضوع آگاهی دارید که در زندگی دانشجویی هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان اهمیت فراوانی دارد. لذا توصیه می گردد پیش از آن اقدامات مهاجرتی خود را انجام دهید، ابتدا به بررسی هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان بپردازید. برخی هزینه ها که در زندگی دانشجویی وجود دارند.

هزینه خرید یا اجاره آپارتمان در گرجستان

میزان هزینه های خرید با اجاره آپارتمان در کشور گرجستان بدین صورت است:

آیتم هزینه به GEL (لاری گرجستان)
قیمت تعیین شده جهت خرید هر مترمربع ملک در مرکز شهر 2.885
قیمت تعیین شده جهت خرید هر مترمربع ملک در اطراف شهر 321
اجاره بهای یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 714
اجاره بهای یک واحد آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر 462
اجاره بهای یک واحد آپارتمان 2 خوابه یا 3 خوابه در مرکز شهر 1.534
اجاره بهای یک واحد آپارتمان 2 خوابه یا 3 خوابه در اطراف شهر 862

حمل و نقل و سوپرمارکت در گرجستان

میزان هزینه حمل و نقل و سوپرمارکت در کشور گرجستان بدین صورت است:

آیتم  هزینه به GEL (لاری گرجستان)
بلیت تک سفره 0.50
تاکسی به ازای هر کیلومتر مسیر 0.50
هر لیتر بنزین 2.25
اقلام هزینه به GEL (لاری گرجستان)
هر پرس غذا 13 الی 47
بطری آب 0.33 لیتری 0.52
هر کیلو برنج 2.33
هر شانه تخم مرغ 12 عددی 3.44
یک کیلو گوشت مرغ 9.29
یک کیلو گوشت گاو 14.33

قیمت هر کیلو میوه نظیر سیب زمینی، پرتقال، موز،‌ سیب و پیاز، از 1.07 الی 3.54GEL (لاری گرجستان) تخمین زده شده است. برای ادامه تحصیل در کشور گرجستان ملزم به اخذ ویزای تحصیلی گرجستان هستید که خود ویزا نیز هزینه هایی را در بر دارد. اکنون که در جریان مبالغ تقریبی هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان قرار گرفته اید، آسوده تر می توانید بر روی اقدامات مهاجرتی خود تمرکز نمایید. البته از مشاوره های کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز می توانید بهره مند گردید. این موسسه اطلاعات دقیق و به روزی را در مورد کشور گرجستان یا سایر کشورهای اروپایی و غیر اروپایی در اختیار دارد که کمک شایان و مثمر ثمری برای مهاجرت متقاضیان به کشور مورد نظر می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *