مهاجرت تحصیلی گرجستان

تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان در سال 2023 از مواردی است که اخیرا مورد استقبال روز افزون برخی جوانان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. علت این امر، افزون بر مزیت های تحصیل در خارج کشور، جایگاه ویژه ای است که این کشور در چند سال اخیر نسبت به اروپا یافته است و همچنین موقعیتی که نسبت به ایران دارد. تحصیلات عمومی در کشور گرجستان، شامل دوره 6 ساله ابتدایی و سپس 2 دوره 3 ساله است. تحصیلات عمومی در این کشور نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها فراگیر و رایگان می باشد.

 • مزایای تحصیل در گرجستان چیست؟
 • شرایط تحصیل در گرجستان چگونه خواهد بود؟
 • هزینه تحصیل درگرجستان چه میزان خواهد بود؟
 • آیا مهاجرت تحصیلی به گرجستان امکان پذیر است؟

گرجستان دانشگاه هایی استاندارد، هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی دارد. تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان است و تحصیل در دانشگاه های خصوصی مستلزم پرداخت شهریه است. دانشجویان بین المللی در هر حال، ملزم به پرداخت شهریه هستند. با این حال، تحصیل در دانشگاه های کشور گرجستان، هزینه نسبتا کمی دارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمای شما در باب تحصیل در گرجستان و اقصی نقاط دنیا می باشد.

در این قسمت به معرفی کشور گرجستان می پردازیم:

پارامترشرح
پایتختتفلیس
زبانگرجی (روسی)
جمعیت3.7 میلیون
دانش جویان بین المللی+10000
واحد پوللاری گرجستان (GEL)
کد تماس+995
منطقه زمانیGMT+4

اینفوگرافی تحصیل در گرجستان

مزایای تحصیل در گرجستان

در ابتدا به بررسی مزایا و دلایل محبوبیت گرجستان برای مهاجرت اعم از ویزای تحصیلی می پردازیم:

پارامترشرح
فرضیه پیوستن به کشورهای اروپاییگرجستان در قاره اروپا قرار گرفته و تلاش می کند که عضویت اتحادیه اروپا را نیز به دست آورد.
برنامه ریزی ها و تلاش هایی را در جهت رسیدن به حداقل های استاندارد در سطح اروپا
آموزش عالیدانشگاه های گرجستان از سطح کیفی مطلوبی برخوردارند.
برخی از دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم دولت ایران هستند.
مدرک زباندانشگاه های گرجستان برای پذیرش دانشجویان بین المللی، پیش شرط مدرک بین المللی زبان انگلیسی (IELTS) را ندارند.
شهریه تحصیلیشهریه تحصیل مقرون به صرفه

مزایای تحصیل در گرجستان

 

چشم انداز مهاجرت تحصیلی به گرجستان

در کنار هزینه های نسبتا پایین تحصیل و زندگی در گرجستان، می توان به سطح مطلوب و قابل قبول اجتماعی زندگی برای ایرانیان اشاره کرد. مداخله حداقلی دولت در امور اجتماعی، این امکان را فراهم آورده است تا افراد با باورها و سلایق متفاوت بتوانند بدون محدودیت خاصی به زندگی و تفریح در آن کشور بپردازند. وجود جامعه بزرگ ایرانیان که در این سال ها به آن کشور مهاجرت کرده و به دلایل مختلف، اقامت در آن کشور را برگزیده اند نیز می تواند امتیازی تلقی گردد.

موقعیت جغرافیایی و رابطه سیاسی بین گرجستان و ایران را شاید بتوان مهم ترین مزیت این مسئله دانست. ایران و گرجستان فاصله کمی با یکدیگر دارند و پرواز مستقیم به طور روزانه بین این 2 کشور برقرار است و ظرف کمتر از 3 ساعت طول می کشد. از سوی دیگر و بنا بر توافق میان دولت 2 کشور مبنی بر لغو روادید برای شهروندان یکدیگر، سفر به هر یک از این کشورها برای شهروندان کشور دیگر، بدون احتیاج به اخذ ویزا و براحتی و سرعت امکان پذیر است و این امکان را به دانشجو و خانواده وی می دهد که در هر زمان دلخواه بتوانند به راحتی به ملاقات یکدیگر بروند.

نهایتا این که چشم انداز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا و بهره مندی از مزایای ارزشمند آن، چیزی است که بسیاری را ترغیب کرده تا به گرجستان به دیده نوعی سرمایه گذاری راحت و ارزان برای ورود به اروپا در آینده بنگرند. در این بخش در خصوص مهاجرت تحصیلی به گرجستان صحبت شده است.  در خصوص این کشور نیز می توانید به جزئيات زیر توجه فرمائید:

اطلاعات کلی در رابطه با گرجستان

زندگی دانشجویی در گرجستان

تجربه زندگی دانشجویی در گرجستان یکی از دلایل اصلی تحصیل دانشجویان در خارج از کشور در گرجستان است. گرجستان دارای مکان های تاریخی بسیاری از جمله 5 مکان میراث یونسکو است که سالانه میلیون ها گردشگر را به گرجستان جذب می کند. گرجستان دارای آب و هوای بسیار مساعد و مناظر طبیعی زیبا است که زیست محیطی بسیاری از حیوانات کمیاب در اروپا است. ویژگی‌های طبیعی، گستره وسیع کوه ‌های قفقاز، جنگل ‌ها و رودخانه ‌های موجود در گرجستان، آن را به مقصدی فوق ‌العاده برای تحصیل و اکتشاف دانشجویان تبدیل کرده است.

یکی دیگر از دلایلی که دانشجویان گرجستان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند، تجربه فرهنگ های زیبای باستانی گرجی ها است. گرجستان در سواحل دریای سیاه قرار دارد و یک پل فرهنگی است، زیرا در مرزهای آسیا و اروپا قرار دارد. گرجستان میزبان ترکیبی متنوع و منحصر به فرد از فرهنگ هاست که از تاریخ مشترک کشورهای اطراف و موقعیت استراتژیک آن بین دو قاره نشات می گیرد. زندگی دانشجویی در گرجستان می تواند تجربه بسیار جالبی را برای شما رقم بزند.

هزینه اقامت دانشجویی در گرجستان

گرجستان هزینه زندگی نسبتا پایینی دارد لذا هزینه اقامت دانشجویی در گرجستان نیز پایین است.  دانشجویان می ‌توانند از سبک زندگی اروپایی و استاندارد بالای زندگی لذت ببرند. غذا، پوشاک و سایر امکانات اولیه در گرجستان ارزان هستند. حداقل هزینه اقامت در شهرهای گرجستان $250 (دلار) در ماه است. برای دانشجویانی که می‌خواهند تنها زندگی کنند، ما به دانشجو توصیه می‌کنیم 250$ تا $400 (دلار) در ماه بودجه داشته باشند تا یک آپارتمان مدرن بسیار مساعد در نزدیکی دانشگاه خود اجاره کنند. دانشجویانی که ترجیح می دهند در آپارتمان ها یا خوابگاه های مشترک زندگی کنند، می توانند حداقل $150 (دلار) در ماه هزینه کنند. همچنین هزینه های آب و برق (اینترنت، گاز، نظافت آب و قبوض برق) در گرجستان بسیار پایین است.

فرآیند درخواست برای تحصیل در گرجستان

علاقه مندان تحصیل در گرجستان باید قبل از اعزام به این کشور، فرآیند درخواست برای تحصیل در گرجستان را به خوبی پشت سر بگذارند. تمامی درخواست ها برای تحصیل در گرجستان به صورت جداگانه رسیدگی می شود. از مهمترین مراحل در روند درخواست برای تحصیل در گرجستان، پیدا کردن یک برنامه مناسب برای تحصیل در این کشور است. متقاضیان باید با پیدا کردن برنامه مدرکی که برای آنها مناسب است شروع کنند. همچنین، وقتی یک موسسه آموزشی در گرجستان یک برنامه را به زبان انگلیسی دارد، به این معنی نیست که برنامه واقعا به زبان انگلیسی در دسترس است. اغلب موسسات آموزشی در گرجستان برنامه های گرجی و انگلیسی خود را به طور یکسان اجرا می کنند. اما به شدت توصیه می شود که قبل از دنبال کردن برنامه مورد نظر آن را دنبال کنید.

برای آشنایی بیشتر با دیگر فرآیندهای درخواست جهت تحصیل در گرجستان، به جدول زیر مراجعه فرمایید:

فرآیند درخواست برای تحصیل در گرجستانتوضیحات
اسناد و مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.بخش های مختلف فرآیند درخواست برای تحصیل در گرجستان، ممکن است چندین بار به یک سند یکسان نیار داشته باشد. بنابراین مطمئن شوید که تمام دستورالعمل ها را در خصوص اسناد و مدارک خود رعایت کرده اید.
شرایط ورودی را بررسی کنید.برخی از برنامه های تحصیلی در گرجستان شرایط ورودی عمومی دارند. به طور مثال اگر قصد دارید در رشته پزشکی تحصیل کنید به پیش زمینه ای نیاز دارید که بیشتر به سمت علم باشد.
درخواست خود را برای تحصیل در گرجستان ارسال کنید.متقاضیان پس از اینکه درخواست خود را ایمیل کردند، حتما رسید درخواست را بخواهند. علاوه بر این، هنگام ارسال درخواست، فراموش نکنید که اسناد را پیوست کنید.

کار حین تحصیل در گرجستان

دانشجویان بین المللی با تحصیل در گرجستان، می توانند به دنبال استخدام و کار پاره وقت در کنار تحصیل باشند. کار حین تحصیل در گرجستان در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از دانشجویان در این کشور قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که دانشجویانی که به دنبال کار در گرجستان هستند، باید بتوانند به گویش محلی در این کشور صحبت کنند. این امر می تواند یک چالش بزرگ برای دانشجویان بین المللی در گرجستان باشد. با این حال بسیاری از شرکت ها و موسسات سرمایه گذاری در گرجستان، برای دانشجویانی که ارتباط اولیه خوبی دارند و زبان انگلیسی را به خوبی صحبت می کنند کارهای متنوعی ارائه می دهند.

به طور کلی مشاغل پاره وقت در گرجستان، که تحت سلطه دانشجویان بین المللی می باشد عبارت اند از:

مشاغل پاره وقت دانشجویی در گرجستان

تحصیل در مدارس گرجستان

تحصیل در مدارس این کشور از سن 6 سالگی آغاز می گردد. طول دوره ابتدایی در این کشور 6 سال است. پس از سپری کردن این دوره با موفقیت دانش آموز وارد دوره 3 ساله تحصیلی بعدی می گردد. شایان ذکر است که سپری کردن این دوره برای تمامی دانش آموزان الزامی است. تا این بخش از تحصیلات دانش آموز هیچ هزینه ای تحمیل نمی شود و تمام هزینه ها رایگان می باشد. پس از سن 15 سالگی داشن آموز می تواند نسبت به اخذ مدرک دیپلم اقدام نماید.

انواع مدارس این کشور بدین شرح می باشد:

 • مدرسه بین المللی Buckwood
 • مدرسه بین المللی تفلیس
 • مدرسه بین المللی QSI

شرایط تحصیل در گرجستان

برای اخذ پذیرش تحصیلی گرجستان، لازم است که ابتدا دوره 12 ساله تحصیلات عمومی را به پایان رسانده و مدرک دیپلم پایان آن را داشته باشید. متقاضی با انتخاب یکی از دانشگاه ها و رشته های موجود، طی نامه ای رسمی درخواست پذیرش خود را تسلیم دانشگاه مربوطه می کند و هزینه بررسی آن را نیز به حساب دانشگاه واریز می نماید. شرایط تحصیل در دانشگاه های این کشور متفاوت می باشد. درخواست پذیرش به ملیت متقاضی و مدارکی که ارائه خواهد داد بستگی دارد.

در صورت تایید درخواست و پذیرش متقاضی از سوی دانشگاه، متقاضی با در دست داشتن مدارک ذیل به سفارت گرجستان مراجعه کرده و تقاضاء دریافت ویزای بلند مدت دانشجویی می کند. مدارک فوق عبارتند از:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • گواهی پایان آخرین مقطع تحصیلی
 • رسید پرداخت هزینه دانشگاه
 • رسید پرداخت هزینه محل اسکان
 • پاسپورت بین المللی
 • شناسنامه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه بیمه خدمات درمانی
 • ارائه عدم سوء پیشینه

تحصیل کارشناسی در گرجستان

مهمترین پایه تحصیلی در این کشور مقطع کارشناسی می باشد. امکان تحصیل در رشته های مختلف مانند مهندسی، پزشکی و پیراپزشکی، خدمات، فروش، مالی و حسابداری، آموزش و غیره خواهد بود. در این بخش مفتخر به راهنمایی شما در باب تحصیل کارشناسی در این کشور می باشیم:

پارامترشرح
مقطع تحصیلیکارشناسی
طول دوره4 سال
زبان تحصیلگرجی و روسی (در برخی رشته ها به زبان انگلیسی)
شهریه تحصیل2000$ الی 4000$ (دلار)

تحصیل کارشناسی ارشد در گرجستان

در این بخش مفتخر به راهنمایی شما در باب تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور می باشیم:

پارامترشرح
مقطع تحصیلیکارشناسی ارشد
طول دوره1 سال و نیم تا 2 سال
زبان تحصیلگرجی و انگلیسی
مدرک زبان مورد نیازآیلتس 5.5 یا تافل 80
شهریه تحصیل2000$ الی 4000$ (دلار)

تحصیل کارشناسی ارشد در گرجستان 2021

تحصیل پزشکی در گرجستان

ساختار تحصیل پزشکی در گرجستان همانند سایر کشورهای مبنی بر قبولی در آزمون ورودی می باشد. طول این دوره 6 سال می باشد که شامل 2 دوره اصلی است. در مرحله اول دوره مقدماتی پزشکی که به مدت 2 سال طول می انجامد برگزار می گردد و مرحله دوم تحصیل پزشکی، دندانپزشکی که به صورت یکپارچه 4 سال طول می انجامد که به خودی خود دارای 4 دوره اصلی می باشد. تحصیل پزشکی در این کشور با بازخوردهای مناسبی مانند بازار کار و منبع درآمد مناسب همراه می باشد.

متقاضیان رشته پزشکی در این کشور هر ساله با افزایش رو به رو خواهد بود. در نمودار زیر میانگین تعداد متقاضیان این رشته شرح داده خواهد شد:

میانگین تعداد متقاضیان رشته های پزشکی در گرجستان

تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

چند کالج در گرجستان آموزش در زمینه دندانپزشکی ارائه می دهند. دوره کاردانی در پیش از دندانپزشکی 2 سال آموزش در زمینه های اساسی مانند شیمی و زیست شناسی ارائه می دهد. در برنامه دکترای پزشکی دندانپزشکی، دانشجویان چهار یا پنج سال تحصیل می کنند. آنها در مورد تمام مراحل دندانپزشکی از جمله جراحی دهان، فارماکولوژی و مراقبت های پیشگیرانه یاد می گیرند. دانشجویان دندانپزشکی تحت نظارت گسترده عمل عملی انجام می دهند. یک برنامه گواهینامه 1 ساله پس از فارغ التحصیلی برای دندانپزشکان برجسته، آنها را در معرض تکنیک های پیشرفته قرار می دهد. دندانپزشکان در این برنامه ها همچنین می توانند مهارت های ارائه و سخنرانی خود را در جمع توسعه دهند. برنامه پیش از دندانپزشکی کالج اندرو شما را برای ورود به برنامه دندانپزشکی از طریق دوره های علوم آماده می کند.

علاوه بر دوره های قبل از دندانپزشکی در شیمی، زیست شناسی و فیزیک، دوره های آموزش عمومی مانند زبان انگلیسی، ریاضی، علوم انسانی و علوم اجتماعی را نیز می گذرانید. طیف وسیعی از دوره ها شما را آماده می کند تا قبل از ورود به دانشکده دندانپزشکی به یک دانشگاه 4 ساله بروید و مدرک لیسانس بگیرید. برنامه دکترای پزشکی دندانپزشکی دانشگاه آگوستا برنامه درسی را ارائه می دهد که دانشجویان را در اوایل سال دوم در معرض بیماران بالینی قرار می دهد. به عنوان بخشی از برنامه، شما در هر دو دوره سخنرانی و بالینی ثبت نام خواهید کرد. موضوعاتی که این برنامه پوشش می دهد شامل دندان مصنوعی، ارتودنسی، جراحی دهان، خدمات بیمار و فارماکولوژی است. شما همچنین در کارآموزی شرکت خواهید کرد که در آن تجربه درمان اعضای جامعه را به دست خواهید آورد.

هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان

همانطور که گفته شد، هزینه های تحصیل و زندگی نسبتا پایین است. این هزینه ها کمتر از نصف هزینه های اروپا است. هزینه تحصیل در گرجستان بسته به دانشگاه و رشته مورد تحصیل، متفاوت است. می توان گفت حدودا در حدود 2000$ الی 4000$ (دلار) در سال دانست.

شاخص هزینه های زندگی گرجستان در قیاس با ایران (تهران) بدین صورت است:

 • قیمت مصرف کننده در تفلیس 21.04% پایین تر از تهران
 • قیمت اجاره در تفلیس 29.08% پایین تر از تهران
 • قیمت رستوران در تفلیس 7.86% بالاتر از تهران
 • قیمت مواد غذایی در تفلیس 23.33% پایین تر از تهران
 • قیمت خرید محلی در تفلیس 45.28% بیشتر از تهران

 

توزیع هزینه های زندگی در گرجستان

تحصیل رایگان در گرجستان

بررسی هزینه تحصیل هز ساله به خصوص در سال 2023 مدنظر دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این کشور قرار گرفته است. در باب هزینه های تحصیل در گرجستان بایستی به این نکته اشاره کرد که امکان تحصیل رایگان در گرجستان برای شهروندان گرجستانی امکان پذیر می باشد. دانشجویان بین المللی بایستی یا شهریه پرداخته نمایند یا از این کشور بورسیه اخذ نمایند. البته شایان ذکر است که هزینه تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورها ارزان تر می باشد.

دانشگاه های گرجستان

با افزایش تعداد دانشجویانی که یکی از بیش از 60 دانشگاه گرجستان را انتخاب می کنند، سیستم آموزشی این کشور به همراه برنامه های آن و موسساتی که در آنها تدریس می شود، همگی در حال توسعه هستند. اکثر دانشگاه های گرجستان برنامه های خود را به زبان مادری گرجی برگزار می کنند. به طور سنتی چند دانشگاه برای دانشجویان بین ‌المللی طراحی شده‌ اند یا حداقل برنامه ‌هایی در دانشگاه ‌هایی که برای دانشجویان خارجی طراحی شده ‌اند و به زبان انگلیسی یا روسی برگزار می ‌کنند. با این حال، این کشور شاهد رشد در پیشنهادات به دانشجویانی است که از سراسر جهان برای تحصیل می آیند.

لیست دانشگاه های برتر گرجستان به شرح زیر است:

نام دانشگاهشرح
دانشگاه دولتی ایوان جاواخیشویلی تفلیسقدیمی ترین دانشگاه در گرجستان است که دارای بیش از 18000 دانشجو با کارکنان واجد شرایط به تعداد 5000 نفر است.
دانشگاه دولتی ایلیادر تفلیس، گرجستان واقع شده است، یک موسسه آموزش عالی است که در سال 2006 با ادغام 6 موسسه آموزشی و تحقیقاتی مختلف تاسیس شد.
دانشگاه بین المللی قفقازیک دانشگاه خصوصی در قفقاز، گرجستان، دانشگاه قفقاز در سال 2004 تاسیس شد، زمانی که به عنوان مدرسه تجارت قفقاز شناخته می شد.
دانشگاه دولتی پزشکی تفلیسیک دانشگاه پیشرو پزشکی در تفلیس، موسسه پزشکی دولتی تفلیس بیش از 85 سال پیش بر اساس دانشکده پزشکی دانشگاه دولتی تفلیس (TSU) تاسیس شد.
دانشگاه گرجستاندانشگاه گرجستان که در سال 2002 تأسیس شد، در ابتدا مرکز مطالعات آمریکایی بود که مدرک کارشناسی ارشد را در مطالعات آمریکایی ارائه می داد. این دانشگاه در حال حاضر دارای 6 مدرسه است که حداکثر 50 رشته تحصیلی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهد.

دانشگاه های برتر گرجستان در تفلیس

تفلیس 4 کالج و دانشگاه دارد که شامل:

 • دانشگاه دولتی ایلیا
 • دانشگاه بین المللی دریای سیاه
 • دانشگاه دولتی تفلیس ایوان جاواخیشویلی
 • دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس

تحصیل و زندگی در گرجستان از گزینه هایی است که در مجموع می توان گفت از گزینه های مطلوب ایرانیان برای ادامه تحصیل در سطح دانشگاهی است. تحصیل در گرجستان راهی است که می توان از آن طریق با کمترین هزینه، به تحصیل در کشوری خارجی و مهاجرت رسید. با انتخابی درست در رشته و دانشگاه تحصیلی، می توان موفقیت در آینده را نیز تضمین نمود. برای توفیق در هر دو امر یعنی هم مهاجرت و هم تحصیل باید به خوبی تحقیق کرد و از مشاوره کارشناسان آگاه در این زمینه بهره برد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، هر آن چه که شما در این راه نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهد پس همین حالا با ما تماس بگیرید و موفقیت خود را تضمین کنید.

سوالات پرتکرار در باب تحصیل در گرجستان

در این قسمت از مقاله به بررسی سوالات پرتکرار در باب تحصیل در گرجستان می پردازیم:

 • تحصیلات مقدماتی در گرجستان چند ساله است؟ تحصیل از سن 6 سالگی آغاز می شود. دانش آموز ابتدا باید یک دوره 6 ساله تحصیلات ابتدایی را تا سن 12 سالگی بگذراند. بعد از گذراندن این دوره دانش آموزان وارد دوره ای 3 ساله می شوند که از 13 سالگی آغاز و در 15 سالگی به پایان میرسد.
 • هزینه تحصیل در گرجستان چقدر است؟ هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی سالانه 4500GEL (لاری) و دانشگاه خصوصی 10000GEL (لاری) است. تحصیل در دانشگاهی به زبان گرجی، فرد باید هفته ای 18 ساعت زبان گرجی را در دانشگاه مورد نظر بگذراند و هزینه این دوره ماهیانه 300GEL (لاری) است.
 • دروس در دانشگاه های گرجستان به چه زبان هایی ارائه می شود؟ دروس در دانشگاه ها اغلب به دو زبان گرجی و انگلیسی ارائه می شوند البته در برخی رشته ها و دانشگاه های خاص زبان روسی استفاده می شود. برای تحصیل تسلط زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان آیلتس 5.5 و یا تافل 80 الزامی می باشد.
 • شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان به چه صورتی است؟ متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی باید در دروس زیست، ریاضیات، فیزیک و شیمی نمرات بالایی داشته باشند. سپس با شرکت در آزمون ورودی و اخذ نمره قبولی می توانند در دانشگاه مورد نظر خود به تحصیلات در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی ادامه دهند.
5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه برای “تحصیل در گرجستان

 1. محبی گفت:

  سلام وقت بخیر برای تحصیل در گرجستان امکان اخذ بورسیه تحصیلی وجود داره؟

  1. صادقی گفت:

   سلام. بله امکان اخذ بورسیه با درنظر گرفتن شرایط شما توسط دانشگاه مقصد و استاد راهنما وجود دارد. پیشنهاد میشه در خصوص مهاجرت تحصیلی به گرجستان با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *