مهاجرت تحصیلی گرجستان

تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان در سال 2022 از مواردی است که اخیرا مورد استقبال روز افزون برخی جوانان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. علت این امر، افزون بر مزیت های تحصیل در خارج کشور، جایگاه ویژه ای است که این کشور در چند سال اخیر نسبت به اروپا یافته است و همچنین موقعیتی که نسبت به ایران دارد. تحصیلات عمومی در کشور گرجستان، شامل دوره 6 ساله ابتدایی و سپس 2 دوره 3 ساله است. تحصیلات عمومی در این کشور نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها فراگیر و رایگان می باشد.

 • مزایای تحصیل در این کشور چه می باشد؟
 • شرایط تحصیل در این کشور چگونه خواهد بود؟
 • هزینه تحصیل در این کشور چه میزان خواهد بود؟

گرجستان دانشگاه هایی استاندارد، هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی دارد. تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان است و تحصیل در دانشگاه های خصوصی مستلزم پرداخت شهریه است. دانشجویان بین المللی در هر حال، ملزم به پرداخت شهریه هستند. با این حال، تحصیل در دانشگاه های کشور گرجستان، هزینه نسبتا کمی دارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمای شما در باب تحصیل در گرجستان و اقصی نقاط دنیا می باشد.

در این قسمت به معرفی کشور گرجستان می پردازیم:

پارامتر شرح
پایتخت تفلیس
زبان گرجی (روسی)
جمعیت 3.7 میلیون
دانش جویان بین المللی +10000
واحد پول لاری گرجستان (GEL)
کد تماس +995
منطقه زمانی GMT+4

اینفوگرافی تحصیل در گرجستان

مزایای تحصیل در کشور گرجستان

در ابتدا به بررسی مزایا و دلایل محبوبیت این کشور برای مهاجرت اعم از ویزای تحصیلی می پردازیم:

پارامتر شرح
فرضیه پیوستن به کشورهای اروپایی گرجستان در قاره اروپا قرار گرفته و تلاش می کند که عضویت اتحادیه اروپا را نیز به دست آورد.
برنامه ریزی ها و تلاش هایی را در جهت رسیدن به حداقل های استاندارد در سطح اروپا
آموزش عالی دانشگاه های گرجستان از سطح کیفی مطلوبی برخوردارند.
برخی از دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم دولت ایران هستند.
مدرک زبان دانشگاه های گرجستان برای پذیرش دانشجویان بین المللی، پیش شرط مدرک بین المللی زبان انگلیسی (IELTS) را ندارند.
شهریه تحصیلی شهریه تحصیل مقرون به صرفه

در خصوص تحصیل در این کشور نکته حائز اهمیت پرداخت شهریه این دانشگاه می باشد که در سال های اخیر با افزایش شهریه رو به رو بوده است، در نمودار زیر به این نکته می پردازیم:

 

افزایش شهریه دانشگاهی در گرجستان

چشم انداز مهاجرت تحصیلی به گرجستان

در کنار هزینه های نسبتا پایین تحصیل و زندگی در گرجستان، می توان به سطح مطلوب و قابل قبول اجتماعی زندگی برای ایرانیان اشاره کرد. مداخله حداقلی دولت در امور اجتماعی، این امکان را فراهم آورده است تا افراد با باورها و سلایق متفاوت بتوانند بدون محدودیت خاصی به زندگی و تفریح در آن کشور بپردازند. وجود جامعه بزرگ ایرانیان که در این سال ها به آن کشور مهاجرت کرده و به دلایل مختلف، اقامت در آن کشور را برگزیده اند نیز می تواند امتیازی تلقی گردد.

موقعیت جغرافیایی و رابطه سیاسی بین گرجستان و ایران را شاید بتوان مهم ترین مزیت این مسئله دانست. ایران و گرجستان فاصله کمی با یکدیگر دارند و پرواز مستقیم به طور روزانه بین این 2 کشور برقرار است و ظرف کمتر از 3 ساعت طول می کشد. از سوی دیگر و بنا بر توافق میان دولت 2 کشور مبنی بر لغو روادید برای شهروندان یکدیگر، سفر به هر یک از این کشورها برای شهروندان کشور دیگر، بدون احتیاج به اخذ ویزا و براحتی و سرعت امکان پذیر است و این امکان را به دانشجو و خانواده وی می دهد که در هر زمان دلخواه بتوانند به راحتی به ملاقات یکدیگر بروند.

نهایتا این که چشم انداز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا و بهره مندی از مزایای ارزشمند آن، چیزی است که بسیاری را ترغیب کرده تا به گرجستان به دیده نوعی سرمایه گذاری راحت و ارزان برای ورود به اروپا در آینده بنگرند. در خصوص این کشور نیز می توانید به جزئيات زیر توجه فرمائید:

اطلاعات کلی در رابطه با گرجستان

زندگی دانشجویی در گرجستان

تجربه زندگی دانشجویی در گرجستان یکی از دلایل اصلی تحصیل دانشجویان در خارج از کشور در گرجستان است. گرجستان دارای مکان های تاریخی بسیاری از جمله 5 مکان میراث یونسکو است که سالانه میلیون ها گردشگر را به گرجستان جذب می کند. گرجستان دارای آب و هوای بسیار مساعد و مناظر طبیعی زیبا است که زیست محیطی بسیاری از حیوانات کمیاب در اروپا است. ویژگی‌های طبیعی، گستره وسیع کوه ‌های قفقاز، جنگل ‌ها و رودخانه ‌های موجود در گرجستان، آن را به مقصدی فوق ‌العاده برای تحصیل و اکتشاف دانشجویان تبدیل کرده است.

یکی دیگر از دلایلی که دانشجویان گرجستان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند، تجربه فرهنگ های زیبای باستانی گرجی ها است. گرجستان در سواحل دریای سیاه قرار دارد و یک پل فرهنگی است، زیرا در مرزهای آسیا و اروپا قرار دارد. گرجستان میزبان ترکیبی متنوع و منحصر به فرد از فرهنگ هاست که از تاریخ مشترک کشورهای اطراف و موقعیت استراتژیک آن بین دو قاره نشات می گیرد. زندگی دانشجویی در گرجستان می تواند تجربه بسیار جالبی را برای شما رقم بزند.

هزینه اقامت دانشجویی در گرجستان

گرجستان هزینه زندگی نسبتا پایینی دارد لذا هزینه اقامت دانشجویی در گرجستان نیز پایین است.  دانشجویان می ‌توانند از سبک زندگی اروپایی و استاندارد بالای زندگی لذت ببرند. غذا، پوشاک و سایر امکانات اولیه در گرجستان ارزان هستند. حداقل هزینه اقامت در شهرهای گرجستان $200 (دلار) در ماه است. برای دانشجویانی که می‌خواهند تنها زندگی کنند، ما به دانشجو توصیه می‌کنیم 250$ تا $300 (دلار) در ماه بودجه داشته باشند تا یک آپارتمان مدرن بسیار مساعد در نزدیکی دانشگاه خود اجاره کنند. دانشجویانی که ترجیح می دهند در آپارتمان ها یا خوابگاه های مشترک زندگی کنند، می توانند حداقل $150 (دلار) در ماه هزینه کنند. همچنین هزینه های آب و برق (اینترنت، گاز، نظافت آب و قبوض برق) در گرجستان بسیار پایین است.

تحصیل در مدارس گرجستان

تحصیل در مدارس این کشور از سن 6 سالگی آغاز می گردد. طول دوره ابتدایی در این کشور 6 سال است. پس از سپری کردن این دوره با موفقیت دانش آموز وارد دوره 3 ساله تحصیلی بعدی می گردد. شایان ذکر است که سپری کردن این دوره برای تمامی دانش آموزان الزامی است. تا این بخش از تحصیلات دانش آموز هیچ هزینه ای تحمیل نمی شود و تمام هزینه ها رایگان می باشد. پس از سن 15 سالگی داشن آموز می تواند نسبت به اخذ مدرک دیپلم اقدام نماید.

انواع مدارس این کشور بدین شرح می باشد:

 • مدرسه بین المللی Buckwood
 • مدرسه بین المللی تفلیس
 • مدرسه بین المللی QSI

شرایط تحصیل در گرجستان

برای اخذ پذیرش تحصیلی این کشور، لازم است که ابتدا دوره 12 ساله تحصیلات عمومی را به پایان رسانده و مدرک دیپلم پایان آن را داشته باشید. متقاضی با انتخاب یکی از دانشگاه ها و رشته های موجود، طی نامه ای رسمی درخواست پذیرش خود را تسلیم دانشگاه مربوطه می کند و هزینه بررسی آن را نیز به حساب دانشگاه واریز می نماید. شرایط تحصیل در دانشگاه های این کشور متفاوت می باشد. درخواست پذیرش به ملیت متقاضی و مدارکی که ارائه خواهد داد بستگی دارد.

در صورت تایید درخواست و پذیرش متقاضی از سوی دانشگاه، متقاضی با در دست داشتن مدارک ذیل به سفارت گرجستان مراجعه کرده و تقاضاء دریافت ویزای بلند مدت دانشجویی می کند. مدارک فوق عبارتند از:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • گواهی پایان آخرین مقطع تحصیلی
 • رسید پرداخت هزینه دانشگاه
 • رسید پرداخت هزینه محل اسکان
 • پاسپورت بین المللی
 • شناسنامه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه بیمه خدمات درمانی
 • ارائه عدم سوء پیشینه

تحصیل کارشناسی در گرجستان

مهمترین پایه تحصیلی در این کشور مقطع کارشناسی می باشد. امکان تحصیل در رشته های مختلف مانند مهندسی، پزشکی و پیراپزشکی، خدمات، فروش، مالی و حسابداری، آموزش و غیره خواهد بود. در این بخش مفتخر به راهنمایی شما در باب تحصیل کارشناسی در این کشور می باشیم:

پارامتر شرح
مقطع تحصیلی کارشناسی
طول دوره 4 سال
زبان تحصیل گرجی و روسی (در برخی رشته ها به زبان انگلیسی)
شهریه تحصیل 2000$ الی 4000$ (دلار)

تحصیل کارشناسی ارشد در گرجستان

در این بخش مفتخر به راهنمایی شما در باب تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور می باشیم:

پارامتر شرح
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
طول دوره 1 سال و نیم تا 2 سال
زبان تحصیل گرجی و انگلیسی
مدرک زبان مورد نیاز آیلتس 5.5 یا تافل 80
شهریه تحصیل 2000$ الی 4000$ (دلار)

تحصیل کارشناسی ارشد در گرجستان 2021

تحصیل پزشکی در گرجستان

ساختار تحصیل پزشکی در گرجستان همانند سایر کشورهای مبنی بر قبولی در آزمون ورودی می باشد. طول این دوره 6 سال می باشد که شامل 2 دوره اصلی است. در مرحله اول دوره مقدماتی پزشکی که به مدت 2 سال طول می انجامد برگزار می گردد و مرحله دوم تحصیل پزشکی، دندانپزشکی که به صورت یکپارچه 4 سال طول می انجامد که به خودی خود دارای 4 دوره اصلی می باشد. تحصیل پزشکی در این کشور با بازخوردهای مناسبی مانند بازار کار و منبع درآمد مناسب همراه می باشد.

متقاضیان رشته پزشکی در این کشور هر ساله با افزایش رو به رو خواهد بود. در نمودار زیر میانگین تعداد متقاضیان این رشته شرح داده خواهد شد:

میانگین تعداد متقاضیان رشته های پزشکی در گرجستان

هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان

همانطور که گفته شد، هزینه های تحصیل و زندگی نسبتا پایین است. این هزینه ها کمتر از نصف هزینه های اروپا است. هزینه تحصیل در این کشور بسته به دانشگاه و رشته مورد تحصیل، متفاوت است. می توان گفت حدودا در حدود 2000$ الی 4000$ (دلار) در سال دانست.

شاخص هزینه های زندگی گرجستان در قیاس با ایران (تهران) بدین صورت است:

 • قیمت مصرف کننده در تفلیس 21.04% پایین تر از تهران
 • قیمت اجاره در تفلیس 29.08% پایین تر از تهران
 • قیمت رستوران در تفلیس 7.86% بالاتر از تهران
 • قیمت مواد غذایی در تفلیس 23.33% پایین تر از تهران
 • قیمت خرید محلی در تفلیس 45.28% بیشتر از تهران

 

توزیع هزینه های زندگی در گرجستان

تحصیل رایگان در گرجستان

بررسی هزینه تحصیل هز ساله به خصوص در سال 2022 مدنظر دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این کشور قرار گرفته است. در باب هزینه های تحصیل در این کشور بایستی به این نکته اشاره کرد که امکان تحصیل رایگان در گرجستان برای شهروندان گرجستانی امکان پذیر می باشد. دانشجویان بین المللی بایستی یا شهریه پرداخته نمایند یا از این کشور بورسیه اخذ نمایند. البته شایان ذکر است که هزینه تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورها ارزان تر می باشد.

دانشگاه های برتر گرجستان در تفلیس

اتفلیس 4 کالج و دانشگاه دارد که شامل:

 • دانشگاه دولتی ایلیا
 • دانشگاه بین المللی دریای سیاه
 • دانشگاه دولتی تفلیس ایوان جاواخیشویلی
 • دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس

تحصیل و زندگی در گرجستان از گزینه هایی است که در مجموع می توان گفت از گزینه های مطلوب ایرانیان برای ادامه تحصیل در سطح دانشگاهی است. تحصیل در گرجستان راهی است که می توان از آن طریق با کمترین هزینه، به تحصیل در کشوری خارجی و مهاجرت رسید. با انتخابی درست در رشته و دانشگاه تحصیلی، می توان موفقیت در آینده را نیز تضمین نمود. برای توفیق در هر دو امر یعنی هم مهاجرت و هم تحصیل باید به خوبی تحقیق کرد و از مشاوره کارشناسان آگاه در این زمینه بهره برد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، هر آن چه که شما در این راه نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهد پس همین حالا با ما تماس بگیرید و موفقیت خود را تضمین کنید.

سوالات پرتکرار در باب تحصیل در گرجستان

در این قسمت از مقاله به بررسی سوالات پرتکرار در باب تحصیل در گرجستان می پردازیم:

 • تحصیلات مقدماتی در گرجستان چند ساله است؟ تحصیل از سن 6 سالگی آغاز می شود. دانش آموز ابتدا باید یک دوره 6 ساله تحصیلات ابتدایی را تا سن 12 سالگی بگذراند. بعد از گذراندن این دوره دانش آموزان وارد دوره ای 3 ساله می شوند که از 13 سالگی آغاز و در 15 سالگی به پایان میرسد.
 • هزینه تحصیل در گرجستان چقدر است؟ هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی سالانه 4500GEL (لاری) و دانشگاه خصوصی 10000GEL (لاری) است. تحصیل در دانشگاهی به زبان گرجی، فرد باید هفته ای 18 ساعت زبان گرجی را در دانشگاه مورد نظر بگذراند و هزینه این دوره ماهیانه 300GEL (لاری) است.
 • دروس در دانشگاه های گرجستان به چه زبان هایی ارائه می شود؟ دروس در دانشگاه ها اغلب به دو زبان گرجی و انگلیسی ارائه می شوند البته در برخی رشته ها و دانشگاه های خاص زبان روسی استفاده می شود. برای تحصیل تسلط زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان آیلتس 5.5 و یا تافل 80 الزامی می باشد.
 • شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان به چه صورتی است؟ متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی باید در دروس زیست، ریاضیات، فیزیک و شیمی نمرات بالایی داشته باشند. سپس با شرکت در آزمون ورودی و اخذ نمره قبولی می توانند در دانشگاه مورد نظر خود به تحصیلات در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی ادامه دهند.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.