مهاجرت تحصیلی گرجستان

تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان از مواردی است که اخیرا مورد استقبال روز افزون برخی جوانان کشورمان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. علت این امر، افزون بر مزیت های تحصیل در خارج کشور، جایگاه ویژه ای است که این کشور در چند سال اخیر نسبت به اروپا یافته است و همچنین موقعیتی که نسبت به ایران دارد. تحصیلات عمومی در کشور گرجستان، شامل دوره ی شش ساله ی ابتدایی و سپس دو دوره ی سه ساله است. تحصیلات عمومی در این کشور نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها فراگیر و رایگان می باشد.

گرجستان دانشگاه هایی استاندارد، هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی دارد. تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان است و تحصیل در دانشگاه های خصوصی مستلزم پرداخت شهریه است. دانشجویان بین المللی در هر حال، ملزم به پرداخت شهریه هستند. با این حال، تحصیل در دانشگاه های کشور گرجستان، هزینه ی نسبتا کمی دارد.

تحصیل در گرجستان و مزیت های آن

کشور گرجستان در قاره اروپا قرار گرفته است و تلاش می کند که عضو یت اتحادیه اروپا را نیز به دست آورد. به این منظور، این کشور برنامه ریزی ها و تلاش هایی را در جهت رسیدن به حداقل های استاندارد در سطح اروپا به عمل آورده است. آموزش و مخصوصا در سطح دانشگاهی از موارد اساسی است که گرجستان قصد توسعه ی آن را دارد و گام هایی نیز در این زمینه برداشته است. دانشگاه های این کشور هم اکنون از سطح کیفی مطلوبی برخوردارند و برخی از آن ها مورد تایید وزارت علوم دولت ایران نیز می باشد.

دانشگاه های گرجستان برای پذیرش دانشجویان بین المللی، پیش شرط مدرک بین المللی زبان انگلیسی (IELTS) را ندارند ولی دانشجو باید توانایی درک و فهم آن زبان را داشته باشد و بتواند انگلیسی را بفهمد و بخواند. اساسا دانشگاه های این کشور ظرف مدت کوتاهی به درخواست های پذیرش متقاضیان پاسخ می دهند که خود این امر، مزیتی بشمار می رود. امتیاز دیگر تحصیل در گرجستان هزینه های معقول و مقرون به صرفه تحصیل و زندگی در آن کشور است. گرجستان کشوری ارزان قیمت است که مخارج سکونت و خورد و خوراک و غیره در آن پایین است. همچنین دانشجویان بین المللی، گر چه ملزم به پرداخت هزینه هستند ولی این هزینه در مقایسه با بسیاری از کشورها، هزینه ی کمی بشمار می رود.

در کنار هزینه های نسبتا پایین تحصیل و زندگی در گرجستان، می توان به سطح مطلوب و قابل قبول اجتماعی زندگی برای ایرانیان اشاره کرد. مداخله حداقلی دولت در امور اجتماعی، این امکان را فراهم آورده است تا افراد با باورها و سلایق متفاوت بتوانند بدون محدودیت خاصی به زندگی و تفریح در آن کشور بپردازند. وجود جامعه ی بزرگ ایرانیان که در این سال ها به آن کشور مهاجرت کرده و به دلایل مختلف، اقامت در آن کشور را برگزیده اند نیز می تواند امتیازی تلقی گردد.

موقعیت جغرافیایی و رابطه ی سیاسی بین گرجستان و ایران را شاید بتوان مهم ترین مزیت این مسئله دانست. ایران و گرجستان فاصله کمی با یکدیگر دارند و پرواز مستقیم بطور روزانه بین این دو کشور برقرار است و ظرف کمتر از سه ساعت طول می کشد. از سوی دیگر و بنا بر توافق میان دولت دو کشور مبنی بر لغو روادید برای شهروندان یکدیگر، سفر به هر یک از این کشورها برای شهروندان کشور دیگر، بدون احتیاج به اخذ ویزا و براحتی و سرعت امکان پذیر است و این امکان را به دانشجو و خانواده ی وی می دهد که در هر زمان دلخواه بتوانند به راحتی به ملاقات یکدیگر بروند. نهایتا این که چشم انداز عضویت گرجستان در اتحادیه اروپا و بهره مندی از مزایای ارزشمند آن، چیزی است که بسیاری را ترغیب کرده تا به گرجستان به دیده ی نوعی سرمایه گذاری راحت و ارزان برای ورود به اروپا در آینده بنگرند.

تحصیل در گرجستان و شرایط آن

برای اخذ پذیرش تحصیلی گرجستان، لازم است که ابتدا دوره دوازده ساله تحصیلات عمومی را به پایان رسانده و مدرک دیپلم پایان آن را داشته باشید. متقاضی با انتخاب یکی از دانشگاه ها و رشته های موجود، طی نامه ای رسمی درخواست پذیرش خود را تسلیم دانشگاه مربوطه می کند و هزینه ی بررسی آن را نیز به حساب دانشگاه واریز می نماید.

در صورت تایید درخواست و پذیرش متقاضی از سوی دانشگاه، وی با در دست داشتن مدارک ذیل به سفارت گرجستان مراجعه کرده و تقاضای دریافت ویزای بلند مدت دانشجویی می کند. مدارک فوق عبارتند از: نامه ی پذیرش از دانشگاه، گواهی پایان آخرین مقطع تحصیلی،  رسید پرداخت هزینه دانشگاه، رسید پرداخت هزینه محل اسکان، پاسپورت بین المللی، شناسنامه و گواهی سلامت پزشکی. تحصیل در گرجستان نیازمند مدرک بین المللی زبان نیست و آزمون ورودی و شرط معدل نیز ندارد.

تحصیل در گرجستان و  هزینه های آن

همانطور که گفته شد، هزینه های زندگی و نیز تحصیل در گرجستان نسبتا پایین است. این هزینه ها کمتر از نصف هزینه های اروپا است. هزینه تحصیل در گرجستان بسته به دانشگاه و رشته ی مورد تحصیل، متفاوت است ولی می توان چیزی در حدود 2000 الی 4000 دلار در سال دانست.

هزینه های زندگی، به نحو چشمگیری پایین می باشد. البته میزان آن تا حدود زیادی بستگی به سبک زندگی افراد دارد ولی بر اساس شاخص های مختلف، می توان آن را به جرات عدد پایینی نسبت به اروپا و حتی نسبت به ایران دانست. هزینه های زندگی در گرجستان تقریبا 20% کمتر از ایران است و مثلا هزینه اجاره ی محل سکونت تقریبا نصف ایران است.

تحصیل در گرجستان از گزینه هایی است که در مجموع می توان گفت از گزینه های مطلوب ایرانیان برای ادامه تحصیل در سطح دانشگاهی است. تحصیل در گرجستان راهی است که می توان از آن طریق با کمترین هزینه، به تحصیل در کشوری خارجی و مهاجرت رسید. با انتخابی درست در رشته و دانشگاه تحصیلی، می توان موفقیت در آینده را نیز تضمین نمود. برای توفیق در هر دو امر یعنی هم مهاجرت و هم تحصیل باید به خوبی تحقیق کرد و از مشاوره ی کارشناسان آگاه در این زمینه بهره برد. موسسه حقوقی سفیرا ن سروش سعادت، هر آن چه که شما در این راه نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهد پس همین حالا با ما تماس بگیرید و موفقیت خود را تضمین کنید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *