آلمان

بررسی سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در آلمان

بررسی سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در آلمان

کشور آلمان به‌عنوان قوی‌ترین قطب در حوزه اقتصادی می‌تواند توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران بین‌المللی را به سوی خود جلب کند. از این رو بررسی سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در آلمان امری مهم تلقی می‌گردد. سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در این کشور از جمله روش های  ثبت شرکت در آلمان است.

آیا می‌توان با سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در آلمان موفق به اخذ اقامت دائم این کشور شد؟ سوالاتی از این قبیل ممکن است ذهن شما را مشغول نماید. اکنون با ارائه این مقاله در مورد این موضوع به بررسی سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در آلمان می‌پردازیم.

سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در آلمان

کشور آلمان دارای 82 میلیون نفر جمعیت است و به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور اروپایی محسوب می‌گردد. از لحاظ مساحتی، رتبه 7 را در اروپا و رتبه 62 را در سراسر جهان دارد. آلمان قدرتمندترین اقتصاد ملی در قاره اروپا را دارد و از مدافعان اتحادیه اروپا در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی است.

بنابراین برای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در این کشور هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. دولت آلمان هیچ تبعیضی بین سرمایه‌گذار داخلی و سرمایه‌گذار بین‌المللی قائل نیست. همچنین هیچ محدودیتی جهت سوددهی به کشور مبدا مانند ایران ایجاد ننموده است. در بررسی سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در آلمان، اخذ اقامت این کشور اولین مهم به شمار می‌رود. اقامتی که با هدف اشتغالزایی و کارآفرینی اخذ گردیده باشد.

اما قبل از هر اقدامی می‌بایست منطقه‌ای که مناسب سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت است، تعیین و مشخص گردد. برطبق آمارهای به دست آمده، 73درصد از شرکت‌ها و موسسات بین‌المللی، آلمان را به عنوان اولویت اول جهت سرمایه‌گذاری می‌دانند. به عقیده آنان کشور آلمان در گسترش فعالیت‌های تجاری با اروپا مناسب‌ترین گزینه به شمار می‌رود. براساس قوانین مصوب مهاجرتی آلمان، شخص خارجی از طریق ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری می‌تواند اقامت دائم آلمان را اخذ نماید.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری

برطبق قانون مصوب سال 2012 آلمان، شخصی که در زمینه سرمایه‌گذاری حداقل به مبلغ 250 هزار یورو و حداقل 5 بار کارآفرینی نماید،‌ مجاز به اخذ اقامت دائم است. ناگفته نماند در تغییراتی که در این قانون اعمال شده است، مقدار سرمایه‌گذاری نامشخص می‌باشد. در واقع سرمایه‌گذاری در راستای منفعت اقتصادی کشور و عدم وجود ضرر و زیان برای کشور آلمان مورد اهمیت است.

مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزای سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذار جهت ثبت شرکت خود در آلمان و آغاز نمودن فعالیت شغلی خود، نیاز به ویزای سرمایه‌گذاری دارد. اخذ این ویزا نیز مستلزم ارائه مدارکی است که می‌بایست توسط سرمایه‌گذار تهیه و ارائه گردد. این مدارک عبارتند از:

 • تکمیل و ارائه 3 فرم تقاضای تکمیل شده به صورت تایپی و امضا شده
 • تعداد 4 قطعه عکس پاسپورتی سرمایه‌گذار
 • ارائه پاسپورت دارای اعتبار سه ماه پس از پایان اقامت آلمان
 • ارائه تصویر تمامی صفحات پاسپورت سرمایه‌گذار
 • ارائه پاسپورت‌های پیشین (در صورت موجود بودن)
 • ارائه گواهی یا نامه تمکن مالی سرمایه‌گذار جهت سرمایه و هزینه‌های شرکت
 • ارائه گواهی بیمه سلامت سرمایه‌گذار
 • ارائه برنامه و پلان اقتصادی شرکت
 • ارائه رزومه تحصیلی سرمایه‌گذار
 • ارائه رزومه شغلی سرمایه‌گذار
 • پرداخت هزینه‌های صدور ویزا
 • ارائه گواهی عدم سابقه کیفری و سوءپیشینه

مزایای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری در آلمان

 1. فرد دارای ویزای سرمایه‌گذاری می‌تواند همسر و فرزندانش (کمتر از 18سال) را نیز همراه خود ببرد.
 2. چنانچه فرد به مدت 3سال در آلمان سرمایه‌گذاری نموده و فعالیت شغلی داشته باشد، می‌تواند اخذ اقامت دائم نماید.
 3. چنانچه شخص به‌مدت 8سال درآلمان اقامت داشته و مشغول کار باشد، مجاز به اخذ شهروندی و تابعیت آلمان است.

مزایای ثبت شرکت در آلمان چیست؟

در بررسی سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در آلمان، می‌توان گفت ثبت شرکت همانند سایر فعالیت‌های بین‌المللی دارای مزیت‌هایی است:

اقتصاد پویا

به‌دست آوردن قدرت درحوزه اقتصادی، به‌کارگیری نیروی کار متخصص و ماهر و استفاده ازموقعیت جغرافیایی آلمان، را می‌توان نام برد.

فضای مناسب جهت اجرایی نمودن ایده‌ها

سرمایه‌گذار این امکان را دارد با استفاده از یک محیط اقتصادی و سیاسی پایدار و امن ایده‌های خودرا اجرایی نماید. قوانین حاکم بر کشور آلمان اجازه سرقت ایده‌ها و افکار شما در زمینه سرمایه‌گذاری را نمی‌دهد.

بهره‌مندی از کیفیت زندگی و کار

فرد سرمایه‌گذار از طریق ثبت شرکت در آلمان، زندگی همراه با بهترین کیفیت را برای خود رقم بزند. چراکه می‌تواند همانند دیگر شهروندان آلمانی از مزایا و امکانات کشور آلمان استفاده نماید.

از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اخذ مالکیت 100 درصد سهام شرکت توسط سرمایه‌گذار
 • استفاده از انواع فرصت‌های شغلی
 • شرکت نمودن در مناقصات بین‌المللی توسط سرمایه‌گذار
 • برقراری روابط تجاری نامحدود در سطح جهانی
 • سرمایه‌گذار از این طریق قادر به افتتاح حساب بانکی بدون پرداخت مالیات در سایر کشورها می‌باشد.
 • اخذ اقامت دائم برای خود و خانواده‌اش (همسر و فرزندان زیر 18سال)
 • برخورداری از اعتبار شغلی جهت تجارت با سایر کشورهای جهان
 • دریافت تسهیلات تجاری با حداقل کارمزد

انواع ثبت شرکت در آلمان کدامند؟

شرکت GMBH آلمانی با مسئولیت محدود

این نوع شرکت با حداقل سرمایه به مبلغ 25 هزار یورو توسط سرمایه‌گذار تاسیس می‌گردد. سهام شرکت GMBH آلمانی قابل واگذاری به شرکت‌های عمومی نمی‌باشد.

شرکت سهامی خاص AG آلمانی

مبلغ مورد نیاز جهت سرمایه‌گذاری در این شرکت 50 هزار یورو می‌باشد. مسئولیت اعضای شرکت AG آلمانی، محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری در این شرکت می‌باشد. مدیریت این شرکت بر عهده اعضای هیات مدیره بوده و به شکل دوره‌ای می‌باشد. حداقل نفرات تشکیل دهنده هیات مدیره نیز 3 نفر است.

مالکیت یگانه

می‌توان گفت ساده‌ترین نوع تجارت در کشور آلمان به شمار می‌رود. این نوع سرمایه‌گذاری از طریق شخص و با سرمایه‌ شخصی شکل می‌گیرد. اما در مقابل ورشکستگی هیچگونه حمایتی در قبال شرکت صورت نمی‌گیرد.

شرکت مشارکتی عمومی OHG

همان‌طور که از نامش پیداست این نوع شرکت توسط حداقل 2 سرمایه‌گذار با اهداف اقتصادی و تجاری یکسان تشکیل و ثبت می‌گردد. کلیه اعضای موسس حق تصمیم‌گیری در مسائل شرکت را دارند.

شرکت مشارکتی محدود KG

این نوع شرکت متشکل از دو شریک است که هرکدام براساس میزان سرمایه‌ خود در شرکت، دارای مسئولیت محدود هستند.

ثبت شرکت درآلمان چه مراحلی دارد؟

ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در آلمان مستلزم ارائه مدارک و گذراندن مراحلی است که در ذیل به آن اشاره می‌گردد:

 • سرمایه‌گذار می‌بایست برای شرکت خود یک نام منحصر به فرد و خاصی را ارائه نماید.
 • سرمایه‌گذار می‌بایست برای شرکت خود یک حساب بانکی در آلمان افتتاح نماید.
 • سرمایه‌گذار می‌بایست اسناد مورد نیاز در این زمینه را ارائه نماید.
 • سرمایه‌گذار می‌بایست درخواست خود را نسبت به اخذ مجوز از اداره تجارت و استانداردهای محلی آلمان ارائه نماید.
 • کلیه اسناد می‌بایستی در محضر رسمی به امضای سرمایه‌گذار برسد.
 • سرمایه‌گذار می‌بایست به زبان آلمانی یا انگلیسی به طور کامل مسلط باشد.

به‌طور کلی، پروسه انجام ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در آلمان و اخذ اقامت بین 6 تا 8 ماه طول می‌کشد. در این مقاله به بررسی سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در آلمان پرداختیم و مشخص شد که بهترین روش مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت، سرمایه‌گذاری در این کشور و فعالیت شغلی است.

علاقمندان به مهاجرت به آلمان، ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری می‌توانند از مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره بگیرند. آنها ایده‌آل‌ترین و به‌صرفه‌ترین راه سرمایه‌گذاری را به شما پیشنهاد می‌نمایند. این موسسه مفتخر است روزنه‌ای جهت پیشرفت اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های شما در کشور آلمان باشد. بنابراین منتظر تماس تلفنی و حضوری شما با این موسسه  هستیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *